• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első hi-tech 288L

Ki ivott a foszfátomból? :)
2 hét után megtanítottatok, hogy miért kell a foszfát és no3-nak arányban lenni (legálábbis nagyjából) lelkesen mértem hétről hétre vízcsere előtt és azt láttam, hogy az alap GA tápokon kívül 2x10ml-t adok hozzá az első két nap akkor tartja a 1.2-es értéket. Mivel a GA-ban is van valamennyi. Ha nincs a plusz foszfátadagolás akkor olyan 0.6. Gondolom a többit feleszi az aljzat még pár hónapig. Zöld alga csak a hetedik nap épphogy látható. Amíg az amazónia nem telítődik fosszfáttal nem is parázok, remélhetőleg ennél is jobban visszahúzódik ha már az aljzat tele van.
2 hete nem mértem, mert minek. 4 hétig ugyanaz az érték. Erre most 5 nap alatt algabumm lett zöld alga ellepett mindent, Fonal is jobban belehúzott mint szokott.

Megmértem a foszfátot 2 napja és 0.6 nem volt neki elég a 2*10ml plusz foszfó. Azóta még kapott 2*25-öt és csak 0.9-ra kúszott fel a foszfát. Alig látok át az üvegen a zöld algától.

Tehát eddig elég volt 20ml hetente most 70ml se vitte egy fölé.

Mi változott? Mi az ami megeszi a foszfátot?
Ami változott, hogy beraktam egy második szűrőt 4L Mátrixxal 1L biorióval.
Az nyeli a foszfátot? És meddig? 1-2 hónap?
 
Ki ivott a foszfátomból? :)
2 hét után megtanítottatok, hogy miért kell a foszfát és no3-nak arányban lenni (legálábbis nagyjából) lelkesen mértem hétről hétre vízcsere előtt és azt láttam, hogy az alap GA tápokon kívül 2x10ml-t adok hozzá az első két nap akkor tartja a 1.2-es értéket. Mivel a GA-ban is van valamennyi. Ha nincs a plusz foszfátadagolás akkor olyan 0.6. Gondolom a többit feleszi az aljzat még pár hónapig. Zöld alga csak a hetedik nap épphogy látható. Amíg az amazónia nem telítődik fosszfáttal nem is parázok, remélhetőleg ennél is jobban visszahúzódik ha már az aljzat tele van.
2 hete nem mértem, mert minek. 4 hétig ugyanaz az érték. Erre most 5 nap alatt algabumm lett zöld alga ellepett mindent, Fonal is jobban belehúzott mint szokott.

Megmértem a foszfátot 2 napja és 0.6 nem volt neki elég a 2*10ml plusz foszfó. Azóta még kapott 2*25-öt és csak 0.9-ra kúszott fel a foszfát. Alig látok át az üvegen a zöld algától.

Tehát eddig elég volt 20ml hetente most 70ml se vitte egy fölé.

Mi változott? Mi az ami megeszi a foszfátot?
Ami változott, hogy beraktam egy második szűrőt 4L Mátrixxal 1L biorióval.
Az nyeli a foszfátot? És meddig? 1-2 hónap?
Meg csak 6 hetes az akvarium, en biztos nem adagolnek ennyi foszfatot. 6 het alatt, meg eppen csak kezd beallni a rendszer, ha teljesen uj inditasu.
Ahogy irtad, egy jo darabig veszi fel a talaj biztosan.
Zöld pont nemcsak a foszfat miatt jön. Fontos a makro-mikro elemek egymashoz valo aranya, es a vilagitas erössege, idötartama is, plusz az, hogy eri e közvetlen napfeny az akvariumot.
Amikor tavaly berendeztem legelöször a nagy akvat, par hetig egyaltalan nem jelentkezett zöld pont, aztan az egesz üveget belepte, harcolok vele azota is.
A nanoban, ahol szinte sohasem adagolok foszfatot, a tapot is rendszertelenül, egy szem zöld pontom sincsen. De nem is olyan erös a vilagitasom...
 
