• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diffúzor = pontatlanabb Drop Checker ??

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
A napokban kísérletezésbe kezdtem, és a diffúzoromat lecseréltem egy kisebb külső reaktorra. Először maradt a nagyjából 1,5 bubi/mp adagolás, ezzel a diffúzor szép sárgászöldre varázsolta a Drop Checkert. A reaktorral azonban ezzel az adagolással csak zöldeskéket sikerült elérnem. Felcsavartam 3 bubi/mp-re a tűszelepet, de ezzel is csak zöld lett a DC, meg sem közelítette a sárgászöldet. Volt ugyan némi gázfelhalmozódás, mert egy félig gyári félig DIY reaktorrol volt szó, de ez akkor is meglepett.

Felmerült bennem az a kérdés, hogy vajon a diffúzor által a vízbe porlasztott rengeteg apró, be nem oldódott CO2 buborék mennyire befolyásolja a DC-t. A DC (leegyszerűsített) működési elve szerint a vízben oldott CO2 szép lassan a harangba diffundál, majd onnan a tesztfolyadékba, így megváltoztatva annak pH-ját elszínezi azt, és fordítva. A diffúzor miatt áramló buborékok közül azonban elég sok bekerül közvetlenül a DC harangjába, így elvben lehetséges, hogy a DC azt mutatja, hogy magas a CO2 szint, igazából azonban a vízben kevesebb oldott CO2 van, mint amennyi beoldódik a tesztfolyadékba a közvetlenül gáz formában a harangba kerülő CO2 bubikból.

Szerintetek mennyire van ennek jelentősége, egyáltalán helytálló-e a fenti gondolatmenet?
 
Korábban amikor reaktort használtam - igaz nálam belső volt - ezt kevésbé vettem észre. De tény hogy a reaktorokban sok gáz halmozódik fel. Nem tudom a befolyód mennyire töri a vizet pl 45 fokban felfelé irányított esőztetőnél el tudom képzelni hogy egy reaktoros beoldásnál túl sok a veszteség. Nálam 4-5cm-re a víz alatt vízszintesen van állítba a beömlő.

De a difi kérdéssel a napokban én is küzdök egy hasonló jelenséggel. A 20-as nanóba. Egy nano dennerle difi van bent és bár tolom neki a gázt a drop checker az ellenkező oldalon jó szintet mér, mégis a szintet nem érzem megfelelőnek. Valószínűleg a nano difim nem túl hatékony.

A nagy akváriumnál nem érzek hasonló dolgot. Érdekes a két aki egyébként egymás mellett megy. hasonló technikával (jól felszerelt) ugyanazzal a tápozással (ADA) és mégis a kicsivel ezerszer többet szívok :lol:

Azért hasonló tapasztalatokról mint amit oRphEus írt én is szívesen olvasnék.
 
Én egy noname nano diffúzort használok, egy kis 20l-es nanoban. Ez meglepően apró buborékokat csinál(többihez viszonyítva, igaz a kerámia réteg is kb. 2x olyan vastag), ráadásul a víz felszínére a fele sem jut el, úgy tűnik beoldódik. Az aki másik oldalán a drop checker(4KH-s vízzel töltve) a sárgához közelít, a halakon semmi nyoma a szén-dioxid többletnek, garnélák is szaporodnak. Ennek ellenére azért úgy érzem kevés lehet a CO2. Lehet, hogy igazad van Orpheus.
 
Teljes mértékben alá tudom támasztani azt, amit oRphEus ír - a saját tapasztalatom is ez. A diffúzor CO2 buborékjai közül néhány beszökik a drop checker-be és egyszerre oldódik a vízfelületen keresztül az akváriumvízbe és a reagensbe. (A DC levegőjében CO2 többlet keletkezik.) Ezáltal egy buborkékokban gazdag helyre tett drop checker a valósnál magasabb CO2 szintet fog mutatni. Hiába sárga tehát egy DC, attól még könnyen lehet CO2 hiány és megjelenhet az ezzel kapcsolatos algásodás.

A DC csak akkor mér pontosan, ha a levegőjébe CSAK a vízfelszínen keresztül a vízben az adott ponton teljesen beoldott CO2 kerül be a felületi gázcserével. Minden "idegen buborék" bekerülése módosítja a mérési eredményt.
 
Igen ez az eszmefuttatás logikusnak tűnik. De gondolom ezt a problémát át lehet hidalni, ha a drop checkert jó helyre tesszük. Pl a diffuzorral ellentétes oldalra jó messze a bubiktól :) Talán még az is segít a helyzeten ha minél alacsonyabbra rakjuk, közel a talajhoz, hiszen ott még kevesebb a tévelygő buborék. Jól gondolom?
 
Mindenféleképpen érdemes ellentétes oldalra rakni a drop checkert. De nyilván van abban is valami, hogy jobb minél lejebb rakni, még jó áramlás mellett is.
 
na én viszont pont arra gondolok, hogy a diffúzor mellé közvetlenül kéne rakni a dc-t úgy, hogy a dc szája a kerámia lap alatt lenne. persze ez teljesen a flow-tól függ.
persze szerintem is minél lejjebb rakjuk a dc-t annál kisebb a valószínűsége,hogy co2 bele megy, viszont ha van talajtakaró növényzetünk , akkor meg o2 jut be .
pont én beszélek, akinek még sose volt DC-je se bubiszámlálója, csak a halak és a növények irányítottak.
art.
 
Back
Oldal tetejére