• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Elatine hydropiper

Elatine hydropiper 2014-03-10

Moszat gondolatmenetére fűzve...

A szabályozás értelmetlensége ott látszik igazán, hogy pl az Elatine egész EU-ban forgalomban van.
Saját növényünk hivatalosan EU eredetű LABOR TERMESZTETT steril növény (certificate is van róla), tehát honi környezetet max dobozból látott fajta. Ráadásul ebben a formában meg sem található sehol, mert laborok között átvett termesztő anyagról van szó. A növény ilyen formában meg sem található a környezetben.
 
Azért annyira nem értelmetlen a dolog, csak a megvalósítása irreális. A szándékban nagyon is van ráció.

Tegyük fel, hogy találok egy szép nagy Elatine mezőt a házam mögötti patak partján. Megörülök neki, mert ez egy épp divatos, viszonylag új növény, amit nem sok helyről lehet beszerezni. Szépen leszedem az egészet és hazaviszem, aztán elkezdem hirdetni, hogy Elatine hydropiper eladó, 400 Ft/adag. Ha valaki kérdezi, akkor azt mondom, hogy én szaporítottam otthon emers módon. És utólag senki sem fogja bebizonyítani, hogy nem így van. Ha nem buktatnak le akkor, amikor épp károsítom az anyatermészetet, akkor az égvilágon sehogyan sem lehet bizonyítani, honnan származik a növény. És nincs semmiféle különbség a termesztett és a vad példányok megjelenése között, amin lebukhatna a dolog. Ez a történet mondjuk elég irreális, de ha kicseréljük az Elatinet hóvirágra, akkor teljesen hétköznapi lesz. Pár éve, a hóvirág védettsége előtt tavasszal minden sarkon árulták, és természetesen az eladó szerint mindig kertből származott. A gyakorlatban meg az erdőkben tarra szedett hóvirágmezők csúfoskodtak országszerte. A tiltás után büntetni kezdték az utcai hóvirágárusokat, pár év alatt teljesen eltűntek, a hóvirág meg újra szaporodik.

A probléma ott van, hogy nem oldották meg a legális szaporítás jogi hátterét. A kertészeteket egyszerűen csak békén hagyják, és nem foglalkoznak a hirdetéseikkel, pedig két kattintás találni egy védett fajt. Ez így gondolom egyszerűbb a hatóságoknak, mert nem kell energiát fektetni bele. Viszont ha egyszer vissza akarnak élni vele, akkor bármelyik kertészetet hülyére lehetne büntetni, vagy bármelyik vásárlót, aki cerificate nélkül hazaviszi az Elatine hydropipert.
 
Éppen ezen a növénykén gondolkodok kezdésnek az új kis iwagumi jellegűben. Azt viszont nem tudom, hogy mennyire fogja tolerálni nyáron a 26-27 fokos vizet. Világításnak 28W-ot használnék a 36 literes fölött, gondolom ezzel beéri, bár lehet, hogy erősítek. Co2 az egyenlőre élesztős + Carbo kombó lesz.
Viszont most, hogy látom, hogy itthon védett, nem tudom, hogy be merjem-e szerezni :) Van esetleg valami hasonló tűrőképességű növény, ami megbirkózik a fenti paraméterekkel?
 
Parvula mini esetleg?Nálam nem sok gondja volt élesztős CO2 mellett, 1-1 szál néha elsárgult aztán annyi.40L-n az volt részben az előtérim, gyorsan szaporodik, csak valamiért megutáltam és száműztem :)

Éppen ezen a növénykén gondolkodok kezdésnek az új kis iwagumi jellegűben. Azt viszont nem tudom, hogy mennyire fogja tolerálni nyáron a 26-27 fokos vizet. Világításnak 28W-ot használnék a 36 literes fölött, gondolom ezzel beéri, bár lehet, hogy erősítek. Co2 az egyenlőre élesztős + Carbo kombó lesz.
Viszont most, hogy látom, hogy itthon védett, nem tudom, hogy be merjem-e szerezni :) Van esetleg valami hasonló tűrőképességű növény, ami megbirkózik a fenti paraméterekkel?
 
