• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ---EcoScaping---/tanácsokat kérek/

KoviAti91

Kertész szaki
Sziasztok!

Megpróbálom röviden leírni az én sztorimat és "előéletemet" :) akit esetleg ez annyira nem érdekel görgessen lejjebb a szaggatott vonalig ;)

Kezdetben volt egy 160 literes guppis majd sügeres akváriumom amit elajándékoztam, majd összeraktam egy 500 literes vitorlásos-neonhalast ami tipikusan hátterezett, alul szűrt, és alul világított volt. Ebben természetesen semmilyen növény nem bírta sokáig ezért sok kudarccal teli próbálkozások után elővettem a Google keresőt és hát gondolhatjátok hogy ebben a témában keresgélve hamar eljutottam Nigro blogjára. Ekkor rendkívül megörültem, mert egyből levágtam hogy itt értik a témát, nem úgy mint a halasboltos eladók :)

Tehát hosszas olvasgatás után nagyjából kezdtem kapisgálni hogy mi kéne, de ekkor még nem sejtettem hogy ez mennyibe is kerülne :) Ekkor elmondtam röviden Nigrónak mi a bajom majd leírt pár dolgot amiből én rájöttem hogy egy vagyon lenne ennek a nagy akváriumnak a fenntartása. Tehát eladtam az akváriumom és elmentem a Green Aqua-ba, ott megint sokkot kaptam a látványon is persze de inkább azon hogy a "pici" 240 literest sem fenntartani sem megvenni nem tudom. Hát "leadtam" a lécet a 90-es akváig mondván, hogy majd a szépség kárpótol. :)

Miközben gyűjtögettem olvastam sok naplót is itt a fórumon és furcsa volt hogy egy csomó embernél állandóan algákkal meg minden nyavalyával küzdeniük kell hetente naponta, gondoltam biztos nem olvastak annyit utána mint én és nem értenek hozzá :D Ezzel le is rendeztem ezt a dolgot, de utána elmentem megint a GA-ba egy szerdai napon és ismét sokkot kaptam most viszont azon hogy az összes akvárium tele volt nyálkás fonálszerű algákkal még az IAPLC-s aki is ezen felül az összes ki-be folyó cső is full alga volt belül. Ekkor rádöbbentem hogy itt a fórumon sem a tudás hiánya volt a baj hanem, hogy ez ezzel jár napi "kismeló" és hétvégi "nagymeló".

Kénytelen voltam rádöbbenni hogy ennyi időt nem mindig tudok rá szakítani még ha akarnék se, ezért sajnos könnyes szemmel elvetettem az egész akváriumos dolgot, mert addigra már nem volt kedvem ezek után hagyományos stílusban csinálni. Azóta eltelt két év és azóta sem tudtam teljesen letenni erről, mindig, újra-újra előjön hogy kéne egy akvárium,, de mindig megmagyarázom hogy nem tudok ennyi időt áldozni rá annak meg nincs értelme, hogy elhanyagolt legyen. Aztán láttam itt-ott egyszerű szép növényes akváriumokat co2 nélkül, majd utánaolvastam, hogy ezeknél nem kell olyan sűrű karbantartás gondolok itt a nyírásra a vízcserékre, szűrőtisztítás stb. Természetesen ez jár sok kompromisszummal.

Ekkor felcsillant újra a reménysugár és nekiálltam ismét gyűjteni egy kis co2 nélküli de jó technikával rendelkező akváriumra. Tehát akkor jöjjön az amiért itt vagyok és köszi, hogy elolvastad :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ezek amiket leírok egyenlőre tervek még nincs meg hozzá a teljes összeg ezért még időben tudtok tanácsokat adni bármiben amit örömmel veszek, főleg növényválasztás területén mert tudom hogy a legnagyobb kompromisszumot itt kell kötnöm :(

Akvárium: 70x38x38 101 l
Szűrő: Eheim 2073
Világítás: 8db 5w-os COB led lámpa
Talaj: Tropica táptalaj+Amazónia
Táp: Wellness csomag ;)
Halak: Danio margaritatus, Amano és Yellow fire garnéla, OTO és még pár vagány csiga még nem dőlt el :)
Növények: Itt kérném a tanácsotokat főleg előtéri növény témában tudom hogy az necces co2 nélkül :(

Ryuboku stílust szeretnék egy mocsaras-fás-gyökeres kompozíciót nagy térhatással és sok részlettel.

Azért EcoScaping lett a neve mert olyan akváriumot szeretnék ami a lehető legszebb de mégse kell hosszú időket áldozni a fenntartására és nem kell hozzá drága co2. Ezzel szeretnék majd hasonló helyzetbe levő embereknek reményt adni, persze csak ha sikerül :) Minden fejleményről be fogok számolni!

Mellékelek egy képet az elképzelésemről, kérlek segítsetek ehhez a kompozícióhoz co2 hiányát tűrő növények választásában:
fas.jpg
 
Crypto, Blyxa, Microsorum, montecarlo, valami moha, hátra meg majd mondanak a többiek. :)

Üdv! ez szerintem is mehet, a blyxa-t kivéve, ő szerintem nem müxik low-techben. saggitaria subbulata viszont biztosan, echinodorus tenellus is viszi elő-középtériként.. stemben hátra ceratopillum demersum, myriophillym aquatica, ludwigia repens, bacopa félék s a pogostemon octopus is csodákra képes

továbbiak, bővebb info itt ;)

Tropica háttér növény Green Aqua, Növény típusa Könnyen tartható
 
Nálam a garnisban van blyxa és gyönyörű egészséges. Én is meglepődtem. Amazonia, lágy víz, heti 2x 1-1ml Micro&Macro és a fény sem olyan sok.
 
A megtápozott gyökérzet tényleg nagyon kell neki.
Az előző akimból ez hiányzott és semmire nem ment...
 
Jár a pontos labda Ozzy úr! :) Lágy víz kell neki és jól megtápozott gyökérzet.
Én 12.- kerületi csapvízben tartom és gyönyörűen nő. Viszont a táptalaj kell neki. 2 helyen van nálam, közel az táptalajhoz 5-6cm-en és van egy nagy bokor 12-15cmen bár ez is nagyon dús de sokkal vékonyabbak és rövidebbek a levelei.
 
Egyébként a fenntarthatóság miatt nem kell lemondani a high techről, szerintem csak jó összeállítást kell kitalálni, @talachi -tól nem egyszer hallottam, hogy hónapokig nem nyúlt hozzá az akvájához, pedig abban volt minden szép és jó.
 
Köszönöm a tippeket sokat segítettetek :)
Egyébként a fenntarthatóság miatt nem kell lemondani a high techről, szerintem csak jó összeállítást kell kitalálni, @talachi -tól nem egyszer hallottam, hogy hónapokig nem nyúlt hozzá az akvájához, pedig abban volt minden szép és jó.
A co2-től minden folyamat felgyorsul, egy ilyen kis vízben "magára lehetne hagyni" több hétig egy gázosított akvát? Víz csere, nyírás és szűrőtisztítás biztos hogy legalább 2 szer olyan gyakran kell :(
 
Köszönöm a tippeket sokat segítettetek :)

A co2-től minden folyamat felgyorsul, egy ilyen kis vízben "magára lehetne hagyni" több hétig egy gázosított akvát? Víz csere, nyírás és szűrőtisztítás biztos hogy legalább 2 szer olyan gyakran kell :(
Szűrő tisztítást biztosan nem kell gyakrabban végezni. Azt gondolom, hogy egy jól összeállított és beállt akvárium esetén nem okoz különösebb gondot több heti karbantartás hiány. Ilyen esetben a növényeket is olyanra érdemes válogatni amik lassabban növekednek. Egyébként egy 100l-es üvegem van nekem is, sokszor nem csinálok semmit vele csak egy vízcsere, ez a jbl szívó/töltő eszközével kb 10 percembe telik.
Az első hónapban meg szerintem mindegy, hogy milyen szintről indulsz, nem lehet hanyagolni a vízcseréket ha rendesen betelepíted növénnyel.
 
15 hónapja futtatok egy ilyesmi elgondolású akváriumot (60 liter, 2x24W T5 x 8 óra, csak Carbo, EI kicsit visszafogva), elfogadható sikerrel. Az elején munkaigényes volt, aztán amikor kimerült az általános talaj, lelassult minden. Azóta tápgolyózom. (Ma már nem indítanék viszont táptalaj nélkül.) Most átlagosan heti 1-1,5 óra szükséges karbantarásra, legtöbbször viszont csak vízcserét csinálok, kb. havonta nyírok stemeket. A II. kerületi csapvíz közepesen kemény, de elmegy vele. Az előtéri növényekkel nehéz dolgom volt: a parvula 3-4 hónapig nőtt, mint a fene, majdnem összefüggő gyeppé, majd szép lassan kikopott, mostranra csak nyomokban van jelen. A HC megmaradt, de vízszintesen nagyon lassan mozgott, inkább kerek gombócokat alkotott. Sűrűn ültetve, kellő fénymennyiséggel lehet vele mit kezdeni így is. Az acicularis és a montevidensis nálam mindig sínylődött, aztán algagócok lettek. Ez utóbbit erős nyírással még most is tartom. Mohák: a fissidens egyáltalán nem vált be (él, de nem nő), a karácsony oké, de csak röviden tartva nem kopaszodik fel. Az Alternanthera reineckii mini szépen megmarad, de magasra tör, havonta egyszer vissza kell nyesni, vagy a topot leültetni. Ugyanez vonatkozik a Posgostemon helferi-re is. Rotalából max az sp. green marad elfogadható, de nem ajánlom. A HM szép, nő, mint a dudva. A Cryptocorine kicsattanó félárnyékban és verőfényben is. A Bolbitis-szel is elvagyok, de szuperlassú. A Microsorum jól fejlődik, de szerintem lágyvízben jobban érezné magát. Szűrőtisztítás: havonta perloncsere, kéthavonta laza átöblítés akváriumvízben, csőtisztítás csak pár havonta van.
 
15 hónapja futtatok egy ilyesmi elgondolású akváriumot
Köszönöm a válaszod sokat segített esetleg van naplója? Azt gondolom nem lesz egyszerű sokat kell kísérletezni de meg akarom csinálni azt ha mégse akkor még mindig tudok co2 rendszert venni de azt csak végső esetben :)

Amire viszont még keresem a választ az a világítás-tápozás egyensúlya és hogy co2-nélküli akváriumnál is hasznos az éjszakai levegőztetés vagy inkább ront a helyzeten mert így még annyi co2-se lesz reggelre mint amennyi lehetne?

Világításban a 6x5w és a 8x5w között ingadozok (LED) nem tudom melyik lenne optimálisabb co2 nélkülibe és hogy ilyen körülmények között mennyi micro-macro és EasyCarbo kell? Táp-ból az előírtnál kevesebb carboból több?

Köszönöm mindenkinek a segítségét!
 
Kihagytam: heti 50% vízcsere megy a tápozás miatt, és amíg nem volt egyensúly, nagyon sok alga jött. A naplót már nem frissítem, de a kezdeteket el tudod olvasni, itt van az aláírásomban.
 
Az egyensúlyra sajnos neked kell ràérezned :) Ha bemész a GA-ba, láthatod mit jelent a táp adagolásánál a sok fény. Ehhez mérd a sajátodat. A carboból mehet ugyan annyi, mint tápból.
Sajnos LEDnél nem sokat mond a teljesítmény. Két 5W-os 6500K LEDnek viszonylag tág skálán mozoghat a lumen értéke. Ha fénymennyiségről beszélünk, egyértelműbb a lm/l (amíg csak fénycsövdket használhattunk, addig egyértelmű volt a W/l).
Éjszakai levegőztetésre nincs szükséged. Ez az egész áramlásfüggő, ha visszamegy legalább türkizbe a DC reggelre, akkor még CO2 mellett sem szükséges.

Sok sikert!
 
Az egyensúlyra sajnos neked kell ràérezned :) Ha bemész a GA-ba, láthatod mit jelent a táp adagolásánál a sok fény. Ehhez mérd a sajátodat. A carboból mehet ugyan annyi, mint tápból.
Sajnos ezt nem teljesen értem. Voltam már többször is a GreenAquába de "nem lettem okosabb" ezen a téren. Egyébként valami alapszabály mindennél van persze mindig kicsit eltér egyéni szituációknál, tehát csak egy viszonyítási pont. Carbobol meg ha jól tudom nem annyit kell adagolni mint tápból de valószínű itt is félre értettelek :)
Az 5w,-os cob led kb 400 lumen/db tehát 8 esetén 3200 azaz 32lumen/liter
 
Sajnos ezt nem teljesen értem. Voltam már többször is a GreenAquába de "nem lettem okosabb" ezen a téren. Egyébként valami alapszabály mindennél van persze mindig kicsit eltér egyéni szituációknál, tehát csak egy viszonyítási pont. Carbobol meg ha jól tudom nem annyit kell adagolni mint tápból de valószínű itt is félre értettelek :)
Az 5w,-os cob led kb 400 lumen/db tehát 8 esetén 3200 azaz 32lumen/liter
Nem értettél félre, a Carbonak és a Micro-Macronak ugyan az az adagolása. 45-50 lm/l erős fénynek számít, szerintem valahová a gyenge és erős fény közé lődd be a tápot.
 
Nálam a brutto 65 literesnél kb 50 lm jut literenként (ebbe nincs beleszámolva a reflektor által adott plusz), viszont csak 30 cm magas a vízoszlop, és 17 cm magasan van a felszíntől a pilács. Ez már "sok" fény, pengeélen táncolás a növekedés üteme okozta nagyobb szénigény miatt. Ehhez napi 1-1ml Mic-Mac (vasárnap kimarad) és 2ml Carbo megy minden nap. Sűrű a növényzet. A saját konklúzióm az, hogy el lehet így pöfögni sokáig, de igazán nem lesz az a kicsattanó szépség, mint a nagynyomású beoldásnál. Tudom, sokat nem segít, de valamit csak csak. :)
 
Utoljára módosított:
Közben változott pár dolog elkészült a bútor kicsit nőtt az akvárium (70x39x39 106 liter) és a szűrő (2075) mégis lesz co2 és a világítás fénycsöves lesz. A kérdésem az hogy elég lehet-e a 2x24w quad világitás és milyen előnye és hátránya lenne egy 4x24 eshez képest?
 
Back
Oldal tetejére