• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Chihiros Doctor tapasztalatok

Én már kb. 1 éve ezt használom. Igen,elvileg azt jelenti, hogy nem vízkövesedik. A valóság az, hogy a teteje tényleg nem, de az alja továbbra is. A korábbi verzióm az alul-felül vízkövesedett. Mivel én nem lágyvizezek, ez nálam azt jelenti, hogy minden héten be kell áztatnom egy órára, mert egy hét alatt sokat romlik a hatásfoka a vízkőtöl.
Csatlakozok azok táborához, akiknek egy évig bírta a porlasztó. Illetve nálam bírná még, de elkezdett vízkövesedni, meg szerintem a kábel is megtört mert sokat kellett mozgatni mire elkezdett bubizni, de már akkor sem a kezdeti lelkesedéssel tette. Rendeltem inkább egy új porlasztót, még úton van.

De azt tartom, hogy egy éven keresztül sem alul, sem felül nem vízkövesedett egyáltalán.
 
Nálad egy évig ugyanazzal a hatásfokkal dolgozott?

Csatlakozok azok táborához, akiknek egy évig bírta a porlasztó. Illetve nálam bírná még, de elkezdett vízkövesedni, meg szerintem a kábel is megtört mert sokat kellett mozgatni mire elkezdett bubizni, de már akkor sem a kezdeti lelkesedéssel tette. Rendeltem inkább egy új porlasztót, még úton van.

De azt tartom, hogy egy éven keresztül sem alul, sem felül nem vízkövesedett egyáltalán.
 
Túl lehet adagolni a Doctort? Egy 27 literes akváriumban használnám esti szellőztetésre a legmagasabb fokozaton, a MINI változatot, ami M3 módban 90-120 literig ajanlott. Esetleg mehet nagyobb fokozaton folyamatosan? Halaknak árthat?
 
@viktorlantos múltkor írta, hogy nekik Twinstar "túladagolás" miatt volt már amano elhullásuk, szóval én nem kísérteném a sorsot a helyedben.
Köszi az infót! :) Egyelőre még nincsenek élőlények így éjszakára a legmagasabb üzemmódban járatom. Ha bekerülnek az amanók akkor visszatérek a lilly-vel való "szellőztetésre".
 
Sziasztok! Nem tudom hogy csak en csinalok valamit rosszul de nekem 3 hete mukodik az 54l es akvamban az m1 programmal de semmi nem valtozott. A surface skim meg csak rosszabb lett mert a doctor altal kibocsatott bubik kiulnek a viz tetejere. Az alga nem szunt meg sot magara a reaktorra is rault a zold alga. 0-24 ben megy sosem kapcsolom ki a megadott program szerint. Mi lehet a problema?
 
Ez nem alga elleni fegyver, inkább csak amolyan plusz, ha minden oké, még jobban zörög a szekér. :)

Nálam - hogy más is okuljon belőle - a taiwanos 50 lityisből most került ki, mert mióta ment, el-elpotyogott egy-egy garnéla. Mióta kivettem, nincs elhullás... eddig. Nem tudom, van-e összefüggés. De hátha.
 
Ez nem alga elleni fegyver, inkább csak amolyan plusz, ha minden oké, még jobban zörög a szekér. :)

Nálam - hogy más is okuljon belőle - a taiwanos 50 lityisből most került ki, mert mióta ment, el-elpotyogott egy-egy garnéla. Mióta kivettem, nincs elhullás... eddig. Nem tudom, van-e összefüggés. De hátha.
Mint latod aki a topikot inditotta o fegyverkent hasznalja. Hiszen egy parameteren sem valtoztatott megis pusztul az alga.
 
Akkor kérdezd meg @viktorlantos és hasonló kvalitású akvakertészeket, ha nekem nem hiszel: ez egy hasznos plusz, főleg indításnál, de mondjuk pont zöld pontalga ellen - már ha arra gondoltál a "zöld alga" elnevezéssel - annyit ér mint bikán a csecs - semmit. Meg úgy egyébként sem csodafegyver, ha valamelyik pilléred inog, akkor jönni fog az alga. Twinstar/chihirossal vagy anélkül, mindegy.
Ha rátalálsz a helyes fény/táp/CO2/vízcsere arányra, akkor segít gyorsabban leküzdeni az algát. (És ahogy mondtam, új akva indításakor az ekkor jelentkező tipikus algák elleni küzdelemben tényleg jól jön.)

Még egyszer: ez nem csodafegyver.

Felszíni hártya ellen meg tessék bevetni erre való eszközt, papírtörlőt vagy skimmert. Más nem lesz hatásos.
 
Utoljára módosított:
Ertem amit mondasz. Mashol is hallottam ezt az allaspontot. En csak azon csodalkozok hogy a fokertesz aki a topikot meghirdette nem valtoztatott semmit megis most eltunt az algaja. Akkor csak szerencseje volt?
Annyira sok algam nincs sot csak kivancsi vagyok hogy miert van ez hogy egy ember nagyon hatasos eredmenyt er el egynek meg semmit sem hasznal.
 
Az, hogy nem változtatott semmin, nem jelenti azt, hogy nem is változott semmi.
Az akvárium elég labilis tud lenni. Állandóan változik. Ha csak megnő valamelyest növény és több tápanyagot vesz fel vagy éppen fordítva, máris borul minden. Más apróságok ugyanígy okozhatnak változásokat. Mivel gyakran cserélünk vizet, a csapvíz minőségének a változása is befolyásolja az akváriumban zajló folyamatokat.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Mint latod aki a topikot inditotta o fegyverkent hasznalja. Hiszen egy parameteren sem valtoztatott megis pusztul az alga.

Pont ezért nem csodaszer, mert nem valtoztat a rossz parametereken amik az algat okozzak.
Hasznos ha van, de az okokat nem szünteti meg.
 
Sziasztok! Olvasgattam a bejegyzéseket twinstar/chihiros doctor témában, és ha jól értem ezek a kütyük elektrolízissel oxigént állítanak elő es oldanak a vizbe, ami fertőtlenít/algát pusztít, elvileg hatásos a felszínen levő hártyára is. Ezt nem lehet elérni egyszerűen oxigen beoldással? Van valami plusz hatas a porlasztáshoz/oxydatorhoz kepest, vagy ez csak egy ezeket kiváltó újítás? Elobbieket elvileg a garnélák sem szenvedik meg. Illetve a garnéla elhullások túlméretezett/adagolt vagy "rendeltetésszerű" használatkor fordultak elő?
 
Ezek a készülékek mikrobuborékokat csinálnak, amit nehéz megvalósítani porlasztással. Youtube-on is csak olyant láttam, hogy motorral "törték össze" a légbuborékokat.
Ezen felül a szén-dioxidot sem hajtja ki a vízből, mind a levegő beporlasztása, amire növényes vonalon nagy szükség van, low-tech akvariumoknál meg még kevés is van belőle.
 
Ezek a készülékek mikrobuborékokat csinálnak, amit nehéz megvalósítani porlasztással. Youtube-on is csak olyant láttam, hogy motorral "törték össze" a légbuborékokat.
Ezen felül a szén-dioxidot sem hajtja ki a vízből, mind a levegő beporlasztása, amire növényes vonalon nagy szükség van, low-tech akvariumoknál meg még kevés is van belőle.
Koszonom! Akkor ez a "varázslat " értem már... Te használsz ilyet egyébként? Tapasztaltál olyat, hogy az élőlényekre valamilyen hatással volt/elpusztultak tőle esetleg?

Tapatalkkal küldve az én SM-A320FL eszközömről
 
Ezek a készülékek mikrobuborékokat csinálnak, amit nehéz megvalósítani porlasztással. Youtube-on is csak olyant láttam, hogy motorral "törték össze" a légbuborékokat.
Ezen felül a szén-dioxidot sem hajtja ki a vízből, mind a levegő beporlasztása, amire növényes vonalon nagy szükség van, low-tech akvariumoknál meg még kevés is van belőle.
Bocsánat, hogy bele vau. De én is kacérkodok a gondolattal gyári vagy DIY vonalon, ezért kérdeznék.
Nem értek ehhez sem (pláne nem a kémia részéhez), de úgy érzem, mégiscsak Enyak lehet közelebb a megoldáshoz. Mégpedig abban, hogy miből is állnak ezek a "mikro buborékok". ...és ez (lehet) a lényeg. Tehát szerintem nem a "mikro" a lényeg, hanem az oxigén!
Egyébként én is a külső szűrő segítségével porlasztom be a levegőt és a CO2-t is. Azon gondolkodom, hogy az elektrolízissel előállított oxigént is így porlasztanám be. ... vagy egy kész Twinstar, vagy Chiciros(?) Nem tudom.

A másik dolog (szó), ami nem hagy nyugodni: a "beoldás". Oxigén beoldása. CO2 beoldása. Itt tényleg oldatról van szó, vagy keverékről? Nem a kákán is... csak szeretnék tisztán látni, hogy mi a helyzet?
 
Bocsánat, hogy bele vau. De én is kacérkodok a gondolattal gyári vagy DIY vonalon, ezért kérdeznék.
Nem értek ehhez sem (pláne nem a kémia részéhez), de úgy érzem, mégiscsak Enyak lehet közelebb a megoldáshoz. Mégpedig abban, hogy miből is állnak ezek a "mikro buborékok". ...és ez (lehet) a lényeg. Tehát szerintem nem a "mikro" a lényeg, hanem az oxigén!
Egyébként én is a külső szűrő segítségével porlasztom be a levegőt és a CO2-t is. Azon gondolkodom, hogy az elektrolízissel előállított oxigént is így porlasztanám be. ... vagy egy kész Twinstar, vagy Chiciros(?) Nem tudom.

A másik dolog (szó), ami nem hagy nyugodni: a "beoldás". Oxigén beoldása. CO2 beoldása. Itt tényleg oldatról van szó, vagy keverékről? Nem a kákán is... csak szeretnék tisztán látni, hogy mi a helyzet?
Én azért kérdeztem rá a tapasztalatokra, mert valamelyik külföldi fórumon olvastam, hogy éjszakai levegőztetéssel (vízfelszín mozgatás/porlasztásos módszer) hasonló eredményeket lehet elérni, csak macerásabb kicsit. Vagy csak az illető mindent nagyon jól csinált és amúgy sem volt algaja [emoji16] Az éjszakai levegőztetés jótékony hatásáról úgy emlékszem itt is volt szó a fórumon.

Tapatalkkal küldve az én SM-A320FL eszközömről
 
Én azért kérdeztem rá a tapasztalatokra, mert valamelyik külföldi fórumon olvastam, hogy éjszakai levegőztetéssel (vízfelszín mozgatás/porlasztásos módszer) hasonló eredményeket lehet elérni, csak macerásabb kicsit. Vagy csak az illető mindent nagyon jól csinált és amúgy sem volt algaja [emoji16] Az éjszakai levegőztetés jótékony hatásáról úgy emlékszem itt is volt szó a fórumon.

Tapatalkkal küldve az én SM-A320FL eszközömről
Megint csak szaktudás és tapasztalat nélkül, ráérzésre:
szerintem a kettőt nem lehet összehasonlítani. A tömény, tiszta oxigén egészen más hatás(fokk)al oxidál, mint a levegőből kiválasztott oxigén, ami ugye a levegőben csak 21% körül van.
Másrészt, ha végigolvasod a topic-ot (meg a Twinstar-os topic-ot) láthatod, hogy az algaképződés, és ezek között az eszközök között, nincs feltétlen összefüggés. "Segít a jó állapotot fenntartani." Ennyi. Bizonyos algafajok eltűntek a hatására, de referencia kísérletről (mellette egy ugyan olyan akvárium készülék nélkül) és nem olvastam. Vajon abban nem tűnt volna el az alga? Vagy 2x annyi idő alatt? ...vagy?
Sokszor még a "nagyok" is belefutnak egy-egy "algabumm"-ba. Ha ilyen egyszerű lenne, hogy beteszek egy Chihiros-t oszt' le van tudva az algakérdés, mindenki betenne az akváriumába 3 darabot ;) és nyugodtan hátradőlhetne, mert több dolga nincs.
 
Back
Oldal tetejére