• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY kókány megoldások topikja

Ha még nem késő: a ledek hűtésére fordíts fokozott figyelmet. Akkor jó a megoldásod, ha 1-2 órai folyamatos üzem után is rajta tudod tartani a kezedet, nem égeti.
A ledek élettartama miatt nagyon fontos, hogy 40-45 fok fölé ne nagyon menjen a maghőmérséklet.
Számolj be az eredményről is;)

WP_20170201_01_42_53_Pro_zpsu6hrw0qs.jpg

Itt tartok. Eredmény? Melegszik, igen. Szerintem nagyon is. A táp kimenti feszültsége 4,5V. Lejjebb nem tudom csavarni. A LED-eken, az ellenállás után 3,4V. Alumínium küszöbsínre ragasztva hővezető ragasztóval.

Ötletek? Van valakinek tapasztalata az ideális hőmérsékletről? Rárakom én a hőmérőt de szerintem nem ad pontos eredményt.
 
View attachment 25239

Itt tartok. Eredmény? Melegszik, igen. Szerintem nagyon is. A táp kimenti feszültsége 4,5V. Lejjebb nem tudom csavarni. A LED-eken, az ellenállás után 3,4V. Alumínium küszöbsínre ragasztva hővezető ragasztóval.

Ötletek? Van valakinek tapasztalata az ideális hőmérsékletről? Rárakom én a hőmérőt de szerintem nem ad pontos eredményt.


Ideális hőmérséklet szerintem a kéz meleg. Az alu küszöb sín kevés az egy vékony lemez szinte semmi. Én vettem egy polikarbonát lemezt összekötő profilt az jól el viszi a hőt.Alu sín 1.JPG
 
Itt tartok. Eredmény? Melegszik, igen. Szerintem nagyon is.
Az nem OK, "erősíteni" kell a hő elvezetést
Ideális hőmérséklet szerintem a kéz meleg. Az alu küszöb sín kevés az egy vékony lemez szinte semmi. Én vettem egy polikarbonát lemezt összekötő profilt az jól el viszi a hőt.
Maximálisan osztom, nálam is bevált ez a fajta sín.
 
View attachment 25239

Itt tartok. Eredmény? Melegszik, igen. Szerintem nagyon is. A táp kimenti feszültsége 4,5V. Lejjebb nem tudom csavarni. A LED-eken, az ellenállás után 3,4V. Alumínium küszöbsínre ragasztva hővezető ragasztóval.

Ötletek? Van valakinek tapasztalata az ideális hőmérsékletről? Rárakom én a hőmérőt de szerintem nem ad pontos eredményt.
ha jól látom ezek power ledek ahhoz meg kéne áramgenerátor is
 
View attachment 25239

Itt tartok. Eredmény? Melegszik, igen. Szerintem nagyon is. A táp kimenti feszültsége 4,5V. Lejjebb nem tudom csavarni. A LED-eken, az ellenállás után 3,4V. Alumínium küszöbsínre ragasztva hővezető ragasztóval.

Ötletek? Van valakinek tapasztalata az ideális hőmérsékletről? Rárakom én a hőmérőt de szerintem nem ad pontos eredményt.
Ezek Power LED-ek amiket tilos Ilyen táppal üzemeltetni!!
Ami a képeden van az egy feszültséggenerátoros, vagy kapcsolóüzemű táp, ami jó a LED szalagokhoz, de ezekhez áramgenerátoros táp kell, ahol fix a kimenő áramerősség, a feszültséget meg a táp szabályozza bizonyos keretek közt. Pont azért kell ilyen mert a Power LED-ek ahogy melegednek úgy több áramot vesznek fel, amitől még jobban világítanak és melegednek (fényerejük függ az áramerességtől) , így saját magukat égetik szét. Áramgenerátoros táp pedig nem fog többet adni neki, ott fix az áramerősség.
3x3wattos Cree Power LED-es lámpámhoz ilyen áramgenerátoros tápot használok, láthatod, hogy az 1A terhelhetőségű LED-eket fixen 900mA-val hajtja, a feszültséget meg a LED hez igazítja ami valahol 3 volt körül van
20652915_40463233fc7e6d0a0be79db4526e1fbd_m.jpg
Van egy nagy LED-fénycső lámpám is ahol 20 darab ilyen LED van, és külön külön 40x40mm-es hűtőbordákra vannak szerelve, plusz 2 db 80mm-es ventilátor szellőzteti a zárt lámpát.
3 év alatt 2 LED-et kellett csak cserélni. 2x10 darab van simán sorba kötve mindenfajta ellenállás nélkül, és egy ugyanilyen áramerősségű, vagyis 900mA-s táp hajtja csak az 30 wattos és valahol 20-40 Volt közötti feszültségtartományban szabályoz.20299095_5586064df9826e9e55e4ef0357ae1088_l.jpg
 
Utoljára módosított:
Ezek Power LED-ek amiket tilos Ilyen táppal üzemeltetni!!
Ami a képeden van az egy feszültséggenerátoros, vagy kapcsolóüzemű táp, ami jó a LED szalagokhoz, de ezekhez áramgenerátoros táp kell, ahol fix a kimenő áramerősség, a feszültséget meg a táp szabályozza bizonyos keretek közt. Pont azért kell ilyen mert a Power LED-ek ahogy melegednek úgy több áramot vesznek fel, amitől még jobban világítanak és melegednek (fényerejük függ az áramerességtől) , így saját magukat égetik szét. Áramgenerátoros táp pedig nem fog többet adni neki, ott fix az áramerősség.
3x3wattos Cree Power LED-es lámpámhoz ilyen áramgenerátoros tápot használok, láthatod, hogy az 1A terhelhetőségű LED-eket fixen 900mA-val hajtja, a feszültséget meg a LED hez igazítja ami valahol 3 volt körül van
View attachment 25245
Van egy nagy LED-fénycső lámpám is ahol 20 darab ilyen LED van, és külön külön 40x40mm-es hűtőbordákra vannak szerelve, plusz 2 db 80mm-es ventilátor szellőzteti a zárt lámpát.
3 év alatt 2 LED-et kellett csak cserélni. 2x10 darab van simán sorba kötve mindenfajta ellenállás nélkül, és egy ugyanilyen áramerősségű, vagyis 900mA-s táp hajtja csak az 30 wattos és valahol 20-40 Volt közötti feszültségtartományban szabályoz.View attachment 25246
Az előtét ellenállással álltja be a led feszültségét és áramát.
A ledszalag is így működik, csak ott rá van integrálva az ellenállás a szalagra.
Hatásfok rosszabb lesz az ellenállás miatt.

Fesz és áramgen helyettesítő kép + átváltás
 
Az előtét ellenállással álltja be a led feszültségét és áramát.
A ledszalag is így működik, csak ott rá van integrálva az ellenállás a szalagra.
Hatásfok rosszabb lesz az ellenállás miatt.

Fesz és áramgen helyettesítő kép + átváltás

Természetesen fejet hajtok az elektronikai szaktudásod előtt, csak akkor valahogy nem értem, hogy ha elég lenne a Power LED-ekhez pár ellenállás akkor minek kell egy komplex elektronikát rá kötni, ha sima és nem áramgenerátoros tápról akarom működtetni. Valamint ránézésre nem egészen egyforma egy Power meg egy LED szalagon lévő LED .
Saját tapasztalatom, hogy jobb ha direkt ilyen tápról, vagy közbeiktatott elektronikával megy a világítás. Ugyanis ez szabályozza a feszültséget. Nálam a 10 db sorba kötött LED-ból kiégett egy, de valahogy úgy, hogy nem szakadt meg az áramkör, és így ment kb fél évig, a többit nem égette ki a táp, mert gondolom leszabályzott
 
