• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Danio erythromicron - Kéksávos törperazbóra

Nigro

Alapító
Admin
3615544622_e041b4b781_z.jpg


Ugyan a fajt már 1918-ban leírták, mégis 60 évig egyáltalán nem akavrizálták be és a mai napig is ritkaságnak számít. Teste rózsaszín és narancs színekben pompázik, melyet akár 15 smaragzöld csík keresztezhet. A hímek uszonya vöröses narancssárga, míg a nőstényeké átlátszó. A jó körülmények közt tartott halak izzó színekben pompáznak. Akár csak a Galaxy razbóra, úgy a Danio erythromicron is Mianmar területéről az Inle Lake-ből származik. Azt gondolnánk, hogy a lágy és enyhén savas víz kedvez nekik, de ez nem igaz! A félkemény 5-10 nK keménységű vizet és a 7,2-7,4 közötti pH-t kedvelik. Ilyen paraméterek között, minden további nélkül szaporíthatók is. Csapathalak, ezért javasolt minimum 6db hal együtt tartása.

Tudományos név: Danio erythromicron
Szinonímák: Microrasbora erythromicron
Magyar név: Kéksávos törperazbóra
Csoport: Pontyfélék
Származás: Ázsia; Myanmar (Burma)
Testhossz: 2-3 cm
Természetes élőhely: Inle tó
Viselkedés: Békés csapathal, hasonló méretű halakkal, vagy külön akváriumban tartsuk.
Szaporítás: Elég könnyű, de még ritka
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 40 literre 6 hal
Dekoráció: Növényekkel sűrűn beültetett akvárium.
Hőmérséklet: 24-26 °C
pH: 7,0-7,5
Keménység: 8-12NK°
Várható életkor: 3 év
 
Már régóta szemezek ezzel a halacskával, egy közeli kereskedésben általában van pár darab. Az áruk viszont borsos, a tartási körülményeik meg borzalmasak, ezért megálltam eddig a vásárlást. Ott kellemesen kemény BP belvárosi csapvízben úszkálnak(túlélési arányuk nem ismert).

A kéksávos törperazbóra nevet idejétmúltnak tartom. Remekül rímel a zöldsávos törperazbórára, de mivel ma már tudjuk, hogy nem közeli rokonok, ezért ez nem annyira praktikus név. Halunkat eleinte a Microrasbora genusba sorolták a Boraras fajokkal együtt(innen a hasonló magyar név), de ma már a Danio genusban van a helye. Ahogy a Danio margaritatus sem razbóra már, hanem gyöngy vagy galaxy dánió, úgy ez a faj is megérdemelne egy rendes, rendszertani helyéhez illő magyar nevet. A latin tudásom elég gyér, de a neve fordítása valami olyasmi, hogy "kicsi vöröses dánió". A kéksávos törpedánió félreérthető lenne, mert a zebradánió is kéksávos és a genus többi tagjához képest az is törpe. A harántsávos törpedánió elég jól leírná ezt a fajt szerintem. Vagy a kék tigrisdánió, mivel a tigris is keresztben csíkos, és passzolna a leopárd dánióhoz.

Néhány nemhivatalos angol neve: emerald dwarf' danio,thick band purple zebra danio , cross-banded dwarf rasbora.
 
Nagyon tetszenek ezek a halak, gondolkozom, hogy beszerzek párat. Van valakinek velük tapasztalata?
Főleg az érdekelne, hogy a 11 db galaxy razborával hogy lesznek meg. Ők is ugyanolyan félősek mint a galaxyk? Illetve nem fognak "érdekes" egyedek születni ezen két fajta halacsok együtt tartásából ? :D
 
hszilvia said:
Nagyon tetszenek ezek a halak, gondolkozom, hogy beszerzek párat. Van valakinek velük tapasztalata?
Főleg az érdekelne, hogy a 11 db galaxy razborával hogy lesznek meg. Ők is ugyanolyan félősek mint a galaxyk? Illetve nem fognak "érdekes" egyedek születni ezen két fajta halacsok együtt tartásából ? :D

Senki? :(
 
hszilvia said:
Nagyon tetszenek ezek a halak, gondolkozom, hogy beszerzek párat. Van valakinek velük tapasztalata?
Főleg az érdekelne, hogy a 11 db galaxy razborával hogy lesznek meg. Ők is ugyanolyan félősek mint a galaxyk? Illetve nem fognak "érdekes" egyedek születni ezen két fajta halacsok együtt tartásából ? :D

Ugyanolyan a habitusuk, mint a Galaxy halacsoknak. Kíváncsiak, érdeklődőek, de első időben kicsit félősek, amíg megszokják a helyet. Érdemes azért bújkálókkal ellátott növényesbe tenni őket.

Hogy együtt lehet e tartani? És összeívnak e? Jó kérdés. Szerintem nem, de nincs vele tapasztalat.

Mindenesetre nagyon szépek és ritkák még mindig.
 
Köszi Viktor!

Nálatok csak kifejlett egyedek vannak? Mert észrevettem, hogy azok, akiket kicsinek vettem és nálam nevelkedtek sokkal bátrabbak mint azok, akik már felnőttként kerültek hozzám.
 
hszilvia said:
Köszi Viktor!

Nálatok csak kifejlett egyedek vannak? Mert észrevettem, hogy azok, akiket kicsinek vettem és nálam nevelkedtek sokkal bátrabbak mint azok, akik már felnőttként kerültek hozzám.

Galaxy-ból most kicsik vannak, Danio-ból nagyobbak, de még nem teljesen kifejlettek. A színük már szépecske :angel:
 
Gondoltam írok pár sort erről a gyönyörű halacskáról, mert úgy látszik nem sok embernek van. Hátha többen is kedvet kapnak a tartásához :)

Most kb 2 hete vannak az akváriumomban a galaxy razborákkal együtt. Mondhatom, hogy ha megszokták a helyüket (és sokkal gyorsabban aklimatizálódnak mint a galaxyk) nagyon vagány kis halacskák :) Bátrak, érdeklődőek, de annyira nem csapathalak, mert mindig van 1-2 aki elkódorog :)

Sok infot nem tláltam róla, de kiindulva abból, hogy azért valamilyen szinten "rokonok" a galaxykkal, gondolom a hímek az erőteljesebb szinezetűek, a nőstények kicsit halványabb csíkokkal rendelkeznek.
A legszórakoztatóbb maga az úszásuk - nem is tudom hogyan lehetne leírni - olyan mint mikor egy pillangó rebegteti a szárnyait :D Úgy csapkodnak az uszonyaikkal :D Megpróbálok majd egy videot csinálni róluk, hogy megmutassam mire gondolok.

elképesztően falánkok, míg a galaxyk 9-en vannak ők pedig 6-an, legalább kétszer annyit esznek :)
Érdemes minőségi tápot adni nekik, mert rögtön meglátszik a színükön.

Azt hiszem a nálam lévő vízparaméterek ideálisak nekik, ph 7-7,5 között, gh 7-8, kh 4 körül.
Kf. félévesnek saccolta őket Viktor, nem tudom amugy mikortól ivarérettek, de tegnap este nagyon szépen "lejtették ők is a násztáncot" :)

mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a halacskát, aki szeretne egy érdekes színfoltot az akváriumába:)
 
A hétvégén én is belefogtam ennek a fajtának a kísérletébe is, hátha hasonló sikerrel járok, mint a galaxyk esetében.
A tartási körülmények hasonlóak: jó kis budai szellőztetett csapvíz, Aquatic Nature talaj ADA Nile Sand dekorhomokkal kiegészítve ADA Nílusi dekorhomok (Nile Sand) - 2,6 kg Green Aqua, apróbb fuji kövek Fuji kő Green Aqua, vasfa, karácsonyi moha Vesicularia dubyana 'Christmas' Green Aqua és fissidens Fissidens fontanus Green Aqua, HM, limnophila aquatica Limnophila aquatica Green Aqua és ceratophyllum demersum foxtail Ceratophyllum demersum 'Foxtail' Green Aqua, szivacsszűrő, 24fokos víz, etetés Sera Vipan lemezes, Cyclops Ezee, spirulina tabletta, Tetra Futtermix menü, Aquatic nature tropical energy granulátum, tubifex és fagyasztott artémia, meg cyclops.
Tebang, tölgy és cseresznyefa levél.
Társaságuk 15db sakura garnéla.

Még ugyan eléggé félénkek, a színük sem annyira intenzív, mint a galaxyké, de remélem hamarosan ők is sok kellemes meglepetéssel hálálják majd meg a törődést és gondoskodást.

Szívesen fogadok minden hasznos tanácsot és észrevételt olyanoktól, akik szintén tartanak ebből a fajtából.
 
Egy kedves akvarista társam - Gyuri - már megelőzött, és nem csupán a galaxyk tenyésztésében ért el fantasztikus sikereket, hanem szaporodtak nála már a kéksávosok is. A tapasztalatairól annyit mesélt, hogy a galaxykhoz hasonló körülmények között itt az ivadékok túlélési aránya idáig jóval csekélyebb volt, tehát valamire érzékenyebb ez a fajta; a szokásos 19-20 kicsiből csak 2-3 nőtt fel.
Most épp kísérletezget, illetve abban bízik, hogy a már nála született egyedek felnőve sokkal bátrabbak és ellenállóbbak lesznek, mint a vásárolt példányok.
Sok sikert kívánok neki ezúton is!(y)
 
Sziasztok! Nekem is vannak ilyen halaim. Egy garnélás nanoban vannak, most tervezgetem a költözésüket egy 96 literes aksiba. A felnőtteket alig látom, mert elbújnak a hatalmas mohacsomó mögé. Folyamatosan szaporodnak, a kicsik közül már többen fel is nőttek. Ezek kicsit bátrabbak, mint a szüleik.
 
Sziasztok!
Ma reggel, fél hétkor, munkába induláskor lámpa fel, erre a kéksávosok medencéjében a talajról egy kis fekete csík odébb pattan, aztán be a mohásba!
Születtek picik!:LOL:
Sajnos nem volt időm kutatni utána/utánuk, talán marad belőlük estig.
Gyorsan szórtam be egy kis sera micront, mert folyékony kajám nincs, de majd szerzek be azt is!
Drukkoljatok kérlek, hogy belőlük is hamarosan átkerülhessen pár a nevelő akváriumba!
Csilla
 
Hiába na, úgy látom a csajok valahogy sokkal sikeresebbek a nevelésben. Fel kell kötni a gatyánkat skacok. Valamit túlságosan ellazulunk :D
Gratu a kicsikhez mindkettőtöknek. Ügyesek vagytok(y)
 
Köszönöm, de Gyuri, aki a galaxyknál is hihetetlen sikereket ért el, már jó példával járt előttem a Szilvitől átvett GA-s halcsapattal, tehát áttételesen az egy kicsit a ti sikeretek is!

Ja, és ha látnátok az algagyűjteményem, akkor fájna csak a szívetek igazán, mert olyan aztán sosem lesz nektek!:joyful:
 
Köszönöm én is Viktor!
Csilla a kicsik etetésével kapcsolatban majd többet is írhatnál :) Nálam a nagyobbak banánférget és apró száraz tápot kapnak, a picik meg úgy látszik találnak maguknak valamit.
Ha majd mindennap otthon leszek(hétköznap édesanyám eteti a halakat), akkor komolyabban foglalkozok az ivadékok felnevelésével, átraknám őket egy külön 'nevelde' akváriumba. Kezdő eleségnek a papucsállatkára gondoltam.
 
Nos, este nem várt otthon egy bébiraj, sőt azt az egyet is hiába skubiztam, pedig már folyt a szemem, annyira erőltettem, de hiába. Remélem, a rengeteg moha talán megvédi, aztán megerősödve majd a felszínre evickél, onnan aztán se perc alatt kimentem a hálóval.
Gyuri szerint ezek a csöppségek jóval érzékenyebbek a galaxy ivadékoknál, ezért is ajánlatos folyékony tápot adni nekik a legelején.

Tervben van, hogy hamarosan nagyobb akváriumba költöztetem az állományt, így bízom benne, hogy a következő ikrarakás már sikeresebb lehet.
Természetesen igyekszem naprakész tudósítást adni a változásokról.
 
Ez már nem lehet véletlen, a szemem sem csalt, mivel már korán reggel is ott kóricált 3-4 koránkelő apróság.
Ami pedig még furább számomra, hogy amióta a kicsik elúsztak, a felnőttek is bátrabban jönnek elő a dzsungelből, és nem azért, hogy levadásszák az újszülötteket.

Tövig rágtam a körmöm, mert nem tudom, átrakjak-e pár kicsit külön nevelőbe vagy jól meglesznek itt továbbra is a szülőkkel együtt?
Lehet, hogy a Szilvi által beüzemelt falra akasztható szülőmedence lenne a legjobb megoldás az elúszott kicsiknek.

Szerintetek mi legyen?:nailbiting:
 
Back
Oldal tetejére