• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Egy kis természet a szekrényben

JTibi

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

Először elkezdtem egy regényt írni az első általam készített növényes akváriumról, azonban rájöttem ez nem biztos, hogy túl jó ötlet, mert nem mindenki szereti a hosszú olvasmányokat, így úgy döntöttem, hogy az általános jellemzők és a technika kivételével nem részletezem, inkább beszéljenek a képek helyettem.

Szóval az adatok:

Akvárium: 70x35x40 8mm standard üveg (tetőtéri elhelyezés miatt ilyen vastag)
Talaj: JBL Aquabasis Plus 5l + JBL Manado 13l
Dekor: Mangrove gyökér (legalábbis annak adták), Seiriu kő
Szűrés: Tetratec EX600 és Tetratec EX700
Szűrőtöltet EX700 (lentről felfelé): 1. Siporax, 2. Substrat Pro, 3. JBL Micromec, 4. Matrix + perlonvatta
Szűrőtöltet EX600 (lentről felfelé): 1. Siporax, 2. Substrat Pro, 3. Matrix + perlonvatta
Fűtés: 100W-os fűtő, 25 fokra beállítva
CO2: 2kg palack, Mágnesszelepes reduktor, ISTA visszafolyásgátló & buborékszámláló, rozsdamentes diffuzor by Kína, üveg CO2 tartós teszt
Világítás: 70 cm hosszan 4 sor 8520-as fehér led + 2-2 sor piros/kék 5050-es szalag, ipari tápegységgel és egy TC420-as LED vezérlővel (napfelkelte és napnyugta szimulációval, valamint a CO2-t is ez vezérli).
Növények: Myriophyllum, Cabomba aquatica, Echinodorus bleheri, Hygrophila corymbosa, Cryptocoryne purpurea, Cryptocoryne cordata, Lilaeopsis brasiliensis, Sagittaria subulata, Jávai moha
Víz: RO víz és csapvíz keverve, 5 naponta 20 liter csere, Easy Life vízelőkészítővel kezelve. Az vízparaméterek elég stabilak, indításkor két hétig naponta mértem, mostanra 3-4 naponta JBL GH/KH/PH teszttel. GH:10 KH:8 PH:7.2
Ami még késik, sajnos a kiadások miatt kínából rendeltem TDS és PH mérőt, ami reményeim szerint használható lesz és megkönnyíti a méréseket.
Tápozás: Green Aqua Micro + Green Aqua Macro + Easy Life Carbo, mindháromból 3 ml/nap
Élőlények: Hengeli razbóra, Törpe szívóharcsa, Törpe cory, Red Sakura

Azt hiszem ennyi, ha valakit érdekel valamelyik összetevő, vagy van hasznos meglátása úgyis írni fogja remélem :)
A képek minősége sajnos nem a legjobb, mivel csak egy telefonnal tudok fotózni és eddig még nem találtam megoldást arra, hogyan tudnék javítani azon, hogy kicsit kevesebb fehérség legyen benne, de rajta vagyok a témán ez a következő lépés.

Szóval jöjjenek a képek:

Itt még csak a bútor készül
C7SyxyIpdk-uUjRQOWFtJ8LfHziDA0s7Z2mcUiNT5Sm3Smpv0kVflrAV6v3_zZHZr2PiVVFD9cop33Eneiw=w337-h599-no.jpg

Az új világítás
_3MljN1AGFivuYt5ThFGWavsF26QGUUNPOtxZYrLxvE6Ogpc5ms9chDIVnW6Uq4Us94lxboUNaPTQE5xWg=w1065-h599-no.jpg

Még növények nélkül
83sm4dDBQnr5zFFFsNrdcc0jT9y7X7RX0q_CvAZ5vzXBn5w1BI52k3UAXv4Me9QobC7xMDj_XgNXEj2ONg=w1065-h599-no.jpg