Meg csak 6 hetes az akvarium, en biztos nem adagolnek ennyi foszfatot. 6 het alatt, meg eppen csak kezd beallni a rendszer, ha teljesen uj inditasu.
Ahogy irtad, egy jo darabig veszi fel a talaj biztosan.
Zöld pont nemcsak a foszfat miatt jön. Fontos a makro-mikro elemek egymashoz valo aranya, es a vilagitas erössege, idötartama is, plusz az, hogy eri e közvetlen napfeny az akvariumot.
Amikor tavaly berendeztem legelöször a nagy akvat, par hetig egyaltalan nem jelentkezett zöld pont, aztan az egesz üveget belepte, harcolok vele azota is.
A nanoban, ahol szinte sohasem adagolok foszfatot, a tapot is rendszertelenül, egy szem zöld pontom sincsen. De nem is olyan erös a vilagitasom...
A szűrő nem új indítású. Az már 3 hónapos. De igen a talaj még nyeli rendesen a foszfátot, most meg a szűrő is nyeli. Szerintem ez csökkenni fog 1 hét alatt. Hisz 5 kg szűrőmédia nem hasonlítható 30kg amazóniához.

Amennyiben folyamatosan mérem és nem emelkedik 1 főlé a foszfátom miért ne adhatnám nagy mennyiségben? Mégiscsak 288L-ről van szó, nem egy 22L-es nanoról. 20-30ml naponta ha eltűnik másnapra nem sok.

szerk: na jó ez félreérthető. 2 szűrő van az egyik friss a másikat pörgettem a régi aksiban, hogy legyen baktérium benne.
 
Utoljára módosított:
A szűrő nem új indítású. Az már 3 hónapos. De igen a talaj még nyeli rendesen a foszfátot, most meg a szűrő is nyeli. Szerintem ez csökkenni fog 1 hét alatt. Hisz 5 kg szűrőmédia nem hasonlítható 30kg amazóniához.

Amennyiben folyamatosan mérem és nem emelkedik 1 főlé a foszfátom miért ne adhatnám nagy mennyiségben? Mégiscsak 288L-ről van szó, nem egy 22L-es nanoról. 20-30ml naponta ha eltűnik másnapra nem sok.

szerk: na jó ez félreérthető. 2 szűrő van az egyik friss a másikat pörgettem a régi aksiban, hogy legyen baktérium benne.
Adagolni adagolhatsz akar 100 ml-t is naponta, ha a meresekhez igazodsz, es tartani szeretnel egy adott minimum szintet.
En csak arra utaltam, hogy en inkabb a fokozatossag hive vagyok, es telitem par hetig, akar honapig a talajt, mintsem tolom bele a foszfatot nagy mennyisegben.
De ezert irtam, hogy csak a foszfat miatt jönne a zöld pont? Mi a helyzet a vilagitassal? Raadasul felig medddig megiscsak uj berendezesü az akvarium....
Raadasul minden akvarium mas. Nem tudom lett-e mar vizsgalva (ugy altalaban), hogy minden akvarium, amely meretben egyezik, es ugyanannyi, ugyanolyan tipusu talaj van benne, ugyanolyan mertekben köti meg a foszfatot?
Nem hiszem..., mert különbözö növenyek, különbözö taptalajok, dekorok egyebek lehetnek az akvariumban, ami mind befolyasolja ezeket a tenyezöket.
Szoval en nemcsaka foszfatot vizsgalnam a helyedben, hanem egyeb parametereket is. De ha ott nem volt valtozas, nyilvan nehezebb a problema okat megtalalni.
 
Kíváncsian várom az eredményt!
Akkor most van időd megtervezni,hogy mit fogsz másként csinálni, hogy ne jöjjön vissza az alga.

Hát igazából tudom miért vannak.

Zöldalga azért mert a foszfátszintem alacsony. Ezt már egyszer legyőztem, de most az új szűrők nyelik a foszfátot és nem marad a vízben. De megoldható.

