• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Continuities

ideoda

Legenda
Indítás: 2017.02.28.

Ez az első olyan építésem, amit teljesen átgondoltam, és előre megterveztem, a hardscape-et, és a növényeket is. Már most látom a végét, illetve tudom, hogy mit szeretnék látni a végén, pontosabban a csúcsán.
Térfogat: 180 liter
Méret: 110x40x42
Anyagok: Tropica táptalaj, Amazonia 35 liter, Tropica powder, Frodo kő, bazalt kő, RedMoor
Élőlények: Glosso, Crenata, HC, HM, vörös Rotala, Ludwigia Glandulosa, Tripartita, barna Crypto Wendtii, Stau, Pinnatifida, 12 db Oto, 1db CRS, bacik
Felszerelés: CO2, Ga Micmac, Nitro, Fosfo, skimmer, Atman CF-1200, Filterlith, JBL csepptesztek, RO, AquamorfLED
WP_20170319_20_23_51_Pro.jpg

A kép még csak nagyvonalakban készült el, és ennél sokkal részletesebb lesz, több fával, kővel, de még nagyon az elején tartok. A növények zöme még csak most asszimilálódik, és most váltanak submers-re. Az indítást megkönnyítve beérett szűrővel kezdtem, így ammónia és nitritcsúcsom nem volt.
 
Utoljára módosított:
Segítségem is volt az építéshez.
Lehet rögtön így kellett volna kezdeni :) Elég fasza ez is, sőt (y).
A jobboldali hurkot - ami benyúlik középre - nem tudod a felfelé mutató ágak elé helyezni? Vagy fordítva (másképp fogalmazva), a kisebb ágakat a hurok mögé. Mert akkor olyan lenne, mintha előre felé mutatna az a hosszú ág, így viszont olyan, mintha hátrafelé és ehhez túl vastag a vége. Mindezt arra alapozom, hogy innen úgy tűnik, hogy ezek az ágak szinte összeérnek és helyváltoztatás nélkül, kis igazítással megoldható amit írtam (bár az a tekergőzés abban a csomópontban innen is eléggé gyanús). Ha tévedek, akkor nem szóltam.
A baloldali kompozíciót meg - úgy ahogy van - pár! centivel a kövek vonala mentén hátrafelé vinném, hogy a képen kicsit jobbrább-feljebb kerüljön. Ennyit változtatnék. Amúgy faszán adja a mélységet, meg a lehetőségeket. Ezt már a világért se szedném szét én sem - ha értesz ;)
 
Lehet rögtön így kellett volna kezdeni :) Elég fasza ez is, sőt (y).
A jobboldali hurkot - ami benyúlik középre - nem tudod a felfelé mutató ágak elé helyezni? Vagy fordítva (másképp fogalmazva), a kisebb ágakat a hurok mögé. Mert akkor olyan lenne, mintha előre felé mutatna az a hosszú ág, így viszont olyan, mintha hátrafelé és ehhez túl vastag a vége. Mindezt arra alapozom, hogy innen úgy tűnik, hogy ezek az ágak szinte összeérnek és helyváltoztatás nélkül, kis igazítással megoldható amit írtam (bár az a tekergőzés abban a csomópontban innen is eléggé gyanús). Ha tévedek, akkor nem szóltam.
A baloldali kompozíciót meg - úgy ahogy van - pár! centivel a kövek vonala mentén hátrafelé vinném, hogy a képen kicsit jobbrább-feljebb kerüljön. Ennyit változtatnék. Amúgy faszán adja a mélységet, meg a lehetőségeket. Ezt már a világért se szedném szét én sem - ha értesz ;)
Érdekes amit írtál, én máshogy látom ezeket. A jobb oldali hurok elforgatása teljesen megváltoztatná a képet, mert ott több ág együtt mozogna, majd lövök felülről is képet, és meglátod, hogy miért.
A bal oldalát szívem szerint épphogy előrébb hoznám, csak az baj, hogy útban van a frontüveg :) A bal és a jobb oldalnak nem szabad egyenlő messze lenni, ott pont hogy nem törekszem szimmetriára -> Nem csak két fakupac lesz benne, mint most a bal meg a jobb, hanem hátrafelé is lesznek kisebbek, vadabb lesz.
 
Utoljára módosított:
Vágom, hogy lesz még bőven kiegészítés, vagyis hát írtad is :) Gondolom a HM-et se véletlenül nyírtad jóelőre perspektívikusan... A baloldal kupac mozgatásával az lett volna a célom, hogy a két oldal középre-fel mutató két ága picit közelebb kerüljön egymáshoz, ahogy a lenti ág és a jobboldali kövek is. Nem a szimmetria miatt. A jobboldali huroknál nem gondoltam átformálást, jó lenne ha úgy tudnád a kereszteződést megfordítani, hogy ne változzon az összkép, csak a vízszintes ág kerüljön a függőlegesek elé. Elhiszem, hogy nem lehetséges, ezért ezt nem is akarom túlragozni, várom a képeket.
 
Jo lett, gratula neked. Ugyan meg az iranyt, vagyis a kompozicio veget nem latom, hogy hova akarsz majd eljutni, de kivancsian varom, hogy milyen egyeb dekorokkal, milyen növenyekkel, es föleg hogyan fogod a jelenlegi latvanyt kiegesziteni.
A talaj teljesen uj volt, es semmi ammonia vagy nitrit csucs??
 
Jo lett, gratula neked. Ugyan meg az iranyt, vagyis a kompozicio veget nem latom, hogy hova akarsz majd eljutni, de kivancsian varom, hogy milyen egyeb dekorokkal, milyen növenyekkel, es föleg hogyan fogod a jelenlegi latvanyt kiegesziteni.
A talaj teljesen uj volt, es semmi ammonia vagy nitrit csucs??
Teljesen új, de a szűrő elbír(t) vele. Némi barnaalga megjelent a talajon, de már visszahúzódóban van.
 
25. nap

Nem bírtam tovább, hazahoztam egy 35 fős Amanda rajt, és egy Rubin tetrát (bár őt is Amandának vettem). Régen is imádtam őket, most is imádom őket. Jellemüknek megfelelően nem sokat totojáztak: a berakás után 5 percig elbújtak a crypto-k alá, majd 5 perc után kirajzottak, és azóta rajkodnak fel-alá. Este enni is kapnak már.
A rajból az egyik nincs jó bőrben: csak egyhelyben áll a HM bokor alatt. Nem tudom, hogy mi baja, de adok neki még időt.
WP_20170324_19_17_43_Pro.jpg

Találtam ma szép redmoort is, elvileg a hétvégén lesz időm azt is befaragni az akiba. Van még sok vékony redmoor ágam is, azokat középre akarom betenni a Glosso-s részre.

Sajna a kisebb köveket még nem találtam meg, hiába mentem el a tópartra, és az erdőbe a gyerekkel keresgélni. Egyébként ő találta a frodo-ra legjobban hasonlító kavicsokat. Nagyon jó akvakertész lesz belőle, Fukadáék retteghetnek.

A HM jó gubancos, alig győzöm kiigazgatni, de egyre bátrabban fésülgetem, mert már gyökeret vert. Arra is gondoltam, hogy jól visszavágom, de akkor utána tuti, hogy oldalra indulna el, nem pedig felfelé. Nekem pedig kell a magassága.

Flow problémáim vannak, a jobb oldalon és hátul túl sok, és eldeformálja a stemeket: a Glandulosa a HM, a Brevipes és a Rotala is oldalra hajlong. Ha így folytatják, akkor letakarom az akit 3-4 napra, akkor mindig szépen kiegyenesednek. Szívesen fogadnék bármilyen tanácsot a flow rendbehozásával kapcsolatban.
 
Utoljára módosított:
Ma nagy karbantartást kellett csinálnom: a HM jelentős része eldobta magát. A bokrok egyharmada elkezdett bomlani. A jobb oldali bokornál annyi ilyen volt, hogy inkább kiszedtem az egészet, átválogattam szálanként, és visszadugdostam. A bal oldal nagyrésze gyökeret eresztett, ezért azokat csak visszavágtam. Miért történt ez? Arra gondolok, hogy a HM alapból egy vékony, törékeny növény, és talán ültetésnél túl erősen fogtam a szárát a csipesszel és alul megsérült, így már nem tudott gyökeresedni és végső soron életben maradni. Vagy az is lehet, hogy 3 szálat fogtam egybe és úgy digtam a talajba, talán ezt nem bírta. Lehet, hogy egyszerűen a környezetváltás miatt csinálta ezt.

A Marsilea Crenata elég lassan tér észhez. 3 hete van bent, és egy-egy részen megindult, de van olyan bokor, ahol teljesen elbarnultak a levelei.

A zöld alga is megindult, valószínűleg a sok bomló növényi rész miatt.

Annyira soknak tűnik ez a 35 fős Amanda raj. Talán csökkenteni kellene a létszámot egy 10essel? Mindenesetre imádom őket, egyáltalán nem félősek, sőt pofátlanok. A mai ültetésnél nem hagyták békén a csipeszt, ollót, állandóan körülötte jaszkariztak. Ekkora létszámmal tényleg felbátorodnak ezek kis tündéri jószágok.

Szerintetek ebbe a bruttó 185 literes medencébe soknak számít ez a 35 fős Amanda raj, és a 12 Oto piszkítás, vízterhelés szempontjából?

WP_20170327_19_44_43_Pro.jpgWP_20170327_20_55_24_Rich.jpg
 
"Szerintetek ebbe a bruttó 185 literes medencébe soknak számít ez a 35 fős Amanda raj, és a 12 Oto piszkítás, vízterhelés szempontjából?"

Szerintem egyáltalán nem.
 
Jó kis meglepi volt ez a napló, nem számítottam erre, mivel az előzőt is nemrég indítottad el, és az sem alakult rosszul.:)
Szerintem sem sok ennyi hal.
A flow-al kapcsolatban... fojtsd le a szűrőt és/vagy helyezd át a kifolyót középre és/vagy cseréld a kifolyóvéget lily, esőztető, valamire. Több lehetőség nem jut most eszembe. Jah, de... kapcsold le a szűrőt, garantáltan megszűnnek a flow-gondok!;):D
 
Jó kis meglepi volt ez a napló, nem számítottam erre, mivel az előzőt is nemrég indítottad el, és az sem alakult rosszul.:)
Szerintem sem sok ennyi hal.
A flow-al kapcsolatban... fojtsd le a szűrőt és/vagy helyezd át a kifolyót középre és/vagy cseréld a kifolyóvéget lily, esőztető, valamire. Több lehetőség nem jut most eszembe. Jah, de... kapcsold le a szűrőt, garantáltan megszűnnek a flow-gondok!;):D
Az is felmerült bennem, hogy a befolyó és kifolyó csövet T-vel kettéosztom, és 2 befolyó 2 kifolyó lesz az akiba. Bal oldalt is egy pár, jobb oldalt is egy pár. Az egyetnenakadálya az, ohgy jobb oldalról is látható az aki, és az ottani csövek miatt csúnya lenne.
 
Az is felmerült bennem, hogy a befolyó és kifolyó csövet T-vel kettéosztom, és 2 befolyó 2 kifolyó lesz az akiba. Bal oldalt is egy pár, jobb oldalt is egy pár. Az egyetnenakadálya az, ohgy jobb oldalról is látható az aki, és az ottani csövek miatt csúnya lenne.
Nem volt neked üveg be-kifolyó szetted? Elvileg ezektől jobbak lesznek az áramlási viszonyok.
Fojtani nem akarod a szűrőt, gondolom. Esetleg az a kifolyó pipát tedd a bal oldal közepére, így a szemközti üveghez érve az áramlás mindkét vízszintes irányba kitér, talán jobban megoszlik, nem lesz centrifuga jellegű.
 
Nem volt neked üveg be-kifolyó szetted? Elvileg ezektől jobbak lesznek az áramlási viszonyok.
Fojtani nem akarod a szűrőt, gondolom. Esetleg az a kifolyó pipát tedd a bal oldal közepére, így a szemközti üveghez érve az áramlás mindkét vízszintes irányba kitér, talán jobban megoszlik, nem lesz centrifuga jellegű.
Nem volt üveg szettem, de lehet, hogy beszerzek majd. Azon is gondolkodom, hogy egy második szűrőt is beiktatok, és az a jobb oldaról fog hajtani. Persze a szűrő a szekrény bal oldalában lesz elhelyezve, és a szekrény mögött jön át a csövezés.

Az Atman-t nem akarom fojtani, illetve olyan nagy mértékben nem.
 
Nem volt üveg szettem, de lehet, hogy beszerzek majd. Azon is gondolkodom, hogy egy második szűrőt is beiktatok, és az a jobb oldaról fog hajtani. Persze a szűrő a szekrény bal oldalában lesz elhelyezve, és a szekrény mögött jön át a csövezés.

Az Atman-t nem akarom fojtani, illetve olyan nagy mértékben nem.

Ez a scape már megérdemel egyet ;)
Én felesbe fojtom a szűrőket mindkét akvánál, nagyon soknak érzem, ha nyitva vannak, ezért nekem a két szűrő teljesen elképzelhetetlen.:rolleyes:
 
Ez a scape már megérdemel egyet ;)
Én felesbe fojtom a szűrőket mindkét akvánál, nagyon soknak érzem, ha nyitva vannak, ezért nekem a két szűrő teljesen elképzelhetetlen.:rolleyes:
Ez az Atman 1200 brutális ehhez az 110-es hosszhoz. A perlon meg hetente-kéthetente cserélem, ezért az sem fojtja vissza. A flow miatt meg nem akarom a vízhozamot is csökkenteni, akkormár inkább ketté kellene osztani a befolyót. Ha a befolyót kettéosztom, akkor két lehetőség marad: Vagy mindkettőt a bal oldalra rakom előre+hátra, vagy az egyiket balra, a másikat jobbra (előre v. hátra). Akkor meg már a kifolyót is megdupláznám.
Az elosztott csövekkel viszont rémálom lenne a csőtakarítás.
 
És ha csak a cső végét osztod el? A pipa elé kell betenni egy T idomot, és egy oldalról nyomná, így a szemközti oldalról lényegében csak lefelé fordulna a víz, azaz nagyrészt csak függőleges körforgás lenne. A kifolyót (ami a szűrőnek befolyó - szeretem az ilyen megnevezéseket... mint az akvárium jobb/bal oldala: rendezői?:ROFLMAO:) szerintem nem kell duplázni, minek?
 
Ez az Atman 1200 brutális ehhez az 110-es hosszhoz. A perlon meg hetente-kéthetente cserélem, ezért az sem fojtja vissza. A flow miatt meg nem akarom a vízhozamot is csökkenteni, akkormár inkább ketté kellene osztani a befolyót. Ha a befolyót kettéosztom, akkor két lehetőség marad: Vagy mindkettőt a bal oldalra rakom előre+hátra, vagy az egyiket balra, a másikat jobbra (előre v. hátra). Akkor meg már a kifolyót is megdupláznám.
Az elosztott csövekkel viszont rémálom lenne a csőtakarítás.
Szia Dani. Rommá kellene rakni apró szemű de jó minőségű szűrőanyaggal esetleg dupla perlon, vagy még amiről beszéltünk korábban az a kék előszűrő szivacs fele kib...z belőle és abba is apro bio szűrő anyag. Gyönyörűen vissza fojtaná.
 
Szia Dani. Rommá kellene rakni apró szemű de jó minőségű szűrőanyaggal esetleg dupla perlon, vagy még amiről beszéltünk korábban az a kék előszűrő szivacs fele kib...z belőle és abba is apro bio szűrő anyag. Gyönyörűen vissza fojtaná.
A szűrőt fojtani nem akarom. A flow-ot akarom jobban elosztani. Most túl koncentrált. Csak az lesz a vége, hogy 2 befolyóm és 2 kifolyóm lesz.
 
A szűrőt fojtani nem akarom. A flow-ot akarom jobban elosztani. Most túl koncentrált. Csak az lesz a vége, hogy 2 befolyóm és 2 kifolyóm lesz.
Vagy csinálj egy hosszú - akril - esőztetőt, amit felraksz a hátfalra. Itt még a lyukak méretével is játszhatnál, hogy egyenletesen végigmenjen a hosszú csövön a víz. Csak beszálltam az ötletelésbe, nincs ilyesmivel saját tapasztalatom..
 
Back
Oldal tetejére