• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Bolbitis heudelotii

Levinen

Kertész szaki
Ezt a növényt nagy előszeretettel használja az Úr is, Takashi Amano :) . Ez nem is véletlen, mert páfrány jellegű leveleinek köszönhetően, rendkívül természetes hatást tud adni az akvárium egészének. A vízben bármelyik szinten elhelyezhető tereptárgyra kötözve, ami gyökerei számára nagyon is fontos.

Család: Lomariopsidaceae
Kontinens: Afrika
Magasság: 15-40 cm
Szélesség: 15-25+ cm
Fény igény: nagyon alacsony-erős
Hőmérséklet: 20-28 °C
Víz keménység:nagyon lágy-közepes
pH tolerancia: 5-7
Növekedési ütem:lassú
Tartás: nehéz
 
Szerintem olyan mint egy gaz, ami a kerítés tövénél szokott nőni :D Egyébként szép a maga módján.. :lol: csak nem nagyon lehet kapni... Levi te hol vásárolod a növényeid?
 
lacee13 said:
Szerintem olyan mint egy gaz, ami a kerítés tövénél szokott nőni :D Egyébként szép a maga módján.. :lol: csak nem nagyon lehet kapni... Levi te hol vásárolod a növényeid?

Szia Lacee

A Bolbitis szépsége abban rejlik, hogy nagyon természetes hatást lehet vele elérni. Fadekorációval párosítva, egy erdei bokorhoz, vagy egy lombos fához teszi hasonlóvá. Nem is véletlen, hogy Amano akváriumának az egyik meghatározó növénye, aki köztudottan sokszor a víz feletti természetből merít ihletet.
Jelen pillanatban a Buy Way-nél található Galapagosban lehet kapni.
 
Az enyém egy kicsit túlnőtte magát és felajánlottam eladásra, de senkit sem érdekelt. Lehet hogy gazszerű, de a levelei még a Microsoriuménál is sötétebbek, ezért nagyon jó kontrasztot tud adni.
 
Sziasztok!
Nálam sajnos csak vegetál. :(
Valószínűleg túl kemény a víz.
Hoz új hajtásokat, de azok olyan kis csenevészek.Meg sem közelítik az eredeti leveleket.
Kár, pedig nagyon tetszik.
 
Nagyon szeretem ezt a növényt. A nagy akváriumomba már a tervezésnél is Bolbitist akartam a középpontba. Azóta szerencsére jól érzi magát és sorra hozza az új hajtásokat, jól bebokrosodott.
Azokon a helyeken fejlődik igazán ahol erős áramlat van. A kicsit lassabb pontokon sokkal lassabb a fejlődés és nem is igazán hozza a szép leveleit. Mindenképp az aki frontjára javasolt tenni.

Egy valami hiányzik még a boldogságból, hogy kinövesszem a növényt az akváriumból:
http://zerofact.exblog.jp/13659135/

Sajnos olyan kicsi a hely a vízszint és a lámpa között, hogy igazán szépre nem tudnám megcsinálni.
De egyszer még remélem sikerül ;) Most jönne jól egy függesztett lámpa :thumbup:
 
Kedvenc növényemmé ,,nőtte" ki magát!Elképesztően természetes hatást kelt a legtöbb aksiban.Nálam az első perctől fogva viszonylag gyorsan nő, iszonyat sok új hajtást hoz.Szerintem annak köszönhető, hogy lágyabb vízet használok.
 
viktorlantos said:
Azokon a helyeken fejlődik igazán ahol erős áramlat van. A kicsit lassabb pontokon sokkal lassabb a fejlődés és nem is igazán hozza a szép leveleit. Mindenképp az aki frontjára javasolt tenni.

Ez érdekes én pont az ellenkezőjét tapasztalom. Két "bokrocskám" van az egyiket viszonylag nagy áramlatban helyeztem el és jól kapja a fényt. A másikat viszont alig éri áramlat és fény. El sem akarom hinni de a második kétszer jobban nő és sokkal egészségesebb... Nem értem.
 
Sziasztok!
Ezt a növényt csak rizmórájával lehet fára kötözni, vagy nélküle is tud fejlődni (ha csak a levél van rákötözve a fára)?
 
Cecska said:
Sziasztok!
Ezt a növényt csak rizmórájával lehet fára kötözni, vagy nélküle is tud fejlődni (ha csak a levél van rákötözve a fára)?

Kaporszakállú leszel, mire kifejlődik a gyökérzet és abből el kezdi hozni a hajtásokat. ;) Ha szereted a bonsai-t akkor meg lehet próbálni, de lehet már rég lebontod az akváriumot mire normális arcát mutatja majd a növény. Ha nagy növényról szeded le, gyökérzettel együtt kell lecsippenteni.
 
Nyírása mennyire ajánlott? mert én beszereztem egy pár tövet, viszont sajnos egy nemvárt szállítási hiba miatt sok levele tönkrement, mit tegyek ilyenkor?
 
És ha a csak simán a dús gyökérzetét elültetem vissza ahol volt akkor is helyrejön majd? Mert nem szeretném fára kötözni, ott most indult meg a flamel moss "erdő" :D
 
Én szeretnék ilyet beszerezni és kipróbálni. Lesz a boltban? :angel: (február 1-ig tudok várni)
 
És ha a csak simán a dús gyökérzetét elültetem vissza ahol volt akkor is helyrejön majd? Mert nem szeretném fára kötözni, ott most indult meg a flamel moss "erdő"

Én jobban jártam volna, ha így teszek.
Nálam az összes levele elrohadt 2 hét alatt, pedig Tropicas volt. Ezt annak tulajdonítom, hogy emers lehetett, vagy a víz nem tetszett neki. Most kezd magához térni, szépen hozza az új hajtásokat.
 
Sziasztok!

Nekem is kedvencem ez a növény!
13 évvel ezelőtt kaptam három darabot ajándékba az egyik dísz állat kereskedésben.
Azóta folyamatosan jelen van az akváriumaim majdnem mindegyikében.
Először egy szavanna fára gumiztam őket.
Az első háromból egy tönkrement aminek csak egy levele volt és a gyökér törzse is csak 2 cm-es darab.
A másik kettő erősebb gyöktörzsel, levélzettel átvészelte az akkori zord körülményeimet és szaporodásnak indult.
Csak low-tech körülmények között nevelkedtek 0,3-0,75w világítás, Ph: 6,5-8,5, Kh:8-16 között.
Színe minden körülményt elvisel, volt hogy fél évig hordóban állt és egy hajtást még így is hozott!
Nem tapasztaltam az áramlással kapcsolatosan összefüggést a növekedésével.

Méreteit tekintve: a levelei ténylegesen elérhetik a 40cm-ert, gyök törzse akár kisújnyi vastagságra is hízhat, sötétbarna gyökérbolytjai 10-15cm hosszúak is lehetnek.

Mindig valamilyen terep tárgyra kötözöm, de előtte a gyökérbolytokat 1-2cm-esre vágom, egyébként maga a gyöktörzs is darabolható, csak maradjon rajta 3-4 levél.
Régen befőző gumival rögzítettem, majd cérnával, kender kóccal, mostanság kerti kötözővel.
Utóbbinál ügyelni kell mert túlhúzása esetén a merev gyöktörzs elpattanhat.
Jó körülmények között hamar észrevehető a levél szárak alatt a gyöktörzsön a kis rügyek indulása oldalra, így nem csak hosszában hanem széltében is növekedésbe kezd.
A levelek ritkítását valóban nem sínyli meg, sőt érdemes néha a nagyobbak közül levágni, hogy a friss oldal hajtásoknak is jusson elég fény a kifejlődéshez!
A