• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Domboldal - 120 literben

HUN131

Főkertész
13378634253_b20c16fbdc_o.jpg


Kedves Akvakertészek, kedves Olvasók!

Először is köszönet a sok információért, amit a rengeteg böngészéssel nálatok összegyűjtöttem. A színvonalas beszélgetések egy igen kulturált, tudás orientált társaság képét festik le, élvezet itt lenni. A baj csak az, hogy könnyen belefeledkezik az ember... Építészként a kreatív, tudás által megalapozott alkotás öröme ragadott magával, amit mindenki a saját szintjén, ideje, pénze, kedve, helye szerinti mértékben, szinte határok nélkül gyakorolhat.

Friss regisztráltként szeretném megosztani a címben szereplő, 120l bruttó térfogatú medence berendezését - indítását.
Előljáróban annyit, hogy két éve olvassuk fiammal együtt a fórumot, lelkes látogatói vagyunk a bemutatóteremnek, szívjuk magunkba a tanácsokat, mások jó - rossz tapasztalatából leszűrt következtetéseit. Rengeteg hasznos topic, két évnyi lassú metamorfózis (legalábbis magunkban, hogy mit is jelent az akvárium a szobában), gyűjtögetés (pénz, idő, energia), próbálgatás (kudarc, siker és újra kudarc), bútorkészítés után eljutottunk a halas - műnövényes (low-low tech) akváriumtól a növényesig. Jelenleg indítás alatt van, azaz a harmadik hetet kezdtük meg vele.

És akkor a kiinduló adatok:

Nagyon egyszerű, 80*35*45 cm tank
Eheim P 2073 külső szűrő
4*24 W T5 világítás
CO2 palack + dropcechker
Tropica táptalaj, H.E.L.P általános talaj
ADA bacter 100 és bacter ball
ADA Laplata előtéri homok
Seiryu kövek, red moor fa
EI tápozás (Micro, Macro, Easy Carbo 5 ml)
Weeping moha (tropica)
Marsilea hirsuta (GA zselés)
Riccia Fluitans (Tropica zselés, egyébként a sokak által utált)
Zselés pillanatragasztó

Néhány kép, az első időszakról

A tervezett aquascape (egy évvel ezelőttről):
aquascape-v02-20130109-k.jpg


Az indítás napján, ültetés után közvetlenül:
2014-01-12_15-53-15-k.jpg


Két hét elteltével:
2014-01-26_18-08-17.JPG


Első héten napi 50% vízcsere, 30% tápozás és 6 óra világítás volt, második héten kétnapi 50%-os vízcsere, 60% táp és 7 óra világítás, ezen a héten már teljes világítás és tápozás mellett 3 napi vízcserét tervezünk. A CO2-t ugyan így fokozatosan emeltük, jelenleg haragoszöldig telítjük a vizet CO2-vel.
Természetesen minden egyes változást érdeklődve szemlélünk, próbáljuk a szerzett tudástárból csatolni a látottakhoz a "tudományos" magyarázatot. Elsőre úgy látszik, a Marsilea szépen nő, van rajta rengeteg submers négylevelű, de egylevelű is, mélyzöldtől a világoszöldig. A weepeng moha az első napokban kicsit rosszul vette a ragasztást, de azóta tele van szép hajtásokkal. A korábbi emmers, elszáradt hajtásokat szedegetjük le (nem nyírtuk meg "ültetéskor"), úgy tűnik, lassan szép haragoszöldre vált a kép.

Elsőre ennyit,
sziasztok.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Gratulalok es sok sikert. Kicsit kicsi a kep ezert nem tudtam beazonositani hol a riccia?
Par eszrevetelem is lenne azert:
Szerintem keves a noveny. A marsileat ha nyirod csak a csonkok/ szarak maradnak meg, ezert nem lesz tul szep. Esetleg mehetne koze elatine vagy parvula. Hatra is ultetnek valamit, hogy ne vigye el a latvanyt talan accicularis vagy hasonlo. Az kecses es megmaradna ez a feeling. Illetve a kovek tovebe is mehetne valami. Tenellus mondjuk, vagy crypto parva. Egyebkent a ko moge el tudnek kepzelni valami stem novenyt is. Ami egy kis voroset visz az akvariumba. Esetleg rotala indica vagy ha az eros akkor rotundifolia. Ebbe a scap e meg a staurogine is illene.
A masik eszrevetelem hogy vastag a homok. Elolrol huzzatok el az uvegtol hogy csak max 3-5mm legyen. Sokkal szebb lesz. Ha nem megy akkor szedjetek ki es tegyetek el kesobb jol johet :)
Meg 1-2 ag a fa korul megbolondithatja a latvanyt.
Kezdesnem nagyon jo van benne minden latszik, hogy nem tudtatok eldonteni mi legyen, ezert belekerult minden ami szep :) es szep is!
Szerk: a voros a talajon a bacter? Az nem a talaj ala kell? Nem hasznaltam meg.
 
Üdv a fórumon és köszönjük a gyors bemutatkozást is.

Az új projekt határozottan jól indul. Látszik, hogy ragadt rátok valami :)
Egy jó kezdés után pedig sokkal könnyebb a folytatás.

A weepingnek 2 hét még korai, de 1 hónap múlva rá sem fogtok ismerni.
A marsileát sem lesz könnyű kordában tartani. A talajban erőteljesen nyomul majd és drótháló-szerű gyökérzetével CO2 mellett szép lassan el akarja majd foglalni az egész akváriumot. Ne kíméld!
Nyírni bármikor lehet. Ha van türelmed ezeket az emers leveleket nyisszantsd le, bár időről-időre előkerülnek majd később is.
A marsilea olyan mint a glossostigma, ha lenyírod a leveleket csak a gyökerek maradnak. Később ezt ki lehet egészíteni valami kitöltő növénnyel is, ami nyírás után is jól fest. Így a két növény együtt jól kiegészíti majd egymást. Pl. Parvula mini
 
Gratulalok es sok sikert. Kicsit kicsi a kep ezert nem tudtam beazonositani hol a riccia?
Par eszrevetelem is lenne azert:
Szerintem keves a noveny. A marsileat ha nyirod csak a csonkok/ szarak maradnak meg, ezert nem lesz tul szep. Esetleg mehetne koze elatine vagy parvula. Hatra is ultetnek valamit, hogy ne vigye el a latvanyt talan accicularis vagy hasonlo. Az kecses es megmaradna ez a feeling. Illetve a kovek tovebe is mehetne valami. Tenellus mondjuk, vagy crypto parva. Egyebkent a ko moge el tudnek kepzelni valami stem novenyt is. Ami egy kis voroset visz az akvariumba. Esetleg rotala indica vagy ha az eros akkor rotundifolia. Ebbe a scap e meg a staurogine is illene.
A masik eszrevetelem hogy vastag a homok. Elolrol huzzatok el az uvegtol hogy csak max 3-5mm legyen. Sokkal szebb lesz. Ha nem megy akkor szedjetek ki es tegyetek el kesobb jol johet :)
Meg 1-2 ag a fa korul megbolondithatja a latvanyt.
Kezdesnem nagyon jo van benne minden latszik, hogy nem tudtatok eldonteni mi legyen, ezert belekerult minden ami szep :) es szep is!
Szerk: a voros a talajon a bacter? Az nem a talaj ala kell? Nem hasznaltam meg.
Köszönöm az észrevételeket, meglepően megfogalmaztad azokat a gondolatokat, ami bennünk is felmerült, pl.: kevés lesz a növény. A viszonylag nagy előtér egyik magyarázata, hogy a 60-as világítás szélesség miatt 10-10 cm-t lecsíptünk a növényes rész hosszából, így a 80 cm-t nem is kell bevilágítania a 60-as csöveknek. Lehet, ez mérnöki gondolkodás, a természet máshogy csinálja... A barna az a bacter, igen, elfelejtettem alárakni, ezért került rá... Valóban magas az előtér, csökkenteni fogom - köszönöm az észrevételt. Az égakkal kapcsolatban a fiam is ezt mondja, azaz még pár letört, ledőlt fadarab jó lenne. Hozzá teszem, egy darabból flex segítségével vágtuk a kellő formára, így pár "lehullott" águnk van még.
 
