• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Első El Natural (NPT) akváriumom 40 literben

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Sziasztok,

először szeretnék elnézést kérni, mivel az el natural nem éppen az oldal szemléletéhez kötődik, viszont fontosnak tartom bemutatni az érdeklődők számára, hogy egy ilyen kevésbé népszerű módszerrel milyen lehetőségeink vannak.
Már egy jóideje lefordítottam Diana Walstad: Ecology of the Planted Aquarium című könyvét, de még csak mostanában nyílt lehetőségem a teljes módszert kipróbálni élesben is.

Hogy mi az El Natural? Aki nem ismerné: Szerves táptalajt használunk(pl. virágföld), nincs külön biológiai szűrés, ha van is, minimális, belső szűrős megoldás, a fő szűrést a növények végzik. A fény "low-tech" szintű, 0,3-0,6 wpl. Mesterséges tápozás nincs, CO2 adagolás sincs.
Ezek a fő jellemzők. A vízcsere általában az el naturalosok között ritka, 3-6 havonta történik, én ezt módosítottam a sárgásság miatt vissza a hetire.

A konkrét akvárium nem egy aquascape, csak növények vannak benne, magasság szerint elhelyezve. A kép úgy pár hete készült sajnis friss az elromlott fényképezőm miatt most nincs éppen.

IMG_7925.JPG
 
Szuper! Tetszenek a kísérleti dolgok. Vízparamétereket meg tudsz osztani? Kíváncsi vagyok :)
 
Szépek a növények és nagyon élénk a vörös szín. A sóder alatt ha jól emlékszem neked virágföld van.
Most nekem is van egy hasonló kísérleti stádiumban levő akvárium, amolyan növényes csigárium. :D Csigákra azért esett a választás, mert az akvárium kicsi, 24l és sokszor van olyan, hogy akár két hétig sem vagyok itt, a koplalást pedig a csigák elviselik ennyi ideig. Tápozás nincs, csak a csigákat etetem, CO2 magasnyomású, az aljzat mulmos sóder, a világítás 1w/l körül van. Algák közül cladophora van, mivel a világításom ehhez képest erős(1w/l körül van), azt viszont el lehet távolítani mechanikusan is. Nem lesz teljesen algamentes, de nem is feltűnő. Carbót nem használok. Nálam nincs virágföld a sóder alatt, de a kriptók levelei így is szép vörösek.
A víz karbonátkeménysége 5 kH körül van, a csigák házai oldódni kezdtek, amióta CO2-t használok. Nekem ehhez képest sok csiga van, főleg maláj tornyos. Ha nem kapnak enni, akkor károsítják a növényeket, de amúgy nem jellemző. Mindenféle zöldséget megesznek, igyekszem változatosan etetni őket, hiszen az jelenti a tápozást. Majd ha még alakul egy kicsit, akkor kicsinosítom az akváriumot és indítok naplót képekkel, de nem akarok itt idő előtt beégni vele. Bár ha kudarccal végződne, az is tanulságos lehetne mások számára, hogy így ne. :D
 
Szépek a növények és nagyon élénk a vörös szín. A sóder alatt ha jól emlékszem neked virágföld van.
Köszi.Igen. :D




Most nekem is van egy hasonló kísérleti stádiumban levő akvárium, amolyan növényes csigárium. :D Csigákra azért esett a választás, mert az akvárium kicsi, 24l és sokszor van olyan, hogy akár két hétig sem vagyok itt, a koplalást pedig a csigák elviselik ennyi ideig. Tápozás nincs, csak a csigákat etetem, CO2 magasnyomású, az aljzat mulmos sóder, a világítás 1w/l körül van. Algák közül cladophora van, mivel a világításom ehhez képest erős(1w/l körül van), azt viszont el lehet távolítani mechanikusan is. Nem lesz teljesen algamentes, de nem is feltűnő. Carbót nem használok. Nálam nincs virágföld a sóder alatt, de a kriptók levelei így is szép vörösek.
A víz karbonátkeménysége 5 kH körül van, a csigák házai oldódni kezdtek, amióta CO2-t használok. Nekem ehhez képest sok csiga van, főleg maláj tornyos. Ha nem kapnak enni, akkor károsítják a növényeket, de amúgy nem jellemző. Mindenféle zöldséget megesznek, igyekszem változatosan etetni őket, hiszen az jelenti a tápozást. Majd ha még alakul egy kicsit, akkor kicsinosítom az akváriumot és indítok naplót képekkel, de nem akarok itt idő előtt beégni vele. Bár ha kudarccal végződne, az is tanulságos lehetne mások számára, hogy így ne. :D

1w/l, magasnyomású co2(30ppm?), és nuku tápozás a papírforma szerint kudarcra van ítélve ugye, de azért oszd meg mi történt majd.
 
1w/l, magasnyomású co2(30ppm?), és nuku tápozás a papírforma szerint kudarcra van ítélve ugye, de azért oszd meg mi történt majd.

Jó, egyes nézetek szerint egy El Natural sem működhet egészségesen, de itt a helyén van minden. Nálad miből esznek a növények? :D
 
Jó, egyes nézetek szerint egy El Natural sem működhet egészségesen, de itt a helyén van minden. Nálad miből esznek a növények? :D

Én olyan akváriumot akartam csinálni, amit nem kell szétbontani idővel. A táptalajok egy idő után kimerülnek és akkor rescape, de ugyanígy a virágföld is. A csigákat etetem és a salakanyaguk táplálja a növényeket. Ezt megemlíted a blogodon a fordítás kapcsán, csak nem jut eszembe a kifejezés, valami olyasmi, hogy kémiai univerzitás, tehát minden élőlény hasonló anyagokból épül fel, így ha kis mennyiségben is, de mindenben van minden. :) Nálam az is gond, hogy sokszor nem vagyok itt és ha papírforma szerint is csinálnám, úgyis elmaradnék. Így is mikor visszajövök, állandóan össze kell gyűjteni a pulóver mennyiségű fonalat, hiszen a CO2 is rendszertelenül üzemel. :D A növények viszont így is megvannak, tettem fel pár képet. Határozottan nem scape akvárium, nem is nagyon metszegettem mostanában, igazából arra vagyok kíváncsi, hogy eláraszthat-e a BGA egy idő után, ha a talajban dúsulnak a szerves anyagok. Ha sok a növény, akkor vajon győz-e az allelopátia. Két éves lesz most az akvárium. Szeretek kísérletezgetni, de azért valljuk be az EI natural akváriumok sosem lesznek olyanok, mint a high-tech növényesek. Azok olyanok, mint az intenzív mezőgazdálkodás, maximális bevitt nyersanyagmennyiség, az igények tudományos alaposságú nyomon követése és maximális hozam.
 
Én olyan akváriumot akartam csinálni, amit nem kell szétbontani idővel. A táptalajok egy idő után kimerülnek és akkor rescape, de ugyanígy a virágföld is. A csigákat etetem és a salakanyaguk táplálja a növényeket. Ezt megemlíted a blogodon a fordítás kapcsán, csak nem jut eszembe a kifejezés, valami olyasmi, hogy kémiai univerzitás, tehát minden élőlény hasonló anyagokból épül fel, így ha kis mennyiségben is, de mindenben van minden. :) Nálam az is gond, hogy sokszor nem vagyok itt és ha papírforma szerint is csinálnám, úgyis elmaradnék. Így is mikor visszajövök, állandóan össze kell gyűjteni a pulóver mennyiségű fonalat, hiszen a CO2 is rendszertelenül üzemel. :D A növények viszont így is megvannak, tettem fel pár képet. Határozottan nem scape akvárium, nem is nagyon metszegettem mostanában, igazából arra vagyok kíváncsi, hogy eláraszthat-e a BGA egy idő után, ha a talajban dúsulnak a szerves anyagok. Ha sok a növény, akkor vajon győz-e az allelopátia. Két éves lesz most az akvárium. Szeretek kísérletezgetni, de azért valljuk be az EI natural akváriumok sosem lesznek olyanok, mint a high-tech növényesek. Azok olyanok, mint az intenzív mezőgazdálkodás, maximális bevitt nyersanyagmennyiség, az igények tudományos alaposságú nyomon követése és maximális hozam.

A táptalaj kimerülése után sem kötelező szétbontani az egészet, lehet tápozgatni tovább úgy, mintha nem is lenne a táptalaj. A szerves anyagoknak van egy nagyon jó tulajdonsága, mégpedig az, hogy a mikroelemek tömkelege áll rendelkezésre benne, szerintem minimum több évtizednyi. Ez azért hosszú idő :)
A kémiai uniformizmus oké, de a mennyiséggel van itt gond :) Persze ha 2 éve üzemel, valószínűleg már beállt az egész, még ha algák is nagy részt kaptak a tortából :)
Nagyon jó a példád, mint high-tech akvárium = intenzív mezőgazdálkodás. Az El Natural pedig ez esetben az extenzív mezőgazdálkodás. Lehet, hogy nem akkora a biomassza tömege, de egy hosszútávon is fenntartható dolog ez.
 
Igen, végülis tápanyagot bevinni sok módon lehet, tehát a keletkező mulm is gazdagíthatja a talajt. Amúgy köszönet neked a könyv fordításáért, én ugyanis nem vagyok nagy angolos. Sok hasznos infó van benne még azoknak is, akik amúgy nem sokra tartják a natural vonalat. Sok egyenlet, összefüggés, törvényszerűség. Kicsit olyan ez a vonal, mint a mezőgazdaságban a permakultúra. Akik nem ismerik a permakultúrát, azok azt szokták rá mondani, hogy jah igen, ahol összevissza nő mindenféle gyom a kertben. :D De a mélyére menve a dolgoknak azért komoly összefüggések tárulnak fel, pl. a fenntarthatóság, ami itt az akvarisztikában annyira nem érdekes, ellenben a mezőgazdaságban annál inkább.
Az én tápanyag ellátási módommal az a baj, hogy nem nagyon lehet tudni, hogy miből keletkezhet hiány(minimum törvény). És ha valamiből hiány van, akkor leáll a termelés. Mint amikor a gyártósoron várnak egy hiányzó alkatrészre, egy kis alkatrész megakasztja az egész termelést. Nézegettem itt táblázatokat a különféle zöldségekben, élelmiszerekben levő makro és mikroelemekről és ha kis mennyiségben is, de azért van mindenben minden, csak az arányok tolódhatnak el. Így nem olyan intenzív a növekedés, viszont a metszésekkel is jobban kell vigyázni. A kis CO2 palackot azért állítottam üzembe, mert már megszívtam az élesztős cuccal egy alkalommal és ki akartam próbálni a szén hosszabb távú hatásait. Diana is leírja a könyvében, hogy a CO2 a legtöbb esetben a kritikus pont. Általában a többi jelen van, ha kis mennyiségben is.
Az erős fény ellenére igazán komoly algainvázió még nem volt nálam. 1w/l és napi 10-12 órában. Bár az is igaz, hogy ezeknél a kis nano lámpáknál a w/l érték máshogy számítódik. Majd elválik, a kudarcról is beszámolok, ha lesz. :D
 
Kicsit olyan ez a vonal, mint a mezőgazdaságban a permakultúra. Akik nem ismerik a permakultúrát, azok azt szokták rá mondani, hogy jah igen, ahol összevissza nő mindenféle gyom a kertben. :D De a mélyére menve a dolgoknak azért komoly összefüggések tárulnak fel, pl. a fenntarthatóság, ami itt az akvarisztikában annyira nem érdekes, ellenben a mezőgazdaságban annál inkább.

Én pont ezért is kedvelem ezt az irányt, mert sokkal inkább optimálisan kihasználja a természetes folyamatokat, élőlényeket, és nem megerőszakolja azokat a látványért cserébe.



A kis CO2 palackot azért állítottam üzembe, mert már megszívtam az élesztős cuccal egy alkalommal és ki akartam próbálni a szén hosszabb távú hatásait. Diana is leírja a könyvében, hogy a CO2 a legtöbb esetben a kritikus pont

Az a limitáló tényező, ahol van sok egyéb tápanyag. Nálad nagy valószínűséggel a makroelemek azok, szerintem. A többi olyan kis mennyiségben van jelen, hogy a légkörből is pótlódik a szén.
 
Az a limitáló tényező, ahol van sok egyéb tápanyag. Nálad nagy valószínűséggel a makroelemek azok, szerintem. A többi olyan kis mennyiségben van jelen, hogy a légkörből is pótlódik a szén.

Nem működtetem nagy intenzitással a co2-t, kb. 20 másodpercenként megy egy bubi. Meg néha ha nem vagyok itt, le is van állítva akár két hétre is. Mégis úgy látom, hogy jobban nőnek tőle a növények. Sőt mintha függés is kialakult volna, mert ha le van állítva, jobban stagnálnak, mint előtte, mikor egyáltalán nem volt co2. Szóval kicsit olyan ez nekik, mint a drog, függést alakít ki. :)

Nálad a virágföld nem kezdett el bomlani, rohadni a sóder alatt? Olyan anaerob folyamatokra gondolok, amik kén-hidrogént is termelnek, amitől a sóder el szokott feketedni. Nálam vannak olyan fekete részek, de a kriptó abba is ereszti bele a gyökereit, amik elfeketednek, de felül mégsem úgy tűnik, mintha nagyon pusztulna, sőt inkább terjed és növekszik.

Van egy érdekesség, amit tapasztaltam. Vannak az ablakpárkányon befőttesüvegekben jávai mohák. Lecserélt akváriumvízzel szoktam feltölteni az üvegeket. Azok a mohák sokkal jobban néznek ki, mint az akváriumban. A különbség csak annyi, hogy napfényt kapnak. Észak-keleti fekvésű ablak, csak reggel éri tűző napfény, nem algásodik egyáltalán.
 
Bocsi, valahogy elkerülte a figyelmem a hozzászólásod eddig.

Nálad a virágföld nem kezdett el bomlani, rohadni a sóder alatt? Olyan anaerob folyamatokra gondolok, amik kén-hidrogént is termelnek, amitől a sóder el szokott feketedni. Nálam vannak olyan fekete részek, de a kriptó abba is ereszti bele a gyökereit, amik elfeketednek, de felül mégsem úgy tűnik, mintha nagyon pusztulna, sőt inkább terjed és növekszik.

Nem tapasztaltam rothadást. Ennek ellenére kismértékű biztosan van, még az egészséges határon belül. A növényi gyökerek meg tudják egy bizonyos fokig védeni magukat a talajban lévő méreganyagokból úgy, hogy oxigént bocsátanak a talajba, ezzel detoxifikálják azt. Így pl. a crypto simán tud nőni ott is.

Van egy érdekesség, amit tapasztaltam. Vannak az ablakpárkányon befőttesüvegekben jávai mohák. Lecserélt akváriumvízzel szoktam feltölteni az üvegeket. Azok a mohák sokkal jobban néznek ki, mint az akváriumban. A különbség csak annyi, hogy napfényt kapnak. Észak-keleti fekvésű ablak, csak reggel éri tűző napfény, nem algásodik egyáltalán.

A napfénynél jobb fény nincs :)
 
A gyökér oxigénkibocsátásáról nem tudtam eddig, viszont én is erre tippeltem. Az egyik kriptó gyökere nálam elfeketedett sóderbe nőtt bele és a gyökér körül egy idő után a sóder újra szép tiszta lett(1-2 mm-es körzetben). Viszont olyan is van, hogy maguk a gyökerek is elfeketednek, de a növényen nem látszik semmi különösebb elváltozás.
A napfény valóban a legjobb a vízinövények számára, ezt már a régi akvarista könyvek is megírták, viszont nehéz időzíteni és a mennyiségét szabályozni. Gondolom ezért van a növényes akvarisztikában közellenségnek kikiáltva. A napfényt is kapó vízinövényeim össze sem hasonlíthatók a csak sápatag neonfénynél nevelt társaikkal.
 

Hasonló topikok

D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére