• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Tudnátok segíteni a döntésben?
A döntésben nem, de pár gondolattal igen.
A 8520 szalag újabb típus, talán még mindig a legerősebb fényű a piacon. Adatokat írnak mindenhol mindenfélét, na meg még az azonos típus alatt futók is lehetnek gyártónkként eltérőek. A 8520-as mindig merev, vastagabb alu csíkon érkezik, míg az 5630-as jellemzően nem. Mivel az 5630 egy viszonylag régebbi, vsz sokkal többen is használják. (Írd be a keresőbe hogy 5630 és hagyd bepipálva a "keresés csak ebben a fórumrészben" jelölőnégyzetet, 200 találat is lesz). A Chihiros lámpák is 5630 ledekkel készülnek. Ha ezutóbbit nem ismered, keress rá (topikok címében, mert van topikja), lehet el is megy a kedved a barkácsolástól ;)
Amúgy mindkettő típus kiválóan alkalmas növényezésre (önmagában is), az extrém vörös színek kihajtására a növényeknél viszont lehet egyik sem - a spektrumuk miatt.
A szalagok elhelyezésénél ne csak azt vedd figyelembe, hogy mennyi fér el szűk helyen, hanem hogy minél egyenletesebben bevilágítsa a teljes! akváriumot. Ha mindezt csupán pár cm szélességben tudod le, akkor tele leszel árnyékos résszel. A chihiros lámpákból is sokan kettőt használnak - részben - emiatt, pedig azok szélessége 6 cm körül van.
 
Utoljára módosított:
A döntésben nem, de pár gondolattal igen.
A 8520 szalag újabb típus, talán még mindig a legerősebb fényű a piacon. Adatokat írnak mindenhol mindenfélét, na meg még az azonos típus alatt futók is lehetnek gyártónkként eltérőek. A 8520-as mindig merev, vastagabb alu csíkon érkezik, míg az 5630-as jellemzően nem. Mivel az 5630 egy viszonylag régebbi, vsz sokkal többen is használják. (Írd be a keresőbe hogy 5630 és hagyd bepipálva a "keresés csak ebben a fórumrészben" jelölőnégyzetet, 200 találat is lesz). A Chihiros lámpák is 5630 ledekkel készülnek. Ha ezutóbbit nem ismered, keress rá (topikok címében, mert van topikja), lehet el is megy a kedved a barkácsolástól ;)
Amúgy mindkettő típus kiválóan alkalmas növényezésre (önmagában is), az extrém vörös színek kihajtására a növényeknél viszont lehet egyik sem - a spektrumuk miatt.
A lámpa készítésénél ne csak azt vedd figyelembe, hogy mennyi fér el szűk helyen, hanem hogy minél egyenletesebben bevilágítsa a teljes! akváriumot. Ha mindezt csupán pár cm szélességben tudod le, akkor tele leszel árnyékos résszel. A chihiros lámpákból is sokan kettőt használnak - részben - emiatt, pedig azok szélessége 6 cm körül van.

@Jopet: Köszönöm a gyors választ!

Láttam, hogy sokan használják az 5630-ast, de nem a 3300 lm-es kivitelt. Engem az ezzel kapcsolatos tapasztalatok érdekelnének.
Ha valaki a legerősebb fényerőre hajtott, akkor a 8520-ast választotta inkább. Ennyit számítana hogy az, hogy újabb a technológia és vastagabb szalagon van?

Utánanéztem több külföldi oldalon is, és máshol is megtaláltam ezt az 5630-as kivitelt, ezért az gondolnám a paraméterek valósak lehetnek.

A Chihiros engem nem fogott meg, az árának feléből-harmadából ki lehet hozni egy világítást házilag. Főleg ha kettő kell belőle.
Barkácsolni pedig jó. De ez persze egyéni preferencia kérdése. :)

Arra viszont nem gondoltam, hogy lehet, hogy ez nem fogja megfelelően bevilágítani a teljes akváriumot. Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Rövid matekozás után a 120°-os led világítási szög elég kéne hogy legyen. Egy 35 cm magasan elhelyezett led kb 120 cm széles területet világítana be.
Feltételezem, hogy a tartomány szélén gyengébb lesz a fény, de azért a középső 20-30 cm azt gondolnám, hogy kap elég fényt. Persze ez az elmélet. Van erről valakinek gyakorlati tapasztalata?

Köszönöm!
 
Arra viszont nem gondoltam, hogy lehet, hogy ez nem fogja megfelelően bevilágítani a teljes akváriumot. Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

Persze, mindenkinek, aki hasonló lámpát használ, például nekem is :) Ezért használunk szélesebb felületű lámpákat (vagy több példányt). A lámpa alatt közvetlenül (illetve annak vertikális tartományában) láthatóan több a fény, mint az egyéb helyeken. De nem is elsősorban arra gondoltam, hogy a világítási szög miatt nem jut el máshová rendesen a fény, hanem a fény forrásának koncentráltsága miatt. Az akváriumban többnyire háromdimenziós dolgok vannak, dekorelemek, illetve még a növények is, amiknek az egy sávból érkező fény legalább egy (de inkább több) oldalát nem világítja be rendesen.
A te akváriumod elég kicsi (és egyáltalán nem mély), így itt vélhetően kevésbé lesz ez érzékelhető, de ha már barkácsolsz, akkor szerintem csináld jól. Nekem is a hasonló méretű (45x30x30) akváriumom felett van egy chihiros lámpa, az hivatott kiváltani a korábban barkácsolt - akváriummal megegyező alapterületű, állványos - DIY ledszalagos lámpámat. A fénye elegendő a kínai pilácsnak is, viszont a fent taglaltak miatt a DIY lámpa még mindig a chihiros felett üzemel - mindkettő dimmelve
Szerintem bármelyik szalaggal próbálkozhatsz, amelyik szimpatikusabb, csak mindenképp dimmeld megfelelő hőmérsékletűre. Jó barkácsolást
 
Utoljára módosított:
Szép lassan elkészül. A plexi is remélem a héten kijön a gyárból :)
30x5w cree hideg fehér + 10x3w full spectrum

60% meghajtással nagyon melegszik még (kb 120w teljesítményen) de megyek lejjebb...

Folyt köv...

View attachment 41344 View attachment 41345

El is készült a váz. Szép lett, de az én szememnek látható hibákkal. Sajnos a plexis szakik nem szívvel-lélekkel csinálták.
Sajnos a 120cm sok, a 2cm-es plexi is meghajlik, ezért még egy átlátszó csavarral megfogatom középpen az alu profilhoz.

Jöhet a DIY szűrő projekt :)
diy_LED-plexi-lamp.jpg diy_LED-plexi-lamp-2.jpg diy_LED-plexi-lamp-3.jpg diy_LED-plexi-lamp.jpg
 
Persze, mindenkinek, aki hasonló lámpát használ, például nekem is :) Ezért használunk szélesebb felületű lámpákat (vagy több példányt). A lámpa alatt közvetlenül (illetve annak vertikális tartományában) láthatóan több a fény, mint az egyéb helyeken. De nem is elsősorban arra gondoltam, hogy a világítási szög miatt nem jut el máshová rendesen a fény, hanem a fény forrásának koncentráltsága miatt. Az akváriumban többnyire háromdimenziós dolgok vannak, dekorelemek, illetve még a növények is, amiknek az egy sávból érkező fény legalább egy (de inkább több) oldalát nem világítja be rendesen.
A te akváriumod elég kicsi (és egyáltalán nem mély), így itt vélhetően kevésbé lesz ez érzékelhető, de ha már barkácsolsz, akkor szerintem csináld jól. Nekem is a hasonló méretű (45x30x30) akváriumom felett van egy chihiros lámpa, az hivatott kiváltani a korábban barkácsolt - akváriummal megegyező alapterületű, állványos - DIY ledszalagos lámpámat. A fénye elegendő a kínai pilácsnak is, viszont a fent taglaltak miatt a DIY lámpa még mindig a chihiros felett üzemel - mindkettő dimmelve
Szerintem bármelyik szalaggal próbálkozhatsz, amelyik szimpatikusabb, csak mindenképp dimmeld megfelelő hőmérsékletűre. Jó barkácsolást

@Jopet: köszönöm szépen a segítséget!
 
Sziasztok, garnis állvány fölé szeretnék csinálni holdfény-effekt ledsorokat, milyen típust/teljesítményt keressek, milyen táppal szerintetek?

Mivel holdfény effekt kell, nem kell erős. Alu profilt tervezek végighúzni 1 ledcsíkkal, 150cm hosszúságban, 3 szinten. :)

Re: és ha már itt vagyok, 5 éve a lakásfelújításnál a konyhaszekrény alá LED szalagot rakott a szaki, na most kezdenek elmenni a LED izzók benne. Vennék rá másikat, 4 forrasztás és annyi, de nem tudom melyik típus legyen. A tápot hova, rakta, az is talány. :D :( Ötlet? Fotók:

36959328934_5a4551c963_z.jpg2017-10-13_12-10-37 by Attila Szántó, on Flickr
37411628180_c96e5e1f2b_z.jpg2017-10-13_12-10-23 by Attila Szántó, on Flickr
36998891613_b5ca10073b_z.jpg2017-10-13_12-11-51 by Attila Szántó, on Flickr
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, garnis állvány fölé szeretnék csinálni holdfény-effekt ledsorokat, milyen típust/teljesítményt keressek, milyen táppal szerintetek?

Mivel holdfény effekt kell, nem kell erős. Alu profilt tervezek végighúzni 1 ledcsíkkal, 150cm hosszúságban, 3 szinten. :)

Re: és ha már itt vagyok, 5 éve a lakásfelújításnál a konyhaszekrény alá LED szalagot rakott a szaki, na most kezdenek elmenni a LED izzók benne. Vennék rá másikat, 4 forrasztás és annyi, de nem tudom melyik típus legyen. A tápot hova, rakta, az is talány. :D :( Ötlet? Fotók:

View attachment 418902017-10-13_12-10-37 by Attila Szántó, on Flickr
View attachment 418912017-10-13_12-10-23 by Attila Szántó, on Flickr
View attachment 418922017-10-13_12-11-51 by Attila Szántó, on Flickr
Szia Etele!
Ez talán egy kültéri 3528-nak néz ki. Egyébként meg kb mindegy bármilyenre cserélheted, ha ugyanolyan feszültségről (12V?) megy. Ha a falból jön, akkor én a kismegszakítóknál nézném először sinre-szerelheto-led-tapegyseg-12-volt-15-watt-01.jpg , de lehet szerelődobozban isf_li470545--.jpg .
Ami a holdfény effektet illeti, ha csak minimális éjszakai fény kell, akkor akár pár fehér led diódával led-dioda-5mm-kek-389699.jpg is megoldhatod, nem kell feltétlen egy egész szalag (kell viszont előtét ellenállás vagy egy poti, ha állítani akarod a fényerőt). Én 10 ilyennel csináltam meg 3 éve a folyosó éjszakai világítását és nagyon jól működik azóta is.
 
Sziasztok,

Valaki próbált már kettő 8520-as ledszalagot közvetlen egymás mellé ragasztani?
Csak azért gondoltam rá, mert 24mm-es hővezető szalagot rendeltem, és akkor nem kellene középen kettévágni.
 
Sziasztok,

Valaki próbált már kettő 8520-as ledszalagot közvetlen egymás mellé ragasztani?
Csak azért gondoltam rá, mert 24mm-es hővezető szalagot rendeltem, és akkor nem kellene középen kettévágni.

Szia!

Még nem próbáltam. Viszont melegedés és a fény egyenletes elosztása miatt én távolabb tenném őket egymástól.
 
Gondoltam megosztom veletek ay uj sajat epitesu lampamat:

View attachment 38503

Van benne 6x60cm 2835 hidegfeher, 60 cm 5050 hidegfeher, 60-60 cm kek es voros 5050 es. Osszesen kb. 5000 lumennek kellene lennie. A Led szalagok, LED alu profilba vannak ragasztva, 3 db parhuzamosan fut, a vegen a plexibe csavarozva, csavarok sullyeszteve es feherre festve. Az alu profilok es az oldalso plexik egy resze feherre fujva. Tetejen ugyancsak egy plexi lap. A lapok FBS es vannak ossze ragasztva. Az egesz kerult kb 10eFt ba, mert a plexit ingyen kaptam, tovabba van meg benne nekem kb 10 ora munkam. Ennek nagy resze az elek vagas utan felpolirozasa volt, mert egeszen 1000 es papirral vizesen felpoliroztam hogy szep legyen. Itt ott van rajta hiba sajnos, a festesen foleg, illetve a LED huzalozasat kell meg valahogy eltuntetnem. Van hozza egy dimmer is.

Egy kis update a lampammal kapcsolatban. Lassan porog a lampa 3 honapja, napi 6 ora, dimmer rajta van de maxon megy. az 5050 es szalagok szepen sargulnak, a 2835 osok viszont nem. De ennek ellenere szerintem a fenyero csokkent kb a 70%-ra. A novenyeim abszolut nem bubiznak, nem tudom hogy a LEDek miatt vagy a tul hajtott tap miatt lehet. A kovetkezo scapeig meg jo lesz, de aztan upgradelnem kell. Vagy tennem kell bele uj, jobb szalagokat ugyanennyi metert, vagy be kell meg tennem ket aluprofilt LEDekkel. Plexi ragasztas csavarozas szepen tart, eddig meg nem volt gond vele.
 
De ennek ellenere szerintem a fenyero csokkent kb a 70%-ra.
Erről jut eszembe, hogy szerintetek egy alap mobiltelefonos fénymérő app jó lehet arra, hogy a ledes lámpák / szalagok fényerőcsökkenését mérjük vele? Az nyilvánvaló, hogy nem lehet pontos abszolút értelemben, de saját magához képes vajon következetes lehet annyira, hogy lássuk az idő során elvesztett fényt?

@longika bejegyzéséhez, ha szabad hozzászólni, én biztosan úgy méretezném a következő verziót, hogy ne kelljen teljes fénnyel használni. Hátha úgy tovább bírja.
 
Erről jut eszembe, hogy szerintetek egy alap mobiltelefonos fénymérő app jó lehet arra, hogy a ledes lámpák / szalagok fényerőcsökkenését mérjük vele? Az nyilvánvaló, hogy nem lehet pontos abszolút értelemben, de saját magához képes vajon következetes lehet annyira, hogy lássuk az idő során elvesztett fényt?

@longika bejegyzéséhez, ha szabad hozzászólni, én biztosan úgy méretezném a következő verziót, hogy ne kelljen teljes fénnyel használni. Hátha úgy tovább bírja.
En is ugy tervztem, azert van rajta dimmer, csakhogy mikor kesz lett rajottem hogy max fennyel a legszebb. Igazabol vagy en gondolom azt hogy tobb feny kene, vagy tenyleg tobb feny kell. Mert nalam valahogy meg mindig nem annyira vilagos az akva. Raadasul vannak fenyigenyes stemjeim, amiknek az also levelei egyszeruen nem fejlodnek.
 
Na rendeltem kinabol 8520 as led csikokat, elvileg ha befer amit be akarok tenni akkor kb 8000Kelvint tudok vilagiatni vele. Szoval ez dimmelheto lesz.

Mellesleg probalok kideriteni az ADA RGB Led lampajaban milyen ledek vannak. igazabol a spektrumra kene rajonni:)
 
El is készült a váz. Szép lett, de az én szememnek látható hibákkal. Sajnos a plexis szakik nem szívvel-lélekkel csinálták.
Sajnos a 120cm sok, a 2cm-es plexi is meghajlik, ezért még egy átlátszó csavarral megfogatom középpen az alu profilhoz.

Jöhet a DIY szűrő projekt :)
View attachment 41834 View attachment 41835 View attachment 41836 View attachment 41834

Kivancsi leszek az tapasztalataidra par honap mulva, egyebkent szepen felcsiszoltak a plexit a szakik. Mivel ragasztottak?
 
Na rendeltem kinabol 8520 as led csikokat, elvileg ha befer amit be akarok tenni akkor kb 8000Kelvint tudok vilagiatni vele. Szoval ez dimmelheto lesz.

Mellesleg probalok kideriteni az ADA RGB Led lampajaban milyen ledek vannak. igazabol a spektrumra kene rajonni:)
:) A Kelvinnel a színhőmérsékletet jelölik. Az meg ha nem fér be mind, akkor is 8000 lesz.
 
Sziasztok!

Egy társas halas-növényes akváriumot tervezek.
Világításnak ledet építenék a tetőbe, melyhez készítettem egy kis számítást az olvasottak alapján.
IP65 SMD 5050, 60 led/m az összes led szalag, a képen látható elrendezésben alumínium profilba ragasztva.
A másik képen a számítások vannak.
Nappal menne minden led (8-10 órát?) és a kék ledek a nappali világítás előtt és után világítanának 2 órát holdfény gyanánt.
Szerintetek ez így megfelelő vagy nagyon rossz irányban gondolkozok?

821led.jpg 423led_szam.jpg
 
Back
Oldal tetejére