• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Elolvasgattam az előttem szólók hozzászólásait, és megnézegettem a linkeket is. Az 5050 led szalag érdekelt főként ahogy nézegetem, 1 db led lead kb.: 13 lument, fogyaszt kb.: 0.24 W-ot.
Ha 50 lumen 1W nak felel meg.
Akkor egy 50L aksihoz kell 1W/L el számolva 2500 lumen ha jól számolom. Amit egy 193 db os 5050 ös szalag biztosít, ez 60db/m -el számolva egy 3 m 22cm es szalag.
Vagyis kb 65cm / 10 L , cirka 10W fogyasztással.

Nem akartam okoskodni, csak gondoltam leírom már csak magamnak is, mert így könnyebb talán számolni, mi merre hány lépés.

Egy naív kérdésem lenne. Írjátok itt sokan, hogy a víz miatt romlik a hatása. Ha egy folpakk réteget raknék a ledekre, vagy feszítenék eléjük, az nem lenne elég védelem? A folpakk ugye nagyon vékony, és átlátszó is, hozzá nem értőként gondolom ez nem jelentene gondot a fénynek.

Növênyes igénynél 30lm/ l fölött gondolkodj, inkàbb több mint kevesebb. Egy dimmer a rendszerbe êpítve segít beàllítani a fényt. Kékböl sztem két sorban 2x30cm összesen elég ha 30 led/ m a kiosztàsa. Pirosból elég 3 vagy 4 szegmens föleg ha az 5050 60 led/ m-es vàltozatod van.

Bocsánat, hogy másolom a sajátomat is. De érdekelne, hogy egy 50L es, 90cm hosszú akváriumhoz akkor hogy is kéne számolnom?
Mert amit én számoltam, az a boltban 15.000Ft. Viszont amit Te irsz Ledtechniker az jóval kevesebb. Akkor most hogy is érdemes számolni?

Még valami, felém nem is hallottak ilyenről: 5630 as led. :( Szóval csak az 5050 es jöhet nálam szóba.

Valaki aki ért hozzá, kérem írjon már le pár példát Literre számolva. Előre is köszönöm! Mi számít low technek, és mi az "ideális" fény szerint?
 
Szia! Írok egy példát. Vannak ugye a led izzók (smd), mondjuk 3w fogyasztású és 200 lumen fényerővel bír. Ezzel lehet kiváltani a régi 30w-os energiazabáló halogén spotot. Itt megint a szórási szög fog dominálni, mert egy halogén spot 60-80 fokra van pozicionálva, így ha sikerül megtalálni ugyanezt ledesben, akkor a hatás is szinte ugyanaz, miközben megkíméljük a pénztárcánkat. Tehát akkor nem a led 3w-os fogyasztását kell alapul venni egy számításnál, hanem a régit amit kivált. Mikor is jött ez a l/w arány? Akkor még led technológia sem volt. A fénycsöves bevilágításhoz lett meghatározva.
Az 5050-es ledsor 840lumen/m és 14,4w fogyasztású, 120 fokos térszöggel. A tágabb térszög miatt, sajnos nem lesz 10 szerese a fényereje egy szalagnak, ezért én x6 szorzattal számolok. 14,4w x 6= 86,6 w hagyományos fény szétosztva 1 méter hosszban. S ha a 60db ledre ezt elosztod, akkor 1,44w hagyományos fényerő 1db ledből. A 90cm-es hosszban szerintem bőven meg tudod oldani 2x85 cm-ből a világítást. Arra azért figyelj, ha mód van rá, hogy próbáld ki az 5050 fényét, mert én már tapasztaltam, hogy van olyan amelyiknek nagyon jó fénye van és ha belenézel zavaró és van olyan ami valamivel gyengébb. Madein China
 
Vagyis akkor az én számításom, az a L/W os, azt ha tényleg betettem volna 3,30 métert "kiégette" volna a növényeimet? :S
Így már akkor jóval olcsóbb lesz :) A ledszalag ára Felém 2600Ft, a dimmert 70W hoz kértem árat az 3, a tápot 75W hoz, az meg 5. De így akkor elég egy 30W os táp, kisebb dimmer, meg rövidebb ledsor. Saccra mindjárt fele.... Ha emellé teszek még pirosat és kéket, mondjuk 50 cm és 15-15cm (kék)-t az ideális lenne?
 
