• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első hi-tech 288L

Ne variálj a tápozáson :) A semmi összefüggés nem teljesen igaz, a helytelen tápozás igen is okozhat algát. Helytelen pl. a táp hirtelen és indokolatlan visszavétele :p

Másik tanácsom: ne pazarold a teszteket :) Mindig azonos időben mérjél, pl. vízcsere előtt. Mérsz, felírod, majd vizet cserélsz. Pár hét alatt felhalmozódik annyi mérési adatod, amiket már van értelme értékelni (pl. trendet keresni, alultápozást/túltápozást észlelni, stb.).

Oké tök tipikus kezdő vagyok. Össze vissza kapkodok. Meg is kaphatnám a tipikus kezdő hibái érmet ha lenne ilyen itt a fórumon. :)

Ne kínozz. :) Tökre vártam válaszod és nem mondasz semmit az értékeimre.
Mennyi foszfátnak kellene lennie a 10-es No3-hoz? Adagoljam az easyfoszfót naponta? Mondjuk azt is megértem, hogy random hétköznapi teszt semmit nem ér. De azért a nulla közeli vas jelent valamit.

Nem szoktam pazarolni a teszteket. Értelemszerűen most hogy megvettem csinálok pár mérést aztán lehiggadok.

Vasról semmit nem tudok mennyinek kellene lenni vízcsere előtt szombaton?
 
Oké a szexelő halakról eddig még sehol nem olvastam.

Nem bírtam ki és az alga elszaporodása miatt vettem 6 Oto-t és ha már vettem halat próbának még vettem 14 db Galaxy rasborát (tudom kevés). +10 Red Cherry-t. + 4 csigaevő csigát.

288L-be ez mind kevés, de nem akartam, hogy 500 pusztuljon el ha baj van a vízzel vagy co2-vel.

Azt vártam telepítés után lesz 10% elhullás. Főleg Oto-ra mondta mindenki, hogy nagyon érzékeny a változásra.
De ez már 4 napja volt és mindenki boldog az aksiba.

2 nap bujkálás után a Galaxyk piszok bátrak lettek, még a csipeszt is csipkedik. Ami viszont ledöbbent, hogy ezek párzanak a HC-ban. :( Fel fogják szántani a cuba mezőmet.
Belefúrja magát a kis HC bokorba a lány a fiú követi majd kiugrik belőle és ugrik a másik bokorba. Mivel sűrű nehezen úszik benne inkább csak odébb rezeg. Komolyan mint egy Nemó mesében ahol rózsáról rózsára ugrálnak a boldogságtól.

Minden terméket a GA-tól vettem. Ahol csiga és algamentes minden. Negyedik nap arra lettem figyelmes, hogy kb. 30 csiga mászik az üvegen, de mind bébi méretű. Nyolcadik napra már 60 volt és kezdtek házakat növeszteni. Ekkor vettem csigaevő csigát.

Az érdekes, hogy az egy hónapja leeresztett low-tech-ben nem volt csigám. Mindegy ez a legkisebb problémám.
 
Minden terméket a GA-tól vettem. Ahol csiga és algamentes minden.
Minden növény zselés volt?
Csak a zselésre tudják, és csak arra lehet vállalni, hogy garantáltan csigamentes. Pl. a kosaras növényekért senki nem vállalhatja el, hogy felelősséget vállaljanak a csigamentességre, hiszen a kertészetben már eleve nem figyelnek erre, meg nem is nagyon lehet.
 
Minden növény zselés volt?
Csak a zselésre tudják, és csak arra lehet vállalni, hogy garantáltan csigamentes. Pl. a kosaras növényekért senki nem vállalhatja el, hogy felelősséget vállaljanak a csigamentességre, hiszen a kertészetben már eleve nem figyelnek erre, meg nem is nagyon lehet.

Értem ezt nem tudtam, azt hittem mindegyikre mondják. Nem, voltak cserepesek is.
De csiga miatt nem parázom, majd felfalják őket.
 
Oké tök tipikus kezdő vagyok. Össze vissza kapkodok. Meg is kaphatnám a tipikus kezdő hibái érmet ha lenne ilyen itt a fórumon. :)

Ne kínozz. :) Tökre vártam válaszod és nem mondasz semmit az értékeimre.
Mennyi foszfátnak kellene lennie a 10-es No3-hoz? Adagoljam az easyfoszfót naponta? Mondjuk azt is megértem, hogy random hétköznapi teszt semmit nem ér. De azért a nulla közeli vas jelent valamit.

Nem szoktam pazarolni a teszteket. Értelemszerűen most hogy megvettem csinálok pár mérést aztán lehiggadok.

Vasról semmit nem tudok mennyinek kellene lenni vízcsere előtt szombaton?
Azert ennyire ne ostorozd magadat, a nagyok majd jönnek es segitenek, ha igazan komoly baj van, addig inkabb megfigyelökent, de ott vannak a hatterben.;) Bar mar @dexkill kollega mozgolodik itt igencsak.:) Maximum csak arra varnak, hogy igazan te magad is elemezd a problemadat es tegy is erte.
Ha jol tudom,a No3-ra 15-20 mg/l, mig foszfatra ehhez kepest inkabb 1-2 mg/l adnek meg, idealis aranynak, de ez mint sokszor irtuk is, minden akvariumnal mas. Nekem pl.a nanoban, ahol hebe-hoba erzesre löttyintek egy kis foszfatot, az szinte nem is kimutathato, megsincsen algam, semmilyen!!, mig a nagyban jön a dög zöld pont...ezek az ertekek sem köbe vesett ertekek szerintem.
Ahogy irta itt a kollega, meregess heti 1-2 alkalomal, vizcsere elött es ket harom het alatt mar latsz valamit. Pl. azt, hogy kell e plusz N vagy foszfat az akvaba es a többi.
 
Utoljára módosított:
Csiguk nem csak növénnyel, de halakkal is érkezhetnek szállító vízben.

De tőlük legalább annyira felesleges parázni mint az algától. Mindkettő kezelhető.

Nem volt még akkor hal amikor már volt csiga, de írtam is, hogy ez nem zavar, már vettem 4 csigát ellenük, majd megoldják.

2 fiam meg odavan a 4 csíkos csigáért és üvöltözve rohangálnak az akváriumnál, hogy nézd mindjárt odaér és megeszi a másikat. De elkanyarodik miért???
Jobb mint a cartoon network.

Alga miatti csüggedés is elmúlt már. Én is úgy gondolom, hogy ez a brutál algabumm alábbhagy 2 hét múlva.
Barna alga zavart ami 2 nap alatt eltűnt. Mivel belepte a növényeket és rohasztotta őket. Zöld átvette a helyét. Ami a növényre nincs hatással csak az üvegre, kőre.
Így most már újra szépek a viviparák meg a HC meg a karácsony moha.

HC-t talán már vágni is kellene. Ennek utána kellene olvasni valahol, mikortól kell vágni
 
Ez engem is érdekel.:bookworm::pompous:

Végigolvastam a HC topicot, ott azt írja Viktor, hogy:

Az első nyurgulásnál. Ez kb 1-2 hét.
Szerintem ha ilyenkor elkapod hamarabb elfekszik és sokkal egyenletesebb tömöttebb folt lesz belőle.

Úgyhogy én szombaton elkapom a tökét. Félek sok felszáll majd csomagban, de majd kiderül. :(
CO2 diffuzor közelében 2 hét alatt háromszorosára nőt. Ez a GA táp brutál.
 
Szombati takarítás előtti alga és csigakáosz. Fogalmam sincs, hogy kell HC-t nyírni, de majd kialakul.
34428579383_9aba4c00e1_h.jpg
Látom a következő heti munka az lesz, hogy megtanuljak Viktortól képeket csinálni. Canon D70 és a 2 drága obi megteszi, szerintem csak gyakorlat kell.
 