Növények by GA ;)
Um3Gtj33IlsCur1bbrD7_IC6twfAd0FLKgy_QzL51iEtd7z6-8yTI3nyffKH4-dqQlaqw0vt0bDEkwiuTw=w1065-h599-no.jpg

És itt már bent a helyükön
kQ8RHHM5K7L7Y6jcF1GApPIVvcpcxPjgwzAPCXRS_HdK7bcWAHD4gIcS9Cn7DFzTxMRjPPI2uSshFU0xnw=w1065-h599-no.jpg

És végül összeállt
fvlB7M0JnsppwmgsiI3lGAAGYhJv73QJ9odXpakz0qr3uDmm8m8_fv4naKyRSnjPjB0AIT-6xAMmamfVIZQ=w337-h599-no.jpg

4 nappal az indítás után a Sagittaria elkezdett pusztulni :cry: sorra kezdtek átlátszóak lenni a levelei
18ITU7rlpTyhyXqykY4oP93A9n4A-_1dA2d0oAeiZmzdCaIEpu325xxNjA1yr7AAXtVslluANMV4GKJJrw=w1006-h566-no.jpg

8 nappal az indítást követően mintha kicsit magához tért volna de még mindig hullotak a levelei
tItzr664km1jl2qOZnQePDeWXI7qdfCzxNG86iwPJ-2hkCxugsA9HvFE0kK_3oKU38OjI55ySiRZ8pdG_g=w1006-h566-no.jpg

19-ik nap
Ku418CIprXWB4NxlI6jQrau0vOmhKlgs1fuIP7Blep9uNSQuTcZmqoONkceFDo2A4gYzk9pbA2qVPv2fNg=w1006-h566-no.jpg
d5EFUv8JEncGhBAvQm311mDd97jHVCMF0aIf_WkzP-1-gDxBLjxBXA3iX-nQU00lhNkZttMl9Cugeu2zFQ=w1006-h566-no.jpg
Mm67JsXey3JjVyd0V5MsiM7jdLaGRlU3y6o7OS2CaLrKMMUTxbqYs8ttsi7-lIpgpY2IKouNvcZUhNFUeA=w1006-h566-no.jpg

23-ik nap
WVjpyvPYER-WQkicifc3QY63vNUsWzWpmC-BIqK2hEpKJ_s-GhEJMkls4zAqjPHArNvezCuvnDZhL6FWqQ=w1006-h566-no.jpg

26-ik nap
I4d6Uzq1WW5JQyYvbJAgJJ1UcBXXQ9qoUb5NtqfhLe2aftX3IuAxwnRVOhyDYjGkBCtL5D6o3uAQWvSb5g=w1006-h566-no.jpg

28-ik nap
0ttG8bRuua8sdPRSYG-vjeNbSbLKpjsaXatRY5RB7xmb5ZiP5DsulErOA_Tp8fa-ruI6d2LQx1SNPC2s_Q=w1006-h566-no.jpg

29-ik nap, egy kis nyírás és vízcsere után. Ja és ami maradt a Sagittaria-ból már szépen nő
CUOdjLD3KREh_37jWBYS5OZPuXGD0kF6Cb5kbo-0ovm2VXw4xrUfKRP5LC7BRg2MJduuKvkYYRcJgpcokg=w1006-h566-no.jpg

Szóval ez lenne az én első növényes akváriumom egy hónap után.
 
Szép bútor lett, grat! Azt jól látom, hogy a szűrő csöve a bútorhoz van rögzítve kívülre? :) takarításnál levehető az a takaró polc azért?
 
Maga a felszerelés és az akvárium nagyon jól kezdődik de sajna a fényed bajt hozhat. A kék hívja az algát ha jók a paramétereid féken lehet tartani.Nem tértél ki rá, hogy lehet-e külön kapcsolni a fény sorokat mert szerintem ez sok lesz neki. 100 liter, csak a fehér több mint 9000 lumen, plusz a piros,plusz a kék... Gondolom bekapcsolódnak többen a véleményezésbe ami fontos,de ez sok.:(
 
Nem is tudom. Kb. 10,5K lm körül lehet, de nem megy teljes fényerővel ha vezérlése van, szerintem dimmeli. A melegedés miatt is.
A T5 2x39W is 6500lm. Ha 70%-on menne, ez is kb. annyit süt.
Szűrés elég jónak néz ki. Táp lesz, mi baj lehet? :)

Tehát, növényes nem feltétlenül = hatalmas
Igen. Sokan 20-100L között tevékenykednek szép eredményekkel, mint ez a napló is mutatja.( Most nézegettem az IAPLC 2016 medencéket, azért ott nem viccelnek, 400-600L. Csak táppal locsold, a többit nem is írom ... :D)
 
Köszönöm az észrevételeket. Még most próbálgatom mi a megfelelő fényerő, de egyébként fentebb írtam, hogy egy TC420-as led vezérlő hajtja az egyészet, ami annyit jelent hogy a hátsó két sor fehér, a piros, a kék, illetve az első két sor fehér külön szabályozható. Azért volt szükség erre a vezérlőre mert a régi akkimnál azt figyeltem meg, hogy a hirtelen lámpa felkapcsolás/lekapcsolás stresszeli a halakat, plusz nem biztos hogy jó ugyan az a feszültség a pirosnak mint a fehérnek. Ez pedig képes szinte 0-ról 65-ig felmenni apró léptekben ami láthatóan tetszik a halaknak is (van napfelkelte és napnyugta, teljes fényerőt 40 perc alatt éri el a világítás). Jelenleg a fehér 65%-on megy, a piros 70% és a kék 0-70-0% a világítás teljes ideje alatt fokozatosan változik. A kövek elkezdtek algásodni de mióta vissza vettem a fényerőt elég jól eltűntek. A szűrő cső a bútorhoz van fogatva a gyári pattintós bilinccsel így az állítható és leszedhető takarításhoz.
Igazából a legnagyobb gondom, hogy soha nem volt még ilyen növényes akváriumom és sokszor nem tudom, hogy valóban jól csinálom-e a dolgokat. De majd alakul szépen. most már csak hetente fogom fotózni, hogy jól látható legyen a fejlődés. Bár én minden nap látom, hogy egy-egy növény mennyit nőtt, de azért jó lenne ha képeken is vissza tudnám nézni és meg tudnám Nektek mutatni;)
 
Nem is tudom. Kb. 10,5K lm körül lehet, de nem megy teljes fényerővel ha vezérlése van, szerintem dimmeli. A melegedés miatt is.
A T5 2x39W is 6500lm. Ha 70%-on menne, ez is kb. annyit süt.
Szűrés elég jónak néz ki. Táp lesz, mi baj lehet? :)


Igen. Sokan 20-100L között tevékenykednek szép eredményekkel, mint ez a napló is mutatja.( Most nézegettem az IAPLC 2016 medencéket, azért ott nem viccelnek, 400-600L. Csak táppal locsold, a többit nem is írom ... :D)
Van egy 20-asom is, kis fényigényű növényekkek, crypto, microsorum, jávai moha, gömbmoha. Szeretnék fölé egy kompakt fénycsöves lámpát (most egy primitív 3 ledes van fölötte). Az a kérdésem, hogy a plexi fedél valóban annyira megszűri a fényt, hogy értelmetlen a komolyabb lámpa? Tető nélkül nagyon párolog, fröccsen, bubis levegőztetésem van, másra jelenleg nem telik. Ismétlem, a növények kis fényigényűek. Köszi előre is.
 
Van egy 20-asom is, kis fényigényű növényekkek, crypto, microsorum, jávai moha, gömbmoha. Szeretnék fölé egy kompakt fénycsöves lámpát (most egy primitív 3 ledes van fölötte). Az a kérdésem, hogy a plexi fedél valóban annyira megszűri a fényt, hogy értelmetlen a komolyabb lámpa? Tető nélkül nagyon párolog, fröccsen, bubis levegőztetésem van, másra jelenleg nem telik. Ismétlem, a növények kis fényigényűek. Köszi előre is.
Nem baj ha parolog de ha teged zavar, vagass ra uveglapot 2db- bol hogy tudjal hagyni rest mert beparasodik. Plexi fedelnek? Alkalmatlan. Alul para felul futve a lampa altal, elkezd lefele hasasodni. Deformalodik. Havonta forgatva mindig a lefele iranyt erolteti.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Nem baj ha parolog de ha teged zavar, vagass ra uveglapot 2db- bol hogy tudjal hagyni rest mert beparasodik. Plexi fedelnek? Alkalmatlan. Alul para felul futve a lampa altal, elkezd lefele hasasodni. Deformalodik. Havonta forgatva mindig a lefele iranyt erolteti.

Szabó Henrik 70/883-4940
Köszi! Most 3 led alatt nem melegszik, de ez nem mérvadó. Egy ötlet: a 2 db üveg úgy lenne, hogy középen, a lámpa alatt lenne a rés, így a fény is direkte bemenne. Vagy tető világítással, ha van 22x34-eshez...
 
Köszi! Most 3 led alatt nem melegszik, de ez nem mérvadó. Egy ötlet: a 2 db üveg úgy lenne, hogy középen, a lámpa alatt lenne a rés, így a fény is direkte bemenne. Vagy tető világítással, ha van 22x34-eshez...
Azt nem tudom, hogy erre a méretre van-e gyári tető, de max. tudsz magadnak csinálni. Egyébként nekem évek óta nyitott az akki, így szeretem de valóban durván tud párologni főleg melegebb napokon 1-1.5-2 liter is kipárolog 24 óra alatt. Én ezt a kipárolgott vizet RO vízzel után töltöm és ennyi. Úgyis megyek minden este kicsit bambulni a halakat így nem okoz gondot rátölteni:D
Volt egyébként üvegtetős akkim is de azzal az volt a gond, hogy a tetőt egy idő után teljesen befedte a vízkő ezzel csökkentve a beáramló fényt. Mondjuk akkor még nem volt RO készülékem, de ez elvette a kedvem a tetőtől.

Egyébként, most hogy kicsit több mint egy hónapos az akki kicsit átvariálnám a szűrőtöltetet benne, a cél az, hogy mindkét szűrőbe kerüljön Seachem Purigen a felső tálcába. Tudnátok tanácsot adni, hogy milyen mennyiség ami már kellő hatást fejt ki?
Plusz kicsit gondba vagyok, hogy melyik töltetet vegyem ki, hogy helyet csináljak neki? Az EX700-ból a a Siporax vagy a JBL MICROMEC kerüljön ki, illetve EX600-ból szintén Siporax? Tehát egy szinttel lejjebb tolnám a szűrőanyagokat és a felső tálca kapná meg a Purigent (egy szivacs alulra Seachem Purigen és utána a vatta).

Szerintetek ez így hatékony lenne?
 
Azt nem tudom, hogy erre a méretre van-e gyári tető, de max. tudsz magadnak csinálni. Egyébként nekem évek óta nyitott az akki, így szeretem de valóban durván tud párologni főleg melegebb napokon 1-1.5-2 liter is kipárolog 24 óra alatt. Én ezt a kipárolgott vizet RO vízzel után töltöm és ennyi. Úgyis megyek minden este kicsit bambulni a halakat így nem okoz gondot rátölteni:D
Volt egyébként üvegtetős akkim is de azzal az volt a gond, hogy a tetőt egy idő után teljesen befedte a vízkő ezzel csökkentve a beáramló fényt. Mondjuk akkor még nem volt RO készülékem, de ez elvette a kedvem a tetőtől.

Egyébként, most hogy kicsit több mint egy hónapos az akki kicsit átvariálnám a szűrőtöltetet benne, a cél az, hogy mindkét szűrőbe kerüljön Seachem Purigen a felső tálcába. Tudnátok tanácsot adni, hogy milyen mennyiség ami már kellő hatást fejt ki?
Plusz kicsit gondba vagyok, hogy melyik töltetet vegyem ki, hogy helyet csináljak neki? Az EX700-ból a a Siporax vagy a JBL MICROMEC kerüljön ki, illetve EX600-ból szintén Siporax? Tehát egy szinttel lejjebb tolnám a szűrőanyagokat és a felső tálca kapná meg a Purigent (egy szivacs alulra Seachem Purigen és utána a vatta).

Szerintetek ez így hatékony lenne?
A purigennek nagyon minimális hely kell. Elfér a szűrőanyag és a perlon felett, vagy a szűrőanyag és a perlon között
 
Azt nem tudom, hogy erre a méretre van-e gyári tető, de max. tudsz magadnak csinálni. Egyébként nekem évek óta nyitott az akki, így szeretem de valóban durván tud párologni főleg melegebb napokon 1-1.5-2 liter is kipárolog 24 óra alatt. Én ezt a kipárolgott vizet RO vízzel után töltöm és ennyi. Úgyis megyek minden este kicsit bambulni a halakat így nem okoz gondot rátölteni:D
Volt egyébként üvegtetős akkim is de azzal az volt a gond, hogy a tetőt egy idő után teljesen befedte a vízkő ezzel csökkentve a beáramló fényt. Mondjuk akkor még nem volt RO készülékem, de ez elvette a kedvem a tetőtől.

Egyébként, most hogy kicsit több mint egy hónapos az akki kicsit átvariálnám a szűrőtöltetet benne, a cél az, hogy mindkét szűrőbe kerüljön Seachem Purigen a felső tálcába. Tudnátok tanácsot adni, hogy milyen mennyiség ami már kellő hatást fejt ki?
Plusz kicsit gondba vagyok, hogy melyik töltetet vegyem ki, hogy helyet csináljak neki? Az EX700-ból a a Siporax vagy a JBL MICROMEC kerüljön ki, illetve EX600-ból szintén Siporax? Tehát egy szinttel lejjebb tolnám a szűrőanyagokat és a felső tálca kapná meg a Purigent (egy szivacs alulra Seachem Purigen és utána a vatta).

Szerintetek ez így hatékony lenne?
Utóbbiakra egyelőre nem tudom a választ :) viszont jártam a Fressnapf-ban, és ott van egy kicsit nagyobb tető kompakt izzóval 8500-ért, illetve ledsorral 10000 körül. Mi van, ha kicsit nagyobb a tető? Egyébként a kompaktosban az izzó egy plexi tokban van... ha az nem deformálódik kb egy centire a 11-13 watt-tól, akkor a tető sem, távolabb tőle (?)
 
100L-re kb. 100ml már jónak számít. Nekem a 200L-re 250ml jutott. Ha 100ml-t veszel és ketté akarod osztani, külön hálót is kell mellé venni.
http://www.greenaqua.hu/hu/seachem-purigen-kemiai-szuroanyag-haloban-100ml.html

Köszi a linket, ezt néztem én is, ebből veszek kettőt és akkor nem kell felezgeti, hanem mindkét szűrőbe egy-egy párna megy. Kérdés, hogy érdemes-e kipucolni kicsit a szűrőt így másfél hónap után, vagy csak egyszerűen rakjam bele aztán hagy szaladjon?
Már alig várom, hogy lássam mit tud. Most épp a csiguszokkal küzdök, mert ugye a növénnyel jöttek gazdagon. Viszont jó ez a JBL csigacsapda, mindenkinek ajánlom, ha szüretelni kell a kis nyálkásokat.
 
Back
Oldal tetejére