• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Co2 eloszlása az akváriumban

Sziasztok!
Miután újrarendeztem az akváriumot, a diffuzorom felett nincs semmilyen növény, amiben megakadhatnának a CO2-bubik. Így egyből a felszínre érnek, ami még nem is volna baj, viszont idáig a bubik a difi felett lévő esőztető elé érkeztek, így az be tudta venni őket az áramlásba. Most azonban elindulnak felfelé, majd az összes bubit benyomja az áramlás az esőztető mögé(ugye a szabad tér miatt megnőtt az áramlás), így nagy részük az esőztető mögött éri el a víz felszínét, és nem jut be az áramlásba.Mit lehetne tenni, hogy az egész akváriumon végigmenjen a bubik nagy része? Kipróbáltam, hogy a másik oldalra teszem át a difit, de akkor meg csak azon az oldalon keringenek.
 
dekalabda00 said:
Mit lehetne tenni, hogy az egész akváriumon végigmenjen a bubik nagy része?
Nem a bubiknak kell végigmenni az akváriumon, hanem a víznek ami találkozott a bubikkal. Nyugodtan tedd át a difit az esőztetővel átellenes sarokba, ott ráadásul pont szembemennek az áramlással a buborékok, ami növeli az oldás hatásfokát. A drop checkeren tudod majd ellenőrizni, hogy van-e eredménye.
Persze ha sokáig tartózkodik a buborék a víz alatt az sem rossz az oldódás szempontjából, de azért ne nézzen ki úgy az akvárium, mint egy felrázott ásványvizes flakon. :)
 
Sziasztok...Tanacsot szeretnek kerni.. Tegnap a szetszortsagomnak koszonhetoen sikeresen tuladagoltam a Co2-t az akiban......sosemfordult elo de most valahogy sikerult. kulso hazi reaktor es frissen volt bekeverve az anyag .intenziv volt a reakcio...(ki is iktattam azonnal es egy nagynyomasu CO2 adagolora gyujtok) mire eszrevettem a halak mar a viz tetejen voltak es levegoert kuzdottek.. egy uvegharcsam el is pusztult :( es egy angolnam eleg rossza allapotban van . belso verzese van.Lehet ilyenkor valamivel javitani az allapotann ?Vagy valakinek volna valami hozzaszollasa az irjon..
 
Levegőztetés és gyors 50-80%-os vízcsere sokat segíthet.
Volt itt ezekről szó: viewtopic.php?f=15&t=985
A halakon ezután nagyon nem lehet segíteni. Általában, ha nem nagyon későn veszed észre, maguktól rendbe jönnek.
A belső vérzés viszont elég rosszul hangzik... :?
 
Sziasztok! Nekem is co2 beoldásával van a legtöbb munkám és kísérletezésem. Mostanra azt gondolom mindent betartottam, amit a fórumon ajánlottatok. A flow-ra koncentrálok. Az akváriumi belső szűrő kivezető ága, ill egy áramoltató behelyezésével a víztömeg felső része jobbról balra áramlik, majd külső szűrő szívó ága szívja vissza alulról (balról jobbra) a lent vissza érkező vizet. Így szemmel láthatóan van körkörös mozgás mégis az nyilvánvaló helyzet, hogy az akvárium bal oldalában (ahol diffúzor van) eregetik az oxigént a növények, míg a jobb oldalában nem. Ill. a bal oldalt ültetett növények jobban fejlődnek. (Akvárium 120 l, 600l/h belső szűrő, 300 l/h küső szűrő és egy áramoltató szolgál a flow segítségére ).

A co2 beoldásánál írtátok hogy ha jól emlékszem 10-13-szoros flow számít. Ezt lehet valahogy számolni, vagy ennek igazából elméleti jelentősége van? Azért kérdezem mert látom óriási vita alakult ki itt a dropcsekkel jelentőségével kapcsolatban és őszintén szólva szeretném elkerülnia co2 túladagolást így nem nagyon merem növelni a bubik számát a számlálóban, viszont lehet, hogy mégis ezt kéne tennem, hogy javítsam a beoldást.

A másik kérdésem, hogy az akváriumot magára hagyva és nap végén újra megnézve nektek is összegyűlik a vízfelszinen a sok buborék? Alulról belnézve az akváriumba a felszín tele van buborékkal. Ezt csak esztétikai szempontból kérdezem, mert úgy néz ki, mintha pezsgőtabletta oldódott volna fel a vízben...
 
Valakinek van ötlete hogy miért nem bubiznak iszonyatosan a növények nállunk ?
Aki mérete 54l 1w/l megvan megy a nagynyomású a halak van hogy már pipálnak de a riccián pl egy db bubi se jelenik meg.
Én egy dologra tudok gondolni nem lehet jó a flow?
 
Sid said:
Valakinek van ötlete hogy miért nem bubiznak iszonyatosan a növények nállunk ?
Aki mérete 54l 1w/l megvan megy a nagynyomású a halak van hogy már pipálnak de a riccián pl egy db bubi se jelenik meg.
Én egy dologra tudok gondolni nem lehet jó a flow?

A riccia sokkal inkább bubizik fényre mint CO2-re, de nem minden növény ilyen. El tudom képzelni, hogy kevés a fény, túl gyors az áramlat és elhajtja a bubikat, vagy oxigénhiányos állapotok uralkodnak.... vagy egyszerűen csak hiányzik valami és a növények nem érzik jól magukat. Meleg van, kemény víz, tápozás.... nem egyszerű kérdés ;)
 
Kemény víz az okés.Tápozás EI.Egyenlőre nem valami iszony nagy flow van az akiban egy Sera Fil 120 van.Kövi hónapban lesz megküldve egy külső szűrővel.
 
Sid said:
Kemény víz az okés.Tápozás EI.Egyenlőre nem valami iszony nagy flow van az akiban egy Sera Fil 120 van.Kövi hónapban lesz megküldve egy külső szűrővel.

A fényt könnyen le lehet tesztelni, ha kicsit természetes fény éri és elkezdenek bubizni a növények akkor kevés van nálad. Csak vigyázz az algával.
 
Állítsd le a szűrőt 15 percre. Ha akkor sem bubiznak, akkor érdemes továbbgondolkodni.
 
Üdv Mindenkinek!

Nézetetek szerint el lehet érni a megfelelő CO2 beoldást/eloszlást az akváriumba, ha a szűrőaksiban lévő belső reaktorból kifolyó CO2-vel teli víz egyesülne egy Y idomon keresztül a szintén a szűrőaksiból érkező "szűrt vízzel" az esőztetőn keresztül????? Az aki mérete 648 liter. ...vagy e mellett a megoldás mellett legalább még egy helyen célszerű a CO2 bejuttatás, figyelemmel az akvárium hosszára 180 cm.


...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Üdv Mindenkinek!

Nézetetek szerint el lehet érni a megfelelő CO2 beoldást/eloszlást az akváriumba, ha a szűrőaksiban lévő belső reaktorból kifolyó CO2-vel teli víz egyesülne egy Y idomon keresztül a szintén a szűrőaksiból érkező "szűrt vízzel" az esőztetőn keresztül????? Az aki mérete 648 liter. ...vagy e mellett a megoldás mellett legalább még egy helyen célszerű a CO2 bejuttatás, figyelemmel az akvárium hosszára 180 cm.


...aki holtig tanul

Szerintem egy belső (gyári) reaktorral ami elfér a szűrőakváriumban nem tudsz annyit beoldani hogy elég legyen 648 literre.
Az Y elágazást hogy érted? Ha két pumpa által szállított víz csatlakozik, akkor felejtős, ha bypass akkor oké.
 
Zbacsi said:
Az Y elágazást hogy érted? Ha két pumpa által szállított víz csatlakozik, akkor felejtős, ha bypass akkor oké.

Üdv Zbacsi!

A "gyári" belső reaktor több elemből áll így a magassága csökkenthető. Szerintem így elfér a szűrőakiban (kb 150 l)
A C02 általam elképzelt útja. Palack; a szűrőakiban lévő belső szűrő; belső reaktor (szintén szűrőakiban); cső Y idom esőztető. Szűrőaki; szivattyú; Y idom; esőztető.
Miért gondolod, hogy ez a módszer felejtős? A bypass-t, hogy érted? Szó szerint? = elkerülő út.

... aki holtig tanul
 
jó papp said:
Miért gondolod, hogy ez a módszer felejtős? A bypass-t, hogy érted? Szó szerint? = elkerülő út.

Azért mert a két pumpa egymás ellen fog dolgozni, jelentősen csökken a flow, nem éri meg.
Bypass megoldás (remélem nem csúszik el a "rajz"):
.............................. -> reaktor -> ..........................
szűrőaksi -> pumpa -> Y .......................... Y -> esőztető
............................. -> csap (fojtásnak) -> ................
Ez mondjuk olyan belső reaktornál nem megoldható aminek nincs kivezető csonkja.

Egy jobb megoldás lehet, hogy a szűrőaksiban csinálsz egy külön co2 beoldó kamrát (tehát nem emeljük rögtön vissza az akiba a széndioxidos vizet), majd a szűrés végén egy külön pumpa emeli vissza az akváriumba a szűrt+co2 vizet.
 
Egy esőztetőn beoldva ekkora akváriumot nem lehet normálisan ellátni CO2-vel. Szerintem. Gondolom itt az esőztető hagyományos módon néhány cm-vel a felszín alatt lenne.
 
Zbacsi said:
Egy jobb megoldás lehet, hogy a szűrőaksiban csinálsz egy külön co2 beoldó kamrát (tehát nem emeljük rögtön vissza az akiba a széndioxidos vizet), majd a szűrés végén egy külön pumpa emeli vissza az akváriumba a szűrt+co2 vizet.

Ja erre én is gondoltam. Ez a megoldás a Co2 beoldása a külső szűrőben!? téma cím alatt lett feldobva. ... és mind a mai napig pattog a "labda". :D Nem tudni a bacik szeretik-e CO2-t. Szerintem nem. Én ezért az O2 "beoldást" (levegőztető) gondoltam a szűrőakiban. Egyébként - lehet hogy rosszul - meg azt gondolom, hogy a CO2 "keringése" a szűrőakiban nem annyira hatékony.

Viktor!
Ha jó lenne az alapötletem (úgy tűnik nem) akkor az esőztető valóban az általad leírt szokott helyen lenne.

...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Ja erre én is gondoltam. Ez a megoldás a Co2 beoldása a külső szűrőben!? téma cím alatt lett feldobva. ... és mind a mai napig pattog a "labda". :D Nem tudni a bacik szeretik-e CO2-t. Szerintem nem. Én ezért az O2 "beoldást" (levegőztető) gondoltam a szűrőakiban.
Természetesen az utolsó fázisban kell hozzáadni a széndioxidot, így nem befolyásolja a bacikat.
(Egyébként külföldi fórumokon is nem a bacik miatt nem javasolják a külső szűrőbe vezetni a széndioxidot, hanem azért mert kikezdik a tömítést és ez szivárgáshoz vezethet. De ettől függetlenül nagyon sokan használják így és tapasztalati úton belátható hogy a bacikat nem zavarja olyan mértékben hogy befolyásolja a lebontást.)
jó papp said:
Egyébként - lehet hogy rosszul - meg azt gondolom, hogy a CO2 "keringése" a szűrőakiban nem annyira hatékony.
Nem kering semmi, 100%osan be lesz oldva a reaktor által, és a dúsított víz ami kijön kb. azonnal tovább is megy az akvárium irányába....
 
Ok vettem - köszönöm a hozzászólásokat.
Összegezve: A legegyszerűbb megoldás az, hogy a CO2 technika (reaktor, szivattyú) szűrőakiban, (zárt rendszerben a biztonság miatt - a reaktornak van külső csonkja) a kimenő CO2-dal dúsított vizet célszerű 2 helyen (+flow miatt is) visszavezetni az akváriumba a tervezett akvárium mérete és az egyenletes CO2 beoldás miatt.


...aki holtig tanul
 
Olyan kérdésem lenne hogy mivan akkor ha a nagynyomású rendszert úgy csinálom meg hogy a legvégén elágazik és 2 db üveg diffúzort rakok rá. És akkor ezt az akvárium 2 sarkába el tudom helyezni így mindkét oldalt menne a co2. Ez így hülyeség? Így nagyobb nyomás kell? 2 szer olyan gyorsan fogy a Co2? Várom a tapasztalatokat vagy ötleteket.
 
DobraPeter said:
Olyan kérdésem lenne hogy mivan akkor ha a nagynyomású rendszert úgy csinálom meg hogy a legvégén elágazik és 2 db üveg diffúzort rakok rá. És akkor ezt az akvárium 2 sarkába el tudom helyezni így mindkét oldalt menne a co2. Ez így hülyeség? Így nagyobb nyomás kell? 2 szer olyan gyorsan fogy a Co2? Várom a tapasztalatokat vagy ötleteket.
Nem hülyeség, viszont két tűszelep kell, mert mivel nincs két ugyanolyan difi, ezért az egyik jobban/kevésbé/(semennyire sem) fog porlasztani.
 
Back
Oldal tetejére