• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Do!Aqua - avagy a perfekt garnélás koncepció?

katonajanos

Kertész szaki
Sziasztok!

Szükségesnek érzem beszélni a Do!Aqua "lötyikről", mert egyszerűen sehol sem találok róluk elégséges infót.
Remélem nektek vannak a palettával kapcsolatban tapasztalataitok, mert nagyon érdekelne!

A termékek:

be Fine - vízkezelő
be Relax - vitamin ("nyugi-tamin" ;) )
be Green - növénytáp
be Soft - vízkeménység csökkentő
be Clear - abszorbens, ami az alga növekedést elősegítő sókat köti meg, illetve segíti a szűrést (bacik?)
be Bright - levéltápszer (Wabi-kusa kellék)
be Salt - só tengervízhez

A címből sejthető, hogy garnélás akváriumokhoz tartom ideálisnak a termékeket.

Én eddig két terméket használtam (használok most is) CBS lakta 30L-es nanomhoz, a be Fine-t és a be Green-t.
Nagyon elégedett vagyok!
Kerestem olyan tápot, amiben nincs nitrát és foszfát, ebben (tudtommal) nincs. Ilyen akiban az ember nem meri nyomni a gázpedált, így a tápozást próbálom a minimumon tartani. Vagyis nagyon nem EI :). Kezdetben természetesnek véltem, hogy van fonál az akiban, mert hát új setup. No de már 3 hónapos! Talajszűrő, 5cm vastag agyagos talaj (Shirakura RedBee Sand), mohák, riccia és két fajta microsorium. A fissidens már megduplázódott, pedig igen kevés a fényem. 30L-re 13W úgy, hogy a vízfelszint lemna minor borítja (nem jöttek elő a dögök a "tűző napsütésben" :) ). Aztán elkezdtem ezeket használni, és úgy tűnik kezd szépen beállni az egyensúly, kopik a fonál. Már 3.hete nem arattam algát, csak az üveget tisztítottam 1x azóta.
Lehet nem ez a tápszer az oka, de úgy érzem nagy lépés a harmonikus egyensúly felé.
A vízkezelőt nehéz lenne értékelni, de a garnélák láthatóan örülnek a gondoskodásnak, amit mutat az is, hogy pár napja megjelentek a mm-es példányok is ;). Igaz 4-5 nap alatt már majdnem 2x akkorák :D.

Terveztem kipróbálni a be Clear-t, de lehet nem lesz rá alkalmam :)! (Végül is a földön fekvőbe már nem illik belerúgni! :cool: )
Bár mintha a fissidensben stagnálna a fonál, valahogy összehaverkodtak.

Szóval nemcsak hogy kis akikhoz, de érzékenyebb garnikhoz lettek talán ezek kitalálva érzéseim szerint.
Mit gondoltok?
 
A fiamnak egy 24l-es akváriuma van, most már csak RC van benne, korábban 5 neon is volt. Tulajdonképpen csak zöld pontalga volt benne, de hát egy pirinyó belsô szûrô van csak benne. A jávai bubizik mint az ôrült és mióta nincsenek benne a neonok, a zöld alga is eltûnôben. A világítás 5Wnyi leggagyibb LED szalag, kb 270 lumen volt - de a víz hatására már jóval kevesebb. Csak pihentetem a vizet. Az Anubias is nô, két hetente talán újabb levelet hoz.
 
LGA said:
A fiamnak egy 24l-es akváriuma van, most már csak RC van benne, korábban 5 neon is volt. Tulajdonképpen csak zöld pontalga volt benne, de hát egy pirinyó belsô szûrô van csak benne. A jávai bubizik mint az ôrült és mióta nincsenek benne a neonok, a zöld alga is eltûnôben. A világítás 5Wnyi leggagyibb LED szalag, kb 270 lumen volt - de a víz hatására már jóval kevesebb. Csak pihentetem a vizet. Az Anubias is nô, két hetente talán újabb levelet hoz.

Így is lehet.

Mondjuk lehet indítanunk kellene már egy topikot a növények kondíciójáról. Mert itt elég sok a képzavar. Gigászi eltérések vannak növények között csak tartási oldalról kiindulva. Még egy egyszerű jávai moha esetén is. Ezért nem szeretem az ilyen fajta egyszerűsítéseket.

Mondok egy példát. Garnélás akváriumba pár hete betettünk egy Cardamine Lyriata-t és ugyanebben az időben betettünk egy cseréppel a növénytankba is. Aztán ránéztünk 2 hét múlva és a garnis tankba, ahol kevés fény és hébe hóba heti tápozás megy, kb franciadrazsé méretű levelekkel, igaz egészséges zölden virított a növény.
Ugyanebben az időben a növénytankban pilótakeksz (ha már az édességeknél vagyunk ;) ) méretű őrült bokros leveleivel volt ugyanaz a növény.

Aki felénk járt nem hitte el, hogy a két növény ugyanaz. Csak annyi volt a hasonlóság, hogy mindkettő zöld volt. Többet nem is kellett magyaráznom mi a különbség a két akvárium között.

A storyt azért meséltem, mert tényleg egyre többet olvasom, hogy ilyen olyan tápozás és fény stb minden nélkül tart növényeket, amik "jól elvannak". Lehet jól elvannak, de hogy legtöbb esetben csak nyomokban hasonlíthat egy üde egészséges növényhez az is biztos. Itt az anubias talán kivétel, mert képes egész szélsőséges viszonyok között elvegetálni.

A boltban kiprobáltam a táp nélküli üzemeltetést a garnis és halas low tech akváriumokon. És kipróbáltam pl Tropica tápokkal heti adagolásban, mert épp ez volt kéznél. Érezhető volt az eltérés a növények színezetében és kondíciójában néhány héten belül. Jellemzően Anubias félék, Microsorumok, Bolbitis, Echino fajták voltak és némi moha.
 
Szerintem is megérne egy topikot a kondis téma! Jó lenne elgondolkodni 1-1 növényről, hogy mégis melyik az igazi arca!
No de a visszatérve LGA akvájához, azért 24L-hez 5W LED nem olyan kevés. Tekintve, hogy az EHEIM 35L-es nanojához 7W-os LED tartozik, és szépen muzsikál a galériában is. Szóval van ott fény ;).
Plusz gyakorlatilag nálunk ásványvíz folyik a csapból, ha nem RO-zol akkor van ott táp is valamennyi.
 
katonajanos said:
Szerintem is megérne egy topikot a kondis téma! Jó lenne elgondolkodni 1-1 növényről, hogy mégis melyik az igazi arca!
No de a visszatérve LGA akvájához, azért 24L-hez 5W LED nem olyan kevés. Tekintve, hogy az EHEIM 35L-es nanojához 7W-os LED tartozik, és szépen muzsikál a galériában is. Szóval van ott fény ;).
Plusz gyakorlatilag nálunk ásványvíz folyik a csapból, ha nem RO-zol akkor van ott táp is valamennyi.

Persze nem az ő növényeit akartam ezzel leszólni, képek nélkül nem is lehetne ;) Inkább csak a témát akartam feldobni. Mi számít jónak. :angel:

Garnis akikba egyébként sima Tropica TPN tápot használunk és a halasokhoz is. Ez előbb volt mint a Do!Aqua a kiínálatunkban, de gondolom hasonlóan jó lehet. Többen használják őket jó visszajelzésekkel. Sajna a boltban 2 perc alatt elöntenénk a korlátozott mennyiséget ami van erre a röpke 1600-1700 literre, Tropica meg korlátlan mennyiségben van ;)
 
viktorlantos said:
Persze nem az ő növényeit akartam ezzel leszólni, képek nélkül nem is lehetne ;) Inkább csak a témát akartam feldobni. Mi számít jónak. :angel:
A HC-s aki, amit tavaly szétszedtetek, az számít jónak... ;)

A fentiek alapján az is kevés, ha berakok egy képet, mert nem látszik a növekedés üteme. Valahogy arra szerettem volna rávilágítani, hogy idônként azért van némi voodoo is a dologban. Az Anubias és a Jávai szép és gyorsan is nô. Mindkettôt Gostától kaptam. Az Anubias pl. szebb, mint a nagy, EIs akiban lévô Tropicások, amiknek az elsô héten kilukadtak levelei. A Jávai is szép üdezöld é

s hétvégére úgy bubizik mint a szódásszifon. Három öklömnyi moha került be, kettô a helyi halastól. Ahogy nôttek, eléggé betömörödtek és utóbbi kettô közepe be is barnult.

Heti vízcsere van meg a garnélák. Voodoo. Alga meg csak egy halványodó zöld árnyalat az üvegen...

Nyilván növénye is válogatja, mert nálam a Parvula másnapra már jelzi, ha nem volt elég fény.
 
be Clear - abszorbens, ami az alga növekedést elősegítő sókat köti meg, illetve segíti a szűrést (bacik?)
Kíváncsi lennék, mik azok a sók, amik az alganövekedést elősegítik.
 
Moszat said:
be Clear - abszorbens, ami az alga növekedést elősegítő sókat köti meg, illetve segíti a szűrést (bacik?)
Kíváncsi lennék, mik azok a sók, amik az alganövekedést elősegítik.

Igen, érdekes kérdés, nekem sem teljesen világos. Sajnos a Do!Aqua dolgok leírása még az ADA honlapján is igen szegényes, gondolom elsősorban a foszfátot köti meg.
Ezért kellenének a tapasztalatok!

Örvendetes hír, hogy Schruz épp begyújtotta a wabi rakétáit, így remélhetőleg lesz hamarosan tapasztalat főleg a be Green-nel!
Úgy gondolom, hogy érdemes lesz figyelemmel követni a jövőben: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php ... 718#p66718 !
 
katonajanos said:
Moszat said:
be Clear - abszorbens, ami az alga növekedést elősegítő sókat köti meg, illetve segíti a szűrést (bacik?)
Kíváncsi lennék, mik azok a sók, amik az alganövekedést elősegítik.

Igen, érdekes kérdés, nekem sem teljesen világos. Sajnos a Do!Aqua dolgok leírása még az ADA honlapján is igen szegényes, gondolom elsősorban a foszfátot köti meg.
Ezért kellenének a tapasztalatok!

Örvendetes hír, hogy Schruz épp begyújtotta a wabi rakétáit, így remélhetőleg lesz hamarosan tapasztalat főleg a be Green-nel!
Úgy gondolom, hogy érdemes lesz figyelemmel követni a jövőben: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php ... 718#p66718 !

Pontosabban tapasztalatom egyelőre CSAK a be Greenel lesz, annak meg kevés köze van a bacikhoz, de azért remélem segít majd valakinek! ;)
 
Sziasztok!

Helyesbítés :
Eredetileg ezt írtam : "be Clear - abszorbens, ami az alga növekedést elősegítő sókat köti meg, illetve segíti a szűrést (bacik?)"
Figyelmetlenül "fordítottam", valójában nagyjából ez lehet az igazi: (Book of Ada - 150.oldal)
"... be Clear which has an effect of removing ammonium and nitrite, for supressing the grow of algae."

Vagyis: be Clear, ami ammónium és nitrit megkötő hatású, így akadályozza az alga növekedését.

Érdekesség, hogy a flakonon ez áll : "be Clear high-performance tiny particles absorb and remove phosphate in water. This product improves water quality and controls algae."
vagyis: be Clear nagy hatásfokú részecskéivel megköti és eltávolítja a foszfátot. A készítmény javítja a vízminőséget és kordában tartja az algásodást.
Tehát itt foszfátról beszél.

Ez pedig a honlapról való : www.adana.co.jp "The nutritive salt such as phosphates in the aquarium accelerates the growth of spirogyra or green algae.Tiny particles included in be Clear absorb nutritive salts and control algae growth. Those particles also enhance filtration capacity by being drawn into filter media."
Nagyjából mint a flakonon, ebből annyi az újdonság, hogy a spyro és zöldalga növekedését a foszfát erős jelenlétének tulajdonítja, így ezt a "tápsót" (foszfát) köti meg és távolítja el úgy, hogy lerakódik a szűrőben.

No, szerintetek mi az igaz :)? Én "A" könyvnek hiszek.
 
És itt értettem meg :)! Kicsit lassan, de leesett.
Annyira az EI lebeg a szemem előtt, első perctől full táp, hogy nehezen engedtem el ezt a "beidegződést".
A kronológia szerint az első 2 hétben nincs tápozás, sőt! A beClear az említett tápanyagok valószínűleg mindegyikét eltávolítja vagy csökkenti.
Ez idő alatt a növények csak a talajból jutnak tápanyaghoz, hiszen a könyvben is Amazóniát javasolnak. Erről tudjuk, hogy az első hetekben ereszti a mannát rendesen. A tápozás a kronológia szerint csak a 2. héttől indul, amikor már NINCS alga. Ekkor a beGreent javasolja szinte egyedüli használatra.
Itt már nem használjuk a beCleart!!!
Persze a beFine alap :)!

Ez Co2 beoldással, heti 1/3vízcserével.

Érdekes :)! Egyszerű és letisztult módszer mint a Do!Aqua design.
 
Back
Oldal tetejére