• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Low techre jo, high techre keves. A szamitas ott is hibazik hogy beleszamolod a keket a fenyaramba, pedig azt csak este menne. Masik tanacsom hogy ne darabold ennyire a szalagokat, mert ezeket az ip65 os szalagokat forrasztani nem egy alom.

Keszulj arra is hogy az 5050 es full teljesitmenyen barnulni fog idovel, es csokken as fenyero.
 
Masik tanacsom hogy ne darabold ennyire a szalagokat, mert ezeket az ip65 os szalagokat forrasztani nem egy alom.
Arról nem is beszélve, hogy mennyi kábelezés kellene hozzá, hogy külön-külön éghessen a kék és a piros. Hagyd egyben nyugodtan a szalagokat, nem okoz látványban különbséget.
Azt nem látom mekkora akváriumot tervezel, a kép alapján 90-100cm széles lenne? Én mindenképp úgy tervezném, hogy 60-70%-ra ledimmelve is bőven elég fényt adjon a világítás, így egyáltalán nem lesz gondod a melegedéssel, és az élettartama is sokkal jobb lesz. Főleg ha tetőben lesz, és nem tud olyan jól szellőzni!
 
A high-tech meg se fordult a fejemben. Kicsi vagyok én ahhoz. :)
Azért van darabolva a szalag hogy a fény eloszlása egyenletesebb legyen. Az hogy emiatt sokat kell forrasztani nem bánt, egyszer kell úgyis jóra csinálni és amíg megy szépen addig úgyse kell hozzányúlni.
Egyébként, igen, 100x50x50 lesz a medence mérete.
Az lesz valószínűleg hogy a fehérből teszek még 2 csíkot és egy TC 420-as vezérlővel dimmelem, valamint csinálnék egy napfelkelte-napnyugta programot, mert az is tetszene. Külön plusz hogy így a színösszetétellel is tudnék játszani igény esetén ha sok lenne pl. a kék. A kék egyébként menne a fővilágítással együtt. A "holdfény" miatt világítana pluszban a fővilágítás előtt és után egy kicsit de aztán lekapcsolna az is.
 
A high-tech meg se fordult a fejemben. Kicsi vagyok én ahhoz. :)
Azért van darabolva a szalag hogy a fény eloszlása egyenletesebb legyen. Az hogy emiatt sokat kell forrasztani nem bánt, egyszer kell úgyis jóra csinálni és amíg megy szépen addig úgyse kell hozzányúlni.
Egyébként, igen, 100x50x50 lesz a medence mérete.
Az lesz valószínűleg hogy a fehérből teszek még 2 csíkot és egy TC 420-as vezérlővel dimmelem, valamint csinálnék egy napfelkelte-napnyugta programot, mert az is tetszene. Külön plusz hogy így a színösszetétellel is tudnék játszani igény esetén ha sok lenne pl. a kék. A kék egyébként menne a fővilágítással együtt. A "holdfény" miatt világítana pluszban a fővilágítás előtt és után egy kicsit de aztán lekapcsolna az is.
Én hagynám a fenébe ezt az 5050 szalagot. Gyenge is a fénye meg gazdaságtalan is. Inkább 7020, vagy 8520 vonalon gondolkoznék, de minimum 5630. Vannak még egyéb 2835 (vagy 3528?) szalagok is, meg még néhány, amik tök jók, csak itt nagy a szórás minőségben ill. a kül. gyártók tök más fényerővel készítik őket, jól meg kell nézni hogy milyet veszel.

Azért írtam, hogy gazdaságtalan, mert a megadott paraméterek szerint a fehér 5050 fényhasznosítása 60 lm/W. Az akvarisztikában bevált fényforrások minimum 80 lm/w-t tudnak, a T5 fénycsövek és a fent felsorolt led típusok is.

És azt azért írtam, hogy gyenge, mert az erősebb fény jobban lejut az aljzatig, 50 cm magasság pedig nagyon nem kevés.

A színes szalagokhoz sem ragaszkodnék, de ha mégis és az egyenletes színeloszlás is fontos, akkor inkább RGB szalagot választanék. És nem ezt a béna RGB-t:

images?q=tbn:ANd9GcSEwh5W9j4Ar_shIpDKPoBmyK4_8TisJgVpzFWQgkPWsKQNvi3y.jpg

Hanem a rendeset, ahol mindegyik chip egyformán tud minden árnyalatban világítani. Ebből is inkább RGBW-t:


De dönts belátásod szerint.
 
Én hagynám a fenébe ezt az 5050 szalagot. Gyenge is a fénye meg gazdaságtalan is. Inkább 7020, vagy 8520 vonalon gondolkoznék, de minimum 5630. Vannak még egyéb 2835 (vagy 3528?) szalagok is, meg még néhány, amik tök jók, csak itt nagy a szórás minőségben ill. a kül. gyártók tök más fényerővel készítik őket, jól meg kell nézni hogy milyet veszel.

Azért írtam, hogy gazdaságtalan, mert a megadott paraméterek szerint a fehér 5050 fényhasznosítása 60 lm/W. Az akvarisztikában bevált fényforrások minimum 80 lm/w-t tudnak, a T5 fénycsövek és a fent felsorolt led típusok is.

És azt azért írtam, hogy gyenge, mert az erősebb fény jobban lejut az aljzatig, 50 cm magasság pedig nagyon nem kevés.

A színes szalagokhoz sem ragaszkodnék, de ha mégis és az egyenletes színeloszlás is fontos, akkor inkább RGB szalagot választanék. És nem ezt a béna RGB-t:

View attachment 44747

Hanem a rendeset, ahol mindegyik chip egyformán tud minden árnyalatban világítani. Ebből is inkább RGBW-t:


De dönts belátásod szerint.

Az 5050 es szerintem sem jo megkozelites, vannak mar sokkal jobb szalagok is. Az elso vilagitasom 5050 es volt, fel ev utan bebarnult az egesz. Most 2835 van beteve es semmi barnulas, bar szerintem most is csokkent a fenyero. Most rendeltem 8520 at, ha osszerakom leirom hogy latok e kulonbseget. Szines szalag, foleg a kek teljesen felesleges szerintem is.

Forrasztasrol meg annyit hogy amig nem csinaltad nem tudod mit vallalsz. Ezeketrol az IP63 as csikokrol le kell szedni az atlatszo muanyagot a csatlakozasoknal, az vezeto szalag nagyon vekony es serulekeny. ha kicsit megvagod akkor szakad is el. En egy jo minosegu weller pakaval forrasztottam ugy hogy en eleg sokat forrasztok igy is volt szalag ami szenvedes volt, mert ha picit is tulmelegited a vezeto szalag kilyukad, es lehetlen megcsinalni. Minel tobb forrasztast csinalsz, annal tobb lehetoseged lesz most es kesobb is a kontakt hibara. Az meg elge idegesito mikor egy honap mulva le kell szedni a tetot mert az egyik szallag villodzik a rossz forrasztas miatt:)

Persze ha szereted magad kinozni akkor rajta, majd meseld el milyen volt :D
 
A barnulásra mindenképp számíts - főleg ha kínai - szalagot rendelsz. Inkább tervezd fölé 20-40%-al és dimmeld vissza a fényerőt. Úgy jobban bírja.
Szerintem 2 évente belefér a csere, ha sokat vesztene a fényerőből. És valami hővezető ragasztót mindenképp használj, mert a gyári ragacs elengedi hamar. Egyébként évekig használtam én is ilyet. (xxx: ha TC-421-es vezérlőre vágynál, van egy új a sufniban felesleges:)
 
Köszönöm a tanácsokat, átgondolom még hogy lehetne megoldani. 2835-ből van vízálló, jó fényerővel.
Ha valóban nem okoz problémát akkor a szalagok maradnak egyben és a forrasztásra is kevesebb hibalehetőség jut.
A szalagok nem kínából lesznek beszerezve, inkább legyen kicsit drágább de minőségibb pont a barnulás és a fényerő gyengülés miatt.
:)
 
Köszönöm a tanácsokat, átgondolom még hogy lehetne megoldani. 2835-ből van vízálló, jó fényerővel.
Ha valóban nem okoz problémát akkor a szalagok maradnak egyben és a forrasztásra is kevesebb hibalehetőség jut.
A szalagok nem kínából lesznek beszerezve, inkább legyen kicsit drágább de minőségibb pont a barnulás és a fényerő gyengülés miatt.
:)
Az ANRO honlapján van egy jó kis összefoglaló a LED szalagokról (is). Például ott van a magyarázat, hogy az egyik vízálló szalag miért barnul meg, a másik miért nem? Persze pici reklám is van a sorok között, de nem gusztustalan módon.
 
Egyrészt szerintem érdemes megnézni valahol, hogy milyen egy ilyen világítás élőben. Pl a moonlight fényhez lehet hogy elég néhány db kék led is, ahogy az Odyssea lámpáknál van.
Másrészt bocsánat, de ne legyünk már naivak, pontosan ugyanazt a LED szalagot árulja az Anro, mint amit Kínában meg tudsz venni. Kivéve persze, ha igazán komoly fény teszteket tudnának felmutatni.
 
Valaki talalt mar olyan ledszalagos / led lapkas megoldast amivel a voros novenyek nem zoldulnek be? Nalam van piros szalag is beteve de a piros szinek alig vannak jelen. Amin gondolkozom hogy RGB ledszalag / ledlapkabaol epiteni egy vilagitast. Viszont jo lenne ismerni pl az ADA LEdes lampak fenyspektrumat hogy be lehessen loni egy hasonlot. Ugyanis az ADA Aquasky szepen hozza a voros szineket. Ha valakinek van valami infoja errol ne tartsa vissza:)
 
Sziasztok . Kérdésem lenne . Van egy pár nevelőm meg nagy akva . Mind leddel van megoldva. Jelenleg egy 350-es pc tápról van meghajtva , de szeretném kiváltani egy sima táppal . Tervezem , hogy 2-3db tc420-at kötök rá. Mekkora táp szükséges hozzá? Hozzávetőlegesen kb 30-40m szalag üzemel . Fehér, kék , piros vegyesen
Előre is köszi


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Igazából kellene tudni hogy a led milyen típus (w). Ahhoz kell kiszámolni a tápot.Mondjuk 5050 Ledet +RGB-t használsz 1m led 15W. 40*15w=600W . De ez csak hozzá vetőleges. Legyen mondjuk 800W. Ahhoz valami ipari táp kellene. Vagy raksz több tápot , minden egyes tc 420-hoz egyet-egyet. Én ezt tenném. És akkor az a probléma az is kilőve ha elromlik a táp . Akkor nincs világításod. ;)
 
TC 420-nál kicsit adottak a méretek, mivel az max 240Wattnyi LED-et tud elvinni, csatornánként 48Wattot. Itt szerintem egy kis túlbiztosítás nem árthat, onnantól meg ott vagy a 300Wattos tápnál.
Viszont olcsóbban jössz ki ha 2-3 vezérlő helyett veszel inkább jelerősítőt amivel megsokszorhatod a TC420-ra köthető szalagok számát.
 
Egy-egy tc420-ra max 8-10m szalag lenne kötve . Viszont tápot csak egyet szeretnék . Akkor ha 300w tápot rendelek , az elég lehet?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Egy-egy tc420-ra max 8-10m szalag lenne kötve . Viszont tápot csak egyet szeretnék . Akkor ha 300w tápot rendelek , az elég lehet?
Annyit nem bír el! Pl 7020-ast ha veszem az méterenként 30watt, vagyis 12 volton 2,5A, ebből egy kimenetre max 4A-t köthetsz, az az ebből 1,5 métert, 5 kimenetre összesen tehát 7,5 méternyit. Ezért írtam, hogy inkább vegyél egy TC420-at és hozzá több jelerősítőt! Azt a TC420 kimenetére kötve, további , akár több száz wattnyi szalagot köthetsz rá. Árban is jobban jössz ki, mert egy vezérlő árából 2-3 jelerősítőt veszel.
 
Utoljára módosított:
Az nem gond hogy rgb-hez van , nekem meg sima szalag van ?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Az nem gond hogy rgb-hez van , nekem meg sima szalag van ?
Annak semmi jelentősége! Három egymástól független csatorna, erősítő van benne amire olyan szalagot kötsz amilyent akarsz. csak persze itt is figyelni kell a csatornánkénti max terhelhetőségre
 
Akkor ha jól értem , az,,r” a ,,g” és a ,, b “ kivezetés is leadja külön külön a 12v-ot , csak a pozitív a közös


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Back
Oldal tetejére