• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Nem is az olcsó fajta volt.
Érdekes most utána néztem mert kezdtem nem hinni az emlékezetemben, de meglepődtem,hogy ebből a típusszámú ledből milyen sok fajta van. 60 ledes, 120 ledes, 6w, 20w, 900 lumen, 2000+ lumen. Nem is tudtam követni. Az erősebb fajtát nem ismertem nem volt még vele dolgom. Viszont jónak tűnik ha neked veszteség nélkül ennyit bírt.
 
A ragasztásról egy kis szösszenet:

Nem szabad, hogy leváljon!!!

Ha van alatta plexi az megakadályozza, hogy a vízbe essen, de nem tudja átadni a hőt a hűtőfelületnek.
Mellesleg a gyári ragasztással nekem még egyik sem vált le.
Olyan van, hogy egy-egy helyen feljön, de ott nyomok alá pillanatragasztót.
Az egyik lámpámban ki kellett cserélni a ledszalagokat. Alig bírtam levakarni, olyan jól fogta a gyári ragacs.

Ha a meleg miatt engedi el, az már régen rossz, mivel a ledek nagyon nem szeretik a meleget. Ami az emberi kéznek már meleg, az a ledeknek már sok, mivel a chip maghőmérséklete sokkal magasabb a rossz hőelvezetés miatt.
Komolyan kell venni a hűtést, különben hamar tönkremennek a ledek.

Sokan írják, hogy plexire, műanyag akváriumtetőre, bútorlapra, vaslemezre, gipszkarton profilokra ragasztják a ledszalagot.

Tudomásul kell venni, hogy ezek nagyon rossz hővezetők, így nem tudják elvezetni a ledszalagok hőjét!

Ha valamilyen felületet kézzel hidegnek érzünk, az még egyáltalán nem biztos, hogy jó hővezető! Pl. csempe, üveg, vas, márvány.
Az általánosan használt anyagok közül csak az alumínium és a réz alkalmas hőelvezetésre.

A ledszalagnál kb. kétszer nagyobb felületű ledszalag alusínek nem alkalmasak a ledszalag passzív hűtésére!!!

Ezeknél lényegesen nagyobb hűtőfelületre van szükség!

Ventilátorral akár egy sima alusín, vagy alulemez csík is elég lehet, ha a ventilátor el tudja fújni a meleget.
Olvastam olyanról is, hogy valaki alusínbe ragasztotta a szalagot, majd ezt berakta egy zárt akváriumtetőbe.
Na, ennek semmi értelme.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Üdv! Mar nagyon régen jártam erre, egy új project-be kezdek bele hamarosan, és annyi segítségre lenne szükségem, hogy mennyi az ajánlatot liter/lumen arany, illetve milyen új, ajánlott LED típusok vannak (amióta neztem évekkel ezelőtt biztos jött ki jónéhány) köszönöm előre is, és buek!
 
Üdv! Mar nagyon régen jártam erre, egy új project-be kezdek bele hamarosan, és annyi segítségre lenne szükségem, hogy mennyi az ajánlatot liter/lumen arany, illetve milyen új, ajánlott LED típusok vannak (amióta neztem évekkel ezelőtt biztos jött ki jónéhány) köszönöm előre is, és buek!
Szia Neked is boldog új évet.
Az ajánlott liter legalább 100. Ehhez co-val 7000-7500 lumen, co nélkül 3000-3500 lumen.
 
Üdv! Mar nagyon régen jártam erre, egy új project-be kezdek bele hamarosan, és annyi segítségre lenne szükségem, hogy mennyi az ajánlatot liter/lumen arany, illetve milyen új, ajánlott LED típusok vannak (amióta neztem évekkel ezelőtt biztos jött ki jónéhány) köszönöm előre is, és buek!
BUÉK neked is és mindenkinek!
Azért ez nagymértékben függ a lámpa magasságától és a ledek sugárzási szögétől.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Wide alu profil... Ez a reklám helye :)

3 darab 10es szalag is elfér benne :)

És nem drága... Persze kinek mi a drága.
ez már csak ilyen móka. Vegyél drágább ledszalagot és akkor nem a profilra költöd a legtöbbet ;)
Egyébként tényleg túl drágák a profilok.


Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Utana neztem ennek a wide alu profilnak is, de az arahoz kepest ez sem tud sokat. Csak 3 szalag max... es azok is nagyon passzentosan egymas mellett.

Viszont en kaptam ajandekba @mrgod007 kollegatol kicsit sargasabb szinu szalagot is. 30 led/meteres, es eleg gyenguszka. De ha mar ajandekba kaptam felhasznalnam mindenkepp. :) ennek a fenye melegfeher, tehat olyan 3000K koruli. Ez a szinhomerseklet milyen hatassal van a novenyek es az algak fejlodesere?

Es ha mar itt tartunk akkor van egy 6500K, 5500K es egy 3000K szinhomersekletu szalag. Ezeket milyen sorrendben erdemes felragasztani? En ugy gondoltam hogy a 3000K-s kerulne kozepre, mert az melegedne legkevesbe. Es akkor a masik kettot hogy erdemes? Melyik elolre/hatulra?
 
Utana neztem ennek a wide alu profilnak is, de az arahoz kepest ez sem tud sokat. Csak 3 szalag max... es azok is nagyon passzentosan egymas mellett.

Viszont en kaptam ajandekba @mrgod007 kollegatol kicsit sargasabb szinu szalagot is. 30 led/meteres, es eleg gyenguszka. De ha mar ajandekba kaptam felhasznalnam mindenkepp. :) ennek a fenye melegfeher, tehat olyan 3000K koruli. Ez a szinhomerseklet milyen hatassal van a novenyek es az algak fejlodesere?

Es ha mar itt tartunk akkor van egy 6500K, 5500K es egy 3000K szinhomersekletu szalag. Ezeket milyen sorrendben erdemes felragasztani? En ugy gondoltam hogy a 3000K-s kerulne kozepre, mert az melegedne legkevesbe. Es akkor a masik kettot hogy erdemes? Melyik elolre/hatulra?
Mind1
 
Wide ot ragasztottam már egymáshoz, 3 sorban, 50cm hosszan. De most tesztelem a 4 soros ragasztast. Így azért elég jó LED sűrűséget lehet elérni :)

Ilyen kis apróságokat is össze lehet belőle rottyinteni:

ee3384946627e16177a4eeb71b01f015.jpg

Kapni hozzá vegzarot , plexit , stb. Szerintem az egyik legjobb DIY profil.

Ez nem reklám , csak tapasztalat.
Utana neztem ennek a wide alu profilnak is, de az arahoz kepest ez sem tud sokat. Csak 3 szalag max... es azok is nagyon passzentosan egymas mellett.

Viszont en kaptam ajandekba @mrgod007 kollegatol kicsit sargasabb szinu szalagot is. 30 led/meteres, es eleg gyenguszka. De ha mar ajandekba kaptam felhasznalnam mindenkepp. :) ennek a fenye melegfeher, tehat olyan 3000K koruli. Ez a szinhomerseklet milyen hatassal van a novenyek es az algak fejlodesere?

Es ha mar itt tartunk akkor van egy 6500K, 5500K es egy 3000K szinhomersekletu szalag. Ezeket milyen sorrendben erdemes felragasztani? En ugy gondoltam hogy a 3000K-s kerulne kozepre, mert az melegedne legkevesbe. Es akkor a masik kettot hogy erdemes? Melyik elolre/hatulra?


Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Helló!
Egy 20A tápot szeretnék összekötni a TC420 vezérlővel, de a tápnak 3 kimenő ága van. Egy ágról is ki tudom venni a 20A vagy mind a 3at kell használni?
 
Helló!
Egy 20A tápot szeretnék összekötni a TC420 vezérlővel, de a tápnak 3 kimenő ága van. Egy ágról is ki tudom venni a 20A vagy mind a 3at kell használni?
Utána jártam, közösítve vannak a kimenetek. Viszont gyengének találom az 5m, 120led/m 2835ös led szalagot, méteres darabokra vágtam. Mind a két végéről rá kéne kötnöm a tápot?
 
Utána jártam, közösítve vannak a kimenetek. Viszont gyengének találom az 5m, 120led/m 2835ös led szalagot, méteres darabokra vágtam. Mind a két végéről rá kéne kötnöm a tápot?
Ha érzékelsz különbséget (egyoldali táplálásnál) a méteres szakasz két végén, akkor ajánlott lenne, igen. Amúgy nem kell.
 
Ha érzékelsz különbséget (egyoldali táplálásnál) a méteres szakasz két végén, akkor ajánlott lenne, igen. Amúgy nem kell.
Kipróbáltam, semmi különbséget nem látok. Lehet hogy valami gagyi szalag, Kínából jött, vagy én vártam el túl sokat. Bár láttam ilyen szalagot egy nagy ledes üzletben bemutatóban, szerintem ugyan ezt tudta fényerőben. 180L fölé menne, de legalább még 5m ugyan ilyen szalag kéne, hogy a régi fénycsöves lámpám szintjét tudja. vagy lehet másféle szalagot kéne megpróbálnom?
 
