• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dilemmám a világítással

Nah, hát köszönöm! :) Ez nem is olyan vészes, bár... Ki tudja mi lesz 10 év múlva. No mindegy, az még a jövő, addig is szívom magamba a tudást...
És ez a fogyasztás érvényes a LED-re és társaira? Mert tudtommal azok teljesítménye sok watt, de alig fogyasztanak valamit. Vagy valamit rosszul értettem?
Mondjuk az áruk az egekbe, úgyhogy ugyan ott vagyok. :wtf:
 
Rinagy said:
Nah, hát köszönöm! :) Ez nem is olyan vészes, bár... Ki tudja mi lesz 10 év múlva. No mindegy, az még a jövő, addig is szívom magamba a tudást...
És ez a fogyasztás érvényes a LED-re és társaira? Mert tudtommal azok teljesítménye sok watt, de alig fogyasztanak valamit. Vagy valamit rosszul értettem?
Mondjuk az áruk az egekbe, úgyhogy ugyan ott vagyok. :wtf:


Minden világító test esetében a felvett teljesítményt közlik. Hogy ebből mennyit tudsz hasznosítani, az már más kérdés.
 
Üdv mindenkinek.

Ez lesz az első hozzászólásom, így elég hosszúra fog sikerülni ,ezért előre elnézést mindenkitől. :roll:
Kb. 5 éve akváriumozok így az alapvető dolgokkal tisztában vagyok és mióta Nigró blogját és a fórumot olvasom azóta sokat okosodtam.
Volt egy 100 literes akim amiben elsősorban a halak voltak a meghatározóak de mindig nagy figyelmet fordítottam a növényeimre is.
Sajnos ezt az akit meg kellet szüntetnem de most lehetőségem nyílt egy 220 literes akvárium készítéséhez.
Ezt igazi növényes halas akinak akarom megcsinálni. :) A bútor és az akvárium már megvan(egy kedves szomszédomtól kaptam).Sajna tető nincs hozzá.
Mivel diák vagyok így elég szűk keretekkel gazdálkodom.A tetőt én csinálnám hozzá és eddig úgy néz ki hogy furnérlemezből lesz.
Itt kezdődnek a gondok.A akvárium alapterülete 115x40.A fénycső hossza amit néztem 85 cm.A aki fala és a cső között oldalanként maradna 15 cm.
4 db T5-ös 39 W-os cső menne bele(156W-----0,71W/l)ami szerintem elég az élesztős Co2 mellé.(egyenlőre).Azt szeretném megtudni nem lesz-e túl sötét az aki két végében.
A másik ötletem 4db T5-ös 115cm-es 54W-os cső (216W-----0,98W/l).Ezzel csak az a baj hogy túl hosszúak a csövek a ráhúzott foglalattal.Kb 118.5 cm.
Ha ezt akarom betenni a tetőbe akkor túlfog nyúlni az aksin a tető.(nem valami esztétikus).

Szerintetek melyik a jobb megoldás?
(más ötletet is szívesen fogadok)
 
Én a másodikra szavazok. Ha függeszteni akarod az akvárium fölé akkor nem lesz szembetűnő a néhány centi, de ha zártra tervezed akkor is inkább ezt javallanám. Ha soknak találod a négy csövet, hármat is berakhatsz, ha te készíted a világítást, olyanra csinálod amilyet szeretnél, akár később is bővítheted. Ez még nincs benne az alkotmányban, hogy párosnak kell lennie. ;)
 
Sziasztok!

Egy 100X50X60-as akváriumom van. Ezt jelenleg egy Sera Tropic Sun, és egy Sera Plant Color 30 Wattos T8-as csővel világítom meg. Ha ezek mellé betennék még két darab 39 Wattos Sylvania Grolux T5 fénycsövet, az megfelelő lenne?
 
Abban biztos lehetsz, hogy javulást fogsz elérni! Az, hogy "megfelelő" lesz-e, az attól függ mi a célod. 60 cm mély akváriumnál pl T8as csövekkel szerintem(!) nem lesz parvula szőnyeg, de sok növényt nevelhetsz szépen.
 
Sstubi said:
Abban biztos lehetsz, hogy javulást fogsz elérni!
Már amennyiben van hozzá pl. megfelelő szűrésed, mert több fénnyel, de nem megfelelő szűréssel és tápozással akár algatenyészet is lehet a vége. Az, hogy mekkora az akvárium, még nem elég ennek megítéléséhez. A szűrés és a tápozás (esetleg CO2 adagolás) ismerete nélkül a kérdésedre nem lehet válaszolni.
 
oRphEus said:
Sstubi said:
Abban biztos lehetsz, hogy javulást fogsz elérni!
Már amennyiben van hozzá pl. megfelelő szűrésed, mert több fénnyel, de nem megfelelő szűréssel és tápozással akár algatenyészet is lehet a vége. Az, hogy mekkora az akvárium, még nem elég ennek megítéléséhez. A szűrés és a tápozás (esetleg CO2 adagolás) ismerete nélkül a kérdésedre nem lehet válaszolni.

A szűrést egy Atman CF-1200 (1550L/h) és egy Eheim Professionel 2224 (700L/h) szűrők végzik. A palackos CO2 rendszert a héten fogom beüzemelni, a tápozás pedig Easy Life ProFito-val lesz.
 
oRphEus said:
Már amennyiben van hozzá pl. megfelelő szűrésed, mert több fénnyel, de nem megfelelő szűréssel és tápozással akár algatenyészet is lehet a vége.
Igazad van, ezt nem vettem figyelembe. Viszont nem 6x39 W tuningról volt szó, hanem tuning után is 0,46 W/l lenne, amiből 78 W csak az erős megvilágítás (T5), szerintem ez még elmegy low-tech akváriumban is.
 
Helló! kérdésem az lenne hogy egy 120x40x50 es akvárium fölé ATI Sun Power T5 - 4x39W függesztett lámpa - 91cm el menyire okés? :)
 
joe said:
Helló! kérdésem az lenne hogy egy 120x40x50 es akvárium fölé ATI Sun Power T5 - 4x39W függesztett lámpa - 91cm el menyire okés? :)
Szerintem elég gázos, mert a két szélén(15-15 cm) alig lesz fény és ott nem igazán fognak nőni a növények.
Nekem a gyári 80 centis tetőmben eltoltan volt két 60 centis T8-as cső, így a széleken 20-20 centin elég kevés volt a fény, a középső 40 centin még csak-csak, mivel ott duplán voltak a csövek.
 
Köszönöm a választ, igen én is ezekre gondoltam csak azért mégis megpróbáltam volna spórolni. A piszkos anyagiak! :lol:
 
Tanácsot szeretnék kérni, hogy milyen magasra kell emelni a víz felszínétől a világítást??? Az akváriumom 80 cm hosszú és 50 cm magas, amiből lejön 8 cm aljzat meg a tetejétől olyan 4 cm-re lehet a vízszint.A világításom 3x24 w+reflektorok DIY függesztett armatúra.Most jelenleg kb. 20 cm-re vannak a fénycsövek a vízfelszíntől.Az akvárium egyébként low-tech,nem fényigényes növényekkel.Ez a 20 cm nem sok a víz felszintől, nem veszik el sok fényerő???Vigyem közelebb vagy jó a magasság???Várom a szakértői válaszokat ;)
 
Ha low-tech aki akkor a 20cm az pont jó, közelebb ne vidd!! ;) Általában 10-20cm között szokták használni a fénycsöves világításokat! Gondolni kell arra is, hogy minél közelebb teszed a vízhez annál jobban csökken a fény oldal irányú terjedése és a sarkok nagyon árnyékosak lesznek (ez egy 80cm-es akin egy 55cm-es fénycsőnél nagyon látszik)!
 
Köszi Cecska a megerősítést!Kedden voltam bent a GA-s srácoknál és Nigró mester :D is azt tanácsolta hogy kb. 20 cm legyen a világítási magasság.Csak olyan érzetem van hogy elszökik a fényem,fél szoba "fényárban :cool: "úszik.Úgy látszik jó a 20 cm, akkor marad így :thumbup: Egyébként a széleken:crypto fajták,előtér- széleken: marsilea, háttér-széleken: vallisneria van.Ezeknek a helyeit már úgy terveztem ha fogy is a fényerő a széleken,ők még beérik kevesebbel is!Várom már hogy dúsuljon a növényzet.Most lett átalakítva a scape.Most jelenleg 7 órát világítok 72W+refikkel a bruttó 160l-re,amit felviszek 8-9 órára.A szűrésem 1000l/óra+650l/óra.Tápozás easy life profito 3ml/nap adagolásba, foszfo 9ml/hét(Nigro ajánlására ;) ) és easy carbo 5 ml/nap.Fauna: 20 serpalazac, 5 amano garnéla, 2 neritinia csiga.Remélem működni fog így ez a low-tech aki :)
 
Üdv!
Van egy nagyon low tech akim.Brutto 54 liter,24 watt T5 865 csövek(gyárilag T8 15w volt),10h világítás,1,2ml profito-carbo naponta,heti 1x vízcsere 40%.Crypto,lángmoha,monosolenium,indiai vizicsillag,samolus és bakopa növényekkel.Ez kb 2 hónapja van ilyen formában,múlóban a barna alga,ecco 2234 500l/h és aquael fan 1 mini belső 260l/h szűrés.Ha kicserélem a T5 24w csövet egy 36w compact csőre,akkor nem fog elönteni az alga?Tápozáson mennyit kell emelnem?Vagy ez annyira nem nagy mértékü változás?Gondolom azért jót teszek a jobb-több fénnyel.Köszi a válaszokat! :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére