• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Az U profilt felfúrtam, a led szalag (tényleg nem szigetelt) alá hőelvezető paszta lett kenve, igaz volt saját öntapadó 3M, de ebben nem nagyon bíztam. Az akvárium tetején teljes felületen elhúzható üveglap van, nem láttam eddig sem tetőn sem a leden pára lecsapódást. Készítés közben sokat fotóztam, ha érdekel valakit megosztom a tapasztalatokat
Jól néz ki! Kicsit a melegedés része nekem is kérdőjeles, azért a fa tető nem fog sok meleget elvezetni, de talán ennyire ledimmelve nem lesz belőle gond. Érdemes rámérni néha pár óra működés után.
Engem az érdekelne nagyon, hogy hogyan változik a látványa az akváriumnak ha a kék és/vagy a piros ledeket lekapcsolod. Ha esetleg lenne kedved fotózgatni ilyesmit... :)
 
Jól néz ki! Kicsit a melegedés része nekem is kérdőjeles, azért a fa tető nem fog sok meleget elvezetni, de talán ennyire ledimmelve nem lesz belőle gond. Érdemes rámérni néha pár óra működés után.
Engem az érdekelne nagyon, hogy hogyan változik a látványa az akváriumnak ha a kék és/vagy a piros ledeket lekapcsolod. Ha esetleg lenne kedved fotózgatni ilyesmit... :)
Már több napja megy, nem melegszik...kézmeleg a profil egész napos világítás után.
http://[img]http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2017/09/22/242IMG_0036_1_.jpgÍgy néz ki színessel http://[img]http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2017/09/22/401IMG_0036.jpg 401IMG_0036.jpgígy pedig színes nélkül.http://[URL=http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=561IMG_0037.jpg][img]http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2017/09/22/561IMG_0037.jpg[URL=http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=561IMG_0037.jpg]561IMG_0037.jpg http://[URL=http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=175IMG_0037_1_.jpg][img]http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2017/09/22/175IMG_0037_1_.jpg nekem annyi a különbség, hogy a zöld növények és a halak "kontrasztosabbak" színes világítással...ez lehet telefonnal készült fotón nem nagyon látszik...
 

Attachments

  • 175IMG_0037_1__tn.jpg
    175IMG_0037_1__tn.jpg
    24.2 KB · Megtekintések: 4
  • 175IMG_0037_1__tn.jpg
    175IMG_0037_1__tn.jpg
    24.2 KB · Megtekintések: 1
  • 175IMG_0037_1__tn.jpg
    175IMG_0037_1__tn.jpg
    24.2 KB · Megtekintések: 1
  • 175IMG_0037_1__tn.jpg
    175IMG_0037_1__tn.jpg
    24.2 KB · Megtekintések: 1
  • 242IMG_0036_1__tn.jpg
    242IMG_0036_1__tn.jpg
    25.5 KB · Megtekintések: 0
  • 242IMG_0036_1__tn.jpg
    242IMG_0036_1__tn.jpg
    25.5 KB · Megtekintések: 8
Utoljára módosított:
Sziasztok.. lenne egy kérdésem.. szeretném növelni a fényt az akinak.. Most 2x24w t5 + 6520 led 2x40 cm van benne..tervem szerint belefér 6x50 cm led szalag az egészbe.. A kérdésem hogy a fehér mellé még mit kéne raknom hogy jó legyen...?
 
Sziasztok,

Szeretném a segítségeteket kérni. Jelenleg lámpaépítés előtt állok. Házat próbáltam keresni neten, nem találtam sehol, csak leddel együtt, ezért azt faterommal legyártatom. Horganyzott lemez állítható lábakkal, lefújom majd feketére, hogy vhogy ki is nézzen. Ebbe szeretném belerakni az alu profilt ledszalaggal + vezeték + dimmer + táp. akvárium 40l és 30 cm magas ami fölé lesz. ~2000 lumennel tervezek egyelőre csak fehérrel az egyszerűség kedvéért.
Lenne pár kérdésem:

Ha jól tudom ezeknek a ledeknek a világítási szöge 120 fok, ha belerakom a profilba mennyire csökken ez a szög? Mert ránézésre kb. 90 fokra, persze ez lehet hülyeség.

Miért van szükség + vörös fényre? Megnéztem a ledszalagok karakterisztikáját 6500K többnyire kék fényt nyomnak, de van benne vörös tartomány is bőven, illetve itt még van egy kérdésem, ha teszek bele mégis + vöröset azt rá tudom kötni egy szabályzóra, vagy külön kell kötni?

Érdemes erősebb ledszalagot választani és kihozni két sorban az egészet (csak fehér), vagy inkább legyen több sor gyengébb ledszalagból?

Érdemes ipari tápot venni, ha 10 órát világítok kb. majd, vagy elég az adapter is?

Köszi
 
Szia!
A horganyzott lemez festése nem egyszerű dolog. A legtöbb festéket ledobja.
Nagyon sokféle profil van. Ha megfelelőt választasz, akkor egyáltalán nem csökkenti a kilépő fényt.
A vörös színnel a vörös lakóknak lehet plusz kiemelést adni. Pl. piros halak, neon hal alsó csíkja, piros garnélák.
Igen, rá lehet kötni ugyan arra a tápegységre a piros vagy egyéb színű szalagot is, és külön lehet szabályozni.
Ha körülnézel itt a fórumon, látod, hogy egy LED szalag nem elég.
A 10 óra világítás általában sok. Az ipari / nem ipari nem attól hogy mennyi ideig világítasz, hanem a LED szalag teljesítményétől. Egy bizonyos teljesítmény felett már csak "ipari" van.
 
Szia!
A horganyzott lemez festése nem egyszerű dolog. A legtöbb festéket ledobja.
Színrefestés előtt le kell kezelni a lemezt korróziógátló alapozóval, ebből van olyan, pl Budaprimer vagy a Tiszakorr vas és könnyűfém alapozó ami horganyzott és alumínium felületekre is tapad. Nekem bevált a gipszkartonprofilos lámpámnál !;)
 
Szia!
A horganyzott lemez festése nem egyszerű dolog. A legtöbb festéket ledobja.
Nagyon sokféle profil van. Ha megfelelőt választasz, akkor egyáltalán nem csökkenti a kilépő fényt.
A vörös színnel a vörös lakóknak lehet plusz kiemelést adni. Pl. piros halak, neon hal alsó csíkja, piros garnélák.
Igen, rá lehet kötni ugyan arra a tápegységre a piros vagy egyéb színű szalagot is, és külön lehet szabályozni.
Ha körülnézel itt a fórumon, látod, hogy egy LED szalag nem elég.
A 10 óra világítás általában sok. Az ipari / nem ipari nem attól hogy mennyi ideig világítasz, hanem a LED szalag teljesítményétől. Egy bizonyos teljesítmény felett már csak "ipari" van.


Szia,

Köszi a válaszokat. Első körben akkor marad az egy szín (6500K fehér), aztán majd kialakul. A horganyzott lemezre akkor meg nézek vmi alapozót.
 
Szép lassan elkészül. A plexi is remélem a héten kijön a gyárból :)
30x5w cree hideg fehér + 10x3w full spectrum

60% meghajtással nagyon melegszik még (kb 120w teljesítményen) de megyek lejjebb...

Folyt köv...

20170928_080528.jpg 20170928_080551.jpg
 
Szép lassan elkészül. A plexi is remélem a héten kijön a gyárból :)
30x5w cree hideg fehér + 10x3w full spectrum

60% meghajtással nagyon melegszik még (kb 120w teljesítményen) de megyek lejjebb...

Folyt köv...

View attachment 41344 View attachment 41345
Űr Isten!
180W LED-ből?
A kollégámnak 240W- fémhalogén lámpa lóg a kb. 80cm magasan. Tegnap próbaképp összehasonlítottuk az én 29W-os LED panelemmel, amit az akvárium fölé kb. 60cm magasra tettünk (20cm -el a fémhalogén alá). Nem láttunk lényeges különbséget a két fényerő között...
 
Milyen táppal hajtod őket?

Hosszas vívódás eredményeképpen végül 4 darab 36V/36W teljesítményű tápegység (MeanWell APV-35-36) került beszerzésre. Ez csatlakozik 4 darab MeanWell LDD vezérlőhöz (3x1000mA és 1x500mA) amelyek pedig a 4 powerLED sort hajtja meg.
A fentiekből is kiderül, hogy az 5W-os ledeket ha akarnám sem tudnám 3W-nál nagyobb árammal meghajtani, mert a vezérlő limitálja. (ezt így is terveztem, ott már leginkább csak melegszik)

A maximális teljesítménye 130W körül van, de most 60W körül hajtom őket és bubiznak a növények szépen. (ez nagyjából a leadott teljesítmény is). Ezen a teljesítményen kézmeleg az alu profil.
(130W-nál vizzel locsolgattam és szép párafelhőt gyártott :) - itt már kéne a ventilátoros hűtés)
Sajnos összehasonlítási alapom nem sok van, de elég világos van a 240l-es akksiban.

A 4 külön táp egyrészt költséghatékonyság miatt volt, illetve így le tudok 1-1 sort kapcsolni teljesen.

A vezérlést egy Arduino UNO látja most el, ezzel vezérlem az LDD modulokat (PWM). Ha lesz értékelhető eredményem, posztolok az Arduino-s topicba is.
 
Kérdésem volna ledszalaggal kapcsolatban. Van 4x85cm 24v 120led/m 2835ös leddel szerelt szalagom ami jelenleg dimmerrel 80%on megy, viszont a lámpán mérve 40fokon üzemel. Mennyire csökkenti az élettartamot ez a hőmérséklet? Kis gúglizás után találtam egy leírást erről a ledről ott azt írják -30tól +80fokig elvan, hihetek ennek?
 
Kérdésem volna ledszalaggal kapcsolatban. Van 4x85cm 24v 120led/m 2835ös leddel szerelt szalagom ami jelenleg dimmerrel 80%on megy, viszont a lámpán mérve 40fokon üzemel. Mennyire csökkenti az élettartamot ez a hőmérséklet? Kis gúglizás után találtam egy leírást erről a ledről ott azt írják -30tól +80fokig elvan, hihetek ennek?

A 40 fok az normális üzem meleg de ha 100%-on üzemelteted akkor már nagyon meleg lesz.
 
Kérdésem volna ledszalaggal kapcsolatban. Van 4x85cm 24v 120led/m 2835ös leddel szerelt szalagom ami jelenleg dimmerrel 80%on megy, viszont a lámpán mérve 40fokon üzemel. Mennyire csökkenti az élettartamot ez a hőmérséklet? Kis gúglizás után találtam egy leírást erről a ledről ott azt írják -30tól +80fokig elvan, hihetek ennek?
Ha rákeresel a témára, rengeteg mérést, grafikont, görbét találhatsz. Például olyat is (magyar mérés), ahol USA, EU és ázsiai LED-eket hasonlítanak össze. Nem akarom lelőni a poent, de a "Mennyi is az annyi? " kérdésre a válasz, erősen gyártó függő.
Általánosságban elmondható, hogy 70°C fölött meredeken csökken az élettartam.
DE... hol méred a hőmérsékletet??? Ugyanis, ha pl. a hűtőfelületen, akkor a mérés nem igazán egzakt, hiszen a hő ellenállással nem számolsz. A LED élettartama pedig a chip hőmérsékletétől függ, amit pedig nem nagyon tudsz mérni...
 