"kiégette" volna a növényeimet

A vízben nem nagyon tudsz kiégetni egyetlen növényt sem :)

2 dolog történhet:

- a sok fény miatt kimosódnak a színek. pl egy zöld gyep szinte fehér lesz - láttunk ilyet az Aquasky 602 esetén Elatine gyep kombónál.
- az extrém fénytől jobban növekednének a növények, de a rendszered nincs hozzáhangolva ezért csak alga és növény pusztulás lesz belőle.

Van aki simán 1,5-2x annyival világít mint mi és gyönyörű az akváriuma.
A sok fényre vonatkozó segédleteket azért érdemes betartani, mert kezdőként nem fogod tudni megtalálni az egyensúlyt.
 
Óvatosan azzal a pirossal. Én 4-5000 lm es làmpàkba is csak 100 lm - nyit építek elszórva. Ha sok a piros arànyaiban akkor hamar lealgàsodik. Ez a túlvilàgítàsra is vonatkozik. Ezért hasznos a dimmer.
 
Viktorlantos, Köszi az infót :) Ezért tettem "macsek körömbe" :) Igazából hosszútávon szeretnék majd egy 1-2 hektós akváriumra áttérni, de ez még 1-2 év távlata, előbb házkell.

Ledtechniker, Értem, köszönöm, akkor majd csak 5-10 db ot teszek be, azt is csak hagyományosat. Vagy simán kihagyom.
 
Vagyis akkor az én számításom, az a L/W os, azt ha tényleg betettem volna 3,30 métert "kiégette" volna a növényeimet? :S
Így már akkor jóval olcsóbb lesz :) A ledszalag ára Felém 2600Ft, a dimmert 70W hoz kértem árat az 3, a tápot 75W hoz, az meg 5. De így akkor elég egy 30W os táp, kisebb dimmer, meg rövidebb ledsor. Saccra mindjárt fele.... Ha emellé teszek még pirosat és kéket, mondjuk 50 cm és 15-15cm (kék)-t az ideális lenne?

Arra figyelj, hogy a led-tápokat max 70-80% ig lehet terhelni! Szóval ne a határra tervezd a tápegységedet! :)
 
Találtam egy ilyent!!

SMD 5630 LED szalag Hideg fehér kültéri 14.4W
Kültéri SMD 5630 LED szalag

  • Felhasználás: kültér
  • LED típus: SMD 5630
  • Szín: Hideg fehér
  • LED sűrűség: 60LED/m
  • Feszültség: 12V
  • Áramfelvétel: 1,2A/m
  • Teljesítmény: 14,4W/m
  • Fényerő: 1300lm/m
  • LED-ek sugárzási szöge: 120 fok
  • a szalag öntapadó hátoldalú
SMD 5630 LED szalag
1 chipes SMD 5630 LED-del szerelt felxibilis szalag. Kifejezetten világítási célra. 14,4W-ot fogyaszt méterenként, energiatakerékos és nagyon komoly fényerővel rendelkezik.

Ennek a LED szalagnak elengedhetetlen a megfelelő hűtés. Ennek hiányában hamar károsodhat, ami a fényerő elvesztésével jár.

