• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dyin akváriuma - 112 liter

A szűrővel mostantól én is piszkálom magam eleget. Nem vagyok elégedett ezzel a 3 literrel, de az eddigi tapasztalataim alapján ilyen kevés növénynél Denitrol-lal meg fogja tenni - egy ideig. Nem áraszt szagot a bunda és nem szoktam fröcskölni a környéken, mivel közel van az erősítő általában és még néhány eszköz, óvatos vagyok. Álltalában törülközőkkel barrikádolom körbe a medencét.

Mostantól minden képről levágom azt a báránybőrt! :D

Avantgard. :D Nem tudom eldönteni arról az előtéri fáról, hogy nagyon tetszik, vagy nagyon nem ott. Bár innen szemből kitakar egy szeletet, más szögből 3d-ben izgalmasabb.

Ui: az elválasztó műanyagra azt találtam ki, hogy addig levágom, amíg el nem tűnik. Így egyik előtéri növény sem tud majd "belegyökeredzeni" a homokomba. Sztem nem kavar nagy bajt az a műanyag ott a talajban - mármint nem bomlik meg.
 
Most látom ezt a báránybőrös témát. :D
Az, hogy néhol lelóg nem annyira gáz, szerintem ki fogja bírni. Ha az akvárium aljának nagy része egy síkban felfekszik akkor a levegőben lógó néhány négyzetcentiméteren nem ébrednek akkor erők, hogy baj legyen. De! Figyelembe véve a kár nagyságát amit okozhat ha mégis bekövetkezik (akvárium tönkremegy, minden elázik, plusz drága elektromos berendezések mellette)és a már meglévő polifoam miatt gyakorlatilag 0 Ft ráfordítást amivel megelőzhető lenne, én is inkább utóbbit raknám alá.
A másik előnye a polifoamnak, hogy ha egy kis víz lefolyik az akvárium oldalán az alátétig akkor le tudod törölni róla, ez a szőrös bőr viszont be fogja vezetni a vizet az akvárium alá ahonnan el sem párolog, az addig ott lesz amíg egyszer fel nem emeled az egészet és ha nagyon büdös nem is lesz, de folyamatosan áztatni fogja az alatta lévő bútorlapot. És hiába vigyázol, előbb-utóbb úgyis kerül majd víz kívülre is. :)
 
Az általad említett vizes problémát annyival elintézném, hogy a tapasztalataim szerint nem vizesedik be alatta, és alapos szagolgatás után sem áraszt semmilyen szagot - annak ellenére, hogy olykor pacsálok rendesen. Bár ilyenkor törölközőkkel elbarikádolom a medencét, néha ehhez is lusta vagyok: pont azért, mert ha a szőrre ráfolyik egy kicsi, akkor felszárad.

Azóta egyébként átrendeztem az akváriumot, meg megszántam néhány növénnyel. Mostanában meglehetősen el vagyok havazva, de a közeljövőben rakok fel képet.
 
Na akkor a tényállás:

A fent képen látható állapot nem maradt sokáig. Vásároltam vidéki állatkereskedésben növényeket, teleültettem az egészet, tápoztam ahogy a nagykönyvben meg van írva, beállítottam mindent aztán vártam. Az alga a negyedik napon már beszélni is tudott.. Nem tudom meddig bírtam.. Talán 2-3 hétig, de a fonalas alga az akvárium egyik végéből a másikig hullámzott, amikor kénytelen voltam berobbantani az akváriumot. A zöld alga úgy buborékolt, hogy jó volt nézni. Sajnos képeket erről az állapotról nem sikerült lőnöm, pedig az alga szépségversenyt BIZTOSAN én nyertem volna..

Másik probléma a kvarchomokos tereppel volt. Ezt most nem fejtem ki, de jó, hogy raktam elválasztó műanyagot, mert kénytelen voltam kiszivatni.. A helyére még 5 liter Manado került, így mostmár gyakorlatilag mindenhol legalább 10 cm magasan áll a talaj (+növényi táptalaj) (ez nem látszik, mert levágtam a képet alul is).

Összes növény ki, majd a képen látható steam, illetve zöld leveles something maradt ott - megköszönöm, ha azonosítjátok nekem a steam-et. Természetesen a köveket is átrendeztem, a fák kikerültek. Most 2 kis darab vasfa félig eltemetve. Nem is tervezek nagyon több fát.

