• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sziasztok!
Egyéni tapasztalatom ezekkel a tápokkal annyi, hogy úgy lesz hosszú életű, ha a teljesítménye 80%-ig van megterhelve. Pl.: egy 5A/60w-os táp a gyártó szerint 48-50w teljesítményre való. Én már tettem rá 55w-ot is tartósan volt amelyik bírta volt amelyik nem.
Ami már pár óra használat után nagyon melegszik, az valószínű hogy hamarosan meghal.
De volt már olyan is hogy 2 óra volt az egész élete a tápnak normál használatnál.
Ez a Made in China

..és ez szerintem a pénteki éjszakai műszak alatt készült.... :sleep:
 
Mi úgy gondoltuk, hogy az lámpának használt váz erre megfelel, mivel szépen átmelegszik, és így fölfelé adja le a hőt, így csak hűt valamit... de már kaptunk olyan kritikát, hogy ez semmit nem ér... csak az alumínium és a réz jó ilyen célra... majd kiderül.
Szia! Mérted már esetleg, mennyire melegszik az acél? Rákerestem a polcokra és költséghatékonyabb lenne, mint az alumínium! ;) De valóban kérdés, hogy hűtésnek jó-e....
 
Az elektronikai antitalentumoknak (pl. én) is leírnátok a tanulságot? ;)

akartam írni épp, hogy én marhára figyeltem, de nagyon nem értettem meg... :D

Talán én is úgy tudnám összefoglalni, ahogy ledtechniker írta... a jelentősen olcsóbban külföldi aukciós oldalról beszerzett kína termékek-nél azért fel kell készülni arra, hogy nem mindig a minőséget tartják szem előtt... érdemes kicsit talán túlméretezni a tápot is a tervezésnél, hogy nem legyen probléma, és tudja biztosítani a megfelelő meghajtást a ledeknek. A mérések is azt mutatják, hogy a ledek hozzák a hozzávetőlegesen kellő teljesítményeket, tehát nem annyira gagyik mint azt az árukból következtetné az ember...
De ezt befolyásolhatja, hogy a hét melyik napján készült :cool:

Természetesen ha tehetném én is megvenném a nagyon szuper lámpát... de nincs rá keretem... sajnos a költségvetésem csak ezt a megoldást engedte és ennyi pénzért tökéletesen meg vagyok vele elégedve.

Szia! Mérted már esetleg, mennyire melegszik az acél? Rákerestem a polcokra és költséghatékonyabb lenne, mint az alumínium! ;) De valóban kérdés, hogy hűtésnek jó-e....

Azt nem tudom pontosan, hogy a horganyzott dexion polc milyen anyagból készül, az is előfordulhat, hogy acél lemez... de a pontos hővezető képességét nem tudom, és még nem mértem a hőmérsékletét, ha lesz rá módom akkor megmérem.

Amit pár napja láttam, hogy valaki gipszkarton profilokból készített magának lámpatestet. Igaz ha jól emlékszem akkor ő nem led szalagot használt, hanem más led világítást, külön hűtéssel, és kombinálva fénycsöves világítással.
 
Szerintem az, hogy alu vagy vaslemezre szerelitek a LED szalagot, hűtésben nem hiszem hogy nagy különbség lenne, a hőleadó felület a lényeg, ezért olyan a hűtőborda amilyen

Amit pár napja láttam, hogy valaki gipszkarton profilokból készített magának lámpatestet. Igaz ha jól emlékszem akkor ő nem led szalagot használt, hanem más led világítást, külön hűtéssel, és kombinálva fénycsöves világítással.
ez én voltam :) , még nincs kész mert most kocsi szerelés miatt semmi időm nincs csinálni. Annál a lámpánál, csak a váz gipszkarton profil, 3 wattos Cree Power LED-ek lesznek benne saját alu hűtőbordával
 
  • Like
Reactions: dag
Szerintem az, hogy alu vagy vaslemezre szerelitek a LED szalagot, hűtésben nem hiszem hogy nagy különbség lenne, a hőleadó felület a lényeg, ezért olyan a hűtőborda amilyen

Én már megkaptam máshol, hogy az semmit nem ér (nem így fogalmaztak) csak is az alu vagy réz jó a hűtésre...(elismerem azok valóban jobbak hőelvezetésre), csak kérdezem én, hogy ha átmelegszik a lámpa "háza", (jelen esetben egy 100*40 -es dexion polc), és az leadja a hőt a környezetének... akkor az nem is vezeti el a hőt?? .. na mindegy :)


ez én voltam :) , még nincs kész mert most kocsi szerelés miatt semmi időm nincs csinálni. Annál a lámpánál, csak a váz gipszkarton profil, 3 wattos Cree Power LED-ek lesznek benne saját alu hűtőbordával

Nekem nagyon tetszett az ötlet, és az egész kivitelezés...Gratula!
Azért is osztottam meg hátha más is kedvet kap hozzá! :)
 
LED szalagos lámpánál jó alap lehet, de Power LED-re amit én csináltam azt csak igazán türelmes embereknek ajánlom, 24 db hűtőbordára, 4db 1,5-ös furatot fúrni, és utána mindegyikbe M2-es menetet fúrni eltartott egy darabig , és nem törtem el se a fúrót, se a menetfúrót :)
 
Üdv!
A hűtés......hmm.. méghozzá passzív hűtés és mivel?
Az hogy alu vagy acél csupán csak az ár és a felületkezelés kérdése. Ami biztos, hogy legalább 2mm anyag vastagságú felületre érdemes építeni ledeket ha nagyobb teljesítményű világítást készítünk és ha megoldható minél nagyobb kiszellőztethető felületet kell biztosítani. Ezekre ugye a legjobb a hűtőborda alumíniumból. Sajnos nem olcsó viszont nincs korrózió, mint az acélnál. Ha ellátjuk az acél felületet alapozóval és fedőfestéssel, ugyanott vagyunk mintha beruháztunk volna alumíniumba. Ráadásul az állandó hőingadozás miatt speciálisabb festést kell alkalmazni. Én pl. a horganyzott acél lemezt sem használom, mert a vágási éleknél könnyebben elindul a korrózió, a horgany sérül és ne felejtsük el, hogy akvárium felett magasabb a páratartalom.
......ja és a réz az meg aranyáron van :)
 
  • Like
Reactions: dag
és még annyit a tápegységekről, hogy azt inkább webáruházakból ajánlatos venni, mert van garancia ha esetleg valami gebasz történik, mivel azt kici kínai szereli össze ócó pénzért, míg a ledsorokat vagy modulokat gépsor gyártja le.
Azt talán nem rizikósabb aukciósról venni.
 
  • Like
Reactions: dag
Sziasztok!
Mit lehet tudni arról, hogy a hideg fehér sor mellé érdemes kék és piros szalagot is tenni? Valóban van értelme? Ha igen, milyen arányban? A lumenszámításba ezek a színesek is benne vannak? Előre is köszönet!
 
Szia! Én magam màr egyre többször kombinàlom a kékel és pirossal a fehér föfényt. A kêket jellemzöen tovàbbi elhidegítésre a pirosat pedig itt-ott elszórva, de mindenképp az egységességeset szem elött tartva. Azt mindenképp elmondható, hogy a növények toleràljàk, feltéve ha jó az aràny.
 
Szia! Én magam màr egyre többször kombinàlom a kékel és pirossal a fehér föfényt. A kêket jellemzöen tovàbbi elhidegítésre a pirosat pedig itt-ott elszórva, de mindenképp az egységességeset szem elött tartva. Azt mindenképp elmondható, hogy a növények toleràljàk, feltéve ha jó az aràny.
Szia Ledtechniker.
A Led szalag az öntapadós ragasztón is átadja a hőt az alulapra, szerinted 3m ledszalagnak elég lesz kb.2mm vastag 55*13cm-es alulap? 1 méter5630 1-1- méter kék-piros.
Előre is köszi.
Üdv!
Kohi
 
Szia! Az alulap mérete megfelelö . A höt àt fogja adni ragasztón keresztül is. A 3 méter szalag közül az 5630 lesz a melegebb a kêk és piros ha 3528-akkor elhanyagolható höje. Ha 5050- es akkor viszont màr nagyobb hövel rendelkezik. De gondolom az elöbbi lesz.
 
Szia Ledtechniker.
A Led szalag az öntapadós ragasztón is átadja a hőt az alulapra, szerinted 3m ledszalagnak elég lesz kb.2mm vastag 55*13cm-es alulap? 1 méter5630 1-1- méter kék-piros.
Előre is köszi.
Üdv!
Kohi
.... és még annyival egészíteném ki a hozzászólásomat, hogy az a legjobb ha először az 5630-at építed fel, majd csinálsz egy tesztüzemet kb. 1 órán át hajtod. Érezni fogod, hogy mit bír még a felület és a kezed. A 50 C fok alatt maradjon a hő. Az 50 C fok érzetre még kézzel fogható, de már kényelmetlen érzés. Az 1-1 méter kék és piros pedig 55 cm-en sok lesz szerintem, de Te tudod..............
 
Akkor az 1 m fehêr fény így 25-30 lumen/ l-t generàl. A kék és piros ledsor milyen kiosztàsú és milyen fajta 3628 vagy 5050- es?
 
Növênyes igénynél 30lm/ l fölött gondolkodj, inkàbb több mint kevesebb. Egy dimmer a rendszerbe êpítve segít beàllítani a fényt. Kékböl sztem két sorban 2x30cm összesen elég ha 30 led/ m a kiosztàsa. Pirosból elég 3 vagy 4 szegmens föleg ha az 5050 60 led/ m-es vàltozatod van.
 
Back
Oldal tetejére