Reggel bementem GA-ba elhozni egy Oase pengés algakaparót. Viktor is ott volt. Bemutatkoztam. Szerintem nem tudott hova tenni. :)

Úgy építettem és szerveztem, hogy 20 percnél ne legyen több egy akvárium takarítás.

6 óra !!!!! volt
Bár az Oase algakaparó mesés...még azzal is amíg végigtakarítottam, amíg fogkefével megdörzsöltem a köveket. Amíg lenyírtam a cuba-t, viviparat. Mindegy elsőnek jó lesz. Remélem kicsit visszahúzódik az alga, csöveket kipucoltam. 6 órát a semmiért azon kiakadnék.
Víz 70%-át lecseréltem.

Vettem egy JBL Cleany - flexibilis csőtisztító kefét. Csodás. Berozsdásodott!!!!! :( Vízi eszköz amit nem érhet víz.

35071804592_696ccb87c2_h.jpg
 
Beszereztem 2 plusz időzítőt.
8 órás 2*54W + co2
6 órás másik 2*54W
Éjjeli holdfényt is időzítőre tettem. Kicsit soknak érzem a 4 ledet. Ha megnézed előző oldalon az éjjeli képet elég világos.

Mértem egyet vízcsere előtt.

PH 6,8
GH 7
KH 4,5
No2 0
No3 18
Fe 0,01
Po4 1,4

Ezek szerint foszfát nekem elég hamar telítődött a talajba, mert nem nyeli be.

70%-os Vízcsere és tápozás (Green Aqua Micro macro, Carbo, Fosfo 10ml) után 1 nappal
Po4 0,7

Ezt napi 10ml-el felemelem 1 -1,2-ig...meglátjuk mi lesz.
 
Én a csőtisztítást úgy csinálom, hogy egy csomó vatelint nyomok a csőbe, és a zuhanyról leveszem a fejet, rászorítom, majd ráengedem a vizet, szép munkát végez :)
 
A csőtisztítással az a bajom, hogy amikor leszedem a csövet a műanyagról merevsége miatt visszatenni már nem tudom mert szivárogni fog. Vágni kell 2cm-t és lassan elfogy. Illetve gyorsan. Mert ki van számolva a helyes méret s azon 20-30 cm sokat vesz el.

Én agyalok egy állandó sötét zárkán. Miért átlátszóak ezek a csövek?
3 nap sötét megöli az algákat. Hát le kell takarni ezt a csövet.
 
Reggel bementem GA-ba elhozni egy Oase pengés algakaparót. Viktor is ott volt. Bemutatkoztam. Szerintem nem tudott hova tenni. :)

Szombaton annak is örülünk, ha a saját nevünket tudjuk, ha valaki megkérdezi :)

Ezek szerint foszfát nekem elég hamar telítődött a talajba, mert nem nyeli be.

Az új címkés GA tápokba emelt szintű foszfát van. Pont az agyagos talajok miatt. Ha erre rányomod a napi fosfo kiegészítőt, simán lehet, hogy jó az érték amit mértél. Szerintem akár el is lehetne hagyni.
 
A csőtisztítással az a bajom, hogy amikor leszedem a csövet a műanyagról merevsége miatt visszatenni már nem tudom mert szivárogni fog. Vágni kell 2cm-t és lassan elfogy. Illetve gyorsan. Mert ki van számolva a helyes méret s azon 20-30 cm sokat vesz el.

Én agyalok egy állandó sötét zárkán. Miért átlátszóak ezek a csövek?
3 nap sötét megöli az algákat. Hát le kell takarni ezt a csövet.

Mielőtt visszahúzod, lógasd bele pár percre egy csésze forró vízbe, majd "masszírozd meg", és úgy húzd rá. Nem kell vágni :)
 
Szombaton annak is örülünk, ha a saját nevünket tudjuk, ha valaki megkérdezi :)
Az új címkés GA tápokba emelt szintű foszfát van. Pont az agyagos talajok miatt.