Nem tudom, a fűfélék valahogy eddig nem tetszettek, bár ki tudja, lehet, hogy jobban mutatna, mint elképzeltem. Köszi az infót.
 
Kevesebb nyűgöd lenne vele mint az Elatine-al, és élesztő mellett is lehet sűrű gyepet csinálni belőle, de ízlések és pofonok.Az Elatine érdekes növény ahogy látom, bár nálam nem volt baja, csak amikor el volt hanyagolva az egész akvárium, na azt nem szerette.

Nem tudom, a fűfélék valahogy eddig nem tetszettek, bár ki tudja, lehet, hogy jobban mutatna, mint elképzeltem. Köszi az infót.
 
A step in naplót és ezt a topikot olvasgatva azt hiszem a növény igénye részt át kell írni titkosra :) valakinél erős fény és CO2 mellett is berohadt máshol táptalaj nélkül vagy low-techben is meg volt, igaz lassan.

Nálam az tuti nem segített, hogy utazott a csomagtartóban vagy 2 órát, mire a dugókon átvergődtem...ha hétvégén megyek a workshopra, muszáj lesz vmi hőszigetelt hűtős táskát vinnem.
 
Nálam CO2 nélkül, napi táppal és carboval 1W/l fénnyel nehezen indult, kb. csak a fele maradt meg - egészen addig, amíg egy este a fűtő elveszítve önuralmát, ki nem főzött szinte minden élőt az akváriumból. Egy szál sem élte túl. :cry:
Azóta sem tudom, vegyek-e újra, vagy keressek helyette más pázsitnak valót. Sajnálom, hogy mire a megerősödött és gyökeret eresztett tövek belekezdtek volna a terjeszkedésbe, elment mind.
 
Debrecenben nincs véletlen valakinek feleslegben? Szeretnék ültetni egy pár tövet az akváriumba.
 
Közben befutott a Tropica féle Elatine is.

Szerintem ez nem az, vagy valami nagyon máshonnan származó spec. verzió. Ismerős szerint ez Micranthemum Monte Carlo. Egy szintén új növény, de köze sincs a kis lapos Elatine mezőhöz!
 
Közben befutott a Tropica féle Elatine is.

Szerintem ez nem az, vagy valami nagyon máshonnan származó spec. verzió. Ismerős szerint ez Micranthemum Monte Carlo. Egy szintén új növény, de köze sincs a kis lapos Elatine mezőhöz!


Egyet péntekig félre tudnál tenni nekem? A GA-s sajnos nem maradt meg nálam :( Kapna egy utolsó utáni esélyt :)
 
Ok szóval a Tropica kért DNA analízist a növényről és nem Elatine amit Elatine néven kezdtek el forgalmazni.
Valószínűleg Mincranthemum sp, de pontosabb beazonosítás még folyamatban van. Szóval a TROPICA Elatine NEM Elatine!
De valószínűleg előbb utóbb ők is megjelennek a növénnyel, mert láttam tesztelés közben.
 
Ok szóval a Tropica kért DNA analízist a növényről és nem Elatine amit Elatine néven kezdtek el forgalmazni.
Valószínűleg Mincranthemum sp, de pontosabb beazonosítás még folyamatban van. Szóval a TROPICA Elatine NEM Elatine!
De valószínűleg előbb utóbb ők is megjelennek a növénnyel, mert láttam tesztelés közben.

Az Anubias-os Elatine az igazi Elatine? Mondjuk nekem az elnevezés mindegy csak alacsonyan lehessen tartani az előtérben és ne menjen tönkre... na meg szép apró levelű legyen. :)
 
Back
Oldal tetejére