Fonal alga meg a sok fény és kevés no3 miatt. Csökkentem a fényt 7 órára és a második szűrő egyre jobban bontja az ammóniát és no3-at csinál. Ez utóbbinak sajnos érnie kell szóval fonal alga vissza fog térni. De remélhetőleg innen 1 hónapnyira már boldog és tiszta akvárium tulajdonos leszek.

Purigennel vannak most problémáim. Azt mondták fél évente kell regenerálni. Hát nekem 1 hónap alatt totál barna lett.
 
Kicsomagoltad?

Bocsánat, igen még csütörtökön, de minden nap villanyoltás után értem haza, így nem tudtam rendes fotót készíteni.
De kicsomagolás pillanatában csináltam egy gyors villantást.
Felteszek egy előtte és utána képet. Az 5 napos kúra elképesztően sikerült. Zöld alga teljesen eltűnt a szakál alga 99%-a eltünt. Ecset alga maradt.


35105139944_36aad7dd3b_k.jpg
 
Utoljára módosított:
Becsomagolt akváriumot nem tudtam hűteni a 28 fokban a HC nem bírta eleresztette a talajt. S hiába esett vissza a hőmérséklet utána 24-re másnap még 50% eldobta magát.
HC amúgy kikészült. Sárgák a levelei. Parvula teljesen jól bírta, többi is. Várok egy hetet, hogy megerősödjön a HC és újraültetem. Lehet ez a sárga már nem lesz zöld sosem. S akkor vehetek újat.
Talaj is megfolyt pár helyen azt nem értem miért.

3 nap után feloltottam a moonlight fényt az aksiba 1 órára. Megetettem a halakat. Este volt nehogy napfény beszűrődjön. Aztán ment tovább 2 napig. Ha valaha csinálok újra BO-t a moonlight végig be lesz kapcsolva. Semmi másért csak mert kíváncsi vagyok a különbségre. :D
Elvileg amit az kiad magából semmire se elég.

35945310265_15fc8654f3_k.jpg
 
Becsomagolt akváriumot nem tudtam hűteni a 28 fokban a HC nem bírta eleresztette a talajt. S hiába esett vissza a hőmérséklet utána 24-re másnap még 50% eldobta magát.
HC amúgy kikészült. Sárgák a levelei. Parvula teljesen jól bírta, többi is. Várok egy hetet, hogy megerősödjön a HC és újraültetem. Lehet ez a sárga már nem lesz zöld sosem. S akkor vehetek újat.
Talaj is megfolyt pár helyen azt nem értem miért.

3 nap után feloltottam a moonlight fényt az aksiba 1 órára. Megetettem a halakat. Este volt nehogy napfény beszűrődjön. Aztán ment tovább 2 napig. Ha valaha csinálok újra BO-t a moonlight végig be lesz kapcsolva. Semmi másért csak mert kíváncsi vagyok a különbségre. :D
Elvileg amit az kiad magából semmire se elég.

View attachment 37701
Általában, a 3(4) nap elég szokott lenni. Te nem viccelsz, belecsaptál a lecsóba! :)
Most már látod, az egyéb tényezők mellett, mekkora jelentősége van a fény(megvonás)nek/nak az algák szaporodására. Illetve a kevesebb fénnyel, hogy lehet kordában tartani.
 
3 nap után feloltottam a moonlight fényt az aksiba 1 órára. Megetettem a halakat. Este volt nehogy napfény beszűrődjön. Aztán ment tovább 2 napig.

View attachment 37701
Akkor te lestél! ;) Van annyi tartalékuk, hogy 5 napig kibírják kaja nélkül... a moonlight sem kell nekik
Valóban látványos az eredmény, vigyázz rá. Én a HM-el jártam hasonlóan, alulról elvékonyodik, majd felúszik. Nem értem ...:arghh:
 
Valami más is változott.

