• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cserepes emers próbálkozás

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Már régen szemezem az ADA stílusú Wabi-Kusa-kal de valahogy úgy érzem, hogy ha most hirtelen belekezdenék valószínűleg meghalnának a növényeim.
Tehát úgy döntöttem, hogy mielőtt belevágok az Aquascapingbe víz felett, először tanulmányozom kicsit az emers vízinövényeket máshogy.
Sajnos van egy olyan érzésem, hogy az első próbálkozásom így sem lesz sikeres :)

A szükséges dolgok negyedét kellett csak megvennem, a többi már volt itthon is.

Vettem egy kis 25 literes akváriumot, egy tekercs folpack fóliát meg pár db kis méretű műanyagcserepet.
Ami volt itthon: egy régi 2x15 W-os T8 armatúra benne egy 10000K és egy GroLux cső, (lehet hogy majd lecserélem a 10000K-t 6500K-re),
sima kerti virágföld (ez lesz szerintem a dolog hátulütője), maradék JBL Manado és akváriumvíz.

A cserepeket majdnem teljesen feltöltöttem virágföld és Manado keverékkel (kb 70-30% arányban) és kb egy cm vastagon a tetejére a cserép pereméig
szórtam Manado-t. Ebbe kerültek a növények. Ludwigia repens, hydrocotyle sibthorpioides, hemianthus micrantemoides és karácsonymoha került a mixbe
egyenlőre, de később mással is próbálkozom majd. A növények mind nyírásból vannak. Ezután a csrepek pereméig feltöltöttem az akit vízcseréből származó
akváriumvízzel és nyomtam bele egy egy mili GA Microt/Macrot. Kb 5 liter víz lehet a tankban most. Aztán az aki tetejét lefolpackoztam 3 rétteggel és rákerült a
lámpa is ami napi 10 órát ég.

Ez a történet 3 napos. Mivel a cserepek alján lyukak vannak, a víz már most "szép" sárga a virágföld miatt :D gondolom hamarosan óriási alga invázió lesz.
Tervezem még egy nagyon pici áramoltató beszerzését ami keveri és oxigénezteti a vizet valamennyire és igyekszem majd heti vízcseréket is csinálni.

A növények mára szépen felegyenesedtek és a pára szépen képződik az üvegen, bent trópusi lehet a hangulat :D.

Mindenféle tanácsot és észrevételt szívesen elfogadok mert olyan területre léptem ahol enyhén szólva csak tapogatózni tudok.

Itt van két kép a dologról. Ezek rögtön beüzemelés után készültek:
emers1.jpg

emers2.jpg

Ja igen, a fehér dobozos növény is hydrocotyle sibthorpioides amit másfél hete ültettem bele virágföldbe és tettem rá tetőt. Ez a tank beüzemelése előtt volt.
Már most szépen nő :)
Ha érdemleges változás lesz teszek fel friss képeket.
 
Szia, nem nem hagytam. Kellett volna? Úgy tudtam, hogy nem jó ha szellőzik és csak hetente érdemes egy kis levegőt beengedni, hogy a CO2
bejuthasson.
 
Így első ránézésre nekem az a gondom, hogy halott a víz. És lehet pont emiatt lesz sikertelen a projekt.

Szóval vagy teljesen víz nélkül próbálnám párásítással, vagy mint a hydroponics rendszerekbben a viz folyamatos áramoltatásával és oxigénnel való dúsításával, hogy a gyökerek állandóan oxigénhez jussanak.
 
Igen igen, írtam is, hogy tervezem az áramoltató beszerzését. A shopban láttam van Hydor Koralia Nano EVO 900 vízforgató pumpa. Ez megfelel nekem szerinted, Viktor?

Ugyanakkor, bár szerintem is igazad van, a Wabi-Kusa tálakban sem forgatja a vizet semmi a Book of ADA-ban sem és mégis gyönyörűek a növények. Ez miért
működhet? Esetleg a vízcserék sűrűsége miatt?
 
schruz said:
Igen igen, írtam is, hogy tervezem az áramoltató beszerzését. A shopban láttam van Hydor Koralia Nano EVO 900 vízforgató pumpa. Ez megfelel nekem szerinted, Viktor?

Ugyanakkor, bár szerintem is igazad van, a Wabi-Kusa tálakban sem forgatja a vizet semmi a Book of ADA-ban sem és mégis gyönyörűek a növények. Ez miért
működhet? Esetleg a vízcserék sűrűsége miatt?

Lehetséges, hogy a pumpa elég lenne az áramláshoz. Akkor már csak egy kis oxigént kellene bevinni valahogy valami hatalmas porlasztóval.
Japóknál az ilyen cserepes rendszereket teljesen vízmentesen látom párásítással, vagy folyamatos esőztetéssel.

De a Deep Water Culture DWC szerint is lehet érdemes lenne megpróbálni, ahogy elkezdted. Csak akkor tápanyag dús, oxigénnel folyamatosan dúsított víz. Ne legyen a növény tökig elmerítve ezt esetleg a styro-ból kivágott lappal tudod lebegtetni.
http://www.diy-guides.com/building-a-de ... ic-system/
 
Már csak amiatt is gondolom,hogy nem jó szellőzés nélkül teljesen beborítani,mert ha nincs szellőzés,elég hamar felveszik a co2t a növények..valamennyi szellőzést szerintem érdemes lenne hagyni..párásítás + a víz úgy is párolog.. kiszáradni biztos nem fognak a növények :)
 
viktorlantos said:
schruz said:
Igen igen, írtam is, hogy tervezem az áramoltató beszerzését. A shopban láttam van Hydor Koralia Nano EVO 900 vízforgató pumpa. Ez megfelel nekem szerinted, Viktor?

Ugyanakkor, bár szerintem is igazad van, a Wabi-Kusa tálakban sem forgatja a vizet semmi a Book of ADA-ban sem és mégis gyönyörűek a növények. Ez miért
működhet? Esetleg a vízcserék sűrűsége miatt?

Lehetséges, hogy a pumpa elég lenne az áramláshoz. Akkor már csak egy kis oxigént kellene bevinni valahogy valami hatalmas porlasztóval.
Japóknál az ilyen cserepes rendszereket teljesen vízmentesen látom párásítással, vagy folyamatos esőztetéssel.

De a Deep Water Culture DWC szerint is lehet érdemes lenne megpróbálni, ahogy elkezdted. Csak akkor tápanyag dús, oxigénnel folyamatosan dúsított víz. Ne legyen a növény tökig elmerítve ezt esetleg a styro-ból kivágott lappal tudod lebegtetni.
http://www.diy-guides.com/building-a-de ... ic-system/
Ha ZaCK tanácsára rakok szellőző lyukakat a fóliára és keverem a vizet a Koraliával de úgy, hogy a víz bőven fodrozódjon/csobogjon is néha akkor nem feltétlenül szükséges a levegőztetős/porlasztós megoldás, nem?
Abból indulok ki hogy akváriumoknál a felszín mozgása kielégítő (ha nem is bőséges) mennyiségű oxigént juttat a vízbe. Mivel itt nem kell a CO2-t a vízben tartani, nyugodtan csoboghat is akár a vízfelszín... nem?

De még mindig nem válaszoltál arra, hogy szerinted miért működhet a Wabi-Kusa szőrő, áramoltatató, pumpa vagy oxigéneztetés nélkül. Nagyon sok ilyen rémesen egyszerűnek tűnő tálat lehet látni pl külföldi fórumokon is és a "talaj labda" is csak föld/tőzeg szerű anyagból van, nincs semmi aquasoil vagy ilyesmi. Pl itt: http://www.tankspiration.com/2010/05/wabi-kusa-pre-planted-balls-and-doaqua/, vagy itt:
http://www.akvaryumportali.com/threads/2288-Paludaryumda-Wabi-kusa-penjing-ve-bonsai vagy itt: http://completeaquarium.blogspot.com/2011/01/wabi-kusa.html
Ezek elvileg mind "halott" vízben ázó növények. Vagy rosszul érzem?

A levegőztetést mindenképp meg szretném úszni.
 
Szombaton megvolt az első majdnem 100% vízcsere. Utána adagoltam egy kevés ADA GreenBactert meg Python Gitet és ismét egy-egy nyomás Micro-t, Macro-t.

ZacK tanácsára szúrtam egy rakás szellőző lyukat a fóliára, illetve Viktor tanácsára bekerült egy ZacK-től kapott pici belső szűrő ami szűrőközeg nélkül megy, csak vízforgatás gyanánt. MÉGEGYSZER KÖSZI ZacK!! :D
Bent a levegő egyébként érzésre lehet vagy 30-35 fokos. Ha a növények nem lennének ilyen egészségesek azt gondolnám ez baj.

Eddig elégedett vagyok, bár végülis még bármi történhet. Algásodás egyelőre nincs :shock: Ezen csodálkozom mert a víznek olyan magas lehet az ammónium/nitrit tartalma hogy csak na. Még a BGA sem jött elő
pedig az ugyebár szereti az álló vízet! Furcsálom nagyon (persze örülök is neki). Arra gondoltam hogy esetleg a virágföldben amit használok lehet valami anyag ami gátolja az algásodást. Másra nem nagyon tudok gondolni. Remélem később sem nagyon jön majd elő alga. A növényeknek viszon semmi bajuk tőle.

A növények nagyon jól vannak. 11 nap alatt a ludwigia szálak kétszeresükre nőttek. érdekes hogy víz felett is hoz oldalt gyökereket néhány levél alatt. Jó, a ludwigiát víz alatt sem kell félteni, gyors növény de így emersen úgy látom 2-3x gyorsabban nő. A HM már nagyjábol lecserélte leveleit emersre és minden levél mellett új hajtásokat hoz. Ha így folytatja hamarosan kis pamacsokat formál ahogy vártam :) De jó! :D A sibthorpioides is nagyon jól van, szépen terjed, mondjuk ez várható volt mivel ő nem is igazán vízi növény, inkább mocsári (azt hiszem). A karácsony moha fejlődik a leglassabban de már ő is kezdi hozni az emers hajtásokat. Hozzá kell tenni, hogy szegény nagyon meg van gyötörve mert már vagy 3 hónapot állt az ablakban egy befőttes üvegben hideg vízben, tehát valószínüleg neki kelleni fog még idő hogy magához térjen.

Ha marad ez a növekedési tempó jövő hét végén meg kell nyirnom a hydrot és a ludwigiát mert benövik a lassabb HM-et és a mohát. Akkor egy kép a szombati állapotról:
emers_03112011.jpg

Egyébként remélem érdekel titeket egy ilyen jellegű próbálkozás, bár tudom hogy az aquascaping sokkal szebb dolog. Ez meg kifejezetten ronda a cserepek meg a fólia miatt :D Ezt az egészet tényleg csak tanulás céljából csinálom hogy indíthassak majd egy Wabi-Kusa tálat illetve, hogy ne kelljen minden lenyírt növényt kidobnom.
 
Persze, hogy érdekel, szerintem sokunk fejében megfordult már valamilyen formában egy Wabu Kusa tál, csak valamiért elmaradt, most van valaki aki kipróbálja és lehet sokaknak ad egy plussz lökést, amiért még nem kezdték el. Én is nevelgetek otthon egy tálacskát tenellussal és acicularissal szépen nő mindkettő csak rettentő lusta vagyok képet felrakni. :roll:
 
Örülök,hogy jól szuperál a szűrő!Tényleg látható a fejlődés a növényeken,mivel a levegő kevésbé sűrű közeg,mint a víz,szerintem nem kellene gondot okozzon a növényeknek a magasabb hőmérséklet.Amiatt is gondolom,hogy ez az emers dolog nem lehet közömbös a fórumozóknak,mert engem speciel maguk a növények is érdekelnek,és bár ez talán még egy kicsit elhamarkodott kijelentés,de maga a botanika is.Én is elgondolkoztam rajta,hogy kellene indítani egy tálat :)
Összegezve:csak így tovább :thumbup:
 
Sajnos előző héten nem volt időm updatelni a változásokat, de fotókat készítettem. Ma bepótolom az előző hétvégi dolgot.
Előszőr is a három réteg fóliát levettem egy rétegre így valószínüleg kicsit gyorsabb lesz a növekedés mert több fény jut a növényekhez.
A víz szintjét lefeleztem, hogy a moha el tudja dönteni emers legyen vagy submers :lol: Azért is feleztem hogy megnézzem így jó a növenyeknek mert ugye így lett csak igazán emers a dolog.
A szűrő fújó ágát feljebb irányítottam, így még jobban levegőzteti a vizet.
A növények gyorsan nőnek. Előző szombaton meg kellet nyírni őket. A ludwigia szálat ledugványoztam.
Alig akartam elhinni, de a ludwigia gyökerei már most nönek ki a cserép alján lévő lyukakon. Ezek szerint szereti a virágföldet.

Nyírás előtt:
top.jpg
side-1.jpg

Nyírás után:
cut.jpg
Megjelent az alga is végre :D de csak egy nagyon kevés a HM is szép, a moha is egyre szebb.

És egy kis ráadás. 100 l-es akimban a HM szőnyeg nyírása után kb egy hónapja beleakadt pár szál HM a heteranthera bokor tetejébe. Az eredmény:
hm.jpg

Ma vagy holnap írok a tegnapi állapotról is, csak ha érdekel valakit ;).
 
Nagyon jó, ezekből a növénykéből meg csinálhatod a wabit ha lesz már indíttatásod hozzá ;) Én is teszek fel már képet az enyémről.
 
Szépen nőnek a növények,Grat!
Azért irigylésre méltó,hogy ennyire tudsz örülni az alga megjelenésének :D :lol:
Lehet,hogy írtad,csak elkerülte a figyelmemet,de csapvizes a feltöltés vagy lágy vizes?
 
Igazi emers és submers növénytermesztő leszel a végén, gratu.! ;) :thumbup:
 
ZaCK said:
Lehet,hogy írtad,csak elkerülte a figyelmemet,de csapvizes a feltöltés vagy lágy vizes?
Csapvizes. Amint lesz RO-m egy hónapon belül átváltok lágyvízre. Heti egyszer spriccolom meg a növényeket szintén csapvízzel.
Mégegyszer jobbulást, ZaCK! :D

Köszi Cecska! Köszi inadsz, várom nagyon a képeket.
Képzeljétek rájöttem, hogy apámnak van egy Indiából származó 60 centi átmérő körüli fém ötvözet tálja. Hármat találhattok mit csinálok majd
belőle ha melegebb lesz az idő a kertben :D :lol: Élt benne sokáig egy aranyhal és nem volt semmi baja. Nagyon kíváncsi vagyok hogy lesz-e akváriumi
növény ami megmarad majd... :?

Na de akkor jöjjön a legutóbbi szombati update.

A víz szintje csere után méglejjebb került. Kicsit nőtt az alga mennyiség de még mindig nem számottevő. Egy dologra rájöttem. Ha wabi-kusákat csinálok nem lesz jó a virágföld. Nem azért mert ez nem jó a növényeknek, épp ellenkezőleg, nagyon erős gyökérzetet vernek bele és köszönik szépen kicsattannak az egészségtől. Nincs egyetlen fonnyadó vagy akéárhogyan is beteg levelük. A virágföld, lehet hogy ez sokaknak evidencia volt már mielőtt elkezdtem a mondatot, iszonyatosan színezi a vizet és ez nagyon esztétikátlan. Nem tartja sokáig a tápanyagot sem. Jelen pillanatban azon gondolkozom hogy lehet hogy ritkítanom kéne a vízcseréket mert így nagyon hamar el fog fogyni a tápanyag a vízből. Mit javasoltok?

Képek:
oldal.jpg
moha.jpg

fent.jpg


A wabi-kusákra meg született egy ötletem talaj megoldásra. Nagyanyámtól szereztem egy lyukacsos műszál anyagot amibe mintákat szoktak szőni. Nem tudom mi a neve az ilyen anyagnak. Ebből kivágok majd egy megfelelő méretű kört, a szélébe belefonok műszálas cérnát és meghúzom, hogy ilyen "félgömb" alakot formáljon. Alulra és oldalra Amazoniát tennék, és a "félgőmb" közepére pedig JBL Aquabasis-t. A műszálhálót befuttatnám szárazföldi és vízimohákkal, HC-val stb. A felső része nyitott tehát oda tetszőlegesen lehetne ültetni a növényeket. Mi a véleményetek?
 
A cserepek tetején van egyetlen centi JBL Manado is.

JAVÍTÁS:
Hülyeséget mondtam annyiból, hogy a föld, a föld javára :p kb 1:10 arányban keverve van Manadoval. Ez nem igazán számottevő arány inkább csak azért raktam bele hogy jobban tartson allágra.
 
A lényeg a lényeg, hogy az akvarisztikai táptalajok is kakaót csinálnának a vízből, ha nem kerülne rájuk 5x annyi általános talaj.
Nekem van egy mini wabi-cusa tálkám, csak hideg volt a télen és vegetál, virágföld van alatta de dekorhomok nem engedi "ki". (Remélem nyáron be indul szépen)
Ilyen szempontból nem a virágföld az oka a színezésnek, akvarisztikai talajjal is így járnál.
(szerintem)
 
Back
Oldal tetejére