Természetesen fejet hajtok az elektronikai szaktudásod előtt, csak akkor valahogy nem értem, hogy ha elég lenne a Power LED-ekhez pár ellenállás akkor minek kell egy komplex elektronikát rá kötni, ha sima és nem áramgenerátoros tápról akarom működtetni. Valamint ránézésre nem egészen egyforma egy Power meg egy LED szalagon lévő LED .
Saját tapasztalatom, hogy jobb ha direkt ilyen tápról, vagy közbeiktatott elektronikával megy a világítás. Ugyanis ez szabályozza a feszültséget. Nálam a 10 db sorba kötött LED-ból kiégett egy, de valahogy úgy, hogy nem szakadt meg az áramkör, és így ment kb fél évig, a többit nem égette ki a táp, mert gondolom leszabályzott
Hatásfok miatt nem alkalmazzák ezt a megoldást.
pl: 3V/300mA led 12Vról hajtva:
~10 ohm ellenállás amin 0.9W teljesítmény fog hőenergiává alakulni.
vagy a 0.9W ledhez , 0.9W ellenállás is lett rakva ami miatt a hatásfok :poop:

Félreértés ne essék nem állok ennek a megoldásnak a pártján, csak leírtam, hogy nem feltétlenül rossz.

Én is komplexebben hajtom a 8*10W power ledet (dimmelhető áramgenerátor).
Ez a modul előtt 48V/2A feszgenes tápot használok.

Ránézésre nem egyforma, de mégiscsak az :D

Valószínűleg rövidre égett a leded és a maradékék 9 leden eloszlott az áram, de nem volt feltűnő a változás.
Ilyet én is láttam, rengeteget szívtunk @Jopetel és a lámpájával. <= MAGIC =>
 
Utoljára módosított:
Valószínűleg rövidre égett a leded és a maradékék 9 leden eloszlott az áram, de nem volt feltűnő a változás.
Ilyet én is láttam, rengeteget szívtunk @Jopetel és a lámpájával. <= MAGIC =>
Ilyen tápról megy a 10db 3 wattos Cree LED-em, amiknek valahol 3,2 Volt körül van a feszültsége és 1Amperrel terhelhetőek. A táp fixen 900mA-t ad, és 26-36 Volt között szabályoz, sorbakötésnél pedig az áramerősség ugye nem változik a feszültség pedig osztódik. így logikus, hogy 9 LED-del sem lehet gond. Meg azért nem egyből égett ki hanem közel 2 év után.
Tudtommal pont ez miatt az automata beállítás miatt nem lehet olyan egyszerűen fényerőt szabályozni pl PWM-el, mert nem ajánlott a táp szekunder oldalán megszakítani az áramkört
bk327_5.jpg
 
Ilyen tápról megy a 10db 3 wattos Cree LED-em, amiknek valahol 3,2 Volt körül van a feszültsége és 1Amperrel terhelhetőek. A táp fixen 900mA-t ad, és 26-36 Volt között szabályoz, sorbakötésnél pedig az áramerősség ugye nem változik a feszültség pedig osztódik. így logikus, hogy 9 LED-del sem lehet gond. Meg azért nem egyből égett ki hanem közel 2 év után.
Tudtommal pont ez miatt az automata beállítás miatt nem lehet olyan egyszerűen fényerőt szabályozni pl PWM-el, mert nem ajánlott a táp szekunder oldalán megszakítani az áramkört
View attachment 25301
Teljesen jól látod szerintem.
Annyi pontosítás, hogy nem a tápod szabályoz, hanem a leden átfolyat áram adja meg annak a feszültségét.
Vagyis mikor "kiégett" egy led akkor az addigi 10*3,2V ból lett 9*3,2V. ami még benne van a megadott intervallumban.

Na igen, az áramgenerátoros fényerő beállítás kicsit macerásabb.
Én ezt használom.
Át van maszkolva ugyan az IC felirata,de azt hiszem ez van rajta.
 
Utoljára módosított:
Kifejezetten jól szuperál, csak a fa nyél nem túlzottan vízálló, 1 idő múlva megszívja magát és hajlik. A 2 es verzió majd nagyobb kefe-résszel és kikeményített nyéllel készül. :)
Ha nem válik be igazán akkor ha van elektromos fogkeféd, javaslom azt bevetni. Nálam bevált a köveknél. Eszméletlen kényelmes megoldás :)
Csak fejet érdemes cserélni mert azért még se azzal mosson fogat az ember :ROFLMAO:
 
Sziasztok:)

elkeszult a v2 novenytap tarto kezikeszulekem :)

az elsot uvegbol csinaltam de ilyen kis meretben szilozni lehetetlen kb.
ezert .. hat hulye ablakos azzal dolgozik ami van :)
alumimium uveglec es kombi redony labbol gyarotttam+nemi szilo es plexi :)


Egy 3 csatornas Gro-tech adagolohhoz (egyenlore csak carbot nyom)terveztem egy kicsit korrektebb tatyot mint a jelenlegi:

9830e455e66279afae4f93010edeecf1.jpg
2679b5a5b24dc38c52a27e4b8f51e570.jpg

a beta verzio:
3csatornas 3tartalyos tarolo:
/micro ;macro ; carbo/

830869607c8bbf9b842bd745dd4ccf04.jpg
aa22b84462e75b18de3836fb1e250af2.jpg41fda2e57243f8e7d5e3534209942e1d.jpg
0b2158a7812d1421309fd75e9030174d.jpg


A szalag lekerul rola amint megszaradt teljesen,illetve lesz meg takaritva

a ket cellat alul atfurtam hogy a lotty majd at tudjon folyni,igy az egyikben csak a szivo cso van a masik oldalon pedig plexi 'kemlelonyilas' ;)

elso ranezesre kb. 60ml folyadek fer bele
hosszabb labbol lehet tobb is de nekem ez igyis egy honapi adagot tud tarolni :)

hatha masnak is segitettem :)

kiegészités:kereken 60ml fér bele, és még jól is néz ki(relatiV)

17140972_1448483608504516_668516868_n.jpg



Tapatalkkal küldve az én GT-I9505 eszközömről
 
Utoljára módosított:
huha :) jo nagy tankod lehet akkor :D
(mondjuk ez az aki csak 20l) vagy nemtudom milyen szenforrast hasznalsz de a neptunra ez a gyari ajanlas :)

igazabol csinalhattam volna nagyobbat de nem latom ertelmet :) hetvegen megtoltom es egy hetig jo szelet :)

Tapatalkkal küldve az én GT-I9505 eszközömről
 
huha :) jo nagy tankod lehet akkor :D
(mondjuk ez az aki csak 20l) vagy nemtudom milyen szenforrast hasznalsz de a neptunra ez a gyari ajanlas :)

igazabol csinalhattam volna nagyobbat de nem latom ertelmet :) hetvegen megtoltom es egy hetig jo szelet :)
243 literes
Ma állítottam vissza az adagolást 12-12ml-re a micro és macroból, de eleinte volt, hogy 20milliliter is ment, és a tesztek alapján még így is kevés volt a tápmennyiség a vízben. Azóta felpufferelődött az akvárium, és már elég kevesebb is. Most 2 hétig 16 millis adagolás ment , de még így is leugrik a színskáláról foszfát teszt, :D Szerencsére mivel magam pancsolom a tápokat porokból, így nincs az a stressz, hogy már megint rendelni kell, csak keverek egy újabb mennyiséget;)
Easy carbo megy még a tápok mellett , napi 10ml
Kicsit rendet raktam ma a szekrényben:) Holnap tápot is kell kutyulni:rolleyes:, már csak egy újnyi van
IMG_20170305_075720[1].jpg
 
Back
Oldal tetejére