Bacter talaj alá lett volna szerencsés. Mert lassan fog elbomlani addig ott figyel majd a gyepen :)
Vízcserékre figyeljetek, ennyi baktériummal lehet opálos lesz az akvárium hamarosan.
Köszönöm a tanácsokat, rendesen megy a vízcsere, most, a 3. héten háromnaponta. Az opálosság a 2. vagy 3. napon valóban megvolt, de egy nap alatt eltűnt. A bacter figyel rendesen, kicsit most olyan, mint egy elszáradt aljnövényzet, de a Marsilea lassan elfedi. A Parvula mini javaslatért külön köszönet. A héten gondoltam beköltöztetünk garnélát és Oto-t, egyelőre félek még a "belakoltatástól".
 
Gratulalok es sok sikert. Kicsit kicsi a kep ezert nem tudtam beazonositani hol a riccia?
Par eszrevetelem is lenne azert:
Szerintem keves a noveny. A marsileat ha nyirod csak a csonkok/ szarak maradnak meg, ezert nem lesz tul szep. Esetleg mehetne koze elatine vagy parvula. Hatra is ultetnek valamit, hogy ne vigye el a latvanyt talan accicularis vagy hasonlo. Az kecses es megmaradna ez a feeling. Illetve a kovek tovebe is mehetne valami. Tenellus mondjuk, vagy crypto parva. Egyebkent a ko moge el tudnek kepzelni valami stem novenyt is. Ami egy kis voroset visz az akvariumba. Esetleg rotala indica vagy ha az eros akkor rotundifolia. Ebbe a scap e meg a staurogine is illene.
A masik eszrevetelem hogy vastag a homok. Elolrol huzzatok el az uvegtol hogy csak max 3-5mm legyen. Sokkal szebb lesz. Ha nem megy akkor szedjetek ki es tegyetek el kesobb jol johet :)
Meg 1-2 ag a fa korul megbolondithatja a latvanyt.
Kezdesnem nagyon jo van benne minden latszik, hogy nem tudtatok eldonteni mi legyen, ezert belekerult minden ami szep :) es szep is!
Szerk: a voros a talajon a bacter? Az nem a talaj ala kell? Nem hasznaltam meg.
Ja, a Riccia a kőre ragasztva látható.
 
Köszönöm a tanácsokat, rendesen megy a vízcsere, most, a 3. héten háromnaponta. Az opálosság a 2. vagy 3. napon valóban megvolt, de egy nap alatt eltűnt. A bacter figyel rendesen, kicsit most olyan, mint egy elszáradt aljnövényzet, de a Marsilea lassan elfedi. A Parvula mini javaslatért külön köszönet. A héten gondoltam beköltöztetünk garnélát és Oto-t, egyelőre félek még a "belakoltatástól".

2 hét után a takarító brigád már időszerű :)
Nem kell tartani a beköltözéstől. Az Otocinclus egyedül ami kényes, de a CO2 tesztert elnézve még alacsony a CO2 szint, könnyebb lesz az alkalmazkodás.
 
2 hét után a takarító brigád már időszerű :)
Nem kell tartani a beköltözéstől. Az Otocinclus egyedül ami kényes, de a CO2 tesztert elnézve még alacsony a CO2 szint, könnyebb lesz az alkalmazkodás.
Igen, nem mertük még a CO szintet felnyomni világoszöldig, félünk, hogy a "kevés növény" nem vesz fel mindent, a maradék pedig az algának jut. Pénteken megyünk akkor a takarítóbrigádért.
 
