• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Xenonos Akvárium világítás

Gaszi88

Új regisztrált
Olvasgatva a fórumot különböző megoldásokat találtam, gondolkodtam is, hogy melyiket valósítsam meg, de mivel az általam elkészített világításhoz volt itthon minden belefogtam. Keresgéltem xenon izzókról szóló leírásokat a a színsprektumokat nézegettem meg fényintenzitást ilyesmi, arra jutottam próba szerencse. Amennyiben tévedek, mégsem megfelelő az izzó, és már esetleg valaki többet foglalkozott a témával az írja meg köszönöm.
Leírom hogyan is készült és megpróbálom képekkel is illusztrálni.
Először is a hozzávalók:
- Autóba vagy motorba való Xenon szett, mely tartalmazza az izzót és trafót, az izzók színhőmérséklete elég tág tartományon választható 4000K-12000K azt hiszem
- egy számítógép táp
- na és az armatúra ez mindenkinek a saját fantáziájára bízva én, egy reflektor armatúráját választottam így nem kellett bajlódni a fény terelgetésével

összeállítás: a számítógép tápon 2 feszültségkivezetés van 5V, 12V egyértelmű nekünk a 12-re van szükségünk az izzó 35W a számítógép tápok pedig ennyit kényelmesen tudnak így nem kellett aggódni melegedés avagy tűzveszély miatt. Szigetelésekre azért érdemes figyelni, a Xenon gázas izzó indító feszültsége 23 000 V körül mozog ez miatt szintén nem kell aggódni mert ezt a trafó elintézi. Az izzón van két dugós szál .A dugós végek mennek a trafóba nem lehet elrontani mivel 1 fajta módon lehet összerakni. A trafóba pedig be kell dugni egy csatlakozót melynek végén két sarus csatlakozó van a sarusok egyik piros ez megy pozitívra a másik fekete a negatívra kerül a táp kivezetésére. Nagyjából ennyi.

Jöjjenek a képek:
11344055_2e9e972de9337b1cc72e4985aa461d45_l.jpg

az armatúra az izzóval
11344063_9200182aebc384ae72e4012ece8a68c6_l.jpg

a trafó biztonság kedvéért tettem rá egy hűtőbordát az elején de nem számottevően hevül
11346187_c8b90635be04948fa11370f497e635fb_l.jpg

Íme az eredmény
 
A xenon szett árát nem tudom, az azért húzós én azt úgy kaptam, vaterán talán olcsón meg lehet úszni.
A számítógép táp bár ez helyettesíthető bármi más táppal is nálunk a piacon 1500 Ft körül mozog.:)
Hát a refi armatúra szintén volt itthon, nem tudom mennyibe kerülhet, de ez is helyettesíthető más armatúrával is.
 
Erre kíváncsi vagyok. Nekem is van 3 komplett autós xenon szettem (6 db trafóval), olyan 5-6000 K környékén.
 
Meg kellenének fénycsövekre ráhuzható alapadtok
szal, hogy hány watt/liter, lumenszám ilyesmi.
nope?
Nehogy valaki ráküldjön 50 literre valami igaz fénybombát :)
szerk: már én is rég óta keresek irányított fény megoldást értelmes áron, mert 500x jobban néz ki szerintem mint a minden iránybaszórt fénycsöves világítás.
 
atti76 said:
Erre kíváncsi vagyok. Nekem is van 3 komplett autós xenon szettem (6 db trafóval), olyan 5-6000 K környékén.

Természetesen nem barkácsolnék, hanem eladnám... :)
 
Necro said:
someday said:
...mint a minden iránybaszórt fénycsöves világítás.

Azért a reflektor csodákra képes, még fénycsöveknél is. :)
Szerintem someday nem arra gondolt, hanem arra, hogy a fénycsövek sokkal homogénebb fényt adnak, mint egy pontszerű fényforrás, amelynél sokkal hangsúlyosabbak és élesebbek pl. az árnyékok.
 
Én lényegében a minden irányba szórt kifejezésen akadtam fent, de lehet csak rosszul értelmeztem. :)
 
Ez az aki 60X30X30-as de ebből a magasságból szerintem elég homogénen világítja meg ez a mindössze kb. 24X21-es armatúra és a növényeknek is tetszik a fény szerintem teszek fel 1-2 képet
11346185_70609e58aae692ed9f61e942958fb996_l.jpg

11344047_a5f8c5acb724f39f2fc92f0dd07b0808_l.jpg

Bár csak compacttal tudtam fotózni, de azért látható talán.Az izzók nem egy nagy fénybombák 3000 lumen körüli értéket tudnak a színspektruma pedig ilyen legalábbis amit találtam fent neten:
xe.gif
 
Ha már kocsiba nem lehet beszerelni utólag ;)
Szerintem a xenon lett volna az utolsó ami eszembe jut, de viszont tényleg nagy Kelvin tartományban beszerezhető.
 
Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy mennyire melegszik a dolog. És a halak mennyire stresszelnek a fény alatt. Erről tudnál esetleg valamit írni?
 
Halakról sok véleményt sajnos nem tudok mondani mivel győri vagyok és itt elég nehézkes a halak beszerzése sem oto sem boraras ezek jelenleg rendelés alatt állnak egyelőre csak
amano 4db
red cherry nem tudom sok:)
neon 2db
afrikai üvegharcsa 2 db ezek a korábbi akváriumból maradtak a 2 üvegharcsa állandóan a vízfelszín közelében az áramlatban lobog teljesen a fény alatt a 2 neon is el van, etetéskor rendesen feljönnek hamizni,de így tapasztaláshoz ez elég kevés, halakkal kapcsolatban nem nagyon tudok mit mondani. A melegedéssel kapcsolatban a Xenon trafója működés közben simán megfogható tehát nem mondanám melegnek az izzó viszont melegszik rendesen és ráadásul kényes is sem víz sem pára nem érheti, az üzemórája sem veszi fel a versenyt pl a power compact vagy más egyéb fénycsövekkel, bár ezt papíron írják,mondjuk autóban a feszültség nem teljesen állandó, a számítógép táp viszont állandó 12 V-t szolgáltat,mivel most indítottam kb 2 hete, ez majd kiderül, tehát csak azoknak ajánlom akik nem sajnálják a pénzösszeget az esetleges gyakoribb izzó cserére.
Nekem a refi a víz fölött van 15 cm-re van, a vízemet egyáltalán nem melegíti 23 fokon tartható simán a hőmérséklet.
 
Köszi a választ :thumbup:
Ez a páramentesség nem is ugrott be elsőre. Kíváncsi leszek tartós üzemben hogy viselkedik majd. A fénye elég masszív!
 
Gaszi88 said:
afrikai üvegharcsa 2 db ezek a korábbi akváriumból maradtak a 2 üvegharcsa állandóan a vízfelszín közelében az áramlatban lobog teljesen a fény alatt
A 2 az kevés, csapatban jobban érzik magukat.
 
Tudom ráadásul az aki is elég kicsi (csupán 54L) számukra csak mivel megmaradtak és sajnáltam őket elajándékozni így csak ketten tengetik életük jelenleg a 4 üvegfal között:)
 
Gondoltam teszek fel pár képet az azóta kialakult állapotokról, úgy vettem észre hogy a növényeknek nincs problémája fénnyel és sikerült beszerezni pár borarast, akik szintén úgy fest hogy nem stresszelnek a fény miatt este készültek a képek compacttal a halak pedig már nyugovóra tértek

11712383_777fc0665114c993f95ed1448b08c3d2_l.jpg

11712385_141fce147ba22f7db32ae87049d3331b_l.jpg
 
Üdv.
Nemtudom, hogy megvan-e még ez neked. De tudnál mondani tapasztalatokat, hogy meddig bírják az izzók, stb.?
 
Móci said:
Üdv.
Nemtudom, hogy megvan-e még ez neked. De tudnál mondani tapasztalatokat, hogy meddig bírják az izzók, stb.?

Helló!

Kisebb akváriumra váltás miatt már nem ezt a megvilágítást használom mivel erős lenne de nálam 1 évet ment kb és teljesen probléma mentesen működött végig, az izzó nem lett kicserélve ezalatt.Amúgy ha már megvan a trafó és egyéb dolgok amik kellenek, az izzó része nem kerül többe jelentősen mint akármilyen más akvarisztikai fénycső.
 
Back
Oldal tetejére