• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY kókány megoldások topikja

Ja értem, akkor az sima kavics. Nekem is az van. A videóról talajnak néztem. A kavicsban azt nem szeretem hogy nem könnyű bele ültetni. Nincs tartása. Meg talán ilyen gyepszerű növényekre se igazán jó, de ezt csak gondolom...
Ez elég aprószemű, láttad a fotón a parvula gyepet nem?
 
Felöltött bennem a gondolat, hogy egy ilyenből tök jó lámpatartót lehet kókányolni kis ráfordítással:

$_35.JPG

Bár még mindig nem döntöttem mivel világítsak :D
 
Megjött a "delay-relay" modul a pumpa projekthez:

oGVUFh4Q_x35Rilbs3DmutiWKmPo32xOEA4Sd8xg4N20nyeYWhP6hJt_S8QLxROOcXxZceOXCIyPSIW7fEx=w842-h631-no.jpg

W1V7rUAl4LSFgiv_VAzXPSmj3g1DfPKBn0_YlXBhA43TqN-55xTcVcyCksdPR5AHN_IN_Y_wECCalHwLXI8=w842-h631-no.jpg

Működik.
papíron 0-200 sec körül állítható a késleltetés egy trimmer potival.
Gyakorlatban azonban nekem 2-3 másodpercet sikerült beállítanom, annyira finoman kell állítani.

Van egy alaphelyzetben zárt oldal, és a késleltetés után átkapcsol a másikra, és folyamatosan ott van.
Nekem majd az elsőre kell kötni a persztaltikus pumpát, és akkor adott ideig fog nyomni.

A pumpa elvileg 12V és 5-40 ml/min a szállítási teljesítmény. Mondjuk azt nem vágom, hogy ezt hogy lehet állítani.
Nem írja az e-öblös leírás. Tápfesszel talán...
Mert nekem az lenne a jó, ha minél kevesebbet szállítana, így jobb lenne az időzító "felbontása" a feladathoz.
Mivel nekem pl 0,8 ml kell adagolnom naponta (most ez a legkisebb mennyiség), akkor a 40 ml/perces teljesítmény mellett, cirka. 0,7 ml-t adagol 1 sec alatt.
5 ml/sec esetén meg 0,1 ml-t. Tehát nekem utóbbi lenne jó, mert akkor kb 10 sec alatt tudnám adagolni a 0,8 ml-t.
Ez azért lényeges, mert 10 másopercet már be lehet rajta biztonsággal állítani. :)
Carbo-ból 1,5 ml meg, azt meg 15-20 sec alatt kinyomná.
De akkor gyanítom, hogy kisebb tápfesszel kell "folytani" a pumpát...
 
Úgy értettem, hogy 2-3 másodperc volt a legkisebb érték amit be tudtam állítani...
A pumpa még nem jött meg.
Ez a panel 2,32 £ volt, a pumpa meg 4,54 £ postával...
 
Úgy értettem, hogy 2-3 másodperc volt a legkisebb érték amit be tudtam állítani...
.
Azt gyanítom, hogy azért nem tudsz kisebb értéket állítani, mert a relének is van egy lemágnesezési ideje amíg el tudja engedni az érintkezőjét, így ha gyorsabb , vagy rövidebb idejű kapcsolást szeretnél, akkor mindenképpen valamilyen tranzisztoros megoldást kell használnod , mechanikus relés helyett.
Pumpánál meg lehet játszani a feszültséggel, így változik az adott idő alatti adagolás mennyisége, 5ml/perc valószínűleg arra a feszültségre vonatkozik ahol a motor már stabilan elindul , 40ml meg a 12voltra. De itt még azzal is tudsz játszani, hogy kisebb furatú szilikon csövet teszel bele. 2/4mm-esel adják általában.
 
Azt gyanítom, hogy azért nem tudsz kisebb értéket állítani, mert a relének is van egy lemágnesezési ideje amíg el tudja engedni az érintkezőjét, így ha gyorsabb , vagy rövidebb idejű kapcsolást szeretnél, akkor mindenképpen valamilyen tranzisztoros megoldást kell használnod , mechanikus relés helyett.
Pumpánál meg lehet játszani a feszültséggel, így változik az adott idő alatti adagolás mennyisége, 5ml/perc valószínűleg arra a feszültségre vonatkozik ahol a motor már stabilan elindul , 40ml meg a 12voltra. De itt még azzal is tudsz játszani, hogy kisebb furatú szilikon csövet teszel bele. 2/4mm-esel adják általában.
Több méret volt, 2/4-essel kértem.
A relé azon oldala alapvetően zárt, tehát nem azzal van a baj.
Három pólusú a relé, az az oldal ahova kötve lesz a pumpa, ha megkapja a panel a tápot, már aktív. Ha lejár az idő, átkapcsol a másik oldalra.
Tökre letekerve az időt azonnal átkapcsol...
De ha a feszültséggel lehet a pumpát fojtani, akkor nem lesz gond.
 
Na vettem egy ilyet.
Ha elég hosszú, lámpatartó lesz belőle, ha rövidebb, akkor ventilátor tartó [emoji51]

760dbb640a1bbbacc5876b00a72c1cb7.jpg


Persze még várni kell, míg megjön [emoji52] [emoji401]
 
Több méret volt, 2/4-essel kértem.
A relé azon oldala alapvetően zárt, tehát nem azzal van a baj.
Három pólusú a relé, az az oldal ahova kötve lesz a pumpa, ha megkapja a panel a tápot, már aktív. Ha lejár az idő, átkapcsol a másik oldalra.
Tökre letekerve az időt azonnal átkapcsol...
De ha a feszültséggel lehet a pumpát fojtani, akkor nem lesz gond.
Szervusz!
Tehát rövidebb időt akarsz beállítani? Ez elvileg nem lehet gond. Két kondenzátort látok rajta. Az egyik lehet az időzítésért felelős. Ha lecseréled tized akkora értékűre, akkor az időzítés is tized akkora lesz (0-20 sec között). A rövidebb időzítés előállítása általában kisebb problémával jár, mintha növelni kellene. A képen nem látszik, de jó eséllyel 555-ös IC-vel működik, és egy tranyó a relé meghajtója. Találsz róla kapcs. rajzot is.
 
Szervusz!
Tehát rövidebb időt akarsz beállítani? Ez elvileg nem lehet gond. Két kondenzátort látok rajta. Az egyik lehet az időzítésért felelős. Ha lecseréled tized akkora értékűre, akkor az időzítés is tized akkora lesz (0-20 sec között). A rövidebb időzítés előállítása általában kisebb problémával jár, mintha növelni kellene. A képen nem látszik, de jó eséllyel 555-ös IC-vel működik, és egy tranyó a relé meghajtója. Találsz róla kapcs. rajzot is.
Találtam ilyet is:

1d574854306155df554108b2fe81f7b4.jpg


Ez jobb, mert kijelző szerint pontosan be tudom állítani X értékre.
Viszont szerintem ez a panel, ha nem kap tápot, elfelejti a beállított értéket. Így mechanikus időzítővel nem tudnám ugyanúgy vezérelni mint a másikat...
Bár nem biztos, mert ennek nincs vezérlő bemenete, csak 2 pólus van elől. Így valahogy csak kéne, hogy megtartsa a beállításokat...
Sajnos rendes leírások nincsenek hozzá.
 
Végre megjött a pumpa.
Működik. 12V-os, 8V-nál még stabilan forgat. 7 V-nál már nem.
Méregettem, szerintem tudni fogja a nekem szükséges 'felbontást' (8V-on).
Megpróbálom összekókányolni gyorsba carbo adagoláshoz...

ba366e5179d30154578c107b815c4478.jpg
de3f71a5aaacc931fb8178da6589d723.jpg
 
Update.
Közben rájöttem, hogy akoncepció csak akkor működik, ha közös tápról megy az időzító elektronika, meg a pumpa.
Mivel a relé alaphelyzetben zárt kimenetét használom, nem lehet ide fixbe kötni, mert akkor folyamatosan megy a pumpa :D
De ez kb mindegy is, de vennem kell még hozzá 1 PWM-et, amivel az eredetileeg 12V tápot lenyomom 8V-ra, ami a pumpának kell.
Próbáltam sima 9V táppal is, úgy elég gyorsnak tűnt még a pumpa. 9V elemről meg meg sem mozdult :p
Illetve 2 PWM-et rendeltem, a mostanival a LED-et dimmelem, kell még egy ventilátor halkítónak (az eredeti célra.

Tehát úgy fog kinézni, hogy a 12V tápra rákötve az egész időzítő elektronika, arra a pumpa
A kapcsolt rész közé be lesz kötve a PWM, amivel be tudom állítani a pumpa sebességét.
A 12V táp meg belemegy egy mechanikus időkapcsolóba.
Amint a mechanikus időkapcsoló bekapcsol, az elektronika (és a pumpa) azonnal megkapja a tápot, és a beállított idő elteltével, a relé átkapcsol, az alaphelyzetben nyitott oldalt lezárva, a zártat (amin a pumpa van) bontva.
Így annyi ideig megy a pumpa, amíg kiadagolja a megfelelő mennyiséget.

Úgy gondoltam, hogy ehhez egy külön időkapcsolót fogok alkalmazni, a 15 perces verzióból, hogy egy esetleges áramszünet esetén ne adagolja még egyszer.
Mert ha pl a világítás időkapcsolójára kötöm, és világítás közben elmegy az áram, mikor visszajön, újból ki fogja adagolni...
Így is előfordulhat, ha pont abban a 15 percben van áramszünet, és 15 percen belül visszatér az áram :)
 
Ez a PWM annyira bejött, hogy rendeltem még kettőt, mivel amit a ventihez építettem, dimmernek állt...
Kell még egy rövid vezetékes dimmelni, ez megmarad a ventinek, ill. tápadagolóhoz is kell egy [emoji4]

Egyre inkább úgy tűnik 2 csatis lesz a tápadagoló, marco nélkül jobban megy a rendszer...
 
Itt a PWM. Itt nem írják, de máshol olvastam, hogy dimmernek is jó. Pulse wave modulator azt hiszem a hivatalos neve. Nem erre vettem, de volt itthon, kipróbáltam, és működött.
Ha jól fordítom, akkor ez motor irányváltásra is jó. Nem tudom ez a funkció, hogy működik, de ha a kimenetén a polaritást átváltja, akkor az a LED-eknél problémát okozhat. Erre is érdemes figyelni.
Másrészt, a kitöltési tényező csak 5%-ig csökkenthető (a leírás szerint), ami lehet jó is (holdfény effektus), de lehet nemkívánatos is.
 
Szerintem kínai pajtásaink fordították rosszul [emoji4]
A tökig letekertem, szerintem megállt a motor. De az is lehet hogy nem is próbáltam ki.
De van olyan verzió, ahol 3-5% az alja...
Dimmerként nem szoktam odáig letekerni. Be van jelölve a dobozon 1V osztásonként, most 8V-on megy.
 
Back
Oldal tetejére