Kipróbáltam, semmi különbséget nem látok. Lehet hogy valami gagyi szalag, Kínából jött, vagy én vártam el túl sokat. Bár láttam ilyen szalagot egy nagy ledes üzletben bemutatóban, szerintem ugyan ezt tudta fényerőben. 180L fölé menne, de legalább még 5m ugyan ilyen szalag kéne, hogy a régi fénycsöves lámpám szintjét tudja. vagy lehet másféle szalagot kéne megpróbálnom?
Ez normálisnak mondható. A fénycsövek fényhasznosítása ~75 lm/W. A 2835 szalagnál ez minimálisan több (elvileg ~90 lm/W).
Vagyis egy T5 HO 39W/865 (11) G5 849mm fénycső elvileg 2850 lm fényárammal rendelkezik, míg a 2835 szalagból egy ugyanekkora darab "csak" 1780 lm-nel (2100 lm/m). Igaz, a fénycső 360°-ban világít, de négy ilyen fénycsövet papírforma szerint ~5,5 m 2835 szalag tud helyettesíteni - fényerőben.
 
Ez normálisnak mondható. A fénycsövek fényhasznosítása ~75 lm/W. A 2835 szalagnál ez minimálisan több (elvileg ~90 lm/W).
Vagyis egy T5 HO 39W/865 (11) G5 849mm fénycső elvileg 2850 lm fényárammal rendelkezik, míg a 2835 szalagból egy ugyanekkora darab "csak" 1780 lm-nel (2100 lm/m). Igaz, a fénycső 360°-ban világít, de négy ilyen fénycsövet papírforma szerint ~5,5 m 2835 szalag tud helyettesíteni - fényerőben.
2db 39Wos és 2db 24Wos cső van fent. Most ez az 5m szalag így szemre gyengébb a 2*39Wnál egy kicsit. Én is azt számoltam hogy fényerőben ott körül leszek, mint a csövekkel es még nem is kell 100%on járatni, de valami nem stimmel.
 
Helló!
Egy 20A tápot szeretnék összekötni a TC420 vezérlővel, de a tápnak 3 kimenő ága van. Egy ágról is ki tudom venni a 20A vagy mind a 3at kell használni?
Mi az a 3 kimenet? Tudnál képet feltenni róla?
Most látom, hogy megelőztek.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
A ledszalagoknak elég rossz a hatásfoka. Soha nem lesz 90 lm/W.
Ez az ellenállásos áramkorlátozás miatt van. Az ellenállások a rajtuk folyó áramot tisztán hővé alakítják, ami sajna számunkra mind veszteség. A ledeknek lehet, hogy van ekkora fényhasznosítása, de az nem egyenlő a ledszalag fényhasznosításával.
Azonban nagy előnyük, hogy irányított fényük van.
Igazán jó hatásfokot csak áramgenerátoros meghajtású ledekkel lehet elérni.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Mi az a 3 kimenet? Tudnál képet feltenni róla?
Most látom, hogy megelőztek.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
463IMG_20170103_174133_HH.jpg
De egy ágon vannak, egy vezetékkel is elérhető a teljes teljesítmény.
Power ledben is gondolkoztam, de ugye az körülményesebb a szalag pedig egyszerű ezért maradtam ennél, de egyenlőre nem jött be.
 
View attachment 23584
De egy ágon vannak, egy vezetékkel is elérhető a teljes teljesítmény.
Power ledben is gondolkoztam, de ugye az körülményesebb a szalag pedig egyszerű ezért maradtam ennél, de egyenlőre nem jött be.
Én 5050-es ledszalagokat használok, de azokkal elég jó fényerőt tudok elérni.
Állítólag 1000lm/m.
Én 10-12 csíkot szoktam használni a high-techhez, de visszaszabályozva használom, így jobb a hatásfoka és az élettartama is hosszabb.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
A 20A-hez már elég vastag (2,5 négyzetmiliméteres) vezeték szükséges. Ezt érdemes 2db 1,5-ös vezetékkel helyettesíteni, főleg, ha 1-2 m-nél hosszabb.
Én egy 4 eres kábellel oldottam meg. Ekkora áramerősségnél már sok lehet a veszteség a vezetéken is. Szóval pl. erre való a több bekötési pont.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Back
Oldal tetejére