Az algával a "második indításkor" is küzdöttem, de nem adott nagy feladatot. Azt hiszem első alkalommal az a sok növény elkezdett berohadni valamilyen szinten a vízbe. Jelenleg van egy kevés algám ami folyamatosan halványul ahogy a front üvegen alul is látszik. Ott túl nagy erőfeszítés lenne lekaparni, meghát hagyok friss eleséget az algázóimnak is. Jelenleg csak valamiféle zöld algám van, ami elkeseredetten küzd az életbenmaradásért az algázókkal szemben - eredménytelenül. Ahogy nézem mostmár talán magától is eltünne. A növények (ez a kevés) szívet melengetően buborékolnak (néha diffúzort megszégyenítve az eleocharis is). Nyomokban még észrevehető a tápanyaghiány, de ez annak köszönhető, hogy második indítás után koránt sem tápoztam úgy ahogy kéne. Nekem az a személyes véleményem bárki bármint mondd, hogy ilyen gyér technikával és tudással mint én, aki EI szerint el kezd tápozni, az megfullad az algától. Gondolom szűréssel kapcsolatos problémáim voltak, a tápozás meg csak alátesz a tűznek.

Szóval tartottam az EI range alsó határát. A szűrő azóta is csak az a szerencsétlen AquaEl amit fentebb felvázoltam. Ahogy nézem legalább arra jó, hogy egy izmos sugárral jó, körkörös áramlást biztosítson az akváriumban. A víz egészen a drop checker-ig fordul vissza, és gyakorlatilag másfél óra alatt bőven lereagálja a CO2 szintet az akváriumban. Mindegyik növény szépen buborékol.

A képeket nem a jobbik kompakt géppel csináltam, és nem is babráltam a beállítással. Csak azzal törődtem, hogy nagyjából látni lehessen a lényeget.

Aquarium%2003.jpg


Jövő héten egy Atman 3338-at applikálok a medencéhez. Talán az elég lesz. ;) Amiért ezt veszem az annak köszönhető, hogy 30k helyett 23k-ért hozzá jutok töltettel együtt "használtan" (gyakorlatilag ki sem bontották). Házilag ütöttem volna össze egyet, de lehet, hogy ugyanitt álltam volna meg.

Űrtartalom: 12.5 liter
Hasznos szűrőtérfogat: 7.5 liter
Teljesítmény: 1200 l/h
Fogyasztás: 20 W
Csövek: 16/22 mm
Méret: 23 x 23 x 44 cm, + kb. 10 cm (csapok)

Jellemzői:
● kerámiatengely
● rendkívül halk működés
● gumitalpak a rezonancia kiküszöbölése érdekében, ezáltal még csendesebb
● nagy clipsek, amelyek segítségével a szűrőház könnyen felnyitható
● légtelenítőnyílás, amelyen keresztül a készüléket maximálisan fel lehet tölteni vízzel, így szűrőtisztítás után könnyedén újra lehet indítani
● 2 db forgatható, elzárható csap, amely segítségével a szűrőtisztítás könnyebbé válik, hiszen nem szükséges a szívó és a nyomó csöveket kiszedni a helyükről
● tálcás szűrőrekeszek, amelyek megkönnyítik a különböző szűrőanyagok szétválasztását, tisztításkor a kivételét, átöblítését, visszahelyezését
● gumigyűrűkkel tömített levezetô cső, amely a szűrőbe beáramló vizet garantáltan az alsó rekesz alá vezeti, így a víz kénytelen a szűrőanyagokon keresztül folyni
● 4 év garancia

Jelenleg 4 algázó éldegél 3 amano garnéla társaságában és néhány csiga szomszédságában.

Aquarium%2002.jpg


Aquarium%2001.jpg


Az eleocharis később került bele. Bécs közelében vásároltuk, nagyon jó minőségben volt és rendkívül olcsó volt, ahogy a többi növény is. Mi az a szőrszerű cucc rajta?

A jövőben a bika szűrő bepattintása után (január 4.) ráállok a "normális" tápozásra és bekerül egy csapat hal is, majd jönnek a növények.