Nos, akkor a takarító brigádról pár szót: 120 liter (100 nett) alapján garnélából (sakura vagy tigris, esetleg yellow fire) és Otocinclus-ból mennyit javasoltok betenni - annak figyelembe vételével, hogy a felsőbb vizekre mindenképp szeretnék rajhal csapatot később (2-3 cm, 10 db körül)? Ha a rajhalakra 4-5 l/db számolok, akkor marad még elég a nagyobb testű Otocinclusnak és a garnéláknak is. A túlnépesítés helyett az alul-népesítésben hiszek.
 
azt azért ne felejtsd, hogy ezeket a cm/l ökölszabályokat a klasszik halas akváriumra találták ki, ahol egy bika belső szűrővel gondolták még megoldani a 400 literes akvárium szűrését :D Tehát ha ezek szerint a szabályok szerint telepítesz, akkor még mindig inkább alul lesz az akváriumod telepítve.

120 literbe 6-8 oto, és akármennyi garnéla mehet. Az akármennyit szó szerint értem. A maradék 4 oto mellé még be fog férni a csapathalad is :))
 
azt azért ne felejtsd, hogy ezeket a cm/l ökölszabályokat a klasszik halas akváriumra találták ki, ahol egy bika belső szűrővel gondolták még megoldani a 400 literes akvárium szűrését :D Tehát ha ezek szerint a szabályok szerint telepítesz, akkor még mindig inkább alul lesz az akváriumod telepítve.

120 literbe 6-8 oto, és akármennyi garnéla mehet. Az akármennyit szó szerint értem. A maradék 4 oto mellé még be fog férni a csapathalad is :))
Köszi. Emlékszem még a bika belső szűrőkre, amiket boldogan megvásároltunk - jobbára mára a fej részük áramoltatónak lesz jó. (persze a szűrőcsonkkal, különben ledarálja a teljes népességet)
Akármennyi garnélára nem lesz pénzem, így azt gondolom 4-6 elég elsőre. Vagy javasolt nagyobb számban felvonultatni a janicsárokat?
Noé Bárkájánál olvastam AmegA hsz-ét, ott javasolta ezt a valóban pici fajtát: Axelrodia riesei. Nagyon szépek, és picik (az arányosság jegyében nálam is meglennének).
 
Tegnap este az előtéri homok vastagságot a tanácsnak megfelelően csökkentettem, továbbá vízcsere után az elmúlt 16 napra tekintettel volt egy kis aljzat takarítás - lévén még sem oto, sem garnéla nincs beköltöztetve. (diatom pöttyök az elhalt, aljzaton heverő apró weeping moss darabokon, és a seiryu kövön néhány zöld pötty...). Áramlást kicsit módosítottam irányát tekintve, mert úgy tűnt az előbb leírt alga kezdemények egy kevésbé "forgalmas" helyen jelentek meg.
 
Néhány fotó 17 nappal a telepítés után:
WP_20140129_006-k.jpg

WP_20140129_024-kk.jpg

WP_20140129_009-k.jpg

WP_20140129_014-k.jpg

A harmadik héten háromnapi vízcsere és teljes tápozás mellett, valamint közel teljes CO2 szinten (közel lime színű a DC)
a marsilea hirsuta gyakorlatilag összenőtt egy mezővé, most már igyekszik az előtéri homokra - le is gyökerezett több helyen. Ez lett a vesztük, jött az olló. Igyekeznek a kövekre is felmászni, hatalmas energiával sokszorozzák a levélméretet és a levélszár vastagságot. A weeping moss kezd beindulni, a telefonos fényképeken is kivehető hogy mélyebb zöldre váltott a színük, tele vannak hajtásokkal a szárvégeken. Ma érkeznek az Oto-k és a Sakura garnélák, remélem a nyomokban felfedezett diatom-ot, és a red moor fejér penészbevonatát gyorsan eltakarítják majd. A CO2 szint még talán "élvezhető" lesz az Otoknak...
 
Óriási a tisztaság egy 17 napos akváriumhoz képest! Valamit nagyon jól csinálsz :)
mik ezek a világosbarna foltok a talajon?
 
Back
Oldal tetejére