Ha rákeresel a témára, rengeteg mérést, grafikont, görbét találhatsz. Például olyat is (magyar mérés), ahol USA, EU és ázsiai LED-eket hasonlítanak össze. Nem akarom lelőni a poent, de a "Mennyi is az annyi? " kérdésre a válasz, erősen gyártó függő.
Általánosságban elmondható, hogy 70°C fölött meredeken csökken az élettartam.
DE... hol méred a hőmérsékletet??? Ugyanis, ha pl. a hűtőfelületen, akkor a mérés nem igazán egzakt, hiszen a hő ellenállással nem számolsz. A LED élettartama pedig a chip hőmérsékletétől függ, amit pedig nem nagyon tudsz mérni...

Ereszcsatornába van beragasztva, a lemezen mértem pont a led fölött.
 
Ereszcsatornába van beragasztva, a lemezen mértem pont a led fölött.
Ha az horganyzott acél ereszcsatorna, akkor annak nagyon rossz a hővezetése. Talán az egyik legrosszabb ami lehet.
Ha vörösréz ereszcsatornába van, akkor nagyon jól csináltad.
A hőelosztásról könnyen meggyőződhetsz, ha nem pont a LED fölött mérsz. Kérdés megint az eszköz.
Kontakt hőmérő?
Infra hőmérő?
Vagy infra kamera? Ezzel lehet a legjobban látni a hőviszonyokat.
De egyébként nem kell túlspilázni a dolgot. Előbb fogod lecserélni a lámpát, minthogy tönkremenjen. ;)
 
De egyébként nem kell túlspilázni a dolgot. Előbb fogod lecserélni a lámpát, minthogy tönkremenjen. ;)
Szerintem a legtöbb helyen alumínium ereszcsatornákat árulnak.
Élettartamra nemtudom kinek milyen hosszútávú tapasztalata van, de a 30-50 ezer üzemóra eléggé hihetetlen számomra mikor a power LED-jeim 10-et se bírtak ki. Vagyis jó ha van pótalkatrész otthon ;)
 
Ha az horganyzott acél ereszcsatorna, akkor annak nagyon rossz a hővezetése. Talán az egyik legrosszabb ami lehet.
Ha vörösréz ereszcsatornába van, akkor nagyon jól csináltad.
A hőelosztásról könnyen meggyőződhetsz, ha nem pont a LED fölött mérsz. Kérdés megint az eszköz.
Kontakt hőmérő?
Infra hőmérő?
Vagy infra kamera? Ezzel lehet a legjobban látni a hőviszonyokat.
De egyébként nem kell túlspilázni a dolgot. Előbb fogod lecserélni a lámpát, minthogy tönkremenjen. ;)
Horganyzott cssatorna, csak ez volt a közelben :D és szobai hőmérő. Szóval nem épp pontos mérés :D
 
Sziasztok!

32 literes, high-tech akvárium fölé tervezek ledszalagos világítást [45x24x30 cm (hossz-szélesség-magasság)].

A lámpatest egy 43 mm széles alumínium ledprofil lesz áttetsző műanyag takaróprofillal, 40 cm hosszan.
Ebbe 3, de típustól függően akár 4 ledszalag is elfér egymás mellett.

A ledszalag típusának kiválasztásával kapcsolatban lenne kérdésem. Egyelőre csak 3200-3300 lm hidegfehéret tervezek beszerelni, dimmerrel, 60 W, 5 A fémházas ipari adapterrel.

Ahogy látom, sokan 8520-as SMD ledszalagot használnak 24 W, 3240 lm/m kivitelben. Eredetileg én is ezt terveztem használni.
Aztán egy másik weboldalon (google: ipari led) a következő ledszalagot találtam: 5630 SMD, 12W (ami szerintem elírás, 21,6 W lehet a valós) 3300 lm/m, az előbbi árának feléért.

Az adatok alapján az utóbbinak jobb a lm/W értéke, mégsem látom, hogy használta volna valaki itt az oldalon. Ennek lehet tudni az okát?

Tudnátok segíteni a döntésben? Melyik típus ajánljátok és miért?

Előre is köszönöm!

Dani
 
Back
Oldal tetejére