• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sziasztok! Egy csapat kék neon halat milyen leddel lehetne megspékelni hogy kiemelje a színűket? Színfokozó kaja van de az aksihoz adott világítás szerintem kevés és bővíteni szeretném.
Köszi
 
Sziasztok! Egy csapat kék neon halat milyen leddel lehetne megspékelni hogy kiemelje a színűket? Színfokozó kaja van de az aksihoz adott világítás szerintem kevés és bővíteni szeretném.
Köszi
Ami amilyen színű, azt veri vissza, azzal érdemes világítani. Tehát a kék neonokat kék fénnyel tudod kiemelni, de túlzásba nem szabad vinni, mert akkor maga az akvárium is kék lesz, és az már bántó a szemnek.
 
Ami amilyen színű, azt veri vissza, azzal érdemes világítani. Tehát a kék neonokat kék fénnyel tudod kiemelni, de túlzásba nem szabad vinni, mert akkor maga az akvárium is kék lesz, és az már bántó a szemnek.
Szóval inkább a vörös részre lenne érdemesebb tolni a dolgot? Azzal mit ütök szét?
Tudom hogy a kékkel nagyon szép algatenyészetet lehet nevelni.

Hmm lehet fekete neont veszek és lekapcsolom a lámpát :)
 
Szóval inkább a vörös részre lenne érdemesebb tolni a dolgot? Azzal mit ütök szét?
Tudom hogy a kékkel nagyon szép algatenyészetet lehet nevelni.

Hmm lehet fekete neont veszek és lekapcsolom a lámpát :)
A 6500K-s fénycsövek a legjobbak ilyen szempontból, mert piros, kék és zöld spektrumot sugároznak, tehát "mindent" jól kiemelnek.
Lednél is érdemes használni a fehér (ami igazából sok sárga+kis kék) mellett pici kéket és picit több pirosat is, hasraütésre olyan 7 fehér, 1 kék, 2 piros arányban.
 
Sziasztok! Egy csapat kék neon halat milyen leddel lehetne megspékelni hogy kiemelje a színűket? Színfokozó kaja van de az aksihoz adott világítás szerintem kevés és bővíteni szeretném.
Köszi
Nálam az SMD 8520-as led alatt szépen előjönnek a színeik. Elvileg 6500K-es, de "Henrik óta" tudjuk, hogy az inkább 10000 Kelvin közeli...;)
 
Gondoltam megosztom veletek ay uj sajat epitesu lampamat:

szekreny3.jpg

Van benne 6x60cm 2835 hidegfeher, 60 cm 5050 hidegfeher, 60-60 cm kek es voros 5050 es. Osszesen kb. 5000 lumennek kellene lennie. A Led szalagok, LED alu profilba vannak ragasztva, 3 db parhuzamosan fut, a vegen a plexibe csavarozva, csavarok sullyeszteve es feherre festve. Az alu profilok es az oldalso plexik egy resze feherre fujva. Tetejen ugyancsak egy plexi lap. A lapok FBS es vannak ossze ragasztva. Az egesz kerult kb 10eFt ba, mert a plexit ingyen kaptam, tovabba van meg benne nekem kb 10 ora munkam. Ennek nagy resze az elek vagas utan felpolirozasa volt, mert egeszen 1000 es papirral vizesen felpoliroztam hogy szep legyen. Itt ott van rajta hiba sajnos, a festesen foleg, illetve a LED huzalozasat kell meg valahogy eltuntetnem. Van hozza egy dimmer is.
 
Szép lett!
A felső lap élét is fbs-el ragasztottad az oldalához, vagy ott is van csavar rögzítés?

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Felso lap csak FBS, nem mertem megfurni a plexit, kulonben sincs tarto funkcioja, csak disz.
Hogy sikerült a plexit FBS-el megragasztani? Nekem rövid időn belül elengedett, pedig abszolút tiszta volt a plexi (akkor húztam le róla a fóliát).
Nagyon jól néz ki a lámpád, gratulálok. Viszont biztos vagyok benne, hogy a "dísz" plexi a tetején (minimum) 10-20°C-al növeli a chip-ek hőmérsékletét.
 
Hogy sikerült a plexit FBS-el megragasztani? Nekem rövid időn belül elengedett, pedig abszolút tiszta volt a plexi (akkor húztam le róla a fóliát).
Nagyon jól néz ki a lámpád, gratulálok. Viszont biztos vagyok benne, hogy a "dísz" plexi a tetején (minimum) 10-20°C-al növeli a chip-ek hőmérsékletét.

Nekem szepen megtartotta az FBS nem volt vele gond. Nyilvan noveli, de eleve ugy terveztem hogy le dimmelem igy nem kapnak kell a LEDeknek a full teljesitmenyt eldisszipalni, meglatjuk. Ha pedig toknre megy egy szalag akkor cserelem, amugy sem egy nagy tetel.

Ket dolgot kell meg megcsinalnom hozza, az egyik hogy berakok derekszogu merevitoket mert egy kicsit kajla most a lab, nem feltuno de engem zavar. A masik pedig a csatlakozo forrasztasara kell valami takarot kitalalnom, mert az is latszik es zavaro.
 
Felso lap csak FBS, nem mertem megfurni a plexit, kulonben sincs tarto funkcioja, csak disz.
Csodálkoztam én is, hogy fbs-sel ragasztottad a plexit. Tapasztalatból mondom, sajnos előbb-utóbb könnyen elengedi a műanyag, plexi lapokat.
Amúgy nagyon tetszik a lámpa!(y)
Kár lenne, ha tönkre menne!
 
Utoljára módosított:
Egy kerdes meg, valaki utanna jart mar hogy a kek es a voros led szalagok mennyire kellenek ezekbe a lampakba? Ugye a gyari ADA peldaul csak hidegfeheret tartalmaz. Nalam a kek es voros olyan szinten eltoljak a spektrumot hogy mar mar nem szep. Most gondolkodom hogy ezeket is lecserelem sima hideg feher szalagra. Szerintetek?
 
Egy kerdes meg, valaki utanna jart mar hogy a kek es a voros led szalagok mennyire kellenek ezekbe a lampakba? Ugye a gyari ADA peldaul csak hidegfeheret tartalmaz. Nalam a kek es voros olyan szinten eltoljak a spektrumot hogy mar mar nem szep. Most gondolkodom hogy ezeket is lecserelem sima hideg feher szalagra. Szerintetek?
Szia.
Nekem egy SYLVANIA led lámpám van és abban is csak fehér led van.
 
Egy kerdes meg, valaki utanna jart mar hogy a kek es a voros led szalagok mennyire kellenek ezekbe a lampakba? Ugye a gyari ADA peldaul csak hidegfeheret tartalmaz. Nalam a kek es voros olyan szinten eltoljak a spektrumot hogy mar mar nem szep. Most gondolkodom hogy ezeket is lecserelem sima hideg feher szalagra. Szerintetek?
Szia.
Nekem egy SYLVANIA led lámpám van és abban is csak fehér led van.


Az ADA-ban rgb van ami többszínű ledből áll össze csak a te szemed látja hideg fehérnek de be van pontosan lőve a spektrum. Egyébként kéket felesleges is rakni, van elég a hideg fehérben. De a pirosnak a hullám hosszát szeretik a növények. Ha eltolják a spektrumot akkor nem jó arányban vannak berakva. Nálam két méter 8520-hoz 1,5m 5630as piros van és így nagyon jó a fénye. Azt is figyelembe kell venni, hogy az 5630as sokkal gyengébb.
 
Az ADA-ban rgb van ami többszínű ledből áll össze csak a te szemed látja hideg fehérnek de be van pontosan lőve a spektrum. Egyébként kéket felesleges is rakni, van elég a hideg fehérben. De a pirosnak a hullám hosszát szeretik a növények. Ha eltolják a spektrumot akkor nem jó arányban vannak berakva. Nálam két méter 8520-hoz 1,5m 5630as piros van és így nagyon jó a fénye. Azt is figyelembe kell venni, hogy az 5630as sokkal gyengébb.
Akkor ha jol szamolok akkor neked 6500 lm feherre van, 900 lm pirosad. Az 0.14 es arany. Nalam 4,8 meter feherre van 0.6m 5050 es piros. Ahogy szamolom nekem igy meg el sem eri ezt az aranyt. Kiszedem a keket es meglatom mit mutat ugy. Mert a kek huzza el nagyon a szinet nalam.
 
Üdv.
Szeretnék egy ledes világítást az akváriumomra. A méretei 100x30 as tető ami 1,5 cm vastagságú lapból van készítve, zárt, felhajtható. Kb 45 cm a vízmagasság.
Teljesen kezdő vagyok ezen a téren, pár fórumot olvasgattam ezzel kapcsolatban. Én 8520 as fehér , 3528 kék és piros led re gondoltam a tetőbe építeni, 2 sor fehér, 1-1 sor színes ledet, kb 90 cm eseket. Ehhez mekkora tápot illetve milyen kiegészítőket (profil, dimmer, kapcsoló, hűtés) érdemes vásárolni-rendelni?
Ha teljesen félresiklottam az elképzelésemmel akkor segítséget kérek, hogy egy ilyen méretű akváriumhoz milyen megoldás ajánlott? Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat előre is.
Üdv ...esetleg valaki tudna ebben segíteni?
 
Üdv.
Szeretnék egy ledes világítást az akváriumomra. A méretei 100x30 as tető ami 1,5 cm vastagságú lapból van készítve, zárt, felhajtható. Kb 45 cm a vízmagasság.
Teljesen kezdő vagyok ezen a téren, pár fórumot olvasgattam ezzel kapcsolatban. Én 8520 as fehér , 3528 kék és piros led re gondoltam a tetőbe építeni, 2 sor fehér, 1-1 sor színes ledet, kb 90 cm eseket. Ehhez mekkora tápot illetve milyen kiegészítőket (profil, dimmer, kapcsoló, hűtés) érdemes vásárolni-rendelni?
Ha teljesen félresiklottam az elképzelésemmel akkor segítséget kérek, hogy egy ilyen méretű akváriumhoz milyen megoldás ajánlott? Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat előre is.
Helló!
Az a baj, hogy itt nem lehet linkelni, illetve boltokat, termékeket ajánlani. A net tele van üzeletekkel, ahol kapnál komplett szettet szalagból + szabályzóból + tápegységből.
Az általad felsorolt típusok csak chip típusszámok. Ezekből lehet különböző W/m teljesítményű szalagokat kapni. Ha pl. ezekből 19,2W/m szalagot vásárolsz, akkor: 4(db) x 0,9(m) x 19,2(W/m) = 69,1W teljesítményt fog felvenni a LED világításod. Ehhez egy 100W-os tápegység szükséges. Ha nincs pont 100W-os, akkor inkább több legyen 100W-nál, mint kevesebb. Értelem szerűen, ha nem 19,2W/m szalagot veszel, akkor azzal a teljesítménnyel kell számolni, amit veszel. Célszerű IP védett (szilikonnal kiöntött) LED szalagot venni akvárium fölé.
Az 1,5 cm-es lap semmiképp sem kedvező a LED hűlése szempontjából. (persze a vékonyabb sem...) Az a jó, ha a hűtőfelület le tudja adni a hőt, és nem akadályozza ebben semmi.
Alu profil helyett, inkább alu lemezt vennék. Mondjuk 2mm vastagot. Hogy hol? Pl. beírnám egy keresőbe, hogy "alumínium lemez darabolva".
Erre a lemezre kell ragasztani a LED csíkokat. Majd rögzíteni kellene a tetődhöz. De én inkább kivágnék a tetőből egy kicsivel kisebb darabot, mint az alu lemez, és abba a kivágott "lyukba" ragasztanám, be a lemezt, a hűtés miatt.
A másik (egyszerűbb) megoldás, hogy veszel LED-hez való alu profilt és az öntapadós csíkot egyszerűen beleragasztod. Ha ezt választod, jobb a drágábból választani, mert az vastagabb, több benne az anyag, jobban vezeti a hőt.
Jelen leveledben túl sok a "változó". Próbálj valami konkrét konfigurációt összeállítani, és arra már tudjuk mondani, hogy jó, vagy mit változtatnánk rajta?
 
Helló!
Az a baj, hogy itt nem lehet linkelni, illetve boltokat, termékeket ajánlani. A net tele van üzeletekkel, ahol kapnál komplett szettet szalagból + szabályzóból + tápegységből.
Az általad felsorolt típusok csak chip típusszámok. Ezekből lehet különböző W/m teljesítményű szalagokat kapni. Ha pl. ezekből 19,2W/m szalagot vásárolsz, akkor: 4(db) x 0,9(m) x 19,2(W/m) = 69,1W teljesítményt fog felvenni a LED világításod. Ehhez egy 100W-os tápegység szükséges. Ha nincs pont 100W-os, akkor inkább több legyen 100W-nál, mint kevesebb. Értelem szerűen, ha nem 19,2W/m szalagot veszel, akkor azzal a teljesítménnyel kell számolni, amit veszel. Célszerű IP védett (szilikonnal kiöntött) LED szalagot venni akvárium fölé.
Az 1,5 cm-es lap semmiképp sem kedvező a LED hűlése szempontjából. (persze a vékonyabb sem...) Az a jó, ha a hűtőfelület le tudja adni a hőt, és nem akadályozza ebben semmi.
Alu profil helyett, inkább alu lemezt vennék. Mondjuk 2mm vastagot. Hogy hol? Pl. beírnám egy keresőbe, hogy "alumínium lemez darabolva".
Erre a lemezre kell ragasztani a LED csíkokat. Majd rögzíteni kellene a tetődhöz. De én inkább kivágnék a tetőből egy kicsivel kisebb darabot, mint az alu lemez, és abba a kivágott "lyukba" ragasztanám, be a lemezt, a hűtés miatt.
A másik (egyszerűbb) megoldás, hogy veszel LED-hez való alu profilt és az öntapadós csíkot egyszerűen beleragasztod. Ha ezt választod, jobb a drágábból választani, mert az vastagabb, több benne az anyag, jobban vezeti a hőt.
Jelen leveledben túl sok a "változó". Próbálj valami konkrét konfigurációt összeállítani, és arra már tudjuk mondani, hogy jó, vagy mit változtatnánk rajta?
Viszont ezt lehet ajánlani, mert már többen megtették:
TC420 LED TIME CONTROLLER – IDŐRE PROGRAMOZHATÓ LED VEZÉRLŐ
Ehhez már tényleg csak egy 230/12V tápegység kell, és szinte korlátlan mennyiségű LED szalagot köthetsz rá. Gyakorlatilag minden további fejlesztésed alapozhatod rá.
 
Üdv ...esetleg valaki tudna ebben segíteni?

Szia, alapvetoen tudni kellene hogy low tech vagy high tech az akvarium es a terfogatat, ebbol meg lehetne hatarozni a szukseges lumen erteket, es az alapjan lehetne kiszamolni mennyi led csik is kell. En keket nem tetnnek. Nekem az elozo lampamban nem volt piros es ugy is szepen fejlodtek a novenyek, igaz nem volt tul sok voros novenyem.

Ha megvan a lumen ertek, akkor egy jobb boltban siman kiszamoljak neked hogy mekkora dimmer es tap kell, annak megfeleloen hogy milyen LED csikjuk van. Alapvetoen en megvennem a boltban talalhato legerosebb hideg feher led csikot. Legyen ez 2835 vagy 5050, illetve 60 ledes vagy 120 ledes.

Az @elektrorudi altal javasolt alu lemez, es teto kivagasos megoldas nekem is tetszik, mert meg lehet csinalni szepen, es a hutessel tuti nem lesz gond. Ha nagyon szepen akarsz akkor csinalhatod eloxalt alulemezbol is.
 
Helló!
Az a baj, hogy itt nem lehet linkelni, illetve boltokat, termékeket ajánlani. A net tele van üzeletekkel, ahol kapnál komplett szettet szalagból + szabályzóból + tápegységből.
Az általad felsorolt típusok csak chip típusszámok. Ezekből lehet különböző W/m teljesítményű szalagokat kapni. Ha pl. ezekből 19,2W/m szalagot vásárolsz, akkor: 4(db) x 0,9(m) x 19,2(W/m) = 69,1W teljesítményt fog felvenni a LED világításod. Ehhez egy 100W-os tápegység szükséges. Ha nincs pont 100W-os, akkor inkább több legyen 100W-nál, mint kevesebb. Értelem szerűen, ha nem 19,2W/m szalagot veszel, akkor azzal a teljesítménnyel kell számolni, amit veszel. Célszerű IP védett (szilikonnal kiöntött) LED szalagot venni akvárium fölé.
Az 1,5 cm-es lap semmiképp sem kedvező a LED hűlése szempontjából. (persze a vékonyabb sem...) Az a jó, ha a hűtőfelület le tudja adni a hőt, és nem akadályozza ebben semmi.
Alu profil helyett, inkább alu lemezt vennék. Mondjuk 2mm vastagot. Hogy hol? Pl. beírnám egy keresőbe, hogy "alumínium lemez darabolva".
Erre a lemezre kell ragasztani a LED csíkokat. Majd rögzíteni kellene a tetődhöz. De én inkább kivágnék a tetőből egy kicsivel kisebb darabot, mint az alu lemez, és abba a kivágott "lyukba" ragasztanám, be a lemezt, a hűtés miatt.
A másik (egyszerűbb) megoldás, hogy veszel LED-hez való alu profilt és az öntapadós csíkot egyszerűen beleragasztod. Ha ezt választod, jobb a drágábból választani, mert az vastagabb, több benne az anyag, jobban vezeti a hőt.
Jelen leveledben túl sok a "változó". Próbálj valami konkrét konfigurációt összeállítani, és arra már tudjuk mondani, hogy jó, vagy mit változtatnánk rajta?

Köszönöm szépen a választ.
Az akvárium mérete 100x30x50 a vízmagasság 45 cm. halas kavárium
Tervezett led: 2x 90cm 8520 led 5500K, 60 led/m, 1x90 cm piros és 1x 90 cm kék 3528 led, 60 led/m, "U" alu profilba, hőelvezető pasztával (az alu lemez ekkora felülethez nagyon nehéznek találom...), 120w, 10A táppal hajtva. Dimmer minden színhez.
a kérdésem hogy ehhez az akvárium mérethez elég e a fény mennyiség-minőség, vagy több esetleg kevesebb szükséges?
Köszönöm
 
Back
Oldal tetejére