• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY ADA Style bútor

attilaszu

Kertész szaki
Sziasztok,

Végre időm is engedte valamelyest, hogy az újonnan indítandó akváriumos projektemmel foglalkozzak, maga az akvárium, persze sehol nem tart még, mert úgy gondoltam, hogy előbb mindent be kell szereznem ami ehhez kell. Egyik ilyen dolog az akvárium bútor.
Nagyon sok bútort csináltam már otthonra, ami valamilyen laminált bútorlapból készült, ez ugye a legegyszerűbb, szóval volt néhány év tapasztalatom már, de ez most egy kicsit más.
Mivel magával az akváriummal is a hightech irányba mozdultam el (CO2, LED világítás, stb) ezért úgy gondoltam, hogy a bútor sem lehet akármilyen. Nagyon megtetszettek az ADA egyszerű bútorai, így ez felé mentem el.

Elég sok akadályba ütköztem a dologgal kapcsolatban, és elég sok utánajárásba telt, mire megtaláltam, hogy melyik az a technológia/anyag ami a leginkább használható lehet ennek a célnak az elérésében. A bútort MDF lapokból terveztem megcsinálni, és ez rögtön felvet pár gondot. az MDF nagyon kényes akár a levegő páratartalmára is, ezért körültekintően kell eljárni amikor az ember vele dolgozik. Nem megfelelő kezelés hatására simán fel tud dagadni, elveszti alakját. A felületeket tehát jól kell fedni. Ennyi az előzmény, és az akvárium méreteihez teljesen passzoló bútor így fest majd egy Sketchbook rajz alapján:
image_1.png

Talán nem nagyképű (ha mégis így hangzik, akkor bocs, nem ez a cél :)), hogy annyival "jobb" ez a megoldás ennél az ADA style dolognál, hogy van szokli. Szerintem a szokli nélküli változattal az a baj, hogy a földön álló szekrény előtt ha van szőnyeg, vagy bármi ami magasabb, akkor könnyen elakad az ajtó, ezért én egy ugyanolyan széles csíkot rakok fel és le is, talán így nem nagyon fogja megbontani az egyszerűséget, és a harmóniát.


Lapszabászat:
Talán a mezei IKEA tapasztalatokból, és a DIY bútoroknál nem egyértelmű, és használatos dolog, de a szekrény teteje kritikus a kialakítás szempontjából. A klasszikus lapot lapra dolog a későbbi utókezelés szempontjából nem megfelelő. Ugyanis a festés amit választottam nem tolerálja a lapot lapra megoldást, az illesztések mentén előbb utóbb megrepedezne a festék. Hogy ezt elkerüljük, a fedlapot 45°-os szögben vágva kell elkészíteni, és persze az oldallapokat is. Valahogy így néz majd szemből:
image.png

Így a terhelés teljes mértékben eloszlik az éleken. Erre figyeljünk, mert sok lapszabászatban ilyet nem vállalnak, csak olyan helyen ahol erre a lapszabászgép képes. Sok gép nem tudja ezt, és a jóval költségesebb CNC megmunkálást kell akkor választanunk, ráadásul ezt kevesebb helyen csinálják bérbe, faanyagra mint a lapszabászatot.

Összeszerelés:
Nekem mindenképpen a csapolás, ragasztás volt az ami szimpatikus volt, hogy a lehető legkevesebb csavarhelyet kelljen javítanom később. Persze ezt teljesen nem tudjuk elkerülni, nekem is lett 4 csavar ami kell, a szokli és a felső csík stabil rögzítéséhez. Maga az összeszerelés nem egy nagy macera, bárki aki kis kézügyességgel, és precizitással rendelkezik ezt meg tudja csinálni. Az MDF "finom" szerkezetéből adódóan sokkal pontosabban munkálható meg mint a pozdorja, vagy a laminált bútorlap. Én a rengeteg munka miatt ami a nyakamba szakadt, egy kis plusz pénzért rábíztam a lapszabász srácokra.

Felület kialakítása:
Az a fixa ideám, hogy ez a bútor az ajtót leszámítva olyan legyen mintha egy darabból lenne öntve. Ez csak úgy valósítható meg, ha gitteljük, festjük a bútort. A gittelés elég macerás dolog, elsőre sokat kerestem mi legyen, de aztán a kétkomponensű gitt mellett döntöttem. Szilárdság szempontjából jó döntés volt, de iszonyat macerás. Ez ha megköt olyan mint a beton, finoman csiszolható, tömített felülete van, de a komponensek megfelelő aránya miatt igencsak nehéz eltalálni. Mivel az edző anyagot grammokban kell mérni, 100gramm gitthez, már eleve a mérés is egy nyűg. A konyhai digitális mérlegem tud 1 grammos pontossággal mérni ezt viszont elfelejtette a méréskor (pedig előtte direkt kipróbáltam), így az első anyag ugyan nagyon patent lett, viszont a felét ki is dobtam, olyan hamar kötött... Szerencsére nem egy drága dologról van szó. A második adaggal átestem a ló túlsó oldalára, így most órák alatt sem kötött meg az aminek 15 perc a kötési ideje... Ez most nem tudom, hogy azt jelenti-e hogy egyáltalán nem fog megszáradni (bár úgy néz ki szilárdabb már), ha így van akkor holnap vakarhatom le. :D És kezdhetem újból, még jó hogy 4 napos ünnep van, mert szerdán le akarom adni festésre.
Ha a gittelés megvan, akkor már csak egy csiszolóvásznat (240-320-as) ráfeszítünk egy sík dologra, nekem a gipszkartonozás miatt van ilyen itthon, és síkba csiszolunk minden felületet. Portalanítjuk, majd ellenőrizzük, hogy kell-e még valahol javítani rajta. (Figyelem a gittel csak jól szellőző helyen dolgozzunk! És a leírásnak megfelelően járjunk el a kezeléssel, és a későbbi hulladékokkal is, a por ellen maszkkal feltétlenül védekezzünk)

Festés:
Ha már spórolunk akkor spóroljunk rendesen. :) Én úgy döntöttem, hogy a belsejét nem akarom majd színre fújatni, mert bent a sötétben a szűrőt, CO palackot, és engem sem fog érdekelni, hogy milyen színű. A látszó részek fújva lesznek, a nem látszók lakkozva. Mint említettem, a felület teljes impregnáláson kell átessen, amit a lakk is a festék is megtesz, de minden egyes négyzetmillimétert le kell lakkoznok, pl a bútor alja sem maradhat ki!!! Az MDF rengeteget fog beszívni a lakkból, az első beeresztés során, nekem a magasfényű lakkom, matt lett, majd a második és a harmadik réteg megteszi a dolgát. ;) A lakkozásra ugyancsak fontos és betartandó biztonsági előírások vannak, szóval ha nem akarunk félhülyék lenni, a művelet végére akkor az útmutatója alapján járjunk el! Magát a festést egy kifejezetten MDF szórófestésre szakosodott csapattal fogom elvégeztetni, mert profi eredményt akarok, persze van aki ezt is meg tudja csinálni, de már egy PU festék nem biztos hogy olyan egyszerűen hozzáférhető, és kezelhető, mint egy lakk ecsetes felhordása, ami belső nem látható részeken elmegy, de kint nem.
A választék végtelen, matt, selyemfényű, magasfényű, struktúrált felületű, egyszínű, gyöngyház, szóval szinte tényleg bármi. Én egy egyszínű világosszürke selyemfényű megoldást választok majd.

Jelenlegi állapot és munkafázisok:
Csiszolás előtt állok, mert ugye várnom kell még a gitt száradására, sőt lehet, hogy újra kell vakolnom, de sebaj, gyakorlat (t)eszi a mestert :)

Natúr MDF 19mm-es ragasztva, csapolva:
photo%25202.JPG


Szokli, és felső díszléc csavaros rögzítése (ügyeljünk a megfelelő süllyesztésre):
photo%25201%2520%25282%2529.JPG


Élek eldolgozása, csavarhelyek takarása:
photo%25202%2520%25282%2529.JPG


photo%25203%2520%25282%2529.JPG


Belső lakkozása:
photo%25204%2520%25282%2529.JPG


Szóval holnap megnézem a gittelést, ha megszilárdult rendesen akkor halleluja, ha nem akkor le kell kaparnom. :) Ilyen ez a popszakma. A lakkozást még két alkalommal megismétlem a tökéletes impregnáltság eléréséhez.

Elvileg 1 hetes határidővel dolgoznak a festők, szóval legkésőbb 2 hét múlva jelentkezem az update-el. Remélem hasznosnak találjátok majd. Bocs a hosszú leírásért.

Üdv
 
Köszi, a megerősítést:D
A belsővel gondban voltam nagyon, és a lakkon gondolkodom én is. DE látom már kipróbáltad, melyik lakkot választottad? Nekem csak kívül van festve. Nekem az alja már kimarad....
 
Köszi, a megerősítést:D
A belsővel gondban voltam nagyon, és a lakkon gondolkodom én is. DE látom már kipróbáltad, melyik lakkot választottad? Nekem csak kívül van festve. Nekem az alja már kimarad....

Nézd ez fa. Akárhogyis nézzük, bármilyen bútorlakk megteszi. Én azért választottam magasfényűt, hogy lássam mennyire szívja meg elsőre az MDF a lakkot. Most konkrétan matt! :) A következő réteg nyílván már más tészta lesz.
Az alját utólag is érdemes megcsinálni, képzeld el, ha a bútor oldalán végigfolyik egy kis víz... Az leérve hamar elronthatja az örömöt. :(
Te is MDF-el csináltad? Van fent kép? Had csorgassam a nyálam. :) Már alig várom, hogy befejezzem!!!
 
Akkoriban pörgős napjaim voltak, és már nagyon akartam, hogy legyen készen a bútor, az összeszerelés 1 hónapot csúszott, a festésre mikor kaptam időpontot, nem foglalkoztam azzal, hogy lakkozzak. Első bútor minden tekintetben, így utólag van azért amit másképp csinálnék.
Festés előtt:



festés után:


Biztosra mentem ezért 22mm-es MDF-ből van. Ami ott baj, hogy az ajtóhoz meg csak 19-eshez való pántot kaptam, így ha teljesen ki akarom nyitni, akkor beakad az ajtóba a fém pánt, emiatt már sérült. Ott ki kellene könnyítenem, amihez most nem igazán van energiám, ezért így marat. a talp belülről állítható és műanyag takaróval eltakartam. Eddig sokat nem ért, mert nincs hozzá elég széles csavarhúzóm, hogy állítsam :D Sajnos imbuszost nem találtam, ennek is örülök, hogy ilyen alacsonyat kaptam. A festés matt dió, tökéletes, csak az ajtó egyik sarkát sikerült leütnöm szereléskor. Hirtelen ennyi, ha kérdésed van szívesen válaszolok:)
Amúgy azért nem tettem fel képet, nehogy viktor átrakja a kókány megoldások topicba :D
 
Akkoriban pörgős napjaim voltak, és már nagyon akartam, hogy legyen készen a bútor, az összeszerelés 1 hónapot csúszott, a festésre mikor kaptam időpontot, nem foglalkoztam azzal, hogy lakkozzak. Első bútor minden tekintetben, így utólag van azért amit másképp csinálnék.
Festés előtt:



festés után:


Biztosra mentem ezért 22mm-es MDF-ből van. Ami ott baj, hogy az ajtóhoz meg csak 19-eshez való pántot kaptam, így ha teljesen ki akarom nyitni, akkor beakad az ajtóba a fém pánt, emiatt már sérült. Ott ki kellene könnyítenem, amihez most nem igazán van energiám, ezért így marat. a talp belülről állítható és műanyag takaróval eltakartam. Eddig sokat nem ért, mert nincs hozzá elég széles csavarhúzóm, hogy állítsam :D Sajnos imbuszost nem találtam, ennek is örülök, hogy ilyen alacsonyat kaptam. A festés matt dió, tökéletes, csak az ajtó egyik sarkát sikerült leütnöm szereléskor. Hirtelen ennyi, ha kérdésed van szívesen válaszolok:)
Amúgy azért nem tettem fel képet, nehogy viktor átrakja a kókány megoldások topicba :D
Hät ez k.... jo lett.lassan veheted fel a rendeleseket.
 
Szia!
Az utolsó előtti képen, ha az a végleges helye akkor csak annyi kérdésem lenne , hogy az ajtó miért nem fordítva nyílik ? De ez csak egy ötlet egyébként szép lett ! A festés mennyibe került ? Én is csináltam már egy pár szekrényt pedig én sem vagyok asztalos, most is tervezek egy újat, de én 1,8 cm-ből, és a normál bútorlapból szoktam ! Még egy kérdésem lenne mégpedig az, hogy miért mindenki oldalról vezeti ki a szűrőcsöveket, nem esztétikusabb hátulról, akkor legalább nem látszik ! ;)
Gratulálok szép munka !
 
Nem a vegleges helye az ott. Csak ott várta az üveget:) azert oldalrol, mert a beszivo es nyomo agat az akvarium oldalan vannak. Sokkal rondabb lenne ha hatulrol jonne a tomlo. Ha hatfalon van az esoztetod es a beszivo is, akkor jo ha hatul van. Plusz igy hatra tudom tolni falig, es konnyebb szerelni. Gondolj bele mire hatulrol kibanyaszod a tomlot tisztitahoz.
 
Nem a vegleges helye az ott. Csak ott várta az üveget:) azert oldalrol, mert a beszivo es nyomo agat az akvarium oldalan vannak. Sokkal rondabb lenne ha hatulrol jonne a tomlo. Ha hatfalon van az esoztetod es a beszivo is, akkor jo ha hatul van. Plusz igy hatra tudom tolni falig, es konnyebb szerelni. Gondolj bele mire hatulrol kibanyaszod a tomlot tisztitahoz.
Így már értem, nekem a hátfalon van, ezért kérdeztem ! Köszi a további infót !:)
 
Na, szuper lett! Örülök hogy ez megy ilyen sikerrel. Nem egy ördöngősség, csak figyelni kell a részletekre. :) a festés PU festékkel filler alapozóval, munkadíjjal, kb 6-7000 Ft/nm, ha selyemfényű.
 
Na, első update.
Befejeztem a gittelést, sajnos az a bizonyos adag ami edző en szegény volt, kaparás áldozata lett. De szépen sikerült leszednem, utána nem spóroltam az edzővel ;)
Bitang erős anyagokat kevertem és felhordtam aztán csiszolás, a végén 400-as papírral. Szóval készen van. Szerdán viszem festetni!
 
A bútort tegnap elvittem a fényezőhöz, nagyon ígéretesek voltak a munkák amiket csináltak, úgy érzem jó kezekben van a kicsike... Kb 1 hét múlva eredmény ;)
 
Na kicsit lassú a dolog, de jó munkához idő kell.
A polieszter alapozó megvan, hétfőn vagy kedden készen lesz. :)


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Sziasztok, hát... Szürke dolgokat elég nehéz befotózni, de nagyon szép lett.
Jönnek a képek



Sent from my iPad using Tapatalk
 
Nos, a helyzet az, hogy a jelenlegi állapotban a festés hibátlan, a teteje nem lett lakkozva, mert felesleges lett volna... Azonban a múlt hét csütörtökön mikor elsőre mentem érte, volt rajta pár hiba. De kijavították mára es elhozták. Nyilván jobb lett volna megspórolni a felesleges köröket, de a végeredmény nagyon pöpec lett.
Hétvégén felvasalom, és jöhet az akvarium telepítése.
Üdv


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Back
Oldal tetejére