1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Fontos CO2 beoldás - difi, atomizer, reaktor

Kategória: 'Szén-Dioxid (CO2)', témanyitó: viktorlantos, téma nyitása: Júli 21, 2011.

1. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,888
    Hely:
    Budapest
    Állandó téma a megfelelő beoldás és a legjobb porlasztás. Gondoltam bedobok egy összegzést a saját tapasztalatok alapján, mert sok az új ember mostanság illetve aki most ismerkedik a növényezéssel.

Üveg diffúzorok:
    Az ADA fertőzte meg a világot ezzel a beoldási módszerrel. Leginkább a szépségéért választjuk ezt a módszert. Valamiért a felszálló buborékok látványa és a tiszta üveg látványa legalább egyszer megigéz minden akvakertészt. ;)
    Néhány ezertől már hozzá lehet jutni ezekhez a difikhez. Óriási előnye, hogy 1.5-1.7 bar környékén működnek, így élesztős rendszerhez is használhatjuk őket.
    Nem érdemes a kerámia méretén spórolni. A túl kicsi kerámia hamar elkoszolódik, ezért állandóan ingadozni fog a beoldás.
    Általában 2 hetente áztató folyadékban meg kell tisztítani őket, akkor is ha még nem teljesen zöld a kerámia!
    A drágább üveg porlasztók még szebb üvegből készülnek, formájuk is kecsesebb, de ami ennél is fontosabb a kerámia minőségi a sorozatgyártott termékekkel szemben. Magyarul sokkal jobban és finomabban porlasztanak.

Az ilyen beoldásnál még inkább figyelni kell arra, hogy a CO2 MINDEN helyre eljusson! Nem elég, hogy jól porlaszt a diffúzor. Ha nem jut el az akvárium minden pontjára, jönnek az algák, a növények nem fejlődnek elég jól ezeken a részeken. Ha a szűrőd nem forgat eleget, használj áramoltatót, hogy besegíts a szűrődnek.

Akril difik:
    Jó hír azok számára, akik rendszeresen törik az üveget, hogy léteznek akril difik is. Akik a belső porlasztás látványát nem akarják feladni ez is egy jó megoldás lehet. A választék ezen a téren azért meglehetősen limitált és csak sorozatgyártott darabok léteznek belőlük (értsd átlagos kerámia betétes porlasztók)

Atomizerek:
    Akik nagynyomású palackos rendszert használnak a következő generációs porlasztók is szóba jöhetnek. Sajnos itt 2 bar vagy ennél nagyobb nyomás kell, ami rendesen próbára teszi a korábban talán tökéletesen üzemelő CO2 rendszerünket is.

Az akvriumba helyezhető atomizerek speciális kerámia betéttel rendelkeznek, ami még apróbb porlasztást tesz lehetővé. Sajnos a nagy nyomás miatt sokkal hamarabb hibásodnak meg, mint üveg társaik.

In Line diffúzorok:
    A reaktorok hatékony működését alkalmazva, de azok egyik problémáját kiküszöbölve születtek meg ezek a porlasztók. A CO2-t a szűrőcsövekbe vezetve apróbb buborékok érhetők el, de mégsem ez az igazi előnyük. A szűrőcsőbe porlasztva a szűrő azonnal szinte mindenhova eljuttatja a CO2-t a vízforgatással. Sokkal kevesebb a CO2 veszteség, stabilabb a rendszer. Ha a szűrőcsövezéshez megfelelő méretű porlasztót választunk, akkor nem lesz teljesítményveszteség a szűrőnél, ami szintén előny.
    Hátrány leginkább a takarítása. A buborékok nem láthatatlanok. Legtöbbnél sűrű apró buborékokkal nyomja tele az akváriumot, ami időnként zavaró. 2 bar nyomás vagy ennél több kell nekik.

A kerámia miatt takarítani kell azért időnként, ha nem is olyan sűrűn mint az akváriumi kerámiákat, de néhány havonta mindenképp érdemes.

Külső reaktorok:
    Szerintem még mindig a legjobb beporlasztási módszer. Ha nem szereted az akváriumban lévő technika látványát, nem szeretnél sűrűn takarítani, egy jó megoldás lehet. Láthatatlan buborékokra porlasztja a CO2-t amit egyetlen más módszer sem tud alapból.

Hátránya, hogy kicsit megfogja a szűrést. Viszont az így beoldott CO2 sokkal tovább marad a vízben és a szűrő áramlással könnyen eljuttatható mindenhova. Takarítás ebben az esetben a legritkább. És hatalmas előnye, hogy nagyméretű akváriumokhoz is alkalmazható.

Reaktorok között nagy különbségek vannak, ezért érdemes jobb minőségűt választani, mert az olcsóbb típusok hangosabbak, és összeszerelésük nem annyira jó.

Ha most ismerkedsz a CO2-vel és kis vagy közepes méretű akváriumod van szerintem kezd el a kerámia porlasztókkal.

Ha már megismerted a CO2 működését és némi gyakorlattal már rendelkezel, kipróbálhatod a középutat, az in-line difiket.

Ha nagy akváriumod van, és nem szereted az akváriumban lévő technikát mindenképp külső reaktort javaslok.

Ha fontos az esztétika és megengedhetsz magadnak egy kis luxust, akkor kipróbálhatod a minőségi üveg kerámiákat.

A megfelelő CO2 keringetéshez pedig vagy szűrőt érdemes fejleszteni (nagyobb teljesítmény, jobb forgatás), vagy keringetőt (esetleg több keringetőt) érdemes betenni.

schabi, Szabó Henrik, danzug és 4 mások kedvelik ezt.
  2. Kopi87
    Épp nem fórumozik ...

Kopi87 Tapasztalt kertész

Tag:
    Febr 3, 2012
    Kedvelik:
    73
    Hely:
    Budapest
    Jó kis összegzés.;)
    mondjuk szerintem az atomizerek csúnyák, és lényegében ugyanazt tudják, mint a diffik...

3. Nigro
    Épp nem fórumozik ...

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    2,997
    Hely:
    Diósd-Bp.
    Az atomizerek olcsóbbak és a bubik apróbbak is. Viszont tényleg nem olyan elegánsak ;)

4. Misikee
    Épp nem fórumozik ...

Misikee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 30, 2012
    Kedvelik:
    11
    Hely:
    Paks
    Sziasztok! egy kérdést szeretnék feltenni a tapasztaltabb akvaristákhoz! Nagynyomású co2 rendszer építése előtt állok és a beoldást külső DIY reaktorral oldanám meg ! (láttam hogy néhányan csináltatok már ilyet műanyagházas vízszűrőből) Olvasgattam, hogy ha nappal co2-t oldunk a vízbe akkor éjjelre illene egy levegőztetőt beüzemelni! Ezt nem szeretném simán porlasztókővel betenni az akiba, hanem arra gondoltam hogy a külső reaktorra tennék egy Y push in csatalkozót! az 1ik ágon menne befelé nappal a co2 éjjel pedig a másik ágon az o2 (persze mind2 ágra visszacsapó szelepet tennék! működhet ez a rendszer így vagy a légpumpa nem elég erős ahhoz hogy benyomja a levegőt a reaktorba?

Előre is köszönöm a válaszokat!

5. w-rig
    Épp nem fórumozik ...

w-rig Főkertész

Tag:
    Jan 11, 2010
    Kedvelik:
    472
    Hely:
    Nagykanizsa
    Szia! Ez attól függ mivel porlasztod a reaktorba jutó gázt., Én citromfa porlasztót használok, azt simán megnyomja a légpumpa. A Co2-höz gyártott/kerámiabetétes/ difiket nem tudja átnyomni a légpumpa!

6. Misikee
    Épp nem fórumozik ...

Misikee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 30, 2012
    Kedvelik:
    11
    Hely:
    Paks
    szia! köszi a gyors választ! a beporlásztáson nem gondolkoztam még! az üveg difit kipróbáltam az akiban de azon nem tudta átnyomni :LOL:(sera 110) viszont ha szerinted be tudja nyomni a reaktorba akkor így fogom csinálni!
    sima classic porlásztó jólehet amúgy ? elég nagy bubikat csinál de ilyen van itthon :) Te miért citromfa porlásztót használsz? linkelni tudsz ilyet? még nem hallottam róla és kiváncsi lennék rá :D

Heves Viktor kedveli.
  7. N-emy
    Épp nem fórumozik ...

N-emy Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Febr 8, 2010
    Kedvelik:
    409
    Hely:
    Hatvan
    Levegőt ne próbálj a reaktorba juttatni ,mert az nagyon nehezen oldódik be a vízbe és csak annyit fogsz elérni vele ,hogy a halálba kerget az őrjítő csobogás :p.
    A citromfa nagyon apró pórusokkal rendelkezik és így majdnem olyan apró bubikra porlaszt mint egy diffi . A gugliban faporlasztóra keresve elég sok találatot fogsz kapni, pl.a Sander elég jónak számít.

ZaCK és w-rig kedvelik.
  8. Misikee
    Épp nem fórumozik ...

Misikee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 30, 2012
    Kedvelik:
    11
    Hely:
    Paks
    hársfa porlasztót találtam de gondolom az is jó lesz :)

9. Laller
    Épp nem fórumozik ...

Laller Kertész szaki

Tag:
    Ápr 20, 2012
    Kedvelik:
    81
    Hely:
    Nagydorog
    Hali !
    Kellene még 1 mágnesszelep és 1 időkapcsoló a levegőoldalra is .
    Ha külön csinálnád elég lenne 1 időkapcsoló !

10. N-emy
    Épp nem fórumozik ...

N-emy Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Febr 8, 2010
    Kedvelik:
    409
    Hely:
    Hatvan
    Mágnesszelep??!:wideyed: Egy légpumpához? Elég lesz oda egy sima visszacsapó szelep is ;).

11. Misikee
    Épp nem fórumozik ...

Misikee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 30, 2012
    Kedvelik:
    11
    Hely:
    Paks
    nagyon úgy néz ki hogy megcsinálom inkább simán , faporlasztóval és nem variálok a reaktorba való levegő beoldással :) így akkor nem kell mágnes szelep se! sőt ha az aki fölé teszem a légpumpát akkor még visszacsapószelep sem :sneaky:

12. Laller
    Épp nem fórumozik ...

Laller Kertész szaki

Tag:
    Ápr 20, 2012
    Kedvelik:
    81
    Hely:
    Nagydorog
    Hát én nem bíznám egy sima visszacsapóra , drágább a co2 annál !

13. Laller
    Épp nem fórumozik ...

Laller Kertész szaki

Tag:
    Ápr 20, 2012
    Kedvelik:
    81
    Hely:
    Nagydorog
    Ezért nem is tenném a reaktorba .

14. Misikee
    Épp nem fórumozik ...

Misikee Kertész tanonc

Tag:
    Jan 30, 2012
    Kedvelik:
    11
    Hely:
    Paks
    a co2 oldalt úgy gondoltam, hogy palack-->reduktor-->mágnesszelep--->visszacsapó-->reaktor!
    az o2 pedig sima fa porlasztón fog belemenni a vízbe !

15. atipepe
    Épp nem fórumozik ...

atipepe Kertész szaki

Tag:
    Júli 11, 2012
    Kedvelik:
    50
    Hely:
    Karcag
    Most nézelődtem a GA-ban és láttam ott TMC Aquagro reaktort és egy New super co2 atomizer-t ! Tudna nekem valaki segíteni ? Tapasztalat, előny, hátrány !? Egy 120 L vízhez elég az 1000-es tipus ?

16. DobraPeter
    Épp nem fórumozik ...

DobraPeter Kertész szaki

Tag:
    Okt 10, 2010
    Kedvelik:
    156
    Hely:
    Szeged
    62 Literes akihoz mekkora átmérőjü üveg diffuzor ajánlott? 1,5 vagy 3 cm körül? (értem itt a kerámia átmérőjét) A választ előre is köszi

17. Pintér Norbert
    Épp nem fórumozik ...

Pintér Norbert Főkertész

Tag:
    Nov 2, 2012
    Kedvelik:
    306
    Szia Viktor! még új vagyok itt, most ismerkedem a CO2 rendszerrel.
    Nekem kb 240L-es aksim van. 100x48x50, 1000L/h külső szűrő, 16/22 a csöve, rövid oldalt esőztető és alatta a szívó ág. Közepesen növényes akváriumot tervezek.
    Aqua Medic külső reaktor 1000 Green Aqua ezt a reaktort tervezem be tenni.
    Kérdés, működhet így,mennyire hangos a rendszer. Mennyire strapabiró? Szűrő elég-e hozzá?
    Tanács, javaslat?
    Üdv.: Norbi

18. Maci
    Épp nem fórumozik ...

Maci VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    1,838
    Hely:
    Vásárosnamény
    240 l-be kevés lesz a szűrő és még azt is le akarod fogatni a reaktorral. Működhet a rendszer, csak sok lesz a gondod.

19. Pintér Norbert
    Épp nem fórumozik ...

Pintér Norbert Főkertész

Tag:
    Nov 2, 2012
    Kedvelik:
    306
    Javaslat?

20. Pintér Norbert
    Épp nem fórumozik ...

Pintér Norbert Főkertész

Tag:
    Nov 2, 2012
    Kedvelik:
    306
    Még 1 1000l/h-s szűrő. Hosszú falra a két esőztető alá 1-1 szívó ág.
    De akkor két reaktor kellene?

Aktuális oldal megosztása