LED szalag általános tudnivalók
- Energiatakarékos LED fényforrás.
- UV és infra sugárzás mentes, nem melegszik.
- Azonnali, teljes fényerő.
- Öntapadós hátlap (3M) a rögzítéshez.
- Vághatóság: 3 LED - vágójellel jelölve.
- 12V DC egyenáramú tápegységet igényel.
- Egy betáplálási ágról maximum 5 méter üzemeltethető.
- 5 méternél hosszabb szakaszokhoz tápegység elosztó és hosszabbító kábelezés szükséges!
- Forrasztás: 5 másodpercig 260-300°C-on max. 50W-os forrasztó pákával.
- Feltekercselve üzemeltetni tilos!

Felhasználás:
- Gipszkartonba vagy polisztirol díszlécbe rejtett világításnak
- Szórakozóhelyek, éttermek díszvilágítására
- Képek festmények kontúr világítására
- Reklám világítás, világító táblák, feliratok készítése
- LED autó dekoráció készítésére
- Bútorok polcok, konyhapultok világítására, díszítésére
- Belső építészeti lakberendezési munkák során
- Kirakat rendezés, üzlet világításra
- Jelzőfénynek illetve vészvilágításnak

Mekkora teljesítményű tápegységet válasszak?
A LED szalagok üzemeltetéséhez minden esetben egyenáramú (12 Voltos) LED tápegységre van szükség. A megfelelő tápegység kiválasztásához figyelembe kell venni a LED szalag típusának megfelelő méterenkénti fogyasztást, illetve a LED szalag végleges hosszát.

Ezen típusú (SMD 5630 - 60 ledes) szalag méterenkénti fogyasztása: 14,4 Watt / méter.

Az alábbi táblázatban megtekintheti, hogy a különböző teljesítményű tápegységek maximum hány métert tudnak ellátni ebből a LED szalagból.

Tápegység teljesítménye 12 Watt 15 Watt 24 Watt 36 Watt 40 Watt 60 Watt 120 watt 180 Watt
LED szalag hossza 0.8 m 1 m 1.6 m 2.4 m 2.7 m 4 m 8 m 12 m



Ebből nekem gondolom elég lenne 1-1,5m (az esetleges későbbi pótlással). Métere 2500 + 500Ft pósta.
Tanáltam Dimmert is, 2000ért postával 4A-s 12-24v 6 hó gari, Egy 40W os tápegység az kb 4-5000 lenne. Így kb 10ből kijönne.
 
Két szegmens nem világított napok óta, ezért a mai akvárium karbantartásnál kicseréltem a 2db hibás LED-et, továbbá még 4db-ot, amiben már nem mind a 3 pont világított. Még van a tartalék szalagon pótlásra. :D 4 hónap múlva betölti az 1 évet. :)
 
Üdv
Nem tudom szabad-e linkelni más oldalakat de van itthon ilyen ledem:

3535 SMD LED (SL-WM3535-JH) - China 3535 Smd Led, Smd Led

Ebből szeretnék csinálni DIY világítást...Nincs itthon profi technika de valamennyit konyítok a dologhoz(a forrasztás részéhez).Na most azt szeretném kérdezni hogy ezek a ledek jók lennének-e ilyen célre és hogy esetleg mennyit kellene összeforrasztanom, hogy 12V / 500mA adapter jó legyen hozzá...Akvárium méret:80x40x35 ( szél. x mag. x mély. )...
 
Utoljára módosított moderátor által:
  • Like
Reactions: dag
Az egyik oldal szerint 1 ilyen LED 40mA-t igényel. Ha hármat sorba kapcsolsz + 1 megfelelő ellenállás, akkor mehet rá a 12V. Egy ilyen egység vagy szegmens áramigénye természetesen kb. 40mA lesz. 10db párhuzamosan kapcsolt 3 LED-es szegmens áramigénye kb. 400mA. Ha nem tévedek, akkor összesen 30 LED-et tudsz rákapcsolni az adapterre. Ahol én néztem, ott 1 LED-re 13-15 lument írnak.
Nem akarok hülyeséget írni, de az akid fölé ez kevésnek tűnik.
Eleve az adapter nem tud többet 5-6W-nál.
Amúgy a 12V-os LED szalagok is ilyen kapcsolásúak (3 LED + ellenállás sorosan, ezek a szegmensek pedig párhuzamosan).
 