Nagy vonalakban ennyi. :D Köszi, hogy néztek, és beleszóltok az ügyeimbe. :oops:
 
Szia!
Hát igen ez van ha az ember nem megfelelő technikával, EI szerint tápoz...
Jó úton haladsz, látni hogy a növényeid jól érzik magukat, már csak az a fránya alga. Ugye a belsőszűrtőt még bennhagyod egy ideig miután beüzemelted a külsőt?
Sok kompozíciót sajnos nem látok,a szigetes elrendezésnél még volt valamennyi.azon még variálhatnál, mert ez így nem stimmel :ugeek:
Jah igen, ha jól látom az eleocharison a alga.
Sok sikert. :)
 
Igen "kompozícióról" és látvány-tervekről még nem gondolkodtam. Nekem ez a szikla-elrendezés most éppen tetszik, de úgy érzem kéne egy nagyobb darab is valahova. Majd kitalálok valamit, ha jobbra fordul a növények és az akvárium sorsa. :) Persze az AquaEl-t bent tartom majd egy kis ideig, de tervezem, hogy nyakon öntöm a külső szűrőt valami baktériumsereggel. Biztos ami biztos - vagy nem érné meg annyira?
 
Sok sikert a továbbiakhoz!A nagy változást a külső szűrő elindítása fogja hozni.Az eddigi alga problémák is az elégtelen szűréstől voltak nagyrészt.Mondjuk nagy merészség volt a kétszer 55wattot ráküldeni erre az akira egy belső szűrővel...Ha nem EI szerint kezded,akkor is borítékolható lett volna az algatenyészet.
Ha tudsz,nyomjál még bele növényt bőven!Mindegy,milyet,még ha csak valiznériát is csak legyen ami megkajálja a tápot az alga elől.Aztán később még kicserélheted szebbekre,mikor már egyensúlyba kerül a kis életközösség.
Kíváncsi vagyok a folytatásra,innen szép győzni! ;)
 
Kíváncsi vagyok le tudod e győzni az algát! Sok sikert hozzá! Az eleocharist egy kicsit jobban is szálaira szedhetted volna. Ha kisebb darabokba ülteted szét, akkor könnyebben elszaporodik.
 
Meg mondom őszintén nem mertem jobban megnyesni, illetve szétválasztani a szálakat, de legközelebb majd jobban szétszedem őket. Mostmár nem babrálom szét.. Vagy mégis?
Köszi, hogy bíztok az akváriumban. :D Én úgy látom, hogy egyre jobbra fordul a helyzet. Remélem a külső szűrő bepattintása után 1-2 héttel már dúsabbá tehetem az akváriumot, és mutat is majd valamit.
 
Szerintem most már ne piszkáld, és vissza pedig ne vágd semmiképp. A visszavágott szálak biztos hogy bealgásodnak és nagyon nehéz megszabadulni utána tőlük. Az első akváriumomba én egyik ültetésnél visszavágtam az egész fövenyt. Valahogy megtalálta az ecsetalga, jól elborította és gyakorlatilag kinyírta az egész gyepet. :?
 
Azt találtam ki, hogy szeretném hosszú távon használni az AquaEl-es szűrőt - erről mi a véleményetek?
Az Atman 3338-as mellett szükség lehet rá egy ekkora akváriumban? Arról van szó, hogy nem szeretném teljes egészében kihasználni ezt a belső szűrőt, csak esetleg a feje mehetne, hogy növelje az árramlást (1000 liter/órával dolgozik), illetve a beépített UV lámpái sterilizálhatnának. Talán nem is kell egész nap mennie, csak napközben, amikor a világítás. Mondjuk ugyanarra az időkapcsolóra kötném rá. Esetleg a fejhez hozzácsatolnám a kisebbik szűrőkosarát valamiféle finom mechanikus szűrőanyaggal. Két szűrőrekesze van ennek a belső szűrőnek: egy kisebb biológiaira és egy nagyobb mechanikaira tervezve.

Még valami: az eleocharis új szálai világosabbak és nem nőnek olyan nagyra mint az öregebb, sötétebb zöld szálak (amelyek enyhén algásak), ahogy a képen is látszik - ez normális? Ennek ellenére szerintem szépen terjed. A steam-ekből ha 15-20 centit visszavágok, akkor 3-4 nap után megint metszenem kell. A növekedés és fejlődés szerintem megfelelő, bár tapasztalatom nincs sok e téren.
 
Hát én azt mondom, ha fontos a vízminőség és a tiszta látvány ne használj belső szűrőt. Csak gond van vele és növényes akiba nem is illik.
Inkább használj áramoltatót ha gyenge a flow. Pl. Hydor Korallia.

Az UV témára olvastam a minap egy érdekes dolgot. Miszerint naponta csak 1-2 órára érdemes bekapcsolva hagyni, és azt is inkább este. Mert a tápozásnál problémát okozhat. Talán a vasról volt éppen szó.
 
Akvakertész alapigazságok egyike,hogy túlszűrt akvárium nincs.Ha úgy érzed,hogy nem zavaró (szerintem az egy belső szűrő),és nem csinál túl nagy áramlást a kettő együtt,akkor hagyd benne.De semmiképpen ne üzemeltesd szakaszosan,ha bármilyen szűrőanyagot raksz bele!A napközben összeszedett szennyeződés ott rohad majd egész éjjel az álló szűrőházban.Kiváló algatáplálék lesz.Ha csak a flow miatt,meg az uv miatt kell,akkor hagyd üresen,bár ezért én nem hagynék benne a látképbe egy nagy műanyag darabot,ha nem feltétlen muszáj.
És még egy kiigazítás,ha megengeded.A hosszú, egyenes száras,gyakran metszhető háttérnövényeket az angol stemnek hívja.A steam gőzt,párát jelent. ;)
 
zsotyi said:
Akvakertész alapigazságok egyike,hogy túlszűrt akvárium nincs.Ha úgy érzed,hogy nem zavaró (szerintem az egy belső szűrő),és nem csinál túl nagy áramlást a kettő együtt,akkor hagyd benne.De semmiképpen ne üzemeltesd szakaszosan,ha bármilyen szűrőanyagot raksz bele!A napközben összeszedett szennyeződés ott rohad majd egész éjjel az álló szűrőházban.Kiváló algatáplálék lesz.Ha csak a flow miatt,meg az uv miatt kell,akkor hagyd üresen,bár ezért én nem hagynék benne a látképbe egy nagy műanyag darabot,ha nem feltétlen muszáj.
És még egy kiigazítás,ha megengeded.A hosszú, egyenes száras,gyakran metszhető háttérnövényeket az angol stemnek hívja.A steam gőzt,párát jelent. ;)

Stem, köszi. :D Akkor nem hagyom benne Viktor, illetve a Te érveid alapján.
 
Szervusztok ismét itt!

Azóta mióta megérkezett az Atman 3338-as és üzemel, jó sok változás ment végbe az akváriumban. A legtöbbet nem tudom megmagyarázni, illetve azt sem tudom, hogy jó-e vagy rossz érdekű jelenség. Nem kezdenék bele, mert akkor ezzel foglalkozom a tanulás helyett. :D (És hétfőn kemény vizsgám lesz)

Inkább arról gyorsan, ami tényleg rossz (lehet): A fenti képek egyikén látható Eleocharis ühm.. Parvula? .. Bécs közelében vásárolt, ültetésekor az általam tanusított gyér pontossággal és tapasztalattal megállapítva tökéletes és hibátlan minőségű volt: gyönyörű, hibátlan élénkzöld ágaskodó szál volt mindegyik. Képet sajnos nem tudok feldobni, de a fenti képen látható módon mégjobban tovább "szaladt" az aljzaton a növény, sok élénkzöld elfekvő szálat hozott. A régi szálak az újakkal ellentétben még mindig kihúzzák magukat (ezek a fenti képen látható régiek, az algásak). Azóta az alga szinte teljesen eltűnt róluk, de teljesen sötétzöldé vagy barnává váltak ezek a bolti-öreg szálak.

Mitől lehet ez?
- Az az idő alatt fennálló alga okozta visszafordíthatatlan "sérülések"?
- Rosszul tápozok? (EI Micro megy mint az állat, Green Aqua Macro előírás szerint, fény van, CO2 mindenhol az akváriumban lime zöld) - nem hiszem, hogy ezzel van a baj.. A drop checker pedig működik, ez útközben számtalanszor kiderült.
- egyéb..?

Mit tegyek? Nyírjam meg az öreg szálakat? Nyírjam meg az újakat is? Mennyi időközönként kell nyírni? Nem akarom, hogy az emlegetett lokális algásodás beüssön, ezért nem mertem kezdeni vele eddig semmit.

Csináltam egy képet mégis:
Aquarium%2004.jpg
 
Ha megtudtad a választ akkor mond el nekem is.

Dyin said:
és tapasztalattal megállapítva tökéletes és hibátlan minőségű volt: gyönyörű, hibátlan élénkzöld ágaskodó szál volt mindegyik. Képet sajnos nem tudok feldobni, de a fenti képen látható módon mégjobban tovább "szaladt" az aljzaton a növény, sok élénkzöld elfekvő szálat hozott. A régi szálak az újakkal ellentétben még mindig kihúzzák magukat (ezek a fenti képen látható régiek, az algásak). Azóta az alga szinte teljesen eltűnt róluk, de teljesen sötétzöldé vagy barnává váltak ezek a bolti-öreg szálak.

