• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Szóval, ha jól értem, azzal semmiképpen sem ártok, ha lejjebb veszem a hőmérsékletet mondjuk 23 fokra. Csodát nem várok, de hátha ez is közrejátszik.

Nálunk a melegebb víz rosszabb körülményeket teremtett. De lehet pusztán csak arról van szó, hogy a növények kínlódnak ebben a meleg vízben és ezért van alga.
 
Aha, ez jó gondolat - különösen hogy kicsit tényleg kínlódnak nálam a növények. De ezt eddig inkább következménynek gondoltam, nem kiváltó oknak.
 
Igen, nekem is nagyjából ezek kavarognak a fejemben hónapok óta.

A víz 25 fokos, és a szűrőket is rendszeresen takarítom, sőt nemrég egy kis bacter ballt is bevetettem. Az oxigénhiányon - mérni nem mértem - éjszakai levegőztetéssel próbálok segíteni, a flow pedig a legfertőzöttebb részeken sem tűnik vészesnek. Persze egy plusz pumpa biztosan nem rontana a helyzeten...
Többen is említettétek a koszos aljzatot, és most én is ezt látom a legesélyesebb hibaforrásnak. Hétvégén csinálok egy alapos talajporszívózást és mivel az egyik szűrő tisztítása is esedékes, egyúttal azt is.

(Egy technikai kérdés: Van egy JBL AquaEXem, de nem nagyon használtam, most viszont be akarom vetni az alaposabb tisztítás érdekében, de attól félek, hogy a parvulát is kitépkedi. Ti hogy szoktátok csinálni?)

Aztán csinálok egy 3-4 napos blackoutot, majd óvatosan állok vissza a mostani világításra.
Egyelőre ez a terv. Kösz a tippeket mindenkinek, ha lesznek tanulságok, amiket le tudok vonni, mindenképp megosztom veletek.


Rákerestem, szerintem ez az: Planorbella duryi. Vannak üres csigaházak, de nincs, ami megehette volna. Az üres házak egy része kicsit ki van fakulva. A PH 6.7-6.8 körül van, de nem hinném hogy a mész kioldódott belőlük, bár biztosan már semmit sem merek állítani. :)

A parvulát vagy kikerülöd, vagy visszaülteted. Mást nem nagyon tudsz csinálni. Szerintem ha megbolygattad az egész medencében a talajt, akkor ne legyen közvetlenül utána BO. Elsőnek inkább az áramláson változtass.
(Arra érdemes odafigyelni, hogy 1-1 változtatás után hagyni kell elég időt: megvárni milyen eredményt hozott. Ha egyszerre variálsz több mindent nem fogod tudni, melyik hozta meg valóban a sikert?)

Szerintem - ha tudsz, vigyél be egy adag vizet a GA-ba és méresd meg az értékeit.
 
A neptunos algagátlót esetleg próbáltad? Én most a staghornra és egyéb, zöld szőrökre mentem rá vele (eddig nem használtam semmi ilyen készítményt), és eddig úgy látom, hogy rendesen odavágott az algáknak. Ez kék és zöld algák elleni cucc. A halaknak és garniknak nem lett semmi bajuk tőle.
 
A parvulát vagy kikerülöd, vagy visszaülteted. Mást nem nagyon tudsz csinálni. Szerintem ha megbolygattad az egész medencében a talajt, akkor ne legyen közvetlenül utána BO. Elsőnek inkább az áramláson változtass.
(Arra érdemes odafigyelni, hogy 1-1 változtatás után hagyni kell elég időt: megvárni milyen eredményt hozott. Ha egyszerre variálsz több mindent nem fogod tudni, melyik hozta meg valóban a sikert?)

Szerintem - ha tudsz, vigyél be egy adag vizet a GA-ba és méresd meg az értékeit.
Ez is jó terv lenne, majd észben tartom, ha arra járok valamikor. A meglevő cuccokkal (vagyis plusz keringető meg egyebek nélkül) az áramláson szerintem már nem nagyon tudok javítani - a mostani állapot is már egy javított a korábbihoz képest. A talajtisztításban azért hiszek valamennyire, hogy segíteni fog. A parvula sorsán meg még gondolkodom...

A neptunos algagátlót esetleg próbáltad? Én most a staghornra és egyéb, zöld szőrökre mentem rá vele (eddig nem használtam semmi ilyen készítményt), és eddig úgy látom, hogy rendesen odavágott az algáknak. Ez kék és zöld algák elleni cucc. A halaknak és garniknak nem lett semmi bajuk tőle.
Nem. Egyedül a BlueExitet, de nem segített. AlgExitem van még otthon vésztartaléknak, de az meg BGA-ra nem jó, viszont egyszer használtam staghornra, vagy pontosan már nem is emlékszem mire - akkor bevált.
Ha végül vegyszeres megoldásra kényszerülök, észben tartom ezt is, kösz. Meg persze a Python Gitet. :)
 
Ez is jó terv lenne, majd észben tartom, ha arra járok valamikor. A meglevő cuccokkal (vagyis plusz keringető meg egyebek nélkül) az áramláson szerintem már nem nagyon tudok javítani - a mostani állapot is már egy javított a korábbihoz képest. A talajtisztításban azért hiszek valamennyire, hogy segíteni fog. A parvula sorsán meg még gondolkodom...
Hány napos blackoutokat csináltál korábban ? Nekem a full 5 napos sötétség eltűntette a BGA-t., azóta egyáltalán nem jött elő, nálam szerintem a 0 nitrát szint volt a ludas.
(Amazonia talaj, átlag low tech akva, indítás után 3 héttel volt egy elég komoly BGA támadás, kb az aljzat 20%-án)
 
Hány napos blackoutokat csináltál korábban ? Nekem a full 5 napos sötétség eltűntette a BGA-t., azóta egyáltalán nem jött elő, nálam szerintem a 0 nitrát szint volt a ludas.
(Amazonia talaj, átlag low tech akva, indítás után 3 héttel volt egy elég komoly BGA támadás, kb az aljzat 20%-án)
5 naposakat általában. Utána egy hétig még fél fényerővel világítottam, de pár héttel a teljes fényerő visszaállítása után újból megjelent.
És többet tápozol azóta, vagy adagolsz nitrátot pluszban?
 
5 naposakat általában. Utána egy hétig még fél fényerővel világítottam, de pár héttel a teljes fényerő visszaállítása után újból megjelent.
És többet tápozol azóta, vagy adagolsz nitrátot pluszban?
Hát utána a fény növelésével párhuzamosan növeltem a tápozást is, EI szintre GA tápokkal, utána még mindig 0 volt a nitrát, végül még műtrágyás táptablettát is tettem be...de folyton 0 a nitrátom még mindig. De úgy érzem hogy 'felülről' nulla, tehát szerintem azért van benne a nitrát csak elfogyogat. Amikor BGA-m volt akkor viszont 0.0 nitrát lehetett benne és az már problémás volt (+még a fényem is túl sok lehetett, azóta az is kevesebbet megy)
Csak azért kérdeztem ám, mert sokan csak 3 napot csinálnak és a blackout 'ingyen' van, szerintem szétszedés előtt végső elkeseredésben mindenképp érdemes megpróbálni egy jó hosszút (legalább 5napost)! Remélem sikerül megszüntetned az algát!
 
Kösz a biztatást - a teljes szétszedést szeretném még elkerülni, úgy legalábbis mindenképp, hogy kényszerből kelljen. Tegnap csináltam egy tavaszi nagytakarítást, jó alapos talajporszívózással - hát volt benne anyag rendesen..., úgyhogy most kicsit reménykedek. Egy pár napra blackoutolok is, mivel kézzel nyilván nem tudtam az összes algát kiszedni, a hőmérsékletet meg lejjebb vettem, kábé 22 fokra. Oké, hogy ezzel megsértettem az "egyszerre csak egy dolgon változtatunk" törvényt, de vállalom a következményeket. :)
 
Bár a 4 napos blackout nem tüntette el nyomtalanul a BGA-t, nem akarom további fénymegvonással kínozni a növényeket, úgyhogy ha feltűnik itt-ott némi alga, kiszedem vagy lecarbózom. Hogy a talajtakarítás mennyit segített, még nem tudom, ahhoz még túl kevés idő telt el, de egyelőre kezelhető a helyzet. Ha visszaállok a normál fénymennyiségre, akkor többet tudok mondani.
 
Hát, sajnos úgy tűnik, nem oldódott meg a probléma. Már most, hogy még nem is teljes fényerővel világítok, egyre több helyen kezd újra megjelenni az alga. A talajon, növényeken, dekoráción is. A víz szagán is lehet érezni.
Azt hiszem, kifogytam az ötletekből.
 
a teljes szétszedést szeretném még elkerülni, úgy legalábbis mindenképp, hogy kényszerből kelljen. Tegnap csináltam egy tavaszi nagytakarítást, jó alapos talajporszívózással - hát volt benne anyag rendesen

Én ugyanígy voltam vele, aztán mégis úgy döntöttem: szét kell szedni. A nagytakarításon átestem, de csak részeredményt hozott. Nálam is volt bőven mulm.

a 4 napos blackout nem tüntette el nyomtalanul a BGA-t

Kevés volt a 4 nap, jobb lett volna a 7 napos. Biztos sikerült rendesen betakarni?
A növényekre való tekintettel legalább 2-3 hétig most ne csinálj újra.

Hát, sajnos úgy tűnik, nem oldódott meg a probléma. Már most, hogy még nem is teljes fényerővel világítok, egyre több helyen kezd újra megjelenni az alga. A talajon, növényeken, dekoráción is. A víz szagán is lehet érezni.
Azt hiszem, kifogytam az ötletekből.

Nálam most a növényekre telepedett rá, főleg a mohákat "szereti". Sajnos én is, úgyhogy nem maradhat. Az illat valóban árulkodó. A hiba okát a vízben/talajban felhalmozódó bomlástermékekben látom. Korábban volt már szó itt a topic-ban hogy a spórái a levegőben ott vannak. A medencébe könnyen bejutnak, ahol egyből lecsapnak a tápanyag kínálatra. Az áramlás biztosítása önmagában nem megoldás, mert nálam a Crypto levelén nő, ami a kifolyó alatt van egyből. Csak úgy legyezi a kilépő víz.
Valószínűleg több faja is lehet ennek a nemzetségnek, és mindegyik más-más körülményeket kedvel. Azért olyan strapabíró. Lehet hogy nagyjából ugyanúgy néz ki mint egy másik, és lehet hogy vagy 20 faj is ugyanúgy néz ki mint egy másik.
Algák ellen a hínárnövények jelenthetik a megoldást: elszedik (felhasználják) az algák elől a tápanyagot. Viszont a már fennálló helyzetet - szerintem(!) - átrendezés nélkül nem lehet megoldani. Maximum ideig-óráig.
 
Kevés volt a 4 nap, jobb lett volna a 7 napos. Biztos sikerült rendesen betakarni?
A növényekre való tekintettel legalább 2-3 hétig most ne csinálj újra.
Ebben igazad lehet, legközelebb (még egyszer, utoljára) megpróbálkozok egy 7 napossal. De sajnos a növények tényleg nem vennék most jó néven: a rotala eléggé megritkult és a talajporszívózáskor megbolygatott parvula se nagyon tért még magához.
És mielőtt végső elkeseredésemben új hobbit keresek, talán a Phyton Gitnek még adok egy esélyt. Mert a BlueExit sem használt, de ez, gondolom, kiderült. :)
 
Ebben igazad lehet, legközelebb (még egyszer, utoljára) megpróbálkozok egy 7 napossal. De sajnos a növények tényleg nem vennék most jó néven: a rotala eléggé megritkult és a talajporszívózáskor megbolygatott parvula se nagyon tért még magához.
És mielőtt végső elkeseredésemben új hobbit keresek, talán a Phyton Gitnek még adok egy esélyt. Mert a BlueExit sem használt, de ez, gondolom, kiderült. :)

Ha túlélem a hétvégét és az átrendezést, megírom a tapasztalatokat. Én biztos nem rontanám még tovább a helyzetet vegyszerek beleborogatásával. Az új hobbiban is jöhetnek emelkedők, és ugyanúgy elvehetik tőle a kedvedet. Előbbre nem vagy.
 
Sziasztok!
Lassan 2 hete megy az újra indított akváriumom, a korábbit ellepte a BGA, részben ezért is indítottam újra, a szűrőt meg tartottam érintetlenül (jól keveri a vizet, nincs eltömítve, de hétvégén kipucolom, hátha, nem akartam az átalakítás után még ezzel is terhelni a megmaradt szűrő bacikat).

A parvula végein kezd ismét megjelenni a BGA, nagyon nem örülnék ha a frissen betelepített növényeket, amik még meg sem kapaszkodtak rendesen belepné :(
van valami jó tanács? teszt csíkkal mérek rendszeresen, naplóban a részletek. Lehet túl parázom a dolgot, de a BGA egyszer már nagyon kicseszett velem...
 
Sziasztok!
Lassan 2 hete megy az újra indított akváriumom, a korábbit ellepte a BGA, részben ezért is indítottam újra, a szűrőt meg tartottam érintetlenül (jól keveri a vizet, nincs eltömítve, de hétvégén kipucolom, hátha, nem akartam az átalakítás után még ezzel is terhelni a megmaradt szűrő bacikat).

A parvula végein kezd ismét megjelenni a BGA, nagyon nem örülnék ha a frissen betelepített növényeket, amik még meg sem kapaszkodtak rendesen belepné :(
van valami jó tanács? teszt csíkkal mérek rendszeresen, naplóban a részletek. Lehet túl parázom a dolgot, de a BGA egyszer már nagyon kicseszett velem...

Az újraindításkor ki kellett volna mosni - szerintem. Ha jutott a szűrőbe is a BGA-ból még a régi vízből, akkor sikerült átemelni az újra indított akváriumba. Amit tehetsz, hogy leszedegeted ahonnan tudod.
 
a sün csigák nagyon sok mulmot termelnek, 3 db van belőlük, akár még arra is gondolok hátha emiatt is kezdi el a kék-zöl alga jól érezni magát, kiszedem őket és meg látom mi lesz az eredmény, napi vízcsere megy, ha nem változik a helyzet, algaölő szert keresek.
 
a sün csigák nagyon sok mulmot termelnek, 3 db van belőlük, akár még arra is gondolok hátha emiatt is kezdi el a kék-zöl alga jól érezni magát, kiszedem őket és meg látom mi lesz az eredmény, napi vízcsere megy, ha nem változik a helyzet, algaölő szert keresek.
Az eredménynek örülnék, mert nálam is laknak jó páran!
 
Back
Oldal tetejére