• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős vs citromsavas módszer

Az igen, nem apróztad el.
Tetszik? Gondoltam nemcsak olyan tessék lássék módjára csinálom, meg nekem már durrant el silány minőségű így megcsináltam "atombiztosra". Három éve muzsikál hibátlanúl,csak egyszer kell megcsinálni.;)
 
Tetszik? Gondoltam nemcsak olyan tessék lássék módjára csinálom, meg nekem már durrant el silány minőségű így megcsináltam "atombiztosra". Három éve muzsikál hibátlanúl,csak egyszer kell megcsinálni.;)
Gondolom látszik ,hogy van megcsinálva de ha érdekel Téged vagy mást, leírom miként kivitelezhető.Tényleg jól működik :).
 
Helo mindenkinek!

Itt olvastam ha éjjelre elzárja az ember az éleztős vagy citromsavas rendszert van aki fél,hogy szétdurran,HA pl.festocsövekkel van összerakva(10bár nyomást bír)
akkor egy szikvizes palack 20bár nyomáson durran szét. Ezt az aquanova kft oldalán találtam.

"1.5literes műanyag szikvizes palack 79 gr. előformából, a 12 férőhelyes rekeszhez tervezve.
Felhasadó nyomásérték: 20 bar felett. Élelmiszerbiztonsági és fogyasztóvédelmi szempontból fontos, hogy a palackok az oldalukon hasadnak fel
Az AQUA-NOVA Kft. által gyártott szódás palackok követelményeinek bemutatása, és mérési eredmények".

Nekem van nagynyomasum ugyen de probaltam a citromsavast is, sot most eppen az pofog mert kifogyot a palack. en a citromsavast nem zarom ejszakara, 24 oraban megy, sokkal tobb gond van a zarogatassal mint egy egyenletesen belott allando Co flowwal. elesztost sosem hasznaltam, de sztem marcsak azert is jobb a citromsavas mert ez kemiai folyamat nem pedig biologiai a maga szerves anyag vonatkozasaval. Tovabba a ket palackos citromsavas rendszer nagyjabol tartja a nyomast, nekem ket 2,5 lieteres palackkal megy es nagyon sokaig eleg.
 
Nekem van nagynyomasum ugyen de probaltam a citromsavast is, sot most eppen az pofog mert kifogyot a palack. en a citromsavast nem zarom ejszakara, 24 oraban megy, sokkal tobb gond van a zarogatassal mint egy egyenletesen belott allando Co flowwal. elesztost sosem hasznaltam, de sztem marcsak azert is jobb a citromsavas mert ez kemiai folyamat nem pedig biologiai a maga szerves anyag vonatkozasaval. Tovabba a ket palackos citromsavas rendszer nagyjabol tartja a nyomast, nekem ket 2,5 lieteres palackkal megy es nagyon sokaig eleg.
Na én meg a citrom savast nem próbáltam de tervben van csak rendelnem kéne cuccot az élesztős nekem is 0-24 Ben megy semmi gond vele a növények se problémáznak szeretem a DIY megoldásokat (y).
 
Az új citromsavas rendszeremmel van egy kis gondom, remélhetőleg van valakinek vele tapasztalata.

A probléma az, hogy hiába van elzárva a tűszelep, a citromsavas üveg folyamatosan ürül a szódabikarbónásba, ami egymagában még nem gond, mert olyan lassan teszi, hogy nem keveredik a két elegy, de ha felrázom a szódabikarbónás üveget, akkor addig keveredik amíg túlnyomás miatt kénytelen vagyok leereszteni több bar CO2-t, ami miatt pocsékba megy a töltet nagy része.

A tűszelep bubiszámlálóba megy, ami teljesen áll ha el van zárva a tűszelep, tehát az nem ereszt.
 
Az új citromsavas rendszeremmel van egy kis gondom, remélhetőleg van valakinek vele tapasztalata.

A probléma az, hogy hiába van elzárva a tűszelep, a citromsavas üveg folyamatosan ürül a szódabikarbónásba, ami egymagában még nem gond, mert olyan lassan teszi, hogy nem keveredik a két elegy, de ha felrázom a szódabikarbónás üveget, akkor addig keveredik amíg túlnyomás miatt kénytelen vagyok leereszteni több bar CO2-t, ami miatt pocsékba megy a töltet nagy része.

A tűszelep bubiszámlálóba megy, ami teljesen áll ha el van zárva a tűszelep, tehát az nem ereszt.
Tudnál képet feltenni, vagy lerajzolni a rendszered? Ha bent van az Y elágazás a visszafolyásgátlókkal és megfelelő hosszúak csövek és nem ereszt a rendszer, nem lehet túlnyomás. Ez egy önszabályozó rendszer - írom ezt annak ellenére, hogy nálam tavaly eldurrant egy palack. :)
Mekkora nyomásnál engedted ki gázt? Hol engedted ki a gázt? (Gáz kiengedéssel, a második palackban nyomáscsökkenéssel lehet feljebb pumpálni a nyomást a rendszerben (szódásból kiengeded a nyomást, majd elzárod, a nyomás a citromsavasból átnyom egy nagyobb adagot...) Nem éppen növelted a nyomást csökkentés helyett a "felesleg" kiengedésével?
 
Tudnál képet feltenni, vagy lerajzolni a rendszered? Ha bent van az Y elágazás a visszafolyásgátlókkal és megfelelő hosszúak csövek és nem ereszt a rendszer, nem lehet túlnyomás. Ez egy önszabályozó rendszer - írom ezt annak ellenére, hogy nálam tavaly eldurrant egy palack. :)
Mekkora nyomásnál engedted ki gázt? Hol engedted ki a gázt? (Gáz kiengedéssel, a második palackban nyomáscsökkenéssel lehet feljebb pumpálni a nyomást a rendszerben (szódásból kiengeded a nyomást, majd elzárod, a nyomás a citromsavasból átnyom egy nagyobb adagot...) Nem éppen növelted a nyomást csökkentés helyett a "felesleg" kiengedésével?
Hol kell lennie a visszafolyásgátlóknak? Azt tudom, hogy önszabályzónak kellene lennie, de állandóan azon veszem magam észre, hogy a citromsavas palack üres, a tartalma a szódabikarbónásba ürült, de olyan lassan, hogy nem lépett reakcióba a két elegy. Persze egy idő után elfogy a CO2, szóval meg kell lötyögtetni, hogy elinduljon a reakció, de akkor elszabadul a pokol és addig keveredik amíg fel nem oldódik az összes.

Nem tudom meddig bírják ezek a palackok, de akkor szoktam leereszteni, mikor már maximumon van a nyomásmérő. Igazából ilyenkor teljesen mindegy, hogy honnan eresztem a nyomást, mert a citromsavasban már régen nincs semmi, szódabikarbóna már rég feloldódott, szóval nem növelem azzal a nyomást, ha simán a tűszelepen keresztül eresztem a felesleget.
 

Attachments

  • 20180509_094157.jpg
    20180509_094157.jpg
    140.8 KB · Megtekintések: 11
Hol kell lennie a visszafolyásgátlóknak? Azt tudom, hogy önszabályzónak kellene lennie, de állandóan azon veszem magam észre, hogy a citromsavas palack üres, a tartalma a szódabikarbónásba ürült, de olyan lassan, hogy nem lépett reakcióba a két elegy. Persze egy idő után elfogy a CO2, szóval meg kell lötyögtetni, hogy elinduljon a reakció, de akkor elszabadul a pokol és addig keveredik amíg fel nem oldódik az összes.

Nem tudom meddig bírják ezek a palackok, de akkor szoktam leereszteni, mikor már maximumon van a nyomásmérő. Igazából ilyenkor teljesen mindegy, hogy honnan eresztem a nyomást, mert a citromsavasban már régen nincs semmi, szódabikarbóna már rég feloldódott, szóval nem növelem azzal a nyomást, ha simán a tűszelepen keresztül eresztem a felesleget.
Itt egy kép az összeállításról. Említetted, hogy le szokott állni a pezsgés és csak akkor indul be, ha felrázod: leér a cső a szódabikarbónás palack aljára?
Egyébként, ha úgy állítottad össze a rendszered, ahogyan a képen látszik, akkor biztos, hogy valahol ereszt a rendszer. Amíg nem találod meg a hibát, érdemes kis adagokat keverni.
abra2.jpg
 
Itt egy kép az összeállításról. Említetted, hogy le szokott állni a pezsgés és csak akkor indul be, ha felrázod: leér a cső a szódabikarbónás palack aljára?
Egyébként, ha úgy állítottad össze a rendszered, ahogyan a képen látszik, akkor biztos, hogy valahol ereszt a rendszer. Amíg nem találod meg a hibát, érdemes kis adagokat keverni.
View attachment 54977
Készen vettem kínából. A szódabikarbónás palack aljára nem ér le a cső, de akkor oda 1,75 l-es palackot rakok. Köszönöm a segítséget!
 
