• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Életem második NPT-je

Elmúlt 7 hónapos az akvárium. Pár hete észrevettem, hogy itt-ott megjelent nitrogénhiány, illetve lassult a növekedés is. Az is lehet, hogy nem adtam be elég haltápot, de ez azt is mutathatja, hogy fogyóban a talaj nitrogén tartaléka. A külföldi fórumok 2-3 évet is említenek kifutási időnek, ez úgy gondolom erősen függ a megvilágítás erejétől és idejétől, illetve hogy milyen növényfajok szipkázzák a tápanyagokat a talajból.

De nem kell szétszedni az akváriumot, volt más megoldás. Csináltam tápgolyókat komposzt és bentonitos macskaalomból(mint szilárdító összetevő). A száradás után ledugtam pár helyre, és úgy tűnik egyelőre sikerült elhárítani a gondot.



Nitrogénhiány:

987DSC07741.jpg




Elmúlt.

720DSC07773.jpg





Mostani állapot.


462DSC07806.jpg
 
Az akvárium kb 1 hónapja megszűnt el naturalnak lenni. Ez nem a módszer hibája, én vártam túl sokat tőle. Kb. fél év után érezhetően megtorpantak a növények, gondolom valami elkezdett fogyni a táptalajból. Ez még nem lenne akkora a gond, de elkezdtek a növények egyre több hiánytünetet produkálni, például a betett reinecki mini vashiányt mutatott: (az alul lévők frissen lettek áttéve egy másik akváriumból, így még ők nem mutatják a tünetet)
139DSC08019.jpg

Itt még nem is kellett volna megszüntetni az akvárium jelenlegi koncepcióját,de úgy érzem elértem az el natural módszer határának közeléhez, innentől már felfelé nem nagyon vezet az út. Próbálkozhattam volna még különböző összetételű tápgolyókkal, lehet, hogy javulást is elértem volna, de az az igazi pörgős, színes vízivilág ebből nem igazán lesz hosszú távon.(fél évig egész pörgős volt, nem volt semmi gond, de ez látszik a naplóban is).
A módszert a jövőben is űzni fogom, de inkább lassabb növekedésű növényekkel, és kisebb elvárásokkal.

Ez a napló utolsó jelentése. :)
 
Az akvárium kb 1 hónapja megszűnt el naturalnak lenni. Ez nem a módszer hibája, én vártam túl sokat tőle. Kb. fél év után érezhetően megtorpantak a növények, gondolom valami elkezdett fogyni a táptalajból. Ez még nem lenne akkora a gond, de elkezdtek a növények egyre több hiánytünetet produkálni, például a betett reinecki mini vashiányt mutatott: (az alul lévők frissen lettek áttéve egy másik akváriumból, így még ők nem mutatják a tünetet)
View attachment 45875

Itt még nem is kellett volna megszüntetni az akvárium jelenlegi koncepcióját,de úgy érzem elértem az el natural módszer határának közeléhez, innentől már felfelé nem nagyon vezet az út. Próbálkozhattam volna még különböző összetételű tápgolyókkal, lehet, hogy javulást is elértem volna, de az az igazi pörgős, színes vízivilág ebből nem igazán lesz hosszú távon.(fél évig egész pörgős volt, nem volt semmi gond, de ez látszik a naplóban is).
A módszert a jövőben is űzni fogom, de inkább lassabb növekedésű növényekkel, és kisebb elvárásokkal.

Ez a napló utolsó jelentése. :)

Azért ezt az akváriumot sem lehet csődtömegnek értelmezni, sőt!

Reineckii az egy nagyon macerás növény low techben, hosszú távon nekem sem marad kifejezetten szép, inkább sínylődik és elvan. (És még látok pár "kihívás" növényt a tiedben)

Direkt megnéztem a walstad könyvben szereplő példa akvárium számait:
40 gramm haltáp kerül a 200 liter körüli akváriumba havonta. Ez a haltáp előbb-utóbb növényeknek szolgáltat "tápokat" hosszú távon.

40 gramm haltáp havonta elég soknak tűnik nekem. Én ennyit nem etetek a 460 literes akváriumomban, talán a felét csupán, annak ellenére, hogy van benne elég hal. A könyvben szereplő példa akváriumról van egy kép, igen nagy kalászhalak vannak benne. Szerintem a sok növény a te akváriumodban jóval több halat el tudna tartani... De ha így hagynád, akkor sem biztos, hogy beállna a földbe. Talán pár növény kikopna és beállna a rendszer újra egyensúlyba.

Ráadásul lehet, hogy a föld fél év után valamivel kevesebb CO2-t ad le, mint eleinte, és ez is beindít némi szelekciót....
 
Utoljára módosított:
Azért ezt az akváriumot sem lehet csődtömegnek értelmezni, sőt!

Nem is gondolom annak, de most kicsit másfelé kalandozok, és sajnos csak egy növényesnek van hely itthon értelmes akvárium méretben.

Reineckii az egy nagyon macerás növény low techben, hosszú távon nekem sem marad kifejezetten szép, inkább sínylődik és elvan. (És még látok pár "kihívás" növényt a tiedben)

Nem szokott gondom lenni vele, de igényes a tápsókra sajnos. Talán egy pár db. tőzegből készült tápgolyóval le tudtam volna kicsit savanyítani neki a gyökérzónát, hogy tudjon vasat felvenni, de már mindegy. Majd a következő aksiban, valamikor.
 
Több, mint másfél év után újragondoltam ezt a projektet. Egy olyan akváriumot tervezek indítani, aminek az alapja az, ami ebben a naplóban is olvasható, viszont a hosszabb élettartam, és a fél év utáni megtorpanás kiküszöbölésére minimális mértékben folyékony tápsókat is fogok adni az akváriumba. Azokat a tápanyagokat pótlom csak, amik a táptalajból gyorsan kifogynak, vagy eleve nehezen felevehető: ezek a nitrogén, a vas (és esetleg a kálium), szerencsére ez egy jó dokumentált akvárium volt, szépen látszik mi hiányzott a növényeknek egy idő után. Ezzel gyakorlatilag egy "low-tech ADA" módszert fogok követni. Szurkoljatok :)

(majd ide is belinkelem a naplót)
 
Ez az akvárium is jól mutatja, hogy "olcsón" is lehet hosszú távon növényes akvárium!

Nálam már jópár éve megy egy akvárium és még mindig nőnek benne a növények és a halak, garnélák is szeretik. Ide le sem merem írni, milyen sűrűn cserélek vizet.
Nálam valószínűleg a K-szokott néha elfogyni, de lehet, hogy ezt az extra kemény csapvíz is befolyásolja. Több módszert próbáltam, és sok működik: több etetés, esetleg friss föld be az akvárium (fagyasztás), tőzeg a szűrőbe (ettől amazonas biotóp színű lesz a víz), esetleg K adagolása folyékony táp formájában. P-t sosem adagoltam (sok év alatt). Biológiai szűrésre ilyen akváriumnak tipikusan nincs szüksége, a szűrésnek a célja főleg a lebegő részecskék eltávolítása.

Amikor K-t adagoltam a vízoszlopba, a Neptun tavi növénytápsóját használtam, ez igen költséghatékony nagy akvárium esetén. A "normál" adag töredéke (kb 1/4 vagy kevesebb) is elég volt számomra. Ebben micro is van, de kétlem, hogy az fogyott volna el az akváriumból. (A tavi verziót akváriumi felhasználásra nem javasolják, gondolom kis akvárium esetén ráadásul problémás lehet az adag eltalálása, nem véletlenül tavi a kiszerelés.) Nem tudja valaki, ebben milyen formában van a K? Lehet, hogy a pH-t emeli, de nekem működött.
Vízoszlopba N adagolására nálam nemigazán van szükség, amikor próbálgattam szinte mindig alga volt az eredménye (KNO3 esetén). Táprudak a talajban jobban működtek nálam, viszont itt körültekintőnek kell lenni, nehogy a halakat megmérgezze. Már nagyon régóta nem próbálkozok ezzel, nincs rá szükség (de ez is jó megoldás lehet).
Ha vízen úszó növények jól nőnek, akkor szvsz gyökeres növényeknek nem igazán lehet tápanyaghiányuk, esetleg kevés a C a vízben.
 
Utoljára módosított:
Nálam valószínűleg a K-szokott néha elfogyni, de lehet, hogy ezt az extra kemény csapvíz is befolyásolja.

Ebben az akváriumban a mérések alapján a vízben mindig volt elég kálium, elég sok, 25-30 ppm, és ugye a növénye ezt a vízből(leveleiken) veszik fel hatékonyabban. Mivel ugyanazt a komposztot fogom használni majd, a kálium hiányától nem félek. (a sima kerti talajban lehet hogy kevesebb van)

Ebben micro is van, de kétlem, hogy az fogyott volna el az akváriumból.
Nálam ahogy olvasható, látható is, a vasfelvétellel voltak gondok erre igényes növények esetén, ezt egy kevés DTPA-vassal próbálom majd javítani, minimális mértékben. Meglátjuk bejön-e.

Vízoszlopba N adagolására nálam nemigazán van szükség, amikor próbálgattam szinte mindig alga volt az eredménye (KNO3 esetén).

Sajnos nekem az N elfogyott, ez a megtorpanásból, és a hiánytünetekből is látszott a leghamarabb, és ha jól rémlik DW is a nitrogén elfogyását jósolja az elsők között, a szén után.


esetleg kevés a C a vízben.


Mivel alacsony lesz a KH, a C-től nem félek, a levegőből beoldódó elég lesz. Persze az elején a táptalajból majd jön rendesen az is.

Nem tudja valaki, ebben milyen formában van a K?

Kálium-szulfát vagy kálium-klorid. Ha emeli a KH-t a tápsó, akkor kálium-karbonát, vagy kálium-hidrogén-karbonát.
 
Sajnos nekem az N elfogyott, ez a megtorpanásból, és a hiánytünetekből is látszott a leghamarabb, és ha jól rémlik DW is a nitrogén elfogyását jósolja az elsők között, a szén után.

Az nem biztos, hogy hátrány, ha N (NO2, NO3, NH4) nem igazán mérhető a vízoszlopban. ADA sem adagol N-t (csak speciális esetben), és ott azért pöfékel a CO2 is. N részben lassan hozzáférhető formában van a talajban illetve a halakból/tápból is kerül bele. Szvsz teljesen felesleges túlszűrni egy ilyen akváriumot és a haltáppal sem kell nagyon spórolni. Részben azért is lehetnek ezek az akváriumok ennyire algabiztosak, mert nem EI szerint töltjük a vízoszlopba a tápokat low tech körülmények között.... Egyébként én akárhányszor mértem NO2, NO3-at vízoszlopban, mindig nullával jött vissza, ennek ellenére volt olyan, hogy szatyor számra szedtem le az úszónövényeket (pistia) az akváriumról. Valahonnan találtak Nitrogént.
Persze simán lehet, hogy előbb-utóbb valamennyire N limitált lesz egy ilyen akvárium, de ettől a növények még relatíve jól nézhetnek ki és legfeljebb kevesebbet kell ritkítani. Szóval ez nem olyan, mint mondjuk a K hiány, ahol csúnya lukas levelek lesznek... KNO3-at volt, hogy kísérletképpen adagoltam (3-10 mg / l dózisban), ettől nálam mindig alga indult meg az amúgy tökéletesen algamentes akváriumban.
 
Persze simán lehet, hogy előbb-utóbb valamennyire N limitált lesz egy ilyen akvárium, de ettől a növények még relatíve jól nézhetnek ki és legfeljebb kevesebbet kell ritkítani. Szóval ez nem olyan, mint mondjuk a K hiány, ahol csúnya lukas levelek lesznek...

A gond éppen az, hogy látványos nitrogénhiány jelent meg a növényeken. Ha csak minden lassul, de nem alakul ki hiánytünet, lehet hogy nem is zavar. A rejtély feloldása talán abban rejlik, hogy a kálium, és a foszfor koncentrációja még olyan fél-háromnegyed év elteltével is magas volt a vízoszlopban, míg a nitrát igencsak megcsappant. Az arányosan alacsony tápanyagszintek esetén nem gond, míg ha csak egy fontos elem esik ki, ott megjelenthet a hiánytünet.

Meglátjuk a következőben, beválik-e az elméletem, épp ma raktam össze az új komposztosat, egyelőre óvatosan csinálom, a múltkoriakból tanulva most "áztatom" az akváriumban a táptalajt pár napig(szombat), csak békalencsével, halak nélkül.

78529
 

Hasonló topikok

Válaszok
26
Megtekintések
1K
D
Válaszok
16
Megtekintések
1K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére