• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El camino

zsotyi said:
Máglyára a másként gondolkodókkal. :shock:
Huh, Zsotyi én ezt nem mondtam, és ha ez jött volna le abból, amit írtam, akkor javítanom kell !

Ha tápanyag-hiány tüneteket látsz, akkor az tápanyag-hiány miatt van. Függetlenül attól, hogy kétszer átszámoltam neked. Lehet CO2 hiány is. Lehet, hogy tévedtem. Számoljuk át harmadszor. Ha nem tévedtem, akkor rosszul adagolsz, ha nem adagolsz rosszul, akkor rossz a flow-d. Olyan nincs, hogy a túl sok tápanyag (ezeken a szinteken - amelyek az EI maximum körül vannak) "antagonisztikus" hatást fejtenének ki. Olyan nincs, hogy egyik növény ilyen, a másik olyan a tápozás szempontjából. Tom Barr, és mi még párszázan mindenféle növényeket nevelünk tápanyag-hiány és alga nélkül a világ minden sarkában az EI alapján. A mindenféle növény alatt érthetjük gyakorlatilag az ÖSSZES akvarisztikai növényt.

Ha tehát baj van, akkor nem az EI-t kell vitatni, hanem önmagunkat. Olyan nehéz ez? Igen, bizonyára nehéz, önmagunk vitatása az egyik legproblémásabb dolog... :) Ez nem diktatórikus dolog és nem sarkos megfogalmazás, hanem egy sokak számára működő módszer megfelelő alkalmazására felszólító (?) kijelentés. Lehet ebből konfliktust csinálni, de fölösleges. Hidd el.

Én azt látom, hogy bizonyos dolgokkal már nagyon régóta szenvedsz és őszintén szeretnék segíteni a megoldásában. A legjobb talán a jelen esetben az volna, ha ezt személyesen beszélnénk meg az akváriumod mellett. Számomra is tanulságos lenne, és hajlandó vagyok időt és energiát szánni erre a dologra. Mit szólsz? :)
 
Nem túl régen foglalkozom az akvarisztika növényes ágával, de azért néhány dolog már nekem is világos. Az EI valószínűleg a ma létező legjobb, és legegyszerűbb tápozás, amit biztos lehet tökéletesíteni, de rengeteg pénz, és az ember feleslegesnek is érzi, ha egyszer szépen fejlődnek a növények. A másik, hogy egyes növényekben biztosan okozhatja a szövet fellazulását, itt most a klasszikusan elterjedt növényekre gondolok. Ha egy high tech, EI szerint tápozott akváriumba vallisneriát, vagy átokhínárt ültetsz, ez biztosan feltűnik. Sokkal szebben, természetesen fejlődnek egy low tech akváriumban. Egyes növényeket meg szinte lehetetlen enélkül nevelni. Jó példa erre talán a microsorum. A régi akváriumomban talán egy hónap is kellett egy levélhez, most kéthetente 3-4 az átlag. Más kérdés, hogy ezek a növények oda is valók. Ki akar átokhínárt, ha HC-t is nevelhet? ;)
 
sacibali said:
Az EI (...) egyes növényekben biztosan okozhatja a szövet fellazulását, itt most a klasszikusan elterjedt növényekre gondolok. Ha egy high tech, EI szerint tápozott akváriumba vallisneriát, vagy átokhínárt ültetsz, ez biztosan feltűnik. Sokkal szebben, természetesen fejlődnek egy low tech akváriumban.
Rengeteg EI alapján tápozott akváriumban láttam mindkét növényt, tökéletesen egészségesen és "fellazulás" nélkül. Az EI-nél szebb növekedést egyetlen low-tech akváriumban sem láttam. Pontosítok: az EI-nél vagy ADA stílusú tápozásnál szebb növekedést. Neveltem én is mindenféle kommersz hínárfélét EI tápozás mellett, és kompromisszumok nélküli látványt nyújtott. Nyilván a saját tapasztalatod alapján írod, hogy neked feltűnt, de hidd el nekem: NEM az EI miatt volt.

A gond az, hogy sokan úgy akarják használni az EI-t, hogy nem foglalkoznak megfelelőképpen a CO2-vel. Amíg valaki EI alapján tápozik és nem 100% biztos abban, hogy a CO2-t is megoldotta, addig fölösleges az EI hatásaival vagy vélt hiányosságaival, hátrányaival foglalkozni. Nagy az esély, hogy valamit nem csinál jól szénvelvétel fronton. Kegyetlen kijelentésnek tűnhet, de pl. egyszerűen nincs pénze megfelelő CO2 szettre és inkább gyárt saját maga számára elfogadható elméleteket megcáfolva széles körben működő módszereket ahelyett, hogy a saját korlátait beismerné és elismerné és abbahagyná az alternatív elméletek gyártását...

Páran azt gondolják, hogy ez a hobbi az örök tanulásról szól. Én azt mondom, hogy igen, de ez a hobbi inkább egy folyamatos harc önmagunkkal, mert nem vagyunk hajlandók megalázkodni. Elég egyetlen egyszer megtanulni azt, hogy a saját hibáinkat figyeljük az akvarisztikában és ne magát a megtanult módszert figyeljük - és készen vagyunk, meg vagyunk "csinálva" mint profi akvaristák. Maga az "akvarisztikai tudásanyag" tényleg kb. 2 hét alatt elsajátítható. Ezerszer láttam már "elvérezni" a büszke, önmagát meg nem tagadó de a rendszert és módszert folyamatosan megkérdőjelező önjelölt szakértőket. A tőzsdézés is pl. arról szól, hogy nem a nagybetűs Piacot kell figyelni, hanem a Piacra adott reakcióidat, és csak akkor lehetsz sikeres. Van a természet, ami utat tör magának és ami működik (igen, Zsotyi, kőbe vannak vésve a szabályai - mindegy, hogy most Tom Barr vagy én papolok róla), és vagyunk mi, a természettől elrugaszkodott burokban élő természetellenes, egoista és önelégült lények, akik folyamatosan fölöttébb állónak gondoljuk magunkat a természetnél. Akkor fogunk bármit is tanulni, ha elfogadjuk a természet nálunk okosabbak és tapasztaltabbak által megfogalmazott és megfigyelt törvényeit és megpróbálunk ennek megfelelően cselekedni az akváriumunk karbantartásakor. Ez az egész dolog számomra az alázatról szól. Nem a becsvágyról, nem az "új módszerek" kereséséről, nem az új elméletek felfedezésről.

Hanem a természet felfedezéséről a saját hibáim megismerése kapcsán. Ciki, hogy folyamatosan azt kell néznem, hogy mit rontok el? Igen. De az eredmény mindenért kárpótol.

Sikerült folyamatos, algamentes környezetet biztosítanom a lehető legnehezebb (nano akváriumi) körülmények között? Igen, sikerült. Hogyan sikerült? A hibáim folymatos beismerésével, a természet nálamnál okosabbak által megfogalmazott és kipróbált törvényeinek a feltétlen elfogadásával és a saját döntéseim helyességének folyamatos megkérdőjelezésével.

Randa dolog, tudom. :)
 
Természetesen, szinte biztos, hogy én rontok el valamit, próbálom feltérképezni, mit. Ezek a növények is nőnek, csak ritkák a leveleik, 0,7W/l mellett. Az volt a problémám, hogy más növények ezzel szemben dúsak, hatalmas levelekkel(csak hogy a hínárféléknél maradjak, pl. tündérhínár), ebből, és keszeg írásából gondoltam arra, amit írtam. Azért tartok ilyen növényeket is, mert ezt az akit tanulni szánom, a helyes irány megtalálására, kevesebbet fordítva a dizájnra. Mivel a CO2 tesztem inkább sárgászöld, tehát a mennyiség valószínűleg elegendő, megpróbálom átrendezni az áramlást.
 
sacibali said:
Természetesen, szinte biztos, hogy én rontok el valamit, próbálom feltérképezni, mit. Ezek a növények is nőnek, csak ritkák a leveleik, 0,7W/l mellett. Az volt a problémám, hogy más növények ezzel szemben dúsak, hatalmas levelekkel(csak hogy a hínárféléknél maradjak, pl. tündérhínár), ebből, és keszeg írásából gondoltam arra, amit írtam. Azért tartok ilyen növényeket is, mert ezt az akit tanulni szánom, a helyes irány megtalálására, kevesebbet fordítva a dizájnra. Mivel a CO2 tesztem inkább sárgászöld, tehát a mennyiség valószínűleg elegendő, megpróbálom átrendezni az áramlást.

Hali!

A CO2 tesztről csak annyit, hogy én már nem hiszek neki.Volt már nálam sárga is, pedig az akvárium túloldalán van.Nálam is az áramlással lehet gond.
 
Augusztus 29.-i állapot.
Kicsit dzsungeles,de ilyennek akartuk.Az utóbbi időben úgy néz ki sikerült megállítani a Hygrophilla és a Cryptocoryne rohadását.Csökkentettem a KNo3 mennyiségét harmadára,és a mikro táp adagolásán is változtattam.Sajna fonalalgám még van,de hamarosan fogok tudni változtatni a co2 beoldáson is,így talán egyszer megnyerem a harcot. :roll:

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/akvárium/090830_1.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/akvárium/090830_2.jpg
 
Hali!

Hát ez nekem baromira tetszik! (ezzel cseppet sem cáfolom az előbbi kijelentést,de valamilyen kisebb fa, v. ág hiányzik nekem belőle :oops: )
 
Gratu a vörösek miatt nagyon szépek. Nem baj ha dzsungeles, viszont sokkal jobban mutatnak ezek a stem akik formára nyírva.
Hátul oldalt egy kis kupola forma és egész más képe lenne.

De a színek nagyon izgalmasak. ;)
 
Köszönöm szépen mindenkinek!
Jojo felvetésére reagálva: A fák/gyökerek azért maradtak ki eredetileg is mert ez egy családi akvárium.Kicsi feleségem elég erős ellenérzéseket táplál az ilyen száraz fákkal,gyökerekkel szemben.Asszem van bennne egy kis Feng shui háttér is,de kompromisszumot viszont kötni kellett,így csak a lávakövek maradtak.
Lassan nekifekszem a nyírásnak is,tényleg jó lenne valami fazon neki.
Érdekes,anyukám kertjében simán nekiesek a metszőollóval bárminek,itt meg vacillálok.Annyit küzdöttem érte,olyan jó nézni.... :cool:
 
Szia!
Hogy áll az aki?
Lesznek új képek?Érdekelnének.Algával mi van,te győztél?Etc.
 
Köszi mindenkinek!

Igazán új képeket nem csináltam mostanában.Egyrészt túl vagyok egy műtéten,így nem tudtam foglalkozni mostanában kellő módon az akival.Igaz,nagyon hálás volt idáig,nem történt semmi nagy galiba.
Másrészt hó elején múlt egy éves a setup.A stemek természetes módon kicsit kiöregedtek már,így nemrégiben alaposan visszavágtam őket.Most kezdenek helyrejönni.Azért jó látni,hogy ilyen régóta formában tudom tartani a képet,nagy változtatások nélkül.Egy éve nem porszívóztam a talajt,és még úgy látom bírja.Igaz a bika szűrő sokat segít,pedig semmi extra nincs benne.

Algaügyileg jól megvagyok,egyedül zöld pontalgám van,de ez sem zavaró.Hiányozna,ha nem lenne mit takarítani. :cool:

Ami nem sikerült: Tigris lótusz.Levélnyelétől lerohad a levélke,bár a levéllemez ép.Valami tápanyag ellátási zavar,de sajnos egy változtatással sem tudtam helyrehozni.Most újra kihajtott,de nem maradnak meg a levelei. :(

Amannia gracilis.teljes csőd,már az elejétől fogva.Fogalmam sincs mi baja lehetett.

Nem tudom meddig marad így meg ebben a formában,de azt hiszem amíg szép és tetszetős formában fent tudom tartani,addig marad így.Végül is kíváncsi vagyok rá meddig lehet kihúzni átalakítás nélkül.
Van egy haszna is az öreg aksinak.A levágott növények és túlszaporodott red cherryk által sok jó fej akvaristát ismerhettem meg személyesen is. ;)
Ha kicsit pofásabb lesz a rotala lövök pár amatőr fotót.
Köszi az érdeklődést!
 
Back
Oldal tetejére