• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

CO2 low profile... pro kit

Egyébként pár hónapja abbahagytam a co2 beoldást. Valahogy nem sikerült ezzel a szettel jól beállítanom a szintet, valószínűleg türelmetlen is voltam és nem is foglalkoztam vele eleget. A fényből kicsit visszább vettem, azóta nem bubiznak a növények, de nagyon szépek és elég jól nőnek, még az acicularis szőnyeg is jól bírja, a riccardia is gyarapszik, az anubias nana petite pedig egyenesen szárnyal, megbokrosodott és már nincsen a levelén az a sötét érdes valami.

Az algásodás pedig szinte megszűnt, alig van valami, pedig küzdöttem jó sokat a hosszú szálas zöld algákkal. Úgyhogy lehet hogy lesz egy eladó szettem :)
Igen, a rosszul beállított CO2 többet árt, mint használ.
 
Egyébként pár hónapja abbahagytam a co2 beoldást. Valahogy nem sikerült ezzel a szettel jól beállítanom a szintet, valószínűleg türelmetlen is voltam és nem is foglalkoztam vele eleget. A fényből kicsit visszább vettem, azóta nem bubiznak a növények, de nagyon szépek és elég jól nőnek, még az acicularis szőnyeg is jól bírja, a riccardia is gyarapszik, az anubias nana petite pedig egyenesen szárnyal, megbokrosodott és már nincsen a levelén az a sötét érdes valami.

Az algásodás pedig szinte megszűnt, alig van valami, pedig küzdöttem jó sokat a hosszú szálas zöld algákkal. Úgyhogy lehet hogy lesz egy eladó szettem :)
Nekem valahogy nem sikerült megbízhatóra összehozni. Mindíg változott a beoldás. Ráadásul mire egy gyári szettet is feltuningolsz használhatóra(mert amúgy nem az) már nem is olyan olcsó. Nekem az idegrendszerem ráment XD

Tapatalkkal küldve az én SM-A500FU eszközömről
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Nem találtam hozzá topikot, ezért kérdeznék itt:
Többen használtok nagynyomásúhoz tűzoltó palackot, hogy oldjátok meg a palack lezárását?
Reduktorról lehet tölteni?
Ha van fotótok szívesen venném.
Üdv

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Szóval vettem a GA-ból egy Oxyturbó reduktort és van egy 6kg-is tűzoltó palackom. Egy karmantyúval össze tudnám tenni, de akkor, hogy töltöm fel.
Gondolom kellene rá egy palackszelep, amiről feltöltöm és arra tekerem a reduktort is.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Egyébként pár hónapja abbahagytam a co2 beoldást. Valahogy nem sikerült ezzel a szettel jól beállítanom a szintet, valószínűleg türelmetlen is voltam és nem is foglalkoztam vele eleget. A fényből kicsit visszább vettem, azóta nem bubiznak a növények, de nagyon szépek és elég jól nőnek, még az acicularis szőnyeg is jól bírja, a riccardia is gyarapszik, az anubias nana petite pedig egyenesen szárnyal, megbokrosodott és már nincsen a levelén az a sötét érdes valami.

Az algásodás pedig szinte megszűnt, alig van valami, pedig küzdöttem jó sokat a hosszú szálas zöld algákkal. Úgyhogy lehet hogy lesz egy eladó szettem :)

A "Co2 aprosagok" topikban arulom a szettet, ha valakit erdekel ;)
 
Elmondom, én hogyan csinálom :)

A rendszerem a nagy sikernek örvendő @Killer81 féle rendszer, magam raktam össze.

1) A tartályokat kimosom kb. 2 dl langyos csapvízzel, 2x, majd kiöblítem RO vízzel 2x, és kirázom a lehető legtöbb vizet belőlük.

2) Citromsavas tartály

2/a) töltök bele 160 g kristályos citromsavat egy tölcsérrel, valamin 500 ml RO vizet.
2/b) tekerek rá egy PET palack kupakot és teljes oldódásig rázogatom a tartalmát
2/c) PET kupak le, szerelék rá, határozottan meghúzom a szerelék kupakját

3) A reaktortartály ("szódabikarbónás" tartály)

3/a) betöltök 40 g kristályos citromsavat száraz(!) tölcsérrel, majd kb. 45°-ban megdöntve a palackot körbeforgatom, hogy az alsó 5-8 cm-en lévő vízcseppeket felszívja
3/b) tenyérhez/padlóhoz ütögetve kissé tömörítem a citromsavat (ilyenkor ugye beül a szódáspalack alsó peremébe a 40 g-nyi anyag)
3/c) betöltök 200 g szódabikarbónát száraz(!) tölcsérrel
3/d) tenyérhez/padlóhoz ütögetve kissé tömörítem a szódabikarbónát, amelyik így beborítja a citromsavat, és szépen betömörödik

4) Beteszem a szerelék végét (a csövet), a visszacsapó szelep kint van.

5) Egy kiöntős ("csőrös") mérőpohárral (vagy tölcsérrel) 300 ml vizet öntök a reaktortartályba. Ha kellően le van tömörítve a szódabikarbóna, a vizet mindenféle kapkodás nélkül be tudom tölteni, mert a szódabikarbóna rosszul oldódik vízben, így szépen lassan ázik át, és lassan engedi le a vizet a citromsavhoz, a CO2 fejlődés is lassan indul meg, bőven van időm letenni a mérőpoharat, és behelyezni a teljes szereléket, és becsavarni a kupakot. Körkörös mozdulatokkal felkeverem a letömörödött, de némiképp már átázott anyaghalmazt, a CO2 fejlődés beindul (elsőre talán ijesztő hevességgel ;) ), és a nyomás pillanatok alatt eléri a kívánt értéket :)

Ezzel az indítással fix 3,0 bar fölé lehet menni (3,0-3,1 közé), és gyakorlatilag nincs CO2 veszteség.

Így pofon egyszerű, az ég áldjon téged amiért megosztottad velünk :D
 
Sziasztok!
Régen volt már az a kémia óra, de nem lehet ezt még finomhangolni? Hátha érdekes valakinek a kérdés :)
3 NaHCO3 + C6H8O7 → Na3C6H5O7 + 3 CO2 + 3 H2O
Szemmel láthatóan több szódabikarbóna kell, mint citromsav, de ezek csak darabszámok. Összevetve a molekuláris tömeggel (NaHCO3: 84 g/mol; C6H8O7: 192 g/mol), nekem úgy látszik, hogy 200 g szódabikarbónával ~152 g citromsav reagál, így fejlődik ~132 g CO2 gáz. És mivel a citromsav a drágább, ne csak low-tech, de low-budget irányba is lehetne még fejleszteni. Kő kemény ~30 Ft-ot meg lehet vele spórolni töltésenként ;) :D
Én még csak tervezem a rendszerem, valószínű a tavasszal kezdek növényezni és addigra szeretném összeállítani a technikát.
Egy kérdésem lenne. A 200 g citromsav végül teljesen feloldódik a fél liter vízben? Nem ülepszik a kevergetés után valamennyi vissza a flakon aljára?
 
Igen. Úgy emlékszem szokott maradni egy kicsi az összeállítás elején. De később már nem látom benne. Feloldódik. Viszont nem egyforma desztvíz mennyiségben oldom fel a citromsavat és a szódabikarbónát.
 
DIY CO2 low profile – pro kit… avagy az élesztő kiváltása

Sziasztok !


Aki jár az akvarista.hu-ra az CO2 „rendszerekkel” kapcsolatos erőfeszítéseimet az utóbbi időben már láthatta. Kisebb finomításokkal és néhány újítással véleményem szerint az élesztős módszer elérte a használhatóság szintjét. Kevésbé igényes növények esetén kimondottan az ajánlott kategóriában van. A nagynyomású rendszerekkel összehasonlítva sajnos méretes szakadék mutatkozik. Úgy tűnik a kettő között nem volt semmi használható. Beleásva magam a témába úgy tűnik, hogy talán mégis…

Sajnos az akvakertészes adminnal sikerült már összerúgnom a port, mely kissé szíven ütött. Azóta a lábam
sem tettem be ide. A mostani írásom célja, hogy megosszak egy közérdekű "felfedezést". Csupán csak azért, hogy jót tegyek a kollégákkal, akik szépet szeretnének alkotni szűkebb anyagi keretükből is.

Az aukciós link moderálva-en kotorászva a CO2 témakörben többször földobott a kereső egy házi CO2 szettet. A képen gyakorlatilag 2db masszív pet palack kupak látható 2-2 nagynyomású cső kivezetéssel, egy nyomásmérő óra, egy tűszelep, néhány CO2 cső és kisebb kiegészítők, illetve van még 2 csomag rejtélyes por is. Néhány helyen por nincs is…annyit ír, hogy vegyél hozzá a szupermarketben.

Nem kevesebbet ígérnek, mint egy félautomata nagynyomású CO2 szettet, mellyel az élesztős módszer örökre a múlté. Mindezt 20 dollárért.
Kisebb fordítgatás, tanulmányozás és a látottak értelmezése után megnéztem, mit lehet erről megtudni a hazai oldalakon. A válasz meglepett, mert gyakorlatilag semmit. Ha egy-egy fórumon föl is dobta valaki a témát, akkor kb. a reakció annyi volt, hogy „az hülyeség kérem szépen, különben is aztat Én nem tudom”. Sehogy sem értem. Véleményem szerint ez egy marha jó találmány.
Csak arra tudok gondolni, hogy senki nem vette a fáradtságot, hogy megértse hogyan is működik teljes egészében vagy komolytalannak tűnt a tejporos flakont setén rázogató fószer.

Elnézést kérek a szájbarágós magyarázatért. Bízom benne, hogy ez a témában laikusabbakkal is megérteti a dolog lényegét.

A szerkezet lelke két kémiai anyag azonnali reakciója. A két anyag a szódabikarbóna és a citromsav. Reakciójuk egyetlen légnemű mellékterméke tiszta és nagy mennyiségű széndioxid. Mit érdemes a két anyagról tudni.

View attachment 3950

Szódabikarbóna: Nátrium-hidrogénkarbonát, NaHCO3. Fehér színű por. Ránézésre a súrolóporra hasonlít. Enyhén lúgos és elvileg a vízben jól oldódik.
Gyakorlatilag annyira nem. A savakkal reakcióba lép…semlegesíti őket. Eközben CO2 szabadul föl. Egyébként a szódagyártás és néhány vegyipari folyamat mellékterméke. A környezetére ártalmatlan. Gyógyszertárakban és néhány Bio boltban kapható. Körülbelül 350Ft / kg. Könnyedén sikerült is vennem 1 kilót már másnap.

View attachment 3951

Citromsav: Hidrogén-citrát, C6H8O7. Áttetsző granulátum. Leginkább a kristálycukorra hasonlít, csak ennek kerekek a szemcséi. Szerves sav. Előállításához zömében félig érett citromot használnak. Vízben a cukorhoz hasonlóan könnyen oldódik. Fémek közül a vasat és az alumíniumot is képes megmarni. Többek között vízkőoldásra is kiváló. A szódabikarbónával kiválóan reakcióba lép. 800Ft / kg átlagárban kapható. Én Magyar aukciós oldalon találtam ennyiért a lakhelyem közelében. Szintén másnap be is szereztem 1 kilót. Savnak sav ugyan, de a vizes oldata csak simán marha savanyú. A kezemet percek után sem "marta" össze.

Egyébként 1-1 kg-al a szerkezetet 5x üzembe lehet állítani, így igazából nem is drága a hajtóanyag.

Tehát adott két anyagunk, melyeket ha vízben külön föloldunk és egymáshoz öntünk, akkor erőteljesen pezsegni kezdenek. Eközben rengeteg széndioxid gáz szabadul föl.

View attachment 3952

A szerkezet dolga az, hogy a citromsavas vizet kis adagokban a szódabikarbónás vízhez juttassa és ezzel körülbelül 2 BAR-os CO2 gáznyomást hozzon létre.
Amikor elkezdjük használni a gázt és csökken a nyomásunk, azt a szerkezetnek utánpótolnia kell úgy, hogy további citromsavas vizet csepegtet a szódabikarbónába. Ettől friss CO2 keletkezik, mely fönntartja a körülbelül 2 bar-os nyomást egészen addig, míg ki nem fogy a citromsavas víz a palackból vagy el nem veszíti a szódabikarbóna a reakciós képességét.
Nos minderre ez a pofon egyszerű eszköz képes !

Úgy vélem megéri az aukciós link moderálva-es árát az eszköz, bár nem kívánom senki portékáját népszerűsíteni. Már csak azért is, mert gyakorlatilag többe kerül megcsinálni, mint megvenni. És sok bosszúságot okoz egy jól működő szett elkészítése.
Utólagosan két gyári kupakot rendeltem hozzá, mert ezzel szívtam a legtöbbet.
1600Ft-ot megér nekem a kettő.
Mivel képtelen vagyok Hong-Kong-ra várni 2 hetet, így ettől függetlenül addig megcsináltam házilag is.

A szett részei:

- két darab 1,5 vagy 2 literes pet palack. Lehetőleg az erősebb fajta. Én Romániából való 2 literes szódavizes palackot vettem. Butál erős vastag falú.
500Ft volt a kettő darab. Az aggodalmaskodók megnyugtatása végett utána néztem a pet palackok nyomástűrő képességeinek. 6 BAR-ig mindegyik bírja.
8-9 fele pukkannak el…igaz akkorát szólnak, mint egy ágyú. Nekünk max. 2-3 BAR-t kell kibírjon.
- két darab pet palack kupak. Ebből az aukciós link moderálva-es gyári 2-2 kivezetéssel 1600Ft. De meg lehet csinálni a sima kupakból is csak nehéz, mert szivárog
- kb. 3 méter 6/4-es CO2 cső. Én SERA CO2 csövet használtam. 1500Ft / 3m
- egy kis porlasztókő, ami befér egy pet palack száján. 150Ft.
- egy (gáz)nyomásmérő óra, ami legalább 6 BAR-ig mér. 1000Ft-ért vettem Vateráról egy kicsi FESTO órát. 400Ft volt a kis csonk, ami átalakítja a csatlakozóját, hogy passzoljon a CO2 csőhöz.(pneumatikai bolt)
-„Y” elágazó a CO2 csőhöz. A gagyi is jó. Ennek fontos szerepe lesz a működés szempontjából. Be kell férjen a pet palack száján. Én csináltam egyet hozzá, ami megfelel az igényeimnek. Amúgy az ára kb. 250Ft.
- visszafolyás gátló. Nyomástűrő legyen, ami jó CO2-höz is. Kb. 5-800Ft. Az üvegverzió akár 2-2500Ft is lehet. Leginkább most arra való, hogy megvédjük a tűszelepünket, hogy visszafolyjon bele esetleg az akvárium vize.
- precíziós CO2 tűszelep. A csőbe iktatható változat a nyerő. 3500Ft. aukciós link moderálva, aukciós link moderálva.
- 1kg szódabikarbóna. Gyógyszertár, bio bolt. 350Ft / kg. 1 töltet 70Ft-ba esik.
- 1kg citromsav. Google a barátod. 800Ft / kg. Egy töltet 160Ft-ba esik.

Gyorsmatek: ha az egész DIY és csak azt vesszük, amit muszáj, valamint csak 1 töltettel számolunk, abban az esetben:

1500+150+1000+400+250+800+3500+70+160
---------------------------------------------------------
7830Ft

View attachment 3953

A buborékszámlálót és a CO2 reaktort vagy porlasztót nem sorolom ide, mert a szerkezet működéséhez nem szükséges. Egyébként is a széndioxid beoldásának módszere az akvárium vizébe az egyén választása. Aki élesztőzött, annak talán még van is hozzá eleve ez-az.

A szerkezet összeállításának elve:
View attachment 3954

Adott a 2db pet palackunk. A könnyebb érthetőség végett ezentúl „A” és „B”-nek fogom nevezni őket.
 
PUMP IT

Két-három nagy tekeréssel nyissuk ki a tűszelepünket. Ekkor a „B” palackból elkezd szökni a CO2. Ezt az „A” palackban lévő gáznyomás megpróbálja visszapótolni úgy, hogy kénytelen az összekötő csövön keresztül újabb adag citromsavas vizet nyomni a „B” palackba. Azt fogjuk látni, hogy az „A”-ból átszalad egy adag citromsav a „B”-be, majd a „B” hirtelen felpezsdül így ellennyomást termel és visszanyomja a citromsavat a csőből az „A”-ba.
A visszafordulás pillanatában, tehát azonnal, ahogy látjuk, hogy a citromsav visszafordult a csőben és az "A" palack felé indult, gyorsan, de finoman zárjuk el a tűszelepet. A „B” palackot finoman, körkörösen 5 másodpercig lötyögtessük meg és tegyük le. Ilyenkor fokozzuk a "B" palackban a CO2 termelődés hatásfokát. Nézzük meg a nyomásmérő óránkat. Ha még nem érte el a körülbelül 2 BAR-os nyomást a mutató, akkor kezdjünk neki újra a PUMP IT fázisnak. (előre láthatóan 5-6 alkalom után már eléri a 2 BAR-t)

Ha elértük a 2 BAR-t kössük vissza a tűszelepünket a CO2 csőre és kezdhetjük használni a CO2 szettet.

Mi történi, ha buborékról-buborékra elkezd esni a nagyjából 2 BAR-os nyomásunk, mellyel az üzembe helyezéskor bajlódtunk ?
Úgy is kérdezhetném, hogy mitől fog fönnmaradni a 2 BAR CO2 nyomásunk ?

Nos ez az, ami nagyszerűvé teszi ezt a DIY szettet és szerintem ennek meg nem értése akadályozta meg azt, hogy az eszköz szélesebb népszerűségre tegyen szert.
Én azt hittem eleinte, hogy ha elfogy a feltermelt gáz, akkor újra szarakodnom kell a nyomás feltermelésével...hogy naponta rá kell szánjak majd pár percet. Tévedtem !
Ha elkezd fogyni a CO2 gáz a „B”-ből, az arra kényszeríti a rendszert, hogy lassan milliméterről-milliméterre elkezdje tolni a citromsavat az „A”-ból az összekötő csövön a „B” felé. Mire leesik a nyomás mondjuk 1.9 BAR-ra az első citromsav cseppek elkezdenek esni a szódabikarbónára, mely pezsegve pótolni kezdi az elhasznál CO2 gázt és visszaerősödik a gáznyomás kb. 2 BAR-ra. Amint eléri a 2 BAR-t nem csepeg tovább a citromsav, mert a „B”-ben keletkező ellennyomás megállítja azt és visszafordítja azt az "Y" elosztónál.
Csak annyi citromsavat használ föl, amennyi a nyomás fönntartásához kell.
Magyarra lefordítva, míg el nem fogy a citromsav az „A” flakonból vagy reakció képtelenné nem válik a „B”-ben lévő szódabikarbóna, addig a rendszer nyomása önfenntartó. Pontos becslést nem tudok adni, hogy meddig bírja újabb töltet bekeverés nélkül…ugyanis ez függ attól is mennyi széndioxidot használunk föl és milyen recepttel dolgozunk, de már van egy rendszerem beizzítva 1 bubi / 3 másodperc szisztémában. Azért ennyi mert ennyit igényel az 50L-es akvárium, amiben van. Így van zöldben a tartós teszt. A változásokat dokumentálom.
Egyenlőre úgy tűnik, hogy köbö 1mm-t csökken a citromsav szintje a palackban naponta. Mivel ez 4-5 centi, így durva becsléssel 2 hónapig is bírhatja a szett egy töltéssel. Éjszakára sajnos csak mágnes szeleppel lehetne elzárni a CO2 gázt automatán. Viszont az drágább lenne mint az egész szett. Így tovább is bírhatná. Sajnos éjjel nappal megy. Többektől hallottam, hogy jobb lenne éjjelre elzárni, de nem fogok minden nap buborék számot állítani és igazából az éjjeli elzárásnak is CO2 takarékossági oka van, ugyanis a növényeket éjjel egy értelmes beállítás mellett nem igazán befolyásolja. (tudtommal)

A szett eleinte eresztett. 3x kellett szétszedjem mire stabilizálódott végre a kúpos illesztésnek köszönhetően. A 3. feltöltéskor már a receptet is finomítottam egy hatékonyabb ajánlás szerint.

„A” = 400ml víz + 200g citromsav
„B” = 200ml víz + 200g szódabikarbóna

Ha beváltva a hozzá fűzött reményeket legalább körülbelül egy hónapig vagy azt meghaladó időtartamban működne gond nélkül, akkor nagyságrendekkel magasabb színvonalra hozhatná a relatíve kis költségvetéssel dolgozó akvaristák erőfeszítéseit. A magam példájából kiindulva nem engedhetem meg magamnak egy nagynyomású rendszer megvásárlását. Illetve rengeteg dolog van még, amire egy növényes akvárium összeállításánál költeni lehet.
Gondoljunk bele mennyivel több, jobb és szebb összehozható, ha esetleg a megspórolt 20-30 ezret talajra, fára, kőre, növényre, világításra vagy élőlényre költhetnénk. Nagyon remélem, hogy senkiben nem szólal meg a „nekem már nagynyomású rendszerem van… kit érdekel ez a hülyeség” feeling… gondolva azokra akiknek még nincs. Vagy mondjuk egy távolabbi helyiségben vagy a munkahelyen 8-10eFt-ból összedobható általa egy ilyen CO2 technika.

Tapasztalatok, trükkök, tippek:

- A szivárgást legkönnyebb keresni folyékony szappanos vízzel és egy ecsettel.
- Ha föltermeltük a nyomás és elzártuk a tűszelepet teljesen, nézzük meg a nyomásmérő óra állását. Ha 3 óra múlva azt látjuk, hogy csökkent, akkor valahol szökik a CO2. Keressük meg és szedjük szét. Javítsuk.
- Ha 12 óra alatt nem változik a nyomás miközben a tűszelep zárva van és a porlasztó kő sem bubizik az „A” alján, akkor szuperül sikerült a szett illesztése.
- Ha elzártuk a tűszelepet és 2-3 órával később azt látjuk, hogy megy átfele a citromsav „A”-ból „B”-be, akkor „B” ágon van a hiba a „B” kupak illesztésén, a visszafolyás gátlón vagy a tűszelep becsatlakozásánál.
- Ha elzártuk a csapot és 3 óra múlva azt látjuk, hogy esett a nyomás illetve buborékok jönnek a porlasztó kövön az „A” alján, akkor valószínűleg az „A” kupakillesztésnél vagy a nyomásmérőnél van szivárgás.
- Ha szivárog az „A” ág eltűnhet a nyomás úgy, hogy a reagensek megmaradnak.
- Ha szivárog a „B” ág, a szett utánpótolja magát, de pocsékba megy a töltet és kevesebb ideig működik.
- Ha valami oknál fogva szét kell szedni a szettet, soha ne a tűszeleppel engedjük el a nyomást és véletlen se a „B”-ről tekerjük le a kupakot. Óvatosan lazítsuk meg az „A” kupakját és eresszük le a gázt, aztán szedhetjük szét. Ilyenkor megy legkevésbé pocsékba a töltet.

- Ha üzembe helyeztük a szettet és elértük a kívánt nyomást, ne rázogassuk, lötyögtessük. Az készülék CO2 utánpótlásának lényege, hogy szépen nyugodtan magának kompenzálja a gáznyomás pótlását, külső behatás nélkül.

Az ígért videó itt lesz:

A töltet kifutása:
00. nap 2013.07.02. 2.0 bar 23 bubi / perc 6.4mm
01. nap 2013.07.03. 2.0 bar 23 bubi / perc 6.4mm
02. nap 2013.07.04. 2.0 bar 24 bubi / perc 6.3mm
03. nap 2013.07.05. 2.0 bar 23 bubi / perc 6.2mm
04. nap 2013.07.06. 2.0 bar 23 bubi / perc 6.1mm
05. nap 2013.07.07. 2.0 bar 24 bubi / perc 6.0mm
06. nap 2013.07.08. 2.0 bar 24 bubi / perc 5.9mm
07. nap 2013.07.09. 2.0 bar 32 bubi / perc 5.8mm
(elengedte a tapadó korong a tűszelep csövét és leesett, kicsit elállítódott, visszaállítottam nagy nehezen)
08. nap 2013.07.10. 2.0 bar 23 bubi / perc 5.7mm
09. nap 2013.07.11. 2.0 bar 25 bubi / perc 5.6mm
10. nap 2013.07.12. 2.0 bar 24 bubi / perc 5.6mm
11. nap 2013.07.13. 2.0 bar 23 bubi / perc 5.5mm
12. nap 2013.07.14. 2.0 bar 22 bubi / perc 5.4mm
13. nap 2013.07.15. 2.0 bar 22 bubi / perc 5.2mm
14. nap 2013.07.16. 2.0 bar 24 bubi / perc 5.1mm
15. nap 2013.07.17. 2.0 bar 23 bubi / perc 5.0mm
16. nap 2013.07.18. 2.0 bar 23 bubi / perc 4.9mm
17. nap 2013.07.19. 1.95 bar 24 bubi / perc 4.7mm
(újabb malőrt követtem el, de nem baj, mert ennek ez a lényege, hogy kiderüljön, ha stikli van, hogy tanuljunk belőle. Szóval felírtam a napi adatokat, de láttam, hogy fél tizedet esett a gáznyomás... gondoltam picit megrázom és rendben is vagyunk... én oktondi jószág. Rögtön fölugrott a nyomás 2.2 BAR-ra és ezáltal a bubiszám 24-ről 30-ra. Nem tragédia, de NEM SZABAD RÁZOGATNI, ha beindult. Hagyjuk hogy magában tartsa fönt az egyensúlyt az eszköz. Ez a fél tizedes nyomás esés 2 hét alatt elenyésző. Most állíthattam picit a tűszelepen, hogy újra 23-24 bubi legyen a fogyasztása)
18. nap 2013.07.20. 2.2 bar 23 bubi / perc 4.5mm
19. nap 2013.07.21. 2.2 bar 24 bubi / perc 4.3mm
(úgy tűnik a korábbi rázogatás meglódította a fogyasztást is egy pár napig)
20. nap 2013.07.22. 2.2 bar 23 bubi / perc 4.1mm
21. nap 2013.07.23. 2.1 bar 24 bubi / perc 4.1mm
22. nap 2013.07.24. 2.1 bar 22 bubi / perc 4.0mm
23. nap 2013.07.25. 2.1 bar 23 bubi / perc 4.0mm
(itt meg kevesebbet fogyaszt, visszajön az amivel meglódult, úgy tűnik az átlagot tartja így is)
Hali! El kezdtem én is ezt a citromsavas dolgot. Annyi problémám van vele hogy ha leesik 2bar alá a nyomás, nem folyik át a citromsavas a szódába. Nem egyenlítő ki. Az összefolyó csőnek meg van határozva hogy milyen hosszú legyen?
 
Hali! El kezdtem én is ezt a citromsavas dolgot. Annyi problémám van vele hogy ha leesik 2bar alá a nyomás, nem folyik át a citromsavas a szódába. Nem egyenlítő ki. Az összefolyó csőnek meg van határozva hogy milyen hosszú legyen?
Szia,

Lehet már megoldódott, de hátha még aktuális.
Szóval előfordul, hogy 2 bar alá megy a nyomás működés közben. Érdemes naponta, kétnaponta kicsit megrázni a szódabikarbónás palackot. Ha 1,5 bar alá megy a nyomás, akkor már érdekesebb a dolog. Vagy elfogyott a töltet (citromsav és/vagy szódabikarbóna) vagy pedig ereszt valahol a rendszer. A kupakoknál érdemes megnézni először. Előfordult már nálam is, hogy töltéskor nem tisztítottam meg a kupak csavaros részét és nem zárt rendesen. Illetve a kupakban lévő tömítőgyűrű legyen a helyén sértetlenül. A cső csatlakozásoknál ugyanez a helyzet. Töltésnél célszerű a palackot "tekerni" a kupak alatt (nem pedig a kupakot a palackon), így a csövek nem mozdulnak, nem tekerednek.
Ha minden jól zár, akkor nem esik a nyomás nagyon durván 2 bar alá.
A citromsav átfolyását működés közben nem nagyon látod, nagyon pici megy át rajta. Az összefolyó cső mérete nem számít, de gondolom a két palack kb úgyis egymás mellett van. Az, hogy 10 centire vagy 30 centire van vágva a cső tökmindegy.

Szerk.: tűszelep legyen tuti, olvastam vhol, hogy a kínai óccsóval nemcsak az a baj tud lenni, hogy rosszul szabályoz, hanem hogy enged is.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Van jelentősége, hogy étkezési minőségűek az alapanyagok (citromsav, szódabikarbóna) vagy jöhet a "sima" változatuk is?
Üdv.: SafE
 
Sziasztok!
Van jelentősége, hogy étkezési minőségűek az alapanyagok (citromsav, szódabikarbóna) vagy jöhet a "sima" változatuk is?
Üdv.: SafE
Szia,

Többfélét próbáltam citromsavból és szódabikarbónából is, nem vettem észre semmi különbséget.
Szerintem azt vedd, amit a legolcsóbban találsz.
 
Szia,

Többfélét próbáltam citromsavból és szódabikarbónából is, nem vettem észre semmi különbséget.
Szerintem azt vedd, amit a legolcsóbban találsz.
Úgy lesz! Végül is nem megenni akarom, hanem co2-t termelni a reakciójukból. 😀
Köszi a választ!
 
Még egy kérdés:
Beüzemelném a citromsavas kütyüt, de nem érkezett még meg a DC. Ha belövöm ~0,5bubi/sec-re (2sec/bubi), akkor azzal nem fogom túl adagolni a rendszert ugye?
112L-es az akva, elegendő növény van benne szerintem ahhoz, hogy ne adagoljam túl a CO2-t. Szerintem...
Tehát arra lennék kíváncsi, hogy egy viszonylag növényes akváriumban kb hány bubi/sec a átlagos érték?
 
Még egy kérdés:
Beüzemelném a citromsavas kütyüt, de nem érkezett még meg a DC. Ha belövöm ~0,5bubi/sec-re (2sec/bubi), akkor azzal nem fogom túl adagolni a rendszert ugye?
112L-es az akva, elegendő növény van benne szerintem ahhoz, hogy ne adagoljam túl a CO2-t. Szerintem...
Tehát arra lennék kíváncsi, hogy egy viszonylag növényes akváriumban kb hány bubi/sec a átlagos érték?

Nálam a 84L-es akvában 2bubi/sec körül megy és a drop checkerem érzésre nem tökéletesen lime-zöld, viszont a növények bubiznak.
Szóval neked a 112-ben simán mehet kezdésnek is ennyi. Finomhangolni kell, több nap mire kitapasztalod majd mi a legjobb. Függ a beoldástól is (reaktor v. diffúzor).
A DC lime-zöld színe is inkább iránymutatás szerintem.
 
Sziasztok! Valami nem stimmel a rendszeremmel. Feltöltöttem ahogyan azt @dexkill írta. Minden jól is ment, de a citromsav nem töltődött utána a szódabikarbónába. Szétszedtem és azt vettem észre, hogy ha a B tartályban lévő csőbe fújok, akkor nem csak az A tartály citromsavba lógó csöve szelel, hanem a mellette lévő lyuk is, ami a mérő óráé. Ezt ha jól gondolom nem jó így és ezért nem jut citromsav utánpótlás a B tartályba. Nekem a fém egybe rendszer van, linket nem tudok adni. ZRDR a kulcsszó. Max annyit tehetek, hogy ledugózom a mérő óra lyukát? De akkor nem látom a nyomás sajnos.
Mi a véleményetek?
 
Sziasztok! Valami nem stimmel a rendszeremmel. Feltöltöttem ahogyan azt @dexkill írta. Minden jól is ment, de a citromsav nem töltődött utána a szódabikarbónába. Szétszedtem és azt vettem észre, hogy ha a B tartályban lévő csőbe fújok, akkor nem csak az A tartály citromsavba lógó csöve szelel, hanem a mellette lévő lyuk is, ami a mérő óráé. Ezt ha jól gondolom nem jó így és ezért nem jut citromsav utánpótlás a B tartályba. Nekem a fém egybe rendszer van, linket nem tudok adni. ZRDR a kulcsszó. Max annyit tehetek, hogy ledugózom a mérő óra lyukát? De akkor nem látom a nyomás sajnos.
Mi a véleményetek?

CO2 kit.jpg

Nemigazán értem, hogy lehet a nyomásmérőnél ilyen gond, mert a fémkupakos megoldásnál ott nincs semmiféle "lyuk". Rá van tekerve a palackra, benne a cső és pont.

Ha esetleg a nyomásmérő óra meneténél van szivárgás, akkor azt kell meghúzni, tömíteni. Gondolom ott is lehet valami kis gumigyűrű, bár én sose szedtem szét azt a részét. Elvileg ahhoz hozzá se kell nyúlni soha.
 

Attachments

  • CO2 kit.jpg
    CO2 kit.jpg
    18.4 KB · Megtekintések: 1
View attachment 88399

Nemigazán értem, hogy lehet a nyomásmérőnél ilyen gond, mert a fémkupakos megoldásnál ott nincs semmiféle "lyuk". Rá van tekerve a palackra, benne a cső és pont.

Ha esetleg a nyomásmérő óra meneténél van szivárgás, akkor azt kell meghúzni, tömíteni. Gondolom ott is lehet valami kis gumigyűrű, bár én sose szedtem szét azt a részét. Elvileg ahhoz hozzá se kell nyúlni soha.
Hát pedig hidd el, hogy van plusz egy lyuk a cső csatlakozója mellett. Most ledugóztam egy fogpiszkával, remélem kellően tömít.
 
Back
Oldal tetejére