Mitől lehet ez?
 
Azok a régi sötétzöld szárak azok még emers levelek.
tápozással biztos nincs semmi gond, viszont ötletem nincs rá , hogy mit csinálj a barnuló levelekkel.
Megpróbálhatod a barna leveleket levágni/letépni ha lehet ( és ha van türelmed hozzá ;) ).
 
Köszi a tippet, így fogok tenni. Egyébként az egyik ültetvény esetében már cselekedtem: visszanyírtam az egészet.. Persze nem ekkora csomóról van szó mint a képen, hanem egy félre eső kisebb, 10-15 szálas csoportról van szó. Ha algásodás ütne be ott, akkor egyszerűen eltávolítom az akváriumból. Ha nem, akkor alkalmazom ezt a módszert a többire is. Biztos ami biztos még lámpaoltás előtt metszettem meg, mert ahogy észrevettem a növény általában éjszaka, illetve a sötét intervallum alatt nő. Arra gondolok, hogy világítás alatt sem a gyökere (font üveg mögött már látszik), sem a szál maga nem hosszabbodik, este viszont olyan 4 mm-t. Éjszaka alatt remélem regenerálja magát. :) Ezt tudtam kitalálni magamtól.. :oops:
 
Az Atman 3338-as január 4-i beüzemelése óta jó pár dolog történt.. Az alga elkezdett visszahúzódni, ez a front üvegen látszik is. Elhihetitek, hogy nem kapartam, ott a mágnessel nem is nagyon férek el.
A szűrőről annyit, hogy a "rendkívül halk működés" jelző nem éppen reális (igaz én csak a belső régi szűrőmhöz tudok viszonyítani), viszont jól teszi a dolgát, a szerelésével nincsen gondom. A csövekre lassan ráfér egy kis tisztítás, mert eldzsuvásodtak, de ezt a problémát most mellőzzük..

Az Eleocharis szépen nyomul előre, az új szálak csak nyomokban tartalmaznak zöld algát, a régi és öreg (emers?) szálak lassan elrohadnak és eltűnnek.

P1270015.JPG


Szereztem néhány növényt is. Megérett bennem a tapasztalat, hogy következő alkalommal CSAK KIZÁRÓLAG GA-tól vagy Tropical Fish-től rendelek. Ezek a növények amiket vettem szépek, de méreg drágák voltak.

P1270016.JPG


P1270017.JPG


P1270018.JPG


Útközben volt egy kis balesetem is (pont most az előbb):

P1270010.JPG


A drop checker mindenhol ezt a színt mutatja:

P1270019.JPG


Egy lakó:

P1270021.JPG


Sajnos mivel a szűrő esőztetője és csövei nemcsak hogy nyitott akváriumra vannak tervezve, még túlméretezettek is a 112 literes aksihoz. Hát voltak problémáim. A mostani elrendezés tűnik jónak. A szűrő egyébként olyan erősen szórja a vizet a 14mm-es kivezető csövön, hogy esőztetővel vagy nélkül is a növények forgolódnak és ki akarnak szakadni a helyükről. A nagy képen látható beállítással most a vízsugár egy része megmozgatja a víz felszínét, egy másik része pedig az esőztetőbe áramlik, ami visszalöki a CO2 bubikat a talaj felé.

Mi a véleményetek erről a beállításról?

Alga nyomokban még található, de nem vészes szerintem.

Aquarium%2005.jpg
 
Beállítás jó és az aki is jó lesz. A hátfali esőztetőt 1 dolog miatt nem szeretem csak amellett, hogy nagyon hatékony természetesen. Szóval eléggé előre forgatja a bubikat ami miatt nem érzed tisztának a vizedet esetenként. Ha a talajod olyan, pl homok stb, akkor egy erős hátfali esőztető fel tudja kapni a finom port és az alsó 1/3-ban tartós jelenség lesz a köd.

Ettől függetlenül baba, mert a co-t rendesen ráforgatja a talajra amit az oldalesőztetőknél nem nagyon lehet elérni.
Szép a parvula gratu ;) A növények meg ha kicsit jobban megkapaszkodnak már semmi sem fogja kifújni őket a helyükről.
 

Hasonló topikok

Válaszok
26
Megtekintések
1K
Válaszok
135
Megtekintések
17K
D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére