• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Dantesix vízfeletti növényvilága

dantesix

Főkertész
Sziasztok!
Csak dokumentálom már végre őt is, igaz február elején indult.
Adva volt egy régi gömb akvárium, és kb minden hozzávaló, úgyhogy gondoltam megnézem nálam megmaradna-e egy ilyen. Hát több kevesebb sikerrel működik a dolog. :)

Tehát:
Üveg gömb akvárium
asztali lámpa egy 9W-os 450lm-es izzóval (kilóg belőle, szal ideiglenesen rátekertem egy kis alufóliát...úgy 4hónapja :D )
Tropica táptalaj (vhol olvastam, úgyhogy belekerült pár golyó substrat pro)
Environment talaj
és dragon kő :)

Tápozás:
Akváriumi vízzel szoktam feltölteni. Spriccelni pedig (jobb híjján) ionizált vízzel, amibe kezdetekben profito-t adagoltam, jó pár hete viszont átáltam Be Bright-ra. Kb ez után jött egy kisebb bumm. :)

Kezdeti növények:
Parvula mini (zselés)
Monte carlo (asszem, nincs nálam a lista :$ ) (zselés)
Hydrocotyle verticillata
Ammania sp bonsai (zselés)
Weeping moha (a munkahelyi akiból)

Később csatlakozott 2 kis tő tenellus is, akik most élednek újra.

Így nézett ki az indításkor:
P_20150204_193350_HDR_zpszxyoekbf.jpg

A bonsai nagy bánatomra sehogy sem akart megmaradni 2 nekifutásnak sem, elolvadt akármit csináltam. Ez kicsit átment a monte carlora is, de végül az pár hete eléggé beindult.
A moha pedig először iszonyat bebarnult, semmit sem csinált. Most meg alig bírom irtani a monte carlo alól. A barna rész rajta maradt, azt levágdostam, amennyire tudtam, de egyébként szép zöld és nagyon is erős!
A hydrot a kezdetektől kellett vágnom, hogy ne lepjen be mindent, és a parvula is szépen nőtt, most már jó erős, talán még sűrűsödhetne kicsit. :)

És akkor pár kép tegnapról (utólag láttam, hogy jól nem takarítottam le az üveget, bocsi :$ ):
wabi_3_zpss6bepfaj.jpg

wabi_4_zpsvkteyi3w.jpg

wabi_zpslztwdyjk.jpg

wabi_2_zpsm441lnck.jpg

Továbbiakban szeretném még bővíteni esetleg ismét egy bonsai próbálgatással, de az is lehet, hogy vmi szép vörös stemet próbálnék hozzá, majd meglátjuk. :)

Sok szeretettel várom a véleményeket és a javaslatokat! :)
Sajnálom, hogy csak ilyen szutyok minőségű képekkel tudok szolgálni. :(

Örülök, hogy benéztél!
 
Jó ez a kis wabi. Gondolom, a gömb miatt nem nyomtad tele nagyobb méretű növényekkel.
Ami azt illeti, 4 hónap alatt többre kellett volna vinnie, nem? Nem lehet, hogy a bonsai azért nem maradt meg, mert túl közelről világítottad? Több helyen olvastam, hogy ez nem jó neki valamiért - és nem csak az erős megvilágítás esetén nem. Everekának már ajánlottam egy izzót, ami talán a te lámpádból sem lógna ki és az "ideiglenes" fóliádtól is megszabadulhatnál végre :).
Wabi Kusa - Green glass | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
9 cm a foglalaton felüli hossza, tényleg erős fénye van. Hatását még nem tudom, 3 napos a tálam :)
 
Hát igen, a gömb alak miatt nem lett benne semmi nagyobb. (2 hét múlva esküvőnk lesz, és a dekorációból pár laposabb szélesebb üveg tálat már most megkaptam, arra már más a terv. :D )

Volt fentebb is, az első képen látható, hogy meddig tudom emelni. Akkor semennyire sem nőttek. :( Azt tippeltem, hogy gyenge a világításom. Sajnos a spriccelgetés legtöbb hétvégén szünetel, ez is gondolom közrejátszott.
Illetve még azon tanakodom, hogy a szekrény maga, és a gömb rossz megoldás, mert nem igazán mozog a levegő. Ez érződik is, ha nem segítek rá a légmozgásra, akkor kellemetlen szaga lesz pár nap után. :(

Az is közrejátszik, hogy valami nyálkás pókhálós izét kapott el a tál, ez gondolom a fentiek miatt is jött, meg nyilván mert hozzánemértő vagyok. :)

Agyalok, hogy mi volt az a pillanat, amikor a monte carlo úgy gondolta megindult, az látványos volt, de nem tudnám megmondani. Viszont, amióta az megindult a parvula nem terjed, inkább csak nyúlik. A hydro meg olyan mint a víz alatt, mint a bolond gomba. :)

Arra emlékszem, hogy a hydrot és a mohát leszámítva minden zselés volt, tőlük vártam, h gyorsan megindulnak, de végül ők voltak a leglassabbak. :D (Meg a moha, de az külön sztori.)

Lényegben egy hozzáértőbb kertésznél gondolom már jobban nézne ki, viszont jó tapasztalatszerzésnek. Bízom benne a következő jobban sikerül, illetve hogy asszonykámnak tetszik és engedi a következő próbálkozásokat is! Annyira aranyos, hogy minden vendégünk egyből kérdezi, hogy ez mi az mi, és ő már tök profin mondja mi micsoda, ennek mi a lényege, annak mi... :D
 
Kérdezhetek? Indítottam hétvégén egy tálat. 25 cm átmérőjű, belső mélysége 6 cm. Egy 40 literes (30 cm magas) akváriumba helyeztem a párásításhoz. A fentebb írt izzóval világítom pár centire a folpacktól. Az izzó különösebb hőt nem ad le, de azért párába borul az üveg. A tálban 4 cm talaj van, e fölé állítottam be a vízszintet kb 0,5-1,0 centivel. A 4 nap alatt alig apadt lejjebb, még mindig fentebb van a talajszinttől. Ez így jó? Mármint hogy nem "fűtöm" és hogy nem apad a vízszint. Vagy valami hibádzik?
 
Kérdezni kérdezhetsz, de remélem mások is olvassák, mert én így életem első wabija közben nem hiszem, hogy nagyon nagy mágusnak számítanék. :) (sőt)

Azért íme a véleményem, remélem nem lövök nagyon mellé:
Viszont szerintem mindenképpen párásodna, akkor is, ha nem világítanál rá, nyilván a mennyire párásodik az érdekes itt. :)
Ha a hőtől félsz, akkor rakj be egy hőmérőt, szerintem természetes, hogy "bent" melegebb van, de a vészesen melegtől szerintem amíg a növényeken nem látszik, addig ne félj. Mondjuk tényleg érdekes lehet, hogy mennyire van meleg odabent. :)
A vízszint felteszem azért nem apad, mert annyira azért nem párolog a víz el, és jó része vissza is kerül. Szerintem ez így rendben is van. Sok helyen írják, hogy ezt a vizet időnként cserélik. Én pl nem cseréltem, mert nálam a növények miatt nem kellett annyit lefedni (aztán lehet, hogy ezt is csak én gondoltam így, hiába láttam azt a növényeken ;) ), és valahol olvastam is, hogy sokan elhagyják a cserét, és csak pótolják. Aztán ez is lehet, hogy csak a már nem párásítási szakaszra igaz. :D

És tudom, hogy naplózni nem szándékoztad, de azért egy képet szívesen megnéznék róla! ;)
(meg persze némi infomorzsát is :p )
 
Indítottam hétvégén egy tálat. 25 cm átmérőjű, belső mélysége 6 cm. Egy 40 literes (30 cm magas) akváriumba helyeztem a párásításhoz.
Történetesen én is egy 40 literesbe csomagoltam a wabimat. Pontos növény neveket nem tudok mondani, akkora gyakorlatom nincs, de egyes növények nehezebben alakulnak át ha felszíni vizben állnak, illetve egyszerüen elrohadnak, valószínüleg nagy részüket ez nem zavarja. Ki kell tapasztalnod, illetve wabis - növényes topikokban olvasgatni. Egy biztos az utricularia Graminifolia nem viseli el, zöld takonnyá válik pillanatok alatt és nehéz megállítani az elindúlt bomlást.
Én minden képpen azt tanácsolnám, hogy öntsd le a pangó vizet az akváriumba, az is egyenletesebbé teszi a párásságot. Arra figyelj hogy a talajszemcsék között nem látod a vizet akkor annyira töltsd újra, hogy a felső szemcsék is beszívják a vizet és kifényesedjenek. Megjegyzem ez a legnehezebb játék később is, spriccolja az ember rendszeresen nézegeti, simogatja, aztán azt veszi észte hogy levegő buborékok jelennek meg a tál oldalfalán... lásd az előbbi részt. Meglepő módon a megerősödött gyökeres növények a teljes kókadásból is visszahozhatók. De visszatérve a Te táladra, ha a napi spricceléskor úgy érzed, hogy tulságosan meleg van odabent befüllednek a növények, fakó színüek, sárgulnak az alsó levelek, vidd magasabbra a fényt, az is minden bizonnyal elég lesz, később, ha már megerősödtek, a szinesedés, pirosodás, mély zöldek érdekében vissza engedheted. Addig amig "zárt a rendszer" nagyon kevés vízre van szükség. Maga a spriccelésekkor kipermetezett víz is soknak bizonyúl, le kell önteni a felszíni vizet. Később amikor a szellőztetések egyre hosszabbak érezni fogod hogy egyre több vízre van szükség - még az akváriumból is el fog tünni - akkor kell már a talajt is locsolni.
 
Mindkettőtöknek köszönöm a választ. Természetesen olvastam a wabi összefoglaló(ka)t, a 2-3 "wabi mester" írásaitól a "kezdőbb" naplókig. Erre a részre vonatkozóan, hogy első körben milyen gyorsan fog elpárologni a talajból/ról a víz nem találtam írást. Erre vonatkozott tulajdonképp a kérdésem, azon aggódtam, hogy gyorsabban el kellene párolognia. De akkor vsz le fogom önteni azt a keveset is.
@NTibi Egyébként pont beletrafáltál, véletlenül én is pont az UG-t is ki akartam próbálni (erre pont alkalmas a tál) és mindkét módszerrel próbálkozom egyszerre. Az ültetéses és a @schruz féle szál-fektetős módszerrel is (sőt még a kőre is dörzsöltem egy kicsit :D), nem sok reményt fűzök egyikhez sem. Nálad melyik működik? Nem akarom tovább offolni a naplót, csak a korábbi hozzászólásom miatt itt volt a legkényelmesebb kérdezni :), de szerintem az általános tapasztalatoknak és az ilyen építő jellegű hozzászólásoknak @dantesix is örül...
 
Na közben itt is folynak a történések, mint például a jelenlegi tál parkoló pályára került kicsit.
Matyitól elhoztam egy másik wabit, onnan is került ide plusz növény, ami szépen virágzik azóta, hogy félre raktam, most már csak napfényt kap.

Csináltam egy másik, egyszerűbb tálat, illetve 3 féle utricularia várja nálam a végső helyét. A sandersonii már virágzik is, egyelőre egy virággal, de már nyújtóznak a többiek is. ;)

20151102_230144_zpsrgt7z46p.jpg
 
Mellé, nem ezt akartam írni, a livida virágzik, a sandersonii csak bimbózik, remélem arról is csinálhatok majd lassan képet. :)
 
Szóval a téma indító "tál" már inkább növénytároló lett mára, egy új tál vette át a helyét, ami egyszerűbb lett. Később, ha isten is (és főleg a feleségem) úgy akarja, akkor lesz egy más jellegű tálacska. A jelenlegi egyszerű tálkáról rakok fel később képet. Illetve közben haladok más projektekkel is. Viszont inkább ilyen gyűjtő naplóvá avanzsálnám ezt a naplót ezekről egyben. :)
Lesz egy zen kert jellegű (külföldi fórumról loptam az ötletet) tillandsiás lapos tál. A homok meg a kis gereblye még hiányzik.
Virágzik/bimbózik a 2 féle rencém, amint átültetem a végleges helyükre, ezekről is csinálok képeket. (három féle volt, de az egyiket eléggé megviselte az utazás sajnos)
Aztán egy szívesség révén el kellett látogassak letsgohoz, így került hozzánk 2 kisbolygó is.
Most így egyelőre ennyi. Amint rendeződnek a dolgok minden téren, csinálok majd képeket is. :)
 
És akkor kis update:

Jelenleg egy wabi jellegű tálam üzemel (a növénytároló mellett). Elég egyszerű kis tálacska:
12494497_10153229343992073_1151132653_o.jpg
Az elején a gyenge egypontos világítás miatt a szélekre még nem nőtt be, de amióta keszalvo 24W-os Odyssea-ja világít felette látványosan megindult mindenfelé. Lásd a kis követ jobb alul, na az kétszer ekkora a felszínen. Az mc vastagsága az üveg ezen oldalán látható. Ezt nyírnom kéne gondolom, de egyelőre nincs szívem. Szép üde-zöld, így egyszerűságe ellenére jó ránézni, majd egyszer csak fejlesztek rajta kicsikét. :)

Aztán már feljebb az utricularia livida virágzik (bár most pont nem, őt át kellene ültetnem), de a sandersonii így hálálta meg az új lámpát:
12490163_10153229344077073_1216012999_o.jpg
Amint látható van egy szép kinyílt virág, azon már egy nyíló másik, és még van rajta 2 (a képen csak 1 látszik, de az mögött már megindult még egy szintet), illetve van 4 másik égnek törő szálacska. :)
Itt a tervek szerint lesz mohalabdába ültetés is. Egyszer csak. :)
 
Na és egy másik projekt, a nyugalom jegyében. :)
Nem saját ötlet, egy külföldi fórumról "loptam". Egyelőre csak rádobálva minden:
12494380_10153230969812073_557268311_o.jpg


Még egy kis info közben kimaradt: kollégámtól kapok ro vizet, így azóta mindent ezzel spriccelek. Lehet, hogy csak be beszélem magamnak, de a rencéknek bejött a váltás.
 
Szia!
Nekem is vannak tillindsiáim,én amit leszívok az akvákból,abban áztatom egy fél órát hetente.szépek,jól nőnek.nekem csak full RO-s akvák vannak visszasózva,tápozva.
 
A napokban jön egy jó barátom a fényképező gépével. Ez már csak azért is jó dolog lesz, mert akkor majd megmutathatom, hogy milyen édes kis cuki virágocskákat hoz a monte carlo! :D
 
A napokban jön egy jó barátom a fényképező gépével. Ez már csak azért is jó dolog lesz, mert akkor majd megmutathatom, hogy milyen édes kis cuki virágocskákat hoz a monte carlo! :D

Nálam is virágzott a monte carlo wabi tálban. Először alig vettem észre. Apró fehér (világos) kis virágai voltak. Sajnos abban az időszakban 1 hétre magára kellett hagynom a tálat és a megbízott elfelejtette sprickolni meg felönteni vízzel, így tönkrement.
Egyébként csak az ablakban volt napfénnyel és a végén már volt ahol 8 cm körüli vastagságot ért el. Szép volt. Jól néz ki a te tálad is!
 
Nálam is virágzott a monte carlo wabi tálban. Először alig vettem észre. Apró fehér (világos) kis virágai voltak. Sajnos abban az időszakban 1 hétre magára kellett hagynom a tálat és a megbízott elfelejtette sprickolni meg felönteni vízzel, így tönkrement.
Egyébként csak az ablakban volt napfénnyel és a végén már volt ahol 8 cm körüli vastagságot ért el. Szép volt. Jól néz ki a te tálad is!
Köszi szépen! :)
Tök véletlenül vettem amúgy észre, a szokásos sprickolásnál. Először azt hittem, hogy vmi szösz szállt rá, aztán láttam, hogy több van, mondom biztos, hogy csak a vízcseppek tükröződése, de nem. Nagyon picik! :D
Nálam 2-3 napokat hetente magára marad, de nem okozott gondot a két ünnep között egy 6 napos kihagyás sem. Most éppen már kezd szökni a tálból. :)
 
A tálam új helyre költözött. Gyors csináltam róla még egy képet, már az út előtt gyorsan, szokásos telós:
IMG_20160221_115016.jpg

(Az egyik kő már totál eltűnt a növényzet alatt. :D )

Viszont tegnap este már felkészülten vártam a lehetőséget, így össze is dobtam az új tálat. Képek majd a héten jönnek, ha nem felejtem el. :)
 
Back
Oldal tetejére