• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Élesztős CO2 zselével

IMG_20170901_185533.jpg siasztok. összeraktam ugyanezt csak egy 5literes beföttes üvegben. kérdéem az lenne 112-es akirol beszélünk hogy estére elzárjam vagy sem? növények bubiznak s visszavettem kb másodper/1.5-2 bubi megy diffuzoron. nem lesz tulnyomás és puf?
 
Végigpörgettem és úgy látom nem volt még ez a kérdés:
Nem lehetne ezt mágnesszeleppel szabályozni? De nem úgy mint a nagynyomású palackokat hisz ez robban ha lefojtom.

Tennék egy T elágazást a csőre, egyik végén a diffúzorral másik végén a lezárt mágnesszeleppel. Este kinyílik a mágnesszelep és szabadon távozik a gáz és mivel a diffúzoron csak akkor megy keresztül a co2 ha erős nyomású, így nem jut az akváriumba éjjel co2. Tehát fordított lenne a mágnesszelep működése, itt a nyitás lenne az akváriumban a zárás.
 
Szervusztok!
Az Aquario Neo CO2 system-ről (GA-ban kapható zselés rendszer) valaki tudna jót vagy rosszat mondani? Esetleg van valakinek tapasztalata ezzel a cuccal?
Egy 30 literes növényes-garnélás aksiban használnám.
Köszönöm.
 
1 méter CO2 cső 200 forint, katéter végű fecskendő gyógyszertárban 75 forint (DIY diffúzor + bubiszámláló), vatta bele fél évre 2000 forint, 5l-es flakon ingyen van miután felhasználtad belőle a desztillált vizet, utána havonta budafoki élesztő 60 forint, 4 kiló cukor 800 forint és végeztél. Nálam ez annyira hatékony, hogy ha elfelejtem estére felcsavarni a levegőztetőt, akkor másnap 43 mg/l CO2 lesz az 54l-es akváriumban.

Itt folytatnám, hogy ne offoljuk szét azt.. Ez nagyon tetszik amit írtál. Lőnél nekem egy képet róla? Eszembe se jutott az oxigénnel kiveretés éjjelre. Azt pedig lehet időzítve is.

Egy fényképet és egy nulláról beüzemelést írnál nekem? Arányokkal együtt. Azonnal rohanok és veszek... csinálok egyet a kis 17L-es akváriumba.
 
Itt folytatnám, hogy ne offoljuk szét azt.. Ez nagyon tetszik amit írtál. Lőnél nekem egy képet róla? Eszembe se jutott az oxigénnel kiveretés éjjelre. Azt pedig lehet időzítve is.

Egy fényképet és egy nulláról beüzemelést írnál nekem? Arányokkal együtt. Azonnal rohanok és veszek... csinálok egyet a kis 17L-es akváriumba.

Először is nem zselével, hanem simán víz + cukor + élesztővel csinálom. :)

Innen a DIY ill. CO2-s fórumokból szedtem össze mindent. Azért megy este is, mert ugye nem tudom szabályozni az élesztőset, de való igaz, hogy simán időkapcsolóra rakva egy légpumpát megoldható az "időzített kiveretés". Nálam a belső szűrő oldja be az oxigént, így azon kell kézzel egy csapot tekernem Nemes egyszerűséggel annyi az egész, hogy a levegő porlasztó és a diffúzor egymás mellett vannak.

1kg kristálycukrot beleöntök az 5l-es flakonba, felöntöm a csúcsosodó rész aljáig vízzel, 10g budafoki élesztőt elkeverek maximum harminc-egynéhány fokos vízben, ezt ráöntöm, várok egy-másfél órát, és beindul. Nem oldom fel a cukrot a vízben előtte, mert ha az élesztő is fel van oldva, a cukor is fel van oldva, olyan hevesen indul a reakció, hogy kitolja a diffúzorból a beletömött szivacsot. Előzőleg 2,25l-es Pepsi flakonból ment, de nem tetszett, hogy csak 9 napig bírta. Ha kevés az üzemanyag (cukor) megáll, ha sok az élesztő, akkor az elején lesz túl sok a CO2 termelés, ha túl kevés a víz akkor hamarabb áll be 14 v/v%-ra az alkohol, és a reakció leáll (borélesztővel is, így kár is azzal próbálkozni, hogy tovább tartson), szóval minél nagyobb a flakon, annál tovább tudod egyetlen töltettel fenntartani a CO2 termelést, max ha elfogy az élesztő, még raksz bele.

A DIY diffúzorom pedig ennyi:

20180311_175810.jpg költség: 8 forint

illetve a bubiszámlálós (2 kép az egyben, egyrészt bemutatja a bubiszámlálós részt, másrészt elrettentő példa, hogy mi történik, ha nem tisztítod/cseréled a vattát)

20180324_131719.jpg költség: 15 forint

Innen van az ötlet, vannak sokkal ötletesebbek is:
https://akvakertesz.hu/threads/nagyon-diy-parszazas-diffuzor.3815/

Hátránya, hogy gyakorlatilag újra kell csinálni a diffúzor belsejét, minden alkalommal mikor cseréled a flakon tartalmát, legalábbis ennél a megoldásnál, de ez másodpercek kérdése, ha már rutinos vagy. :)

A teljes jelenlegi CO2 rendszerem egy 5l-es flakon - cső - visszafolyásgátló - cső - fecskendő (diffúzor + bubiszámláló).

Drop checkerem nincs, mivel nincs semmi kH/pH pufferem, vagy a kH/pH értékét egyéb módon befolyásoló szerem az akváriumban, szóval a kH és pH arányából tudom számolni.

Remélem nem hagytam ki semmit! :D
 
Ezer köszönet teljesen érthető és szerintem bele fogok kezdeni a gyereknél a kis akváriumba. Porlasztót azért beszerzek, mert ezek a giga buborékok elillannak.

Szerintem én megelégszem a nagy kólás palackkal és akkor minden vasárnap program lesz a tartalmának kicserélése. Oda mennyi cukor kell?
 
Ezer köszönet teljesen érthető és szerintem bele fogok kezdeni a gyereknél a kis akváriumba. Porlasztót azért beszerzek, mert ezek a giga buborékok elillannak.

Szerintem én megelégszem a nagy kólás palackkal és akkor minden vasárnap program lesz a tartalmának kicserélése. Oda mennyi cukor kell?

Úgy fél kilót öntöttem bele, de még volt az aljában mikor felmondta a szolgálatot, szóval szerintem 400g elég lesz. Nem szoktam játszadozni a maradékkal, kiöntöm az egészet, aztán megy bele az új adag. Amúgy a buborékok nem gigák, a felső képen látható halovány hullámos vonalak a bubik. Ami kiül a szélére az csak azért van, mert nem teljesen egyenesen néz felfele, így amíg nincs biofilm a fecskendő belsejében, addig előfordul, hogy "ottragad" a műanyagon az apró buborék, ami aztán befog még több apró buborékot, és növekszik, majd ha elérte a ~2mm-es méretet felszáll. De amint elég biofilm képződött a fecskendőben (1 nap) annyira sikamlós lesz a felülete, hogy nem marad meg rajta.

20180311_175810_1.jpg
 
Sziasztok.
Elesztos co2-t hasznalok itthon. Van cserediffuzorom, igy tegnap lecsereltem amig a masikat letakaritom. Azota omlik a buborek. Elotte 1-2 bubi masodpercenkent. Most millio. Visszatettem a megtisztitott difit. Azt hittem a cseredifivel van a baj. De azota is omlik. Mit rontottam el? Vagy mitol van ez?
 
Én nem értek az élesztős CO2-höz, csupán van egy logikusnak tűnő magyarázatom. A használt - eltömődött - diffúzor jobban "lefogta" a nyomást, így kevesebb gázt engedett át. A csere-, és a - most már tiszta - régi diffi is jobban átereszt. Vagyis ezt kell alapul venned a beállításhoz, aminek - ha a fenti logika nem hibádzik - idővel szintén utána kell majd állítanod, mert egyre kevésbé fog átereszteni..
 
Én nem értek az élesztős CO2-höz, csupán van egy logikusnak tűnő magyarázatom. A használt - eltömődött - diffúzor jobban "lefogta" a nyomást, így kevesebb gázt engedett át. A csere-, és a - most már tiszta - régi diffi is jobban átereszt. Vagyis ezt kell alapul venned a beállításhoz, aminek - ha a fenti logika nem hibádzik - idővel szintén utána kell majd állítanod, mert egyre kevésbé fog átereszteni..
En is igy logikaztam...csakhogy a masik akiban is evegeztem egyidoben ugyanezt es ott nem jott elo ez a problema. Az elesztos cucc tok egyforma, egy idoben keszult a bubiszam is ugyanaz volt. Az egyik megbolondult...a masik nem. Persze ettol meg lehet, hogy a masik difit nem sikerult ennyire megtakaritanom :ROFLMAO:...
Koszonom a segitseget:love:.
 
Sziasztok.
Elesztos co2-t hasznalok itthon. Van cserediffuzorom, igy tegnap lecsereltem amig a masikat letakaritom. Azota omlik a buborek. Elotte 1-2 bubi masodpercenkent. Most millio. Visszatettem a megtisztitott difit. Azt hittem a cseredifivel van a baj. De azota is omlik. Mit rontottam el? Vagy mitol van ez?
A én tapasztalatom a élesztőssel, hogy nem egy állandó nyomás. Betöltéskor állítani kell a tűszelepen(elzárni), mert 4-8 óra alatt felmehet a akár 10 bára is a nyomás. Ez nem tartós, innen csak lefele megy. Így minden nap állítani kell a tűszelepen(nyitni ), de ha nem is minden nap, akkor minden második nap,akvárium méretétől függ. Egy 20-30L akváriumba kb. 2 hétig elegendő gázt termel, éjszakai elzárással. Ha 0-24ben megy, akkor 4-5 napig. 1bárnál érdemes cserélni a löttyöt, mert azzal már nem érsz semmit.
 
A én tapasztalatom a élesztőssel, hogy nem egy állandó nyomás. Betöltéskor állítani kell a tűszelepen(elzárni), mert 4-8 óra alatt felmehet a akár 10 bára is a nyomás. Ez nem tartós, innen csak lefele megy. Így minden nap állítani kell a tűszelepen(nyitni ), de ha nem is minden nap, akkor minden második nap,akvárium méretétől függ. Egy 20-30L akváriumba kb. 2 hétig elegendő gázt termel, éjszakai elzárással. Ha 0-24ben megy, akkor 4-5 napig. 1bárnál érdemes cserélni a löttyöt, mert azzal már nem érsz semmit.
Ezt az utat majdnem mindenki bejárja: élesztős > citromsavas > nagynyomású, és csak nagyon kevesen maradnak meg a nagynyomású előtti valamelyik lépcsőfokon. Jómagam akkor álltam le az élesztőssel, amikor megéreztem a tömény alkohol szagot a flaskában. Viszont addig remekül szórakoztam a mennyiségek napi szintű állítgatásával. Szentül hittem, hogy be lehet azt állítani, csak türelem kell hozzá.
 
Ezt az utat majdnem mindenki bejárja: élesztős > citromsavas > nagynyomású, és csak nagyon kevesen maradnak meg a nagynyomású előtti valamelyik lépcsőfokon. Jómagam akkor álltam le az élesztőssel, amikor megéreztem a tömény alkohol szagot a flaskában. Viszont addig remekül szórakoztam a mennyiségek napi szintű állítgatásával. Szentül hittem, hogy be lehet azt állítani, csak türelem kell hozzá.
én a kicsiben, azzal szórakozok még mindig.:D
 
Ezt az utat majdnem mindenki bejárja: élesztős > citromsavas > nagynyomású, és csak nagyon kevesen maradnak meg a nagynyomású előtti valamelyik lépcsőfokon. Jómagam akkor álltam le az élesztőssel, amikor megéreztem a tömény alkohol szagot a flaskában. Viszont addig remekül szórakoztam a mennyiségek napi szintű állítgatásával. Szentül hittem, hogy be lehet azt állítani, csak türelem kell hozzá.
Én citromsavasról váltottam vissza élesztősre. :p
 
Úgy jött spontán, hogy ma vagy legkésőbb holnap be kellene üzemelnem egy Co2-t egy frissen felhúzott 27L-es akvába. Nem készültem rá lelkileg. Cső és diffúzor van itthon. Elmennék a bauhausba 5L-es palackért. (cukor, víz, élesztő)

A legfontosabb kérdésem amit ma meg kellene oldanom, hogy rögzítem a kupakhoz a csövet? Ami kibírja ezt a nyomást.

Előre is köszönöm a gyors segítséget.
 
Úgy jött spontán, hogy ma vagy legkésőbb holnap be kellene üzemelnem egy Co2-t egy frissen felhúzott 27L-es akvába. Nem készültem rá lelkileg. Cső és diffúzor van itthon. Elmennék a bauhausba 5L-es palackért. (cukor, víz, élesztő)

A legfontosabb kérdésem amit ma meg kellene oldanom, hogy rögzítem a kupakhoz a csövet? Ami kibírja ezt a nyomást.

Előre is köszönöm a gyors segítséget.
Fúrd meg kicsit kisebbre mint a cső és fogóval húzd bele.
 
Fúrd meg kicsit kisebbre mint a cső és fogóval húzd bele.
Köszönöm, így jártam el.
Azért egy kis pillanatragasztót raknék a csatlakozáshoz(kupak), biztonság kedvéért.
Nem tudom elég lett volna-e a kisebb lyukméret, de volt itthon FBS szilikon így bekentem alulról, felülről.

Ma 19:30-kor öntöttük össze a cukrot meg az élesztőt. 1:30-ra már a buborékszámlálóban megjelent egy bubi, lehet előbb is, de akkor épp láttam. 2:00-ra kb 20 bubi per perccel megy, de lehet ez még megy feljebb is. A második órára a diffúzor is szépen eregetett már. Halakat nem merem áttelepíteni, nem tudom mennyire lesz durva holnapra. Áttettem a DC-t egy másik akváriumból. Próbáltam nem felkavarni a cukrot, de nem tudom hogy lehet cukorhoz vizet adni felkavarás nélkül. Mivel itt szabályozás nincs. Ha túl sok lenne max közelebb viszem a felszínhez és úgy rosszabb lesz a beoldás. Ahogy csökken az ereje mehet lejjebb.
 
Nem tudom elég lett volna-e a kisebb lyukméret, de volt itthon FBS szilikon így bekentem alulról, felülről.

Ma 19:30-kor öntöttük össze a cukrot meg az élesztőt. 1:30-ra már a buborékszámlálóban megjelent egy bubi, lehet előbb is, de akkor épp láttam. 2:00-ra kb 20 bubi per perccel megy, de lehet ez még megy feljebb is. A második órára a diffúzor is szépen eregetett már. Halakat nem merem áttelepíteni, nem tudom mennyire lesz durva holnapra. Áttettem a DC-t egy másik akváriumból. Próbáltam nem felkavarni a cukrot, de nem tudom hogy lehet cukorhoz vizet adni felkavarás nélkül. Mivel itt szabályozás nincs. Ha túl sok lenne max közelebb viszem a felszínhez és úgy rosszabb lesz a beoldás. Ahogy csökken az ereje mehet lejjebb.
Nekem 2L aluminium palackom van, és csavarosan van megoldva minden egészen a bubi számlálóig.
Nos, a cukrot bele szoktam önteni a palackba (kb.270g), még a cukor belefolyik a palackba, egy tölcséren át, addig egy fél élesztőt áztatok 1L langyos vízbe. Utána jól felkavarom, és beleöntöm a palackba. Jól felrázom, azt megy is rá csatlakozó. 1,5-2 óra után, már bubizik is a bubi száláló. Másnapra a nyomás felszokott menni 8-9bárig. Ez így nekem elegendő gázt produkál kb. 2 hétig, egy 30L kockába. Mikor lemegy 1bárig, cserélem a löttyöt.
 
Nekem 2L aluminium palackom van, és csavarosan van megoldva minden egészen a bubi számlálóig.
Nos, a cukrot bele szoktam önteni a palackba (kb.270g), még a cukor belefolyik a palackba, egy tölcséren át, addig egy fél élesztőt áztatok 1L langyos vízbe. Utána jól felkavarom, és beleöntöm a palackba. Jól felrázom, azt megy is rá csatlakozó. 1,5-2 óra után, már bubizik is a bubi száláló. Másnapra a nyomás felszokott menni 8-9bárig. Ez így nekem elegendő gázt produkál kb. 2 hétig, egy 30L kockába. Mikor lemegy 1bárig, cserélem a löttyöt.
Nos várjunk, nem tudom mennyi az a 9 bár de brutál soknak tűnik, főleg, hogy 2 bárt küldünk a diffuzorra. Lehet hogy felrobban az egész reggelre? Vagy holnapra? Nincs nyomáscsökkentő. Rá van kötve a diffuzor

@dhorvath tanácsára vettem egy 5L-es palackot beletettem az 1kg cukrot felöntöttem majdnem tetejéig vízzel plusz 1 élesztőt feloldottam. Nem ráztam fel. Nincs nyomáscsökkentőm csak a cső jön ki a palackból, bubiszámláló és visszafolyásgátló majd diffúzor van és most már másodpercenként 5 bubi kb a pörgés.
 
Back
Oldal tetejére