Tegnap vízcsere után 1 órával mértem PO4-et. 0.6 volt.
Beleraktam 60ml-t. Nem mertem többet, ma reggel mértem 2 felet lehet, mert már nem tudja mérni a színskála. Kétszer elvégeztem a tesztet hátha valamit hibázok.

Egyik oldalról jaj, te jó ég.
Másik oldalról, végre nem issza két pofára a foszfátot a talaj. Arra gyanakszom, hogy az előző foso épp kifogyóban volt és a maradék talán már gyengébb volt, most ez egy frissen bontott flakon és ebből a 60ml a másikból 120-nak felel meg.

Kicsit az a fura, hogy így hirtelen.

Ó nem. Ez most villant be. Mi van ha az alga is fogyasztott belőle rendesen? S ugye az már nincs.
 
Általában, a 3(4) nap elég szokott lenni.
Hát Negró blogján olvasható, hogy régen 7 naposakat csináltak.
"Régebben 7 napos kúrát végeztem, de mostanában kipróbáltuk a 3 napos illetve az 5 napos kúrákat is és úgy tűnik elegendő a rövidebb ideig tartó elsötétítés is és a növények is kevésbé sínylik meg az eljárást."

Ha látod a felső képet ami egy mocsárra emlékeztet én nem akartam félmunkát végezni. :D Nem is bántam meg, még akkor sem ha a HC kukába köt ki.
 
Akkor te lestél! ;) Van annyi tartalékuk, hogy 5 napig kibírják kaja nélkül... a moonlight sem kell nekik
Valóban látványos az eredmény, vigyázz rá. Én a HM-el jártam hasonlóan, alulról elvékonyodik, majd felúszik. Nem értem ...:arghh:

Nem lestem. :) Sötét helyiségben szinte tapogatózva kicsomagoltam egy 5 cm-es rést a sarkán és beöntöttem a kaját. Hogy lessek ahhoz frontálisan meg kellett volna bontanom, lássam milyen szemből.
Tudom nem kell moonlight de ha ugyanaz az eredmény akkor miért ne enyhítsek a szorongásukon? De remélem soha többet nem kell BO-t csinálnom. :D
 
Hát Negró blogján olvasható, hogy régen 7 naposakat csináltak.
"Régebben 7 napos kúrát végeztem, de mostanában kipróbáltuk a 3 napos illetve az 5 napos kúrákat is és úgy tűnik elegendő a rövidebb ideig tartó elsötétítés is és a növények is kevésbé sínylik meg az eljárást."

Ha látod a felső képet ami egy mocsárra emlékeztet én nem akartam félmunkát végezni. :D Nem is bántam meg, még akkor sem ha a HC kukába köt ki.
Mindenkinek más és más az algásodás mértéke, fajtája, és a leküzdéshez szükséges idő. Nem látok közvetlen összefüggést a sok alga = hosszú BO, kevés alga = rövid BO, között. (Bár lehet, hogy így van)
Ha jól olvastam, a HC-d korábban sem volt ereje teljében. A BO talán csak lökött rajta egyet.
Egyébként, nem tudom, a BO-t (mint totális sötétséget) mennyire kell komolyan venni. Arra gondolok, hogy a "normál világításod mondjuk 2000 lux. Ha nincs totál sötét, mondjuk 1lux (ez felhőtlen égen a holdfény erőssége), annál még a magasabb rendű élőlények kitűnően elvannak (jó ideig). Viszont a növények (algák) 1:2000-ed részét kapják csak az életben maradásukhoz, szaporodásukhoz szükséges fénynek. Ezzel csak az arányokat akarom szemléltetni, konkrét megvilágítási értékek ismerete nélkül.
 
2 feletti PO4 mehet egy hétig? Eddig küzdöttem, hogy elérjem az egyet. Örülök végre vége a hiánynak, de nem akarok zöld elhulló leveleket. Szombaton lesz a következő vízcsere.
 
Back
Oldal tetejére