• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egészséges növény + lassabb növekedés <--> hiánytünet

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Nemrég olvastam el egy EI vs ADA összehasonlítást. Ott úgy állt, hogy ha csökkentjük a tápanyagokat egyenlő mértékben, a növények egyszerűen lassabban nőnek, de nem lesz hiánytünet, sőt, az algák is nehezebben fejlődnek.

Ha a másik oldalt nézzük, létezik nitrogén és foszfor hiány is.

Mitől függ, hogy melyik alakul ki?


szerk.: bocsánat, ha már ezt valahol kitárgyaltátok, én nem találtam, de ha tudtok ilyenről, jöhet link is.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az elmúlt években elég sokat változott minden. És változik folyamatosan azóta is. A megfigyelések alapján új infókkal bővülnek az ismeretek. Vagy addig nem ismert információk látnak napvilágot.

Mondok egy példát.

ADA növénytápok. Ha csak a tápozást nézed ez egy visszafogottabb tápozás az EI-hez képest.
De az ADA szinte kizárólag Amazonia aljzatot használ, ami meg tele van tápanyaggal. Ha ez nem lenne elég jól megpakolják még táptalajjal.
De ezek mellett is minden nap folyamatosan figyelik a növényeiket. És ha kell beavatkoznak a napi tápozásba. Több vasat adnak pl, vagy emelik a folyékony tápozást.
Miért kell ennyi növénytáp? Mert lágy vízben növényeznek, ahol a növények eleve jobban fejlődnek. Sok fényt használnak napi 9 órában (8-17-ig). Annyi CO2 megy amennyi kell. - többet adagolnak mint mi általában.

A tápanyagot akkor tudod csökkenteni, ha visszaveszel a fényből és olyan növényeket válogatsz össze, ami ahhoz a fényhez/tápozáshoz és CO2 szinthez ideális. Különben a tápanyag megvonással csak problémád lesz.

Ezért érdekes mindig amikor szóba kerül, hogy ki mivel tápoz, milyen fény van milyen növények. Kemény víz, lágy víz? A tápok önmagukban semmit sem jelentenek ahogy a tápozás gyakorisága sem.

Aki kezdőként elkezdi a nitrogén problémáknál keresni a hibákat, vagy a hiánytáblázat alapján beazonosítani a gondokat, ott legtöbbször nem a tápozással van a gond, hanem a növényezés alapjait nem értette meg.
Sok fény kell és CO2. Vagy mehetünk vissza a múltba és tarthatunk Echinokat, Cryptot, Anubiast, aminek tényleg más igényei voltak.

Megint egy másik dolog, ha kifejezetten alacsony nitrátra mész rá szándékosan. Mondjuk így szeretnél jobb vörös színeket elérni.

Attól mert EI szerint tápozol nem lesz több algád. Attól lesz algád, ha nincs egyensúly az akváriumodban. Az algák miatt kevesebbet tápozni hiba.
 
Van olyan vevőnk, aki EI szerint tápoz Green Aqua tápokkal, de olyan kemény a víz, hogy a növények szinte rá se bagóznak a tápozásra. Itt teljesen mind1, hogy EI vagy más, mert nem a tápokkal van a baj, hanem a vízzel.
 
Úgy összességében értelek.
Csak egy valamit nem értek. Ha jól értettem, azt általad készített írásban, ahol összehasonlítottad az EI szemléletet Amano általival, az ADA-val lasabban nőttek a növények, de nem volt alga, a ti tápotokkal pedig gyorsabban nőttek, de megjelent egy kevés alga is.
tápanyagot akkor tudod csökkenteni, ha visszaveszel a fényből és olyan növényeket válogatsz össze, ami ahhoz a fényhez/tápozáshoz és CO2 szinthez ideális. Különben a tápanyag megvonással csak problémád lesz.
Méghozzá ugyanazzal az akváriummal, tehát nem volt semmi fény, co2, növény igazítás, csak táp, de a kevesebb tápanyag nem eredményezett kevésbé egészséges növényeket.

ADA:
"A több hónapos használat során a legapróbb változásokat, rezdüléseket is észrevettem növényeimen. Minden tökéletesen fejlődött így maximálisan elégedett voltam a tápozási módszereimmel. Algát a telepítés óta nem láttam."

GA:
"A növényeim sokkal intenzívebb buborékolásba kezdtek, mint korábban. És a második héten érzésre és látványra is sokkal drasztikusabb növekedést produkáltak, mint a korábbi tápozásom alkalmával."



szerk.: lehetséges, hogy akkor jelenik meg a hiánytünet, ha felborul az egyensúly, tehát érvényesül a minimum elv? Ha pedig egyenlőek a tápanyagok, egy bizonyos mértékig csak lassul a növekedés, de a növények egészségesek maradnak?
 
Inkább azt mondanám van egy egészséges növekedés és van egy turbó :) És persze van a szenvedés, amit lehet úgy élsz meg, hogy a növényeid "elvannak" vagy nem elég gyorsak...

De ha a magánvéleményemre vagy kíváncsi, az ADA galériában is láttam olyan akváriumot ahol pl nem tetszett a moha. Én nyúltam volna a foszfát után automatikusan :)
Minden tápozásnak megvan a maga hátránya csak nem biztos hogy ezek neked problémát jelentenek.

Az EI azért lett, hogy tápanyagon tuti ne kelljen agyalnod. Sok más tápozási módszer egy erősen hajtott állapotban rövid időn belül büntet. Pl kimaradt hétvége stb.

A bejegyzésemmel kapcsolatban ez egy nagyon régi dolog volt. Az elmúlt években szerencsére nem csak öregebb és kopaszabb lettem, de rengeteg tapasztalatot is sikerült begyűjteni. :)
Azok az akváriumok amiket akkor építettem nem ugyanazok amiket most. És az hogy ilyen rengeteg akváriummal foglalkozunk (nem csak GA bemutatóterem, de telepítéses projektek és ügyfél akváriumok is) egy csomó új gondolattal bővítette a korábbi ismereteket.

Szóval ha újra írnám, valószínűleg sok más dolog is bele kerülne.

Abban viszont még mindig aktuális, hogy a vékony nitrátos tápozás miatt jobban jönnek a vörösek ugyanannál a fénynél.
 
Ezeket az irományaidat én köszönöm meg @viktorlantos ,mert ezekből tanul elsősorban a hozzám hasonló "zöldfülű".Tudom hogy kell a saját tapasztalat is ,de ezen írások egy jó alapot adnak a kezdőbb akvakertészeknek;):)
 
Amúgy ADA tápokban tényleg alig van foszfát?
 
Bennem azzal kapcsolatban merült fel a kérdés, hogyha az egyik bolti akváriumban (például most a te mohás akid jó példa erre) ADA cuccokkal tápoztok, ami foszfát diétára fog, nem borítja meg a rendszert a külön hozzászórt KH2PO4?
 
Igen.
Érdemes megnézni egy foszfát tesztnél mit írnak mi a jó az Ő RENDSZERÜK szerint
http://www.adana.co.jp/jp/sc/document/disp/80
És ugyanez a Nitrát témában is:
http://www.adana.co.jp/jp/sc/document/disp/78
A link PDF kézikönyv. Kicsit lassan tölt be. A benne lévő táblázat az érdekes.


Hát ez érdekes. A foszfátnál 0.05-öt ír pont jónak, nitrátnál pedig 2 alatt.
Az algák számára biztosan nem kedvező, méréshatáron aluli ammónia esetén.
De ez nem kevés a növényeknek?
 
Back
Oldal tetejére