• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY fémhalogén-led lámpa

Satu

Főkertész
Bemutatom és összefoglalom az általam készített lámpát, hátha más jó ötletként, vagy tapasztalatként fel tudja használni. Nem szeretnék senkinek reklámot, vagy ellenreklámot írni, ezért konkrét típusokat nem igazán jelölök meg.

Az akvárium 64l-es.

A lámpa háza egy speciális anyagból készült. Van egy nagyon jó barátom, aki egyedi bútorokat készít. Pontosan nem tudom milyen anyagból van, de a fémhalogén miatt jól kell tűrje a meleget. Ezért választottam ezt, amit 300 fok felett hajlítanak. 50*25*15-ös a mérete. Mellesleg ez a szín pont beleillik a nappaliba, és szépen felpolítozták, ami teljesen egyedivé teszi.

8011737961_3a4bbcb448_z.jpg


A lámpatestek egyszerű, kereskedelmi forgalomban is kapható (olcsó) beépíthető szögletes fémhalogén mélysugárzóból, és 4 darab álmennyezeti spot lámpatestből állnak. Mindegyik billenthető kivitelű. Ezt a jobb fényeloszlás és a domb miatt éreztem szükségesnek.

A fémhalogén, egy 70W/5600K-s, a ledek 4*6,5W 4200K-s (minőségi gyártók). Ez kicsit lentebb van az ajánlottól, és a megszokottól, de a nap színhőmérsékletét nézve, a reggel 5000K körüli, délben napos időben 5600K, és este szintén 5000K. De persze, ez a felhőktől, besugárzási szögtől nagyban függ. Az a szép esti narancssárga lemenő nap, kb 2500K.
A ledekben olyat akartam betenni, ahol tudom, hogy 5 év alatt a fényereje maximum 30%-ot csökken, 25 fokos sugárzási szögű, és megbízható.

Mindkét fényforrás 70lm/W. 10 órás világítási ciklusnál ez úgy néz ki, hogy
2 óra led: 1820 lm
2 óra FH: 4900 lm
2 óra led+FH: 6720lm
2 óra FH: 4900lm
és végül újra csak a led 1820lm.

Ennek a vezérlését az SHT1/2 időzítővel gyönyörűen meg lehet oldani. Arra kell figyelni, hogy a fémhalogénnak van egy begyújtási ideje, ami 3-4 perc, így az első led lekapcsolást ennyivel el kell tolni, hogy ne legyen nagyon sokkoló.

8011744600_5e59235acd_z.jpg


A fémhalogént egy elektronikus előtéttel indítom meg (minőségi gyártó), ami szintén kereskedelmi forgalomban kapható. A ledeknél nem kell elektronika, hűtés, tükör.

Kiszámoltam, hogy 36 magas akváriumnál 30-40cm-re függesztve a lámpát, 25 fokos ledek kellenek.

A függesztésen sokat gondolkodtam. Sodronyos, állítható magasságú, ez adott volt. Viszont a sodrony elhelyezése nem. Design miatt azt választottam végül, hogy a kör alakú spotlámpa furatain keresztül lógatom fel. A sodrony végét bilinccsel összefogatom (olyasmi mint a sorkapocs belső fém része), majd ezt az egészet egy másik sodrony állítható függesztékére rácsavarozom.

8014947509_ef63ab31cd_z.jpg


Kicsit hosszú lett, és remélem nem hagytam ki semmi fontosat.
 
Köszönöm, próbálkozom.

Az árakról annyit, hogy szerencsés helyzetben vagyok, és néhány alkatrészt találtam a család raktárában. ;) Egyébként kb így festene:

Ház: 10-15e.
lámpatestek: 7-9e
Előtét: 10-15e
Fényforrás: kb 5*8e= 40e
Időkapcsoló: 15e
Függeszték: 4e
Villanyszerelési anyagok: 2e

Összesen: 88-100e.

Na még így sem adtam össze... és ez DIY! Ezért nem 2 fillér, egy jobb lámpa.
 
Hello!

Gratulálok a lámpához, ízléses lett a kivitelezés.

Egy technikai észrevételem illevte kérdésem lenne:

A ledek fényerejének csökkenését, élettartamát nagyban befolyásolja a hőmérséklet. Képek alapján: nem fűti nagyon a ledeket a fémhalogén lámpa?
Mert ha nagyon melege lesz akkor hiába vettél minőségit jelentősen megrövidül az élettartama.
 
Köszönöm, próbálkozom.

Az árakról annyit, hogy szerencsés helyzetben vagyok, és néhány alkatrészt találtam a család raktárában. ;) Egyébként kb így festene:

Ház: 10-15e.
lámpatestek: 7-9e
Előtét: 10-15e
Fényforrás: kb 5*8e= 40e
Időkapcsoló: 15e
Függeszték: 4e
Villanyszerelési anyagok: 2e

Összesen: 88-100e.

Na még így sem adtam össze... és ez DIY! Ezért nem 2 fillér, egy jobb lámpa.

Szép lett, házzal kapcsolatban megkérdezhetem ki csinál ilyet? Érdekelne nagyon a dolog, épp most akarok armatúrát csinálni, egyelőre csak lógatva lesz a reflektor, de egy végleges megoldást keresek.
Üdv
 
Akik nekem készítették csak nagyon baráti szivességből, mert nem erre vannak szakosodva. Egy korábbi munkájukhoz hoszták ezt az anyagot Belgiumból, és maradt egy kicsi, amiből pont kijött az én tervem.

Ha ez nem sikerült volna, akkor már megvolt az elképzelésem, egy üveg szerkezetre... de ezt majd egy későbbi lámpánál megcsinálom :)
Lehet ezen a vonalon előbb sikerre találsz, mint az asztalosoknál.
 
Köszönöm, próbálkozom.

Az árakról annyit, hogy szerencsés helyzetben vagyok, és néhány alkatrészt találtam a család raktárában. ;) Egyébként kb így festene:

Ház: 10-15e.
lámpatestek: 7-9e
Előtét: 10-15e
Fényforrás: kb 5*8e= 40e
Időkapcsoló: 15e
Függeszték: 4e
Villanyszerelési anyagok: 2e

Összesen: 88-100e.

Na még így sem adtam össze... és ez DIY! Ezért nem 2 fillér, egy jobb lámpa.

Nagyon tetszik ez a fajta egyedi megoldás és igényesség(y) És nagyon jó, hogy az árakat is megosztottad velünk, érdemes lenne megmutatni azoknak a asszonykáknak, családtagoknak és barátoknak, akik sosem értik, hogy miért kerül egy gyári minőségi lámpa is 100e-be:) És azok még nem is egyediek;)
 
nem tudsz abban segíteni hogy hol lehet konkrétan ilyen fémhalogén lámpát venni? Kerestem neten de amit találtam az is ilyen nyújtott nem szimmetrikus volt.
 
nem tudsz abban segíteni hogy hol lehet konkrétan ilyen fémhalogén lámpát venni? Kerestem neten de amit találtam az is ilyen nyújtott nem szimmetrikus volt.
Van szimmetrikus, és asszimetrikus változat, de általában a beépített verzióban a szimmetrikus kapható. Konkrét helyet nem írok, lehet találsz jobbat, olcsóbbat, mint amit én tudok, de keress rá úgy, hogy süllyesztett (beépíthető, álmennyezeti) fémhalogén lámpatest, biztos feldob néhányat a google.
Ha mégsem járnál sikerrel, írj, és priviben adok 1-2 cégnevet.
 
Hello szakik!

Egy ideje érlelődik bennem egy diy ada solar stílusú lámpa ötlete, de villanyászati szempontból elég sügér vagyok. Első körben ami nem tiszta, hogy mi a különbség a hqi és a halogén között?
Van egy kültéri fényvető, a terv szerint ez lenne az alapja a dolognak, csak valami emberi kinézetet szeretnék neki adni, de passzolom, hogy ehhez milyen izzó való. Egyelőre csak annyi érdekelne, hogy mi a különbség akvarisztikai szempontból a kettő között, illetve, hogy ha sima halogén fényvetővel van dolgom, azzal mi a probléma (mert hogy nem nagyon látni ilyesmit akvárium felett...).

Egyelőre ez csak nagyon távlati cél, csak a full high techesítés után kezdeném a gyűjtögetést. :)
 
Bedobom ide is, mert az eredeti topikban nem váltott ki különösebben heves reakciókat :D

Vettem pár napja egy szimmetrikus halogén reflektort brutál sárga 120 és 80W-os R7S izzókkal (azt lehet kapni ezekhez) és próbából feldobtam a 80-ast (1400 lm) a meglévő 1200 lm fehér LED mellé. Többen leírták már, hogy ez a technológia nem igazán használható akvarisztikában és ezzel egyet is értek, hisz egyrészt nagyon sárga, másrészt meg nagyon gyenge fényt ad a fogyasztásához képest. De muszáj volt kipróbálnom mielőtt befektetek egy HQI-be, mert kíváncsi voltam, mégis mit lehet kihozni belőle :) Alább jönnek a tapasztalataim és az útközben felmerült kérdések:

Jelenleg olyan 35-40 centi magasan ül egy műanyag csőből improvizált konzolon és 5 órát világít, a LED-ek meg 8-at. A kettő együtt már nagyon kellemes, napsütés-szerű hatást ad, mert a LED tompítja a halogén keltette erős árnyékokat és kontrasztokat valamint az erős sárga színt, de még érvényesül a pontszerű fény szép hatása is és persze a több mint megduplázott fényerő miatt cefetül buborékolnak a növények. Így már a sárga szín sem annyira zavaró, sőt, az espei razbórák réz-csíkja szinte világít alatta :D A pár napos tapasztalat azt mutatja, hogy sajnos bő 3-4 fokkal felnyomja a vízhőmérsékletet. Ehhez nagyban hozzájárul az is, hogy egy 3-as üveglappal le van födve az akvárium amin nem tudok változtatni a halaim öngyilkos hajlama miatt :( A melegedés miatt nem tűnik fenntarthatónak ez az állapot, mert a plusz fénnyel még csakcsak megbirkózom, de a 28 fokos víz (nyáron szerintem lazán 30 fölé megy) már nagyon labilissá teszi az egészet. Próbáltam egy 48 wattossal is, de azt már pazarlásnak érzem mivel alig érvényesül, viszont közben háomszorosát fogyasztja a LED-nek. Egyszóval jó kis kísérlet volt, de nem maradhat így.
Tetszik, hogy kicsi a reflektor, a súlyát lazán elbírja a LED-hez fabrikált konzolom, és amin gondolkodom az egy HQI-tuning, viszont itt már egy kis segítségre van szükségem. Találtam online hozzáférhető áron R7S 6500K 70w HQI izzót és 70W-os HQI ballasztot és a kérdéseim a következők:
- Egy ilyen sima halogén reflektorban használható a HQI égő, ha a ballasztot a szekrénybe teszem?
- Ugyanannyira melegszik mint a sima halogén? A ballaszt is forrósodik? Veszélyes, ha a szekrényben van bútorlapra csavarozva?
- A ballaszt kiválasztásánál kell egyébre figyelni mint a wattban megadott teljesítményre, meg hogy HQI izzóhoz ajánlott legyen?
- Amennyiben ez így megvalósítható, szerintetek kiiktatható a LED? Elviszi a HQI és nem lesz ez a zavaró kontraszt amit a sima halogén okoz?

Később persze töltök fel képet is, hogy világos legyen miről beszélek.

A képekkel persze azóta is adós vagyok, de a lényeg a HQI tuning kérdés.:oops:
 
Back
Oldal tetejére