• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Carbo adagolás garnélák mellett?

apajatszik1

Tapasztalt kertész
Tervezek egy 13 literes nano akváriumot garnélákkal de co2 szettre nekem nincs pénzem csak carbora.Viszont sok helyen mondják hogy nem jó a garniknak.Látom hogy sokan tartotok itt garnélát.Hozzá tudnátok szólni ehez hogy mennyit lehetne naponta adagolni?Esetleg ha kettébontva adnák 0.5mlt 2x0.25milire?Red cherry garnélákról lenne szó.
 
Tervezek egy 13 literes nano akváriumot garnélákkal de co2 szettre nekem nincs pénzem csak carbora.Viszont sok helyen mondják hogy nem jó a garniknak.Látom hogy sokan tartotok itt garnélát.Hozzá tudnátok szólni ehez hogy mennyit lehetne naponta adagolni?Esetleg ha kettébontva adnák 0.5mlt 2x0.25milire?Red cherry garnélákról lenne szó.
A redek simán elbírják az előírt adagolást.
 
Okés köszi!Nagy meg könnyebülés... :D Mostanbtól új a kérdés :D Azt hallottam most hogy a carbo csak 6 óráig van a vízben ez igaz?Ez nekem jó hogy megtudtam mivel reggel önteném 7kor és a lámpa meg feloltódik délután :D
 
Okés köszi!Nagy meg könnyebülés... :D Mostanbtól új a kérdés :D Azt hallottam most hogy a carbo csak 6 óráig van a vízben ez igaz?Ez nekem jó hogy megtudtam mivel reggel önteném 7kor és a lámpa meg feloltódik délután :D
Jól hallottad! Kb. 6 óra alatt lebomlik, ezért érdemes villanyfelkapcs után belelötykölni az akiba.
 
Az érdekes lesz :D akkor úgy állítom a lámpát hogy 2 órakor érek haza leghamarabb akkor majd öntök nekik kaját :Dés akkor égetem majd mondjuk 14től 22ig és az pont jó mert este szeretem nézni :D
 
Sziasztok!
Elég ellentmondásos írások vannak carbo+garnéla párosítás kapcsán. Van aki azt írja, hogy semmi gond, szentgyo azt írja, hogy jót ég nem hallott, én meg azt tapasztalom, hogy amióta adagolom (1,5 hete) minden másnap van 1-1 elhullásom. A kisebb termetű hímek adják fel. Azért gondolom, hogy a carbo az oka, mert két akváriumom van egymástól 8 km távolságra és mindkettőnél egyszerre kezdtem a carbót és egyszerre jelentkezett az elhullás is. Van aki azt mondja, hogy a leggyengébbek hullanak el, és aki hozzászokik, az túléli. Liqui Carbot használok (a kis kiszerelés miatt próbaképpen), az ajánlott adag 50%-val kezdtem és most 80%-nál tartok. 26L akváriumok, mindegyikben sakura garnélák, kb 10-12 szál pogostemon erectus, 1 tő anubias bonsai, 2-3 gömbmoha. Az egyik akváriumban elég sok az alga és a növények sem úgy fejlődnek, mint a másikban, ezen szeretnék segíteni.
Tapasztalatotok szerint további adagolás mellett várható még elhullás? Tényleg csak a leggyengébbeket vagy az egész kolóniát kockáztatom?
 
Szerintem az a gond, hogy nagyon kevés a növényed ami felvegye a Carbo-t, így az adagolás utáni első két órában túlságosan magas marad a koncentráció.
Ha idődbe belefér, akkor szedd szét a napi adagot 3-4 részre és 2-3 óránként nyomd közvetlenül az algákra.
 
Nálam ugyan csak 26 literre 1 ml/nap megy a carbo,senki nincsen rá hatással,tele vagyok 1-2 mm újszülöttekkel még ott sem.
Ami mondjuk különbség hogy nálam kb 10 féle növény van az akváriumban elég sűrűn beültetve,és szerintem amit benyomok adagot azt kb 2-3 óra alatt el is fogyasztják a növényeim.
 
Kis akváriumnál könnyebben borul minden. De Easy Carbo-t nagyon régóta adagolunk garnélás akváriumokba is. Most nyár van ilyenkor egyébként is gyakoribbak az elhullások az ingadozó hőmérséklet és az ehhez kapcsolódó pH és oxigén szint miatt.
Ha nagyon értékes és érzékeny garnélák vannak a nanoba akkor inkább ne adagolj semmit.

Amennyire én tudom a Liqui Carbo tiszta glutaraldehyde-t tartalmaz. Az Easy Carbo és Seachem Excell viszont ennek egy vegyületét. Anno az egyesült államokban volt is gond ebből. Korábban mintha a Seachem Excell is a tiszta formáját használta volna. Aztán amikor elkezdték piszkálni őket megváltozott az összetevő és már nem glutaraldehyde-t használnak.

Próbáld ki, hogy a következő 3 hétben nem adagolsz. De van egy olyan tippem, hogy ettől függetlenül is lesznek elhullásaid az időszak miatt.

27 literben 40-50 garnéla, 1 otocinclus, 1 csiga szerintem mindenféle algával elbánik. A többire ott a blackout :)

Lehet a szűrésed a garnélás akvárium mivolta miatt gyengébb. Ez mondjuk nem segít az algásodáson, de a garnéláknak sem, mert bármi történik a szűrő nem tud megbirkózni az extra feladattal.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Elég ellentmondásos írások vannak carbo+garnéla párosítás kapcsán. Van aki azt írja, hogy semmi gond, szentgyo azt írja, hogy jót ég nem hallott, én meg azt tapasztalom, hogy amióta adagolom (1,5 hete) minden másnap van 1-1 elhullásom. A kisebb termetű hímek adják fel. Azért gondolom, hogy a carbo az oka, mert két akváriumom van egymástól 8 km távolságra és mindkettőnél egyszerre kezdtem a carbót és egyszerre jelentkezett az elhullás is. Van aki azt mondja, hogy a leggyengébbek hullanak el, és aki hozzászokik, az túléli. Liqui Carbot használok (a kis kiszerelés miatt próbaképpen), az ajánlott adag 50%-val kezdtem és most 80%-nál tartok. 26L akváriumok, mindegyikben sakura garnélák, kb 10-12 szál pogostemon erectus, 1 tő anubias bonsai, 2-3 gömbmoha. Az egyik akváriumban elég sok az alga és a növények sem úgy fejlődnek, mint a másikban, ezen szeretnék segíteni.
Tapasztalatotok szerint további adagolás mellett várható még elhullás? Tényleg csak a leggyengébbeket vagy az egész kolóniát kockáztatom?
Hááát, én nem pörgetném túl ezt a carbo dolgot a garnélás akváriumodban! Szerintem az a 80% az sok a garnélák mellett. Én max 50% adnék a helyedben és az alga ellen másképp küzdenék. Alapesetben a garnéláknak a tiszta, vegyszermentes víz a legmegfelelőbb. Pl Szentgyo tudtommal semmilyen növénytápot, vegyszert nem alkalmaz az akváriumaiban. Ha tényleg a garnéláidat tartod szem előtt akkor válassz könnyen tartható növényeket és csak minimálisan adagolj vegyszert a vízbe. Igaz a növényeid nem lesznek a legcsilivilibbek de a garnéláid hálásak lesznek. Természetesen ezen a fórumon is találsz olyan akváriumot amiben kicsattanó növények mellet akár CRS-eket is tartanak de ezek az akváriumok némi tapasztalatot és tudást tükröznek. Szóval első körben még nagy csodát ne várj.

Én az 54l-es akváriumomban a Red Rilik mellé 1-1 ml GA tápot és 0.5 ml Easy Carbot adagolok naponta a viszonylag dúsan belerakott növényzetnek. A növények jól vannak de mondjuk valamennyi algám is van, aminek a garnélák kimondottan örülnek! :)

ui.: Ha tanácsolhatom szerezz be Jávai mohát! Könnyen tartható és a garnélák igazán kedvelik!!:)
 
Húúú, nagyon köszönöm, nem is számítottam rá, hogy ennyi hasznos válasz érkezik!

Akvárium#1 otthon van, napközben elég sötét van (földszintes lakás, ablak előtt fa, stb), este megy a világítás 6,5 órát (7W AquaLED) amikor otthon vagyok. Itt 25+ sakura van, 4 oto, 10 galaxy razbóra és 1 hagymacsiga. Ez szép tiszta, van ugyan alga, de csak úgy tessék-lássék, a növények is zöldek, szépek. A pogostemonok kicsit zömökebbek, a levelek rövidebbek, színűk pedig "harsányzöld". A garnélák mindig bogarásznak a levelek között, a csiga fáradatlanul megy körbe-körbe. Az oto-kat meg alig látom, mert ha a lámpa felkapcsol, akkor ők elbújnak :) Röviden: elégedett vagyok az összhatással.

Akvárium#2 ez a munkahelyemen van, itt nagyon-nagyon sok a természetes fény, napközben megy a világítás 5,5 órát. Itt csak 10 sakura, 4 oto, 10 galaxy razbora. Itt viszont a pogostemonok gyorsan felfelé nyúlnak, leveleik vékonyak, hosszúak és inkább sárgásbarnák, mint zöldek. Profito-t adagolok egy ideje (0,3-0,4ml/nap), azóta az új hajtások már zöldek. Sok algám van, de ezek szinte mindegyike zöld szőr/szakáll (Blog - Algatípusok Green Aqua

Mindkettőben aquacorner szűrő van (200lph) és heti egy 30-40%-os vízcsere.

Azok alapján, amit írtatok azt hiszem, hogy
- egyelőre szüneteltetem a carbót
- a #2-ben is feltornázom a garnéla és csiga létszámot (ez egyébként is tervezve volt, de saját szaporulatra vártam, így inkább vérfrissítés lesz)
- egyelőre a profito-t folytatom, esetleges növénygyarapodás mellett, ezen még filózok
- várok egy hónapot, hogy az "új" helyzet mit eredményez
- utána még kitalálom, hogy mihez kezdjek a carbóval. Ha újra is kezdem, akkor easy carboval és 50%-os adagolással, több részletben.
Azt hiszem mindenki hozzászólásából merítettem, nagyon köszönöm még egyszer mindenkinek!
 
Én egyszer a 12 literes rc-nanoba véletlenül belenyomtam 2,5 milit, de semmi bajuk nem volt és nagy növénymassza sem volt az akiban. Most én is a liqui carbot használom a gyári adag duplájával, de mindenki elvan vele már hónapok óta. :)
Szóval egyik cuccal sem tapasztaltam semmi negatív dolgot.
Viszont ahogy fentebb is írták, ha nem kifejezetten garnélás akvárium, akkor felesleges rendszeresen adagolni. ;)
 
Sziasztok! Szeretnék beszámolni az elmúlt 2 hét alatt bekövetkezett változásokról. Megcsináltam a #12-ben tervezett változtatásokat (+ kicsit leárnyékoltam a problémás akváriumot) és egyelőre elégedett vagyok a változásokkal. Az algák mintha megtorpantak volna, és mintha fogynának is. A pogostemon erectusok is mintha zöldebbek lennének (vagy a vadállatok leették róla az algát :), de az új hajtások egyértelműen szépek. Egy hete lett pár darab saját garnéla szaporulat is, és az elmúlt időszakban (még a legelején) csupán 1-1 elhullásom volt akváriumonként.
És virágzik az anubias, ezúttal két virágot hozott :)
Köszönöm mindenkinek a fenti tanácsokat, remélem jó irányba kanyarodtam.
+1 észrevétel, hogy korábban a vízfelszínen volt egy fátyolos vékony réteg, amit 1-2 naponta le kellett halásznom. Nem az a szivárványszínű olajos, hanem inkább olyan "zselatinos". De amióta adagolom a profito-t, mindkét akvárium vizének tetejéről eltűnt ez a felszíni trutyi és más sem lett helyette.
 
Sziasztok! Érdeklődnék én is az easy carbo adagolásrol, ugyanis mindenhol mást olvasok eddig napi 4ml-t adagolok+2 csepp ferropol24- netto 80 liter akváriumba de jöv hétre rendeltem amano garnikat!20 napos az akvárium elég sok alga alakult már ki:) világitás 2x24watt.eggyik növényes cső szürés 1000l/h növények: "monte carlo" meg valami közepes fűféle.van benne 15 neon is . ezek alapján maradhat e a napi adag vagy esetleg csökkentsem a garnélák miatt ? válaszokat tanácsokat előre is köszönöm!
 
Sziasztok! Érdeklődnék én is az easy carbo adagolásrol, ugyanis mindenhol mást olvasok eddig napi 4ml-t adagolok+2 csepp ferropol24- netto 80 liter akváriumba de jöv hétre rendeltem amano garnikat!20 napos az akvárium elég sok alga alakult már ki:) világitás 2x24watt.eggyik növényes cső szürés 1000l/h növények: "monte carlo" meg valami közepes fűféle.van benne 15 neon is . ezek alapján maradhat e a napi adag vagy esetleg csökkentsem a garnélák miatt ? válaszokat tanácsokat előre is köszönöm!
Ha netto 80 literes az akváriumod, akkor valószínűleg egy 96 literes, vagy egy 112 literesről van szó gondolom. A világításod nem annyira bika erre, hogy a maximum carbót adagold, szerintem 3 ml simán elég lenne. A garnéláknak nem lesz baja a 4 ml-től sem, de szerintem felesleges annyit belenyomni naponta.
 
Ha netto 80 literes az akváriumod, akkor valószínűleg egy 96 literes, vagy egy 112 literesről van szó gondolom. A világításod nem annyira bika erre, hogy a maximum carbót adagold, szerintem 3 ml simán elég lenne. A garnéláknak nem lesz baja a 4 ml-től sem, de szerintem felesleges annyit belenyomni naponta.
hát igen lehet de igyis algásodok:/ de ha garniknak nemlessz baja akkor nyomom a carbot kell a növénynek bár az alga jobban aggaszt egyenlőre de a garnélák rem elkezdik majd darálni őket :D a fény meg elvbe 12 óra kell neki kiszámolva bár nemtudom ez mennyire függ most a magasságtol mert kb a vizfelszintől kb 10 centire van a világitás.bár az algásodás oka lehet hogy még friss az akksi 22napos :)
 
Sziasztok! Elég rendesen elfogytak sakuráim, a frissen kikelteket megették a halak, a felnötteket agyon nyomták, az idősek kiöregedtek, elpusztultak de leggyakrabban csak úgy maguktól pusztuptak el (naponta 1-2 gondolt egyet és elfeküdt az aljzaton, 10 percig rángatóztak míg végül elpusztultak. Nemrég azthittem 1 se maradt. Neptun liquid carbot használok ami 2 hete elfogyott, azóta nem használtam és elkezdtek megjelenni a garnélák. Ez csak véletlen összefüggés vagy nemtetszik nekik a neptun liquid carbo? Halak mennek, garnélás lesz, amano és sakura garnélákkal. Szerintetek merjek továbbra is neptun carbot használni? Attól pusztulhattak vagy valami más probléma van? Érdemes lenne inkámb easy carbot használni?
 
Sziasztok! Elég rendesen elfogytak sakuráim, a frissen kikelteket megették a halak, a felnötteket agyon nyomták, az idősek kiöregedtek, elpusztultak de leggyakrabban csak úgy maguktól pusztuptak el (naponta 1-2 gondolt egyet és elfeküdt az aljzaton, 10 percig rángatóztak míg végül elpusztultak. Nemrég azthittem 1 se maradt. Neptun liquid carbot használok ami 2 hete elfogyott, azóta nem használtam és elkezdtek megjelenni a garnélák. Ez csak véletlen összefüggés vagy nemtetszik nekik a neptun liquid carbo? Halak mennek, garnélás lesz, amano és sakura garnélákkal. Szerintetek merjek továbbra is neptun carbot használni? Attól pusztulhattak vagy valami más probléma van? Érdemes lenne inkámb easy carbot használni?
Nálam easy carbo-tól nincs bajuk sem a sakuráknak, sem a taiwanoknak, sem az amanoknak, pedig volt, hogy nagyon durván túl kellett adagolnom. (ment ~80-90 liter vízbe 15 ml/nap is jó sokáig)
Neptun nem tudom mennyivel olcsóbb, de az easy eddig bevált. Te döntesz;)
 
Hmmm érdekes....
Nekem a 37literes akvámba napi 1ml carbo-t nyomok és csináltam egy tesztet,vajon mennyi co2 van az akváriumba....A teszt azt jelezte,hogy kb 80% több,mint aminek kellene lennie!!!!????
Nem is mertem bele rakni semmi halat,garnélát,nehogy bármi gond legyen....hiába a heti 2alkalom 30% vízcsere....
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére