• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Éjszakai O2 adagolás

nato

VIP kertész
Egyes Japán akvakertészek éjszaka oxigénnel dúsítják a vizet, a széndioxid nappali adagolása mellett. Állítólag jobb eredményeket lehet vele elérni. Lássuk a hazai tapasztalatokat!
 
Én 2 napja kezdtem el ezt a módszert alkalmazni.
Egyelőre fogtam egy mezei porlasztót, azt becsüngettem a lily pipe alá, és időkapcsolóval bekötöttem egy levegőpumpát közepesnél kisebb erősséggel.
Ez azt jelenti, hogy lámpaoltáskor (21 után) elindul az oxigén adagolás, egészen reggel 6-ig. Mivel nálam koradélután indul a reggel :) így marad jónéhány óra, amíg nem kap oxigént az akvárium.
2 nap után azt tapasztaltam, hogy sokkal jobban nőnek és terjeszkednek a növények, különösen az acicularis!
 
Bár még csak 3 hetes az akvárium, így előtte / utána összehasonlításom nincs, de én minden nap 8:00-kor, 16:00-kor 30-30 percet küldök be levegőt, illetve CO2 beoldás vége után (21:00) 1 órát.
A növények szépen nőnek, s a halak is kedvelik az eddigiek szerint.
 
Szerintem ha sok növény, vagy dzsungel van az akváriumban, akkor előfordulhat O2 hiány, és ilyenkor jöhet jól ez a plusz O2. Szerintem simán mehet ez egész este, mert ilyenkor a növények is O2-t vesznek fel.
 
Szerintem ha sok növény, vagy dzsungel van az akváriumban, akkor előfordulhat O2 hiány, és ilyenkor jöhet jól ez a plusz O2. Szerintem simán mehet ez egész este, mert ilyenkor a növények is O2-t vesznek fel.

Valóban, csak még annyira nem akartam "megküldeni" a levegőztetőt, mivel növényesben mg egyáltalán nem használtam, s kíváncsi voltam először, hogy nem e teszek vele rosszat. :)
Viszont ez a porlasztó: JBL ProSilent M - Kerámia porlasztó, extra csendes (közepes méret) most csak 2 490,00 Ft - Green Aqua eléggé nagy bubikat enged és még a flow-t is megakasztja, így mindenkép ki kell neki jobb helyet találnom, ha hosszabb időre állítom be.
A leírásban szereplő igen finom levegőbuborékok 2-3 mm átmérőjűek. :(
 
Bár még csak 3 hetes az akvárium, így előtte / utána összehasonlításom nincs, de én minden nap 8:00-kor, 16:00-kor 30-30 percet küldök be levegőt, illetve CO2 beoldás vége után (21:00) 1 órát.
A növények szépen nőnek, s a halak is kedvelik az eddigiek szerint.
Nappal szerintem feleslegesen indítod el a levegőpumpát, mert kihajtja a CO2-t a vízből, az ingadozó CO2 szint pedig algásodáshoz vezethet. Helyedben kizárólag csak éjszaka levegőztetnék, nappal a növények elég oxigént termelnek. Amúgy szerintem esti levegőztetés hiánya miatt sem lehet semmi probléma, bár a mostani kánikulában jól jöhet. Van egy 26 literes garnis akváriumom,amit általában fullra benő a moha, felszín hullámoztatás nincs, éjszakai levegőztetés nincs mégis jól megvannak a garnélák, folyamatosan szoktam ajándékozni belőlük annyira szaporák, szóval biztos jól érzik magukat.
 
Nappal szerintem feleslegesen indítod el a levegőpumpát, mert kihajtja a CO2-t a vízből, az ingadozó CO2 szint pedig algásodáshoz vezethet. Helyedben kizárólag csak éjszaka levegőztetnék, nappal a növények elég oxigént termelnek. Amúgy szerintem esti levegőztetés hiánya miatt sem lehet semmi probléma, bár a mostani kánikulában jól jöhet. Van egy 26 literes garnis akváriumom,amit általában fullra benő a moha, felszín hullámoztatás nincs, éjszakai levegőztetés nincs mégis jól megvannak a garnélák, folyamatosan szoktam ajándékozni belőlük annyira szaporák, szóval biztos jól érzik magukat.

Részben a meleg miatti oxigén hiány miatt is állítottam be nappalra is. Bár a hűtő ventinek köszönhetően a víz hőmérséklete 24-25 C között van.
Akkor át is állítom gyorsan :)
 
Nappal szerintem feleslegesen indítod el a levegőpumpát, mert kihajtja a CO2-t a vízből, az ingadozó CO2 szint pedig algásodáshoz vezethet. Helyedben kizárólag csak éjszaka levegőztetnék, nappal a növények elég oxigént termelnek. Amúgy szerintem esti levegőztetés hiánya miatt sem lehet semmi probléma, bár a mostani kánikulában jól jöhet. Van egy 26 literes garnis akváriumom,amit általában fullra benő a moha, felszín hullámoztatás nincs, éjszakai levegőztetés nincs mégis jól megvannak a garnélák, folyamatosan szoktam ajándékozni belőlük annyira szaporák, szóval biztos jól érzik magukat.
Nem is a garnélák miatt, inkább a növények miatt adagolom az O2-t. Kíváncsi vagyok, hogy valóban ezért indult így meg az acicularis, vagy a lágyvíz is bejátszik?
 
Én is azt olvastam, hogy az éjszakai levegőztetéstől jobban nőnek a növények, de a lágy víz is sokat jelent, mert amennyire tudom a legtöbb vízinövény eredeti élőhelyén ilyen a vízminőség.
 
Viszont kérdés:

Mi van, ha a pH szintet pH computerrel lövöd be, az ugyebár a CO2 adagolásával teszi ezt meg.
Ha ilyenkor használsz levegő porlasztót, éjszaka, az felviszi a pH-t? Ha igen, akkor éjjel bekapcsol a CO2 adagolás is, nem?

Tehát pH vezérlő mellett egyáltalán lehet O2-őt beoldani?
 
Viszont kérdés:

Mi van, ha a pH szintet pH computerrel lövöd be, az ugyebár a CO2 adagolásával teszi ezt meg.
Ha ilyenkor használsz levegő porlasztót, éjszaka, az felviszi a pH-t? Ha igen, akkor éjjel bekapcsol a CO2 adagolás is, nem?

Tehát pH vezérlő mellett egyáltalán lehet O2-őt beoldani?
Ha az egészet időkapcsolóra teszed, akkor nem :p
 
PH vezérlőnél , a CO2 mágnesszelepére tennék időkapcsolót, így este ha szeretne sem tudna gázt adagolni. Amúgy nem ismerem ezeket a szerkezeteket, nincs ezekbe óra? Mert logikus volna ha éjszakára ki lehetne kapcsolni.
 
Mértem végül este, éjjel, reggel egyet.
A lényeg, hogy este CO2 adagolás végén 6,8 volt a pH, most reggelre 7,7-re ment fel.
21:00-24:00-ig, illetve 7:00-9:00-ig ment a levegőztető.

Most viszont azt kell eldönteni, hogy valóban nőnek e ennyit a növények, hogy ezt a pH szint különbözetet bevállalja az ember, illetve ennek idővel milyen hatása lesz a halacsokra.
Az biztos, hogy aki érzékeny halakkal rendelkezik, annak ez nem opció ezek szerint.
 
PH vezérlőnél , a CO2 mágnesszelepére tennék időkapcsolót, így este ha szeretne sem tudna gázt adagolni. Amúgy nem ismerem ezeket a szerkezeteket, nincs ezekbe óra? Mert logikus volna ha éjszakára ki lehetne kapcsolni.

Még nincs tapasztalat vele, de tudtommal pont az az egyik nagy lényege, hogy napi 24 órában ezzel a beállított szinten tudod tartani a pH-t az akváriumban. Ergo, ha nagyon elmászik, akkor gondolom éjszaka is bekapcsol.
 
Még nincs tapasztalat vele, de tudtommal pont az az egyik nagy lényege, hogy napi 24 órában ezzel a beállított szinten tudod tartani a pH-t az akváriumban. Ergo, ha nagyon elmászik, akkor gondolom éjszaka is bekapcsol.
Na igen, ez egy jó kérdés, hogy mennyire okoz zavart a rendszerben, ha este feltoljuk a PH-t...
Én mindenesetre most kísérletezek vele, mert a mostani akváriumom már úgyis szétszedés előtt áll...
 
Pár napig nem levegőztettem (össze vissza voltam éjszaka), aztán tegnap este megint beindítottam... ma reggelre megint nyúltak a növények ezerrel... Szerzek még egy időkapcsolót, és befixálom a porlasztót is.
Ráadásul most, hogy másfél hete teljesen lecseréltem a szűrőanyagokat (baktérium nélkül indítottam a szűrőt), az esti O2 különösen jót tesz a baciknak, mivel leviszi a PH-t is, és így gyorsabban szaporodnak a szűrőben is talán.
 
Pár napig nem levegőztettem (össze vissza voltam éjszaka), aztán tegnap este megint beindítottam... ma reggelre megint nyúltak a növények ezerrel... Szerzek még egy időkapcsolót, és befixálom a porlasztót is.
Ráadásul most, hogy másfél hete teljesen lecseréltem a szűrőanyagokat (baktérium nélkül indítottam a szűrőt), az esti O2 különösen jót tesz a baciknak, mivel leviszi a PH-t is, és így gyorsabban szaporodnak a szűrőben is talán.

Nem a co2 viszi le véletlenül a pH-t?
 
Legalább 1,5 éve porlasztom a levegőt az akváriumban esténként, sőt reggel is.

Időkapcsolóra kötve: 20:00-23:00-ig és reggel 6:00-10:00-ig.

Algásodás (emiatt) nincs. A növények és a halak jól érzik magukat. A levegőztető a néha előforduló surface scum-ot is eltünteti.
Semmilyen negatív tapasztalatom nincs vele. Azazhogy mégis van. A lámpa koszolódik tőle. Mármint a fénycsöveket védő plexi a felcsapódó víztől vízköves, vagy valami más anyag csapódhat ki, mert RO vizet használok. De ez elhanyagolható hátrány. Ha lenne egy jobban porlasztó porlasztóm, akkor talán ez sem lenne.
 
Na tessék! Élő példa vagy, h működik a dolog. Én egész estés porlasztást csinálok, bár mekem is egy noname porlasztóm van. Viszont láttam a GA-ban jó minőségű porlasztót, abból veszek egyet, és meglátjuk. Nekem a felcsapódó víz se gond, mivel HQI-m van jó magasan.
 
Back
Oldal tetejére