Ha minden jól megy péntek körülre kiderítik milyen is a led pontosan és akkor már több infóval pontosabban belehet határolni a dolgot...
 
Üdv
Nem tudom szabad-e linkelni más oldalakat de van itthon ilyen ledem:

3535 SMD LED (SL-WM3535-JH) - China 3535 Smd Led, Smd Led

Ebből szeretnék csinálni DIY világítást...Nincs itthon profi technika de valamennyit konyítok a dologhoz(a forrasztás részéhez).Na most azt szeretném kérdezni hogy ezek a ledek jók lennének-e ilyen célre és hogy esetleg mennyit kellene összeforrasztanom, hogy 12V / 500mA adapter jó legyen hozzá...Akvárium méret:80x40x35 ( szél. x mag. x mély. )...

Én azért utána néznék pontosan milyen led ez... mert előfordulhat, hogy áramgenerátoros meghajtás kell neki.... akkor meg a sima táppal nem igazán teszel neki jót!
 
Én azért utána néznék pontosan milyen led ez... mert előfordulhat, hogy áramgenerátoros meghajtás kell neki.... akkor meg a sima táppal nem igazán teszel neki jót!
Én ezt találtam, ennek alapján megfelel egy egyszerű ellenállás áramkorlátozónak szegmensenként:
SL-WM3535-JH

White

13-15lm

2.8-3.5V

6500-7500k

120°

40mA
 
  • Like
Reactions: dag
Én ezt találtam, ennek alapján megfelel egy egyszerű ellenállás áramkorlátozónak szegmensenként:
SL-WM3535-JH

White

13-15lm

2.8-3.5V

6500-7500k

120°

40mA

Akkor jó.. mert én nagyon nem jártam utána, de akkor rosszul gondoltam, bocsi :)
 
Na végre kaptam egy árajánlatot, szerintetek megfelelő lenne az összeállítás?

2x85cm SMD5630 HidegfehérLED-szalag ára 3600 Ft.

A(z) 1m méter LED-szalag vezeték (Fehér) ára 100 Ft.

A(z) 1db Dimmer ára 1500 Ft.

A(z) 1db 12V/4A-es tápegység ára 3000 Ft.
 
Szia! Sztem elfogadható àrak, viszont a sorok mindkét végein legyenek betàplàlva 12V - al. Emiatt kicsit több vezeték kell.
 
Szia! Sztem elfogadható àrak, viszont a sorok mindkét végein legyenek betàplàlva 12V - al. Emiatt kicsit több vezeték kell.
Az már maszek gyártmány lesz, de maga az összeállítás az jó? Elbírja a tápegység a ledeket? Mivel ezek nagyobb fényerejűek mint a korábban beszélt 5050 esek, így nem akarom 100, de talán még 75% on sem futtatni a ledeket (50L es aksim van). Viszont hűtés segédletként tervezek még rákötni majd 2 db PC ventit 12cm eseket. Hűtenék az alu bordákat, meg nyáron segítenének a vízhűtésben is. Vagy ha az alubordák bírják akkor szimplán nyári kiegészítésre lennének.
 
Na végre kaptam egy árajánlatot, szerintetek megfelelő lenne az összeállítás?

2x85cm SMD5630 HidegfehérLED-szalag ára 3600 Ft.

A(z) 1m méter LED-szalag vezeték (Fehér) ára 100 Ft.

A(z) 1db Dimmer ára 1500 Ft.

A(z) 1db 12V/4A-es tápegység ára 3000 Ft.

Nyugodtan vegyél nagyobb tápot, 60W-osat pl. Nem sokkal többe kerül, de ha bővíteni akarod a világításod, nem kell cserélni.
Hol árulnak 85 cm-es méretben led szalagot?
 
Back
Oldal tetejére