Meghosszabbítottam a B palackban a csövet, beleér a szódabikarbónába. Két napja megy, teljesen stabilan tartja a nyomást, még visszafolyásgátlókkal sem kellett kiegészítenem.
 
A kezdeti nyomás kialakulásán és a bubizás megindulásának idején kívül számít valamit, hogy a rendszer az akvárium mellett vagy alatta van?
Gondolom ha lent van akkor is ugyanúgy lesz elég nyomás, csak kicsit később (a nagynyomásúak is az akvárium alatt szoktak lenni, ahogy látom).
Vagy van valami maximum javasolt cső hosszúság?
 
A kezdeti nyomás kialakulásán és a bubizás megindulásának idején kívül számít valamit, hogy a rendszer az akvárium mellett vagy alatta van?
Gondolom ha lent van akkor is ugyanúgy lesz elég nyomás, csak kicsit később (a nagynyomásúak is az akvárium alatt szoktak lenni, ahogy látom).
Vagy van valami maximum javasolt cső hosszúság?
- Ha jó a visszafolyás gátló szeleped, akkor mindegy, hogy lejjebb vagy feljebb van.
- Ha hosszú a cső, akkor kb. 1-2 másodperccel később alakul ki a nyomás a végén.
- Nálam kb.12-13 méter távolságból jön a CO2 ( a pincéből). Működik.
A kezdeti nyomás kialakulásán és a bubizás megindulásának idején kívül számít valamit, hogy a rendszer az akvárium mellett vagy alatta van?
Gondolom ha lent van akkor is ugyanúgy lesz elég nyomás, csak kicsit később (a nagynyomásúak is az akvárium alatt szoktak lenni, ahogy látom).
Vagy van valami maximum javasolt cső hosszúság?
- Ha jó a visszacsapó szeleped, akkor mindegy, hogy alul vagy felül van.
- A nyomás 1-2 másodperc alatt tökéletesen kiegyenlítődik a teljes hosszon.
- Nálam 12-13 méter távolságban van a palack (lent a pincében) és teljesen jól működik.
 
Sziasztok! Lehet hogy ez a kérdés baromság lesz a co2 citromsavas megoldásban ha elzárom nem fog tovább nőni a nyomás, és 2 bubi/mp elég lenne egy 116l akvára, kB mennyi időre lenne ez elég?Ti használtok tatrós tesztet?
 
Ha elzárod, akkor nem nő tovább a nyomás. Pont ez a rendszer lényege. Ha CO2-t engedsz ki, akkor csökken a nyomás, amennyivel csökken annyi citromsavat enged át a rendszer a szódabikarbónába, így újra az eredeti nyomás áll be és le is áll a további "befecskendezés".
Úgyhogy ha elzárod, akkor nyugalmi állapotba kerül a rendszer.

Hogy hány bubi/mp elég az akvára az több mindentől függhet (pl: növények mennyisége, keringetés erőssége, diffúzor helye és minősége), drop checkerrel tudod ellenőrizni a helyes CO2 szintet.
 
Sziasztok!

Szeretnék egy élesztős CO2-s rendszert 140 l akváriumba.
Már olvasgtattam, hogy kellene a neten elindulni, csak nem dönöttem el még milyen üveg legyen stb.

Oylan rendzserre gondoltam volna ami vizsonylag könnyen táplálható.
Mondjuk első reaktor egy nagyobb csavaros befőttes üveg.
Az utána levők meg lehetnének PET-ből, ahogy a legtöbb ábrán láttam.

Nektek van esetleg tapasztalatotok, mivel lehet úgymond folyamatossá tenni a CO2 termelést?
MIylen rendszert javasolnátok?
 
Back
Oldal tetejére