• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

co2 nélkül

agoston

Új regisztrált
Hali mindenki
Remélem nem haragszotok meg rám már régóta olvasgatom ezt az oldalt és sokat tanultam meg tőletek.
Saját növényes akváriumom nincs, de nagyon szeretnék és tervezem is a megépítését. De mivel itt megtanultam (főleg mások naplóiból és hibáiból), hogy az egészséges, örömet szerző natureakva alapja a jó technika így várok és gyűjtök. jelenleg tanulok, de remélem, hogy mivel nem sokára vágzek és dolgozni fogok én is büszkélkedhetem majd egy szép akvával.
és bocsi a kitérőért csak gondoltam megosztom.

Amit viszont találtam és engem érdekel, remélem másokat is.
Tom Barr egy régebbi 2005ös írásában írt egy Co2 nélküli akváriumról ami 1,5-2 Watt/gallonos megvilágítással és ha jól vettem ki a szövegből akkor minimális tápozással fenntartható hosszútávon. Bocsi ha rosszul értelmeztem az írást, alapszinten tudok angolul, de ez kicsit sok volt, mint idegen szöveg így lehet értettem félre dolgokat.

Ami érdekelne, hogy valaki tud e erről valamit bővebben mondani magyarul mert nagyon kíváncsi lennék erre az irányvonalra is. Pusztán tanulás céljából.
Próbáltam lefordítani google t. és egyéb progival, de kici kínai jobb tudol fordít. Szóval érthetetlen.

Nem tudom amúgy hogy ismert e a dolog vagy nem mert mint mondtam régóta olvasgatok itt is, Nigro blogján illetve Viktorlantos blogján is kalandoztam már el párszor, de nem találkoztam ezzel az írással.

Szóval ha valaki több információval tudni szolgálni ezzel kapcsolatban akkor azt szívesen venném.
Ami a legjobban érdekel: tápozás, aljzat, vízcsere.

Bár engem ez a dolog nagyon emlékeztet az öregem korabeli akvarisztikára és a mostani lowtech elmélet keveredésére.

Itt a link:
http://www.barrreport.com/showthread.ph ... O2-methods


Ui.: Bocsi a regényért (próbáltam tagolni, hogy áttekinthetőbb legyen).
 
Kevés fénnyel, igénytelen növényekkel működhet a dolog. Nálam is van egy ilyen low tech aki itthon. Pár növény elvan benne. Ritkán tápozok, ritka vízcsere stb, de HC gyepet és sok szép más dolgot sajna nem lehet ilyen körülmények között nevelni. Keresd az igénytelenebb, kevés fénnyel is működő növényeket ha ilyen akit akarsz.

Segítségedre lehet a bal oldali kereső ezen az oldalon: http://www.greenaqua.hu/noveny.html

Ezek alapján már össze tudod válogatni a növényeket.
 
Hali
Igen Nigro ezt az írást már olvastam.
De engem ami legjobban érdekelne az ami ebből az írásból kimaradt :D
Amit belinkeltem, ott írta hogy különböző tápanyagokat adagolt a teszt akváriumba.
Ezen kívül leírta, hogy pontosan miért is nem szükséges a co2 adagolás.
Nos akkor amit én kivettem a szövegből:
a co2 adagolást azért nem tartja szükségesnek alacsony világítás mellett, mert a különböző baktériumok a lebontás során co2t állítanak elő, és a növények alkalmazkodni tudnak egy alacsonyabb co2 szinthez és ezzel arányosan veszik fel a különböző tápanyagokat. Így a növények elhasználják azt a co2t ami az akváriumban van.
Ezen kívül az algát sem tartja ellenségnek.
Tápozásnál ha jól látom akkor főleg makro tápanyagokat használt és a halak által termelt mulmnak is fontos szerepet tulajdonít. Én pontosan ezekre a részletekre lennék kíváncsi :D
És ha jól értelmeztem nem ajánl nagy szerves anyag tartalmú táptalajt.
Nekem ez egy kicsit olyan mintha az akvárium önmagát látná el.
Tehát nagy tulajdonságot tulajdonít az egyensúly beálltának.
Javítsatok ha tévedek.

És hogy miért is érdekel ez az egész ennyire?!
Környezetvédelmet tanulok és nagyon kíváncsi vagyok hogy hogy lehetne mondjuk egy 3-400 literes akváriumot fenntartani úgy hogy nem a nasa van a szekrénybe építve. Ettől függetlenül teljesen egyetértek azzal amit itt tanultam és hogy a növények és a halak is maximumot kapják.
De ha van ez az arany középút akkor az hogy van lehetséges :D??
Sziasztok.
 
Köszi Viktor
És algásodással hogy állsz?
Nézegettem a növényeket. Már régóta nézem őket :D
Utána járok a dolognak.
Nah sziasztok
 
agoston said:
Köszi Viktor
És algásodással hogy állsz?
Nézegettem a növényeket. Már régóta nézem őket :D
Utána járok a dolognak.
Nah sziasztok

Algásodásom az elején volt leginkább. Az első 1-2 hónap után minden okés. 64 literre van 22 watt. Nagyon lassan fejlődik benne minden. Anubias, Microsorum, Vallis Nana és némi moha van bent. Full dekorhomok aljzat, Seiryu és némi fa dekor. Korábban volt egy dennerle nanom 20 liter 7 wattal. Ott is hasonló tapasztalatok voltak: http://www.flickr.com/photos/viktorlant ... 209470556/

http://www.flickr.com/photos/viktorlant ... 209470556/ tipikus jelenség ilyen akiknál, hogy a lassú növények levelei algásak. Pl Anubias ezen a képen is. Most is csak ez a gondom a fenti 64-es akival.
 
Diana könyve sok mindenre magyarázatot adhat.
Az önfenntartó rendszer működik, csak ahogy Viktor említette nem azokkal a növényekkel, amiket leginkább kedvelünk. ;)
 
Jó reggelt mindenki
Igen ezzel mind tisztában vagyok hogy mint általában bármi ezen a világon, ami a legszebb az a legigényesebb. Miért is lenne itt másképp.
Könyvet megpróbálom, hát öhhm...elolvasni. Bár gondolom ez is csak angolul van, tehát nem magyar, de majd megpróbálok vele valamire jutni. Másképp úgysem ehet tanulni ezt is itt tanultam meg. A legtöbb új és hasznos dolgot sajnos magyarul nem lehet megtalálni, vagyis nem lehetett. Hála a ti munkátoknak javult sokat a helyzet, így a nyelvtudás nélküliek is jobb helyzetben vannak már.

Amit találtam, az egy 1999-es verzió ezt elolvasom. Most így hirtelen átfutottam, hogy mi mindent részletez és úgy látom elég átfogó képed ad.
Holnaptól szabad leszek és nekiállok lefordítani és értelmezni a szöveget. Gondolom ami a te oldaladon van Nigro leírva, az ennek a tömör tartalma és magyarázata.

Köszönöm szépen a segítséget akkor és nekiállok majd elolvasni az irományt :D. Így belenézve érdekesnek tűnik :D
200 oldal szöveg vagy 10 kép van benne (első verziója gondolom a könyvnek így nem a dizájnra, hanem a tudásra koncentráltak :D

Na további szép napot.

Ui.: google jó barát akit érdekel neten fent van, nem linkelem be mert szerzői jogokat sért, de egy kis utánjárással pár perc alatt hozzáférhető
 
Annyival tudnám kiegészíteni a leírtakat, hogy széndioxid nélkül elsősorban azokat a növényeket tudod tartani amik a természetes élőhelyükön, vagy állandóan, vagy hosszú ideig víz alatt nőnek. Ezek a növények alkalmazkodtak az alacsonyabb széndioxid szinthez, ezért simán lehet őket tartani mindenféle extra co bevitel nélkül. Persze, ha erős megvilágítást alkalmazunk akkor egész más a helyzet, ebben az esetben már a sima, ezer éve beakvarizált növények is igénylik a széndioxidot és a plusz tápot. Ha valami hiányzik a növénynek akkor szenved. Szenvedőnövény=algásodás. A növények tápanyagigényeit alapvetően a fény intenzitása határozza meg a kevés fény is ugyanolyan káros tud lenni mint mondjuk a sok fény kevés tápanyag. Teljesen mindegy , hogy hi vagy low tec, ha a fény, széndioxid, makró, mikró tápanyag szinteket sikerül belőnöd a tartandó növények igényeihez, akkor szép egészséges növényekben fogsz gyönyörködni.
 
Én is Tomi két akváriumát akartam a figyelmedbe ajánlani,de látom már ő is írt.Azért néha elgondolkodom,hogy a természetben például milyen co szinteket lehetne mérni.Sokszor nézek vad élőhelyről videókat,és óriási vízsebességnél ,csk úgy lobognak a növények,nem tűnik ideálisnak.
 
[quote="viktorlantos, post: 21862, member: 1"
Segítségedre lehet a bal oldali kereső ezen az oldalon: http://www.greenaqua.hu/noveny.html

Ezek alapján már össze tudod válogatni a növényeket.[/quote]

Szia Viktor!
Sajnos ez a link nekem nem működik. Esetleg tudnád frissíteni?
Köszi!
 
Back
Oldal tetejére