• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY kókány megoldások topikja

Szeretném megoldani a hűtés kérdését, még a kánikula előtt. 4db PC-ventilátorban gondolkodom, amiket egy tápra kötve működtetnék a világítással együtt, időkapcsoló óra segítségével.
- jó volna fordulatszám szabályozás
- a csatlakozónak be kell férnie EBBE, 5 hely már foglalt

Javaslat?
Úgy érted, hogy a hat helyből 5 foglalt? Akkor a kapcsolóórát hogy akarod megtáplálni? (elromlott háztartási gép tápvezetéke végére egy falon kívüli konnektor, és abba a kapcsolóóra - ez is egy megoldás, és még kókány is...de működik :))
Én nem vízhűtésre használok ventilátort, hanem a felmelegedés megelőzésére az akitető alatti légteret igyekszem jó hőmérsékleten tartani, és amihez 4db 12V-os ventivel cserélem szakaszos üzemben a levegőt. Ezeket egy 600mA-os univerzális táppal (2300 pénz ) hajtatom, amit 3-12V között több lépcsőben lehet állítani, és amit az időkapcsolóba dugtam be. De persze ezek egy tető oldalába eszkábált pici ventik, csak 105mA áramfelvételűek (most éppen 6V-on járnak). Ehhez képest @Dukenukem megoldása nem éppen "kókány" :).
 
Úgy érted, hogy a hat helyből 5 foglalt? Akkor a kapcsolóórát hogy akarod megtáplálni? (elromlott háztartási gép tápvezetéke végére egy falon kívüli konnektor, és abba a kapcsolóóra - ez is egy megoldás, és még kókány is...de működik :))
Én nem vízhűtésre használok ventilátort, hanem a felmelegedés megelőzésére az akitető alatti légteret igyekszem jó hőmérsékleten tartani, és amihez 4db 12V-os ventivel cserélem szakaszos üzemben a levegőt. Ezeket egy 600mA-os univerzális táppal (2300 pénz ) hajtatom, amit 3-12V között több lépcsőben lehet állítani, és amit az időkapcsolóba dugtam be. De persze ezek egy tető oldalába eszkábált pici ventik, csak 105mA áramfelvételűek (most éppen 6V-on járnak). Ehhez képest @Dukenukem megoldása nem éppen "kókány" :).

Erről a megoldásról tudsz dobni egy képet? Pont ilyesmit tervezek én is. :)
 
Erről a megoldásról tudsz dobni egy képet? Pont ilyesmit tervezek én is. :)
Na, hát itt a fórumon találtam használható infot, hogy mire kell figyelni, pl. hogy a táp teljesítménye legalább 20-30%-kal nagyobb legyen a ventik összes áramfelvételénél, enélkül belefuthat az ember a jóba...
Abból indultam ki, hogy egy akváium tetőt úgy lehet legjobban átszellőztetni, hogy ha a csövekkel párhuzamosan áramoltatom a levegőt. Ehhez megnéztem, hogy a tető oldalán mi az a legnagyobb méret, ahol függőleges helyzetben tudom rögzíteni a ventiket, illetve hogy egymás mellett mennyi fér el. Nekem 2db 45x45mm-es fért el:
IMG_2513.JPG

A furatot egy 40mm-es koronafúróval készítettem (amit a bútorlapok fúrásánál használnak). Kívülről rácsot akartam rátenni, de pont ebben a méretben nem volt rács ott, ahol a ventiket vettem. Így utólag nem is bánom, csak nagyon közelről látszik a lyuk széle.
A rögzítéshez rugalmas RICHCO FMM-1 kötőpatenteket hasznátlam (~80Ft/db), a kis súlyt bőven megtartják.
IMG_2508.JPG

Az akvárium másik oldalára raktam a másik kettőt, ott az írás befelé néz. Így az egyik páros befújja, a másik elszívja a levegőt. Ennél a megoldásnál teljesen mindegy, hogy a tetőn van-e gyári szellőzőrés, vagy nincs. (nekem a levegő áramlási irányára merőlegesen helyezkednek el, ha csak az egyik oldalra teszem a ventiket, akkor a cső hosszában nem egyenletes intenzitással szívja be a friss levegőt).
A madzagokat összegyűjtöttem az akvárium mögött, és itt egy sorkapocsba kötöttem őket (na ez tényleg kókány, de nem látszik). Ide érkezik a táp (kb. 2300Ft) vezetéke, a tápegységet a szekrényben az elosztóba rakott kapcsolóórába dugtam be.
tápegység.jpg
A sárga kapcsolóval lehet feszültséget váltani 3-4,5-5-67,5-9-12V között.
6V-on üzemel, mert nagyobb feszültségnél egyrészt feleslegesen erősnek éreztem az áramlást, másrészt így sokkal kisebb zajt produkál.
Ez nemrég készült, azóta nem volt nyár, majd kiderül, hogy sikerül-e 26-27-fok alatt tartani a vízhőmérsékletet (a helyiség eddig a legmelegebb nyári hetekben max. 27,5 fokra melegedett fel).

Üdv:
zosan
 
Gratula, szép munka!
A 4cm-es ventikhez kívánom, hogy legyen szerencséd. Én 1x használtam, hasonló ipari 4cm-est, dupla csapágyast. Mégis elkezdett idővel nyöszörögni... (lehet én oldalanként 1db 6cm-esel próbálkoztam volna), de ne legyen igazam!!
 
Gratula, szép munka!
A 4cm-es ventikhez kívánom, hogy legyen szerencséd. Én 1x használtam, hasonló ipari 4cm-est, dupla csapágyast. Mégis elkezdett idővel nyöszörögni... (lehet én oldalanként 1db 6cm-esel próbálkoztam volna), de ne legyen igazam!!
Kösssz!
Annyira nem lehet rá büszke az ember, de... hát nem bánom.:)
A 6cm-esnek nyilván nagyobb a lapátja, amivel ugyanazon a fordulaton nagyobb mennyiségű levegőt képes áramoltatni. De a 6cm-es nem fért volna be rendesen/kényelmesen, és talán ahhoz való koronafúróm sincs - ez is szempont az igényes kókányoláskor...
Valószínűleg nekem elég lett volna mindkét oldalon 1db 45mm-es, de akkor szerintem a kettő hangja nagyobb lett volna, mint most a 4db-é. (az áruk miatt azt mondtam, "Na ide még vagy kettőt!" - lehet, hogy nem pontosan idéztem a bakterházból?:))
 
Királyság, kis proci ventijeim nekem is akadnak, én eddig ragasztásban gondolkodtam, de ez a furatos megoldás jobban hangzik. 4x24-es Odyssea Quadra fog felmenni.

Vizet hűtöd ventivel? Ha igen, hogy rögzíted?
 
Királyság, kis proci ventijeim nekem is akadnak, én eddig ragasztásban gondolkodtam, de ez a furatos megoldás jobban hangzik. 4x24-es Odyssea Quadra fog felmenni.

Vizet hűtöd ventivel? Ha igen, hogy rögzíted?

A 262hsz-ben írtam: "Én nem vízhűtésre használok ventilátort, hanem a felmelegedés megelőzésére az akitető alatti légteret igyekszem jó hőmérsékleten tartani."
A 269-ben a képeken látszik a rögzítésre használt alábbi (gumi) kötőpatent:
kötőpatent.jpg

A Quadnál olvastam lámpahűtési igényről (főként a ledek, foglalatok miatt), erre jó lehet egy ilyesmi megoldás, de ebben nem vagyok biztos, nincs ilyen lámpám (van pl a Quad T5 MoonLed probléma topic). Ha meg Te a vizet szeretnéd ventikkel hűteni, erre is lehet találni itt megoldásokat.
 
Szeretném megoldani a hűtés kérdését, még a kánikula előtt. 4db PC-ventilátorban gondolkodom, amiket egy tápra kötve működtetnék a világítással együtt, időkapcsoló óra segítségével.
- jó volna fordulatszám szabályozás
- a csatlakozónak be kell férnie EBBE, 5 hely már foglalt

Javaslat?

Fordulatszám szabályozás a felesleges. Nappal megy, éjjel nem. Ennyi. A víznek a hőkapacitása akkora, hogy órák alatt tudnál rajta hűteni 1-1°C-ot. A kánikulában meg éjjel nappal fog üzemelni amúgy is. Keress régi telefontöltőket, és próbálgasd végig, hogy melyikkel fogy forognak a ventik. Vagy kimész egy városi vásárba / PC-bontóba, ott mindig vannak laptop tápegységek, nyomtató tápok, stb. Én pl. egy 30V-os HP tápról pörgetek 3 db sorba kötött 12V-os 12cm-es PC ventit. A kicsik felett meg 2 db sorba kötött 6 cm-es venti van egy 8 éves motorola telefontöltőről üzemeltetve :)
 
Fordulatszám szabályozás a felesleges. Nappal megy, éjjel nem. Ennyi. A víznek a hőkapacitása akkora, hogy órák alatt tudnál rajta hűteni 1-1°C-ot. A kánikulában meg éjjel nappal fog üzemelni amúgy is. Keress régi telefontöltőket, és próbálgasd végig, hogy melyikkel fogy forognak a ventik. Vagy kimész egy városi vásárba / PC-bontóba, ott mindig vannak laptop tápegységek, nyomtató tápok, stb. Én pl. egy 30V-os HP tápról pörgetek 3 db sorba kötött 12V-os 12cm-es PC ventit. A kicsik felett meg 2 db sorba kötött 6 cm-es venti van egy 8 éves motorola telefontöltőről üzemeltetve :)
Bocs, de én tök analfabéta vagyok az ügyben... Hogyan kötöd sorba a ventiket? Nekem is van két PC ventim, amiket külön-külön 1-1 telefontöltővel működtetek, de jó lenne egy táppal megoldani...
 
Bocs, de én tök analfabéta vagyok az ügyben... Hogyan kötöd sorba a ventiket? Nekem is van két PC ventim, amiket külön-külön 1-1 telefontöltővel működtetek, de jó lenne egy táppal megoldani...

Sorba kötni így tudsz:


Táp(+) - Venti1 piros - venti1 fekete - venti2 piros - venti2 fekete - ... - Táp(-)

Ha van a ventinek sárga kábele, akkor azzal lehet szabályozni, de felesleges, vágd le tőből. :)
 
Összeraktam a hűtést, kellően kókány lett (lásd 2. kép), így szerintem ideillik. :)

Pont passzol az Odysseához. A megtartásáról egy darab maradék Ikeás konyhabútor darab gondoskodik. :)

25863627053_c357a70a35_z.jpg20160416_205909_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr


Kókányság lvl maxolva, avagy sorkapocs nélkül marad a jó öreg szigszalag. :)

25861578934_ca87d91825_z.jpg20160416_204725 by Gábor Szakács, on Flickr
 
Összeraktam a hűtést, kellően kókány lett (lásd 2. kép), így szerintem ideillik. :)

Pont passzol az Odysseához. A megtartásáról egy darab maradék Ikeás konyhabútor darab gondoskodik. :)

View attachment 879720160416_205909_Richtone(HDR) by Gábor Szakács, on Flickr


Kókányság lvl maxolva, avagy sorkapocs nélkül marad a jó öreg szigszalag. :)

View attachment 879820160416_204725 by Gábor Szakács, on Flickr
Ne viccelj! A szigszalag király, min-den-re-jó! Pláne, ha zöldsárga!:)
Amúgy remélem, a vízhőmérsékleted így rendben lesz. Forró nyarak jönnek, jobb készülni.
(Van szél? Lehet nálad szörfölni?:))
 
Ne viccelj! A szigszalag király, min-den-re-jó! Pláne, ha zöldsárga!:)
Amúgy remélem, a vízhőmérsékleted így rendben lesz. Forró nyarak jönnek, jobb készülni.
(Van szél? Lehet nálad szörfölni?:))

Csak a ződsárga!!! :)

Elvileg telepítünk tavasszal légkondit is, de nem tervezzük egész nap járatni.
Ha 28°C alatt marad a víz, én már örülni fogok...

Kereszthuzat van, meg szélessáv, ha szörfözni támad kedvem. :D
 
Back
Oldal tetejére