Éreztem, hogy van benne ezt a pár napos fosfo adagolással nem lehet elérni.

Dexkill azt mondta, hogy nem jó a po4 / no3 arányom, de azt még nem mondta el, miért nem jó s mit számít a po4 a no3 aránya. Mi az ideális alga távol tartása szempontjából.

Növények nem érdekelnek, mert azok nőnek mint a fene.

Elhagyom szívesen a fosfot, csak valaki mondja meg mi a tűrés határ.
No3 15-20 között mozog Po4 0,6 ha csak Green Aqua Micro macro-t nyomok.

Világítást 12 óráról visszavettem 2 ütemben kapcsolva 8 és 6 órára. Tehát már a fény sem olyan túlzó.
Co2 a 8 órás kapcsolón van.

Kell még valamit tennem a vízcserén szűrőtisztításon kívül az alga elkerüléséhez? Egy kicsi a fákon nem érdekel, de a brutál zöldalga meg barna alga a kövön, üvegen kiakaszt.
 
2 hét múlva azaz 2 vízcsere múlva kiszedem a hátsó Ú alakú red moor-t. Egyáltalán nem az lett belőle mint amit képzeltem. S a benyúló ág tönkreteszi a bal oldali iwagumit.
A kevesebb több.
S a maradékot is átalakítom, laposabbra.
 
Éreztem, hogy van benne ezt a pár napos fosfo adagolással nem lehet elérni.

Dexkill azt mondta, hogy nem jó a po4 / no3 arányom, de azt még nem mondta el, miért nem jó s mit számít a po4 a no3 aránya. Mi az ideális alga távol tartása szempontjából.

Növények nem érdekelnek, mert azok nőnek mint a fene.

Elhagyom szívesen a fosfot, csak valaki mondja meg mi a tűrés határ.
No3 15-20 között mozog Po4 0,6 ha csak Green Aqua Micro macro-t nyomok.

Világítást 12 óráról visszavettem 2 ütemben kapcsolva 8 és 6 órára. Tehát már a fény sem olyan túlzó.
Co2 a 8 órás kapcsolón van.

Kell még valamit tennem a vízcserén szűrőtisztításon kívül az alga elkerüléséhez? Egy kicsi a fákon nem érdekel, de a brutál zöldalga meg barna alga a kövön, üvegen kiakaszt.

A nitrát/foszfát 10-15 legyen. Az ideális a 10:1 arány. Tehát ha 15 mg/ml a nitrátod, akkor ahhoz 1,5 mg/l foszfát kell, de 1 mg/l alá ne menjél. Ezt nevezzük redfield elméletnek.

https://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio

https://www.theaquariumwiki.com/Redfield_Ratio

https://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

Bár sokan tagadják, hogy működne - vagy egyáltalán létezne ilyen összefüggés -, mégis ezeket az arányokat preferálják ;) Többet között Tom Barr is, aki ugye 1-3 foszfátot és 10-30 nitrátot javasol.

http://www.barrreport.com/forum/barr-report/general-plant-topics/6554-nutrient-deficiency

Személy szerint már számtalanszor igazoltam magamnak, hogy extra foszfát adagolásával simán vissza lehet szorítani a zöldalgákat. Így ha pl. zöld pont alga jelenik meg, már nem a foszfáttesztet veszem elő, hanem a foszfát tápot.
 
Elhagyom szívesen a fosfot, csak valaki mondja meg mi a tűrés határ.
No3 15-20 között mozog Po4 0,6 ha csak Green Aqua Micro macro-t nyomok.

A boltban GA tápok mellé már nem toljuk a fosfot. Mondjuk az utóbbi időben az ADA tápozásunk mellől is elhagytuk.

Persze nyilván más egy otthoni körülmény ahol a sok ablak, világos nappali stb bezavar, de ki kell próbálni mit ad hozzá vagy látszik-e egyáltalán bármilyen javulás ha külön is adagolsz. Ha nem, akkor el lehet hagyni.
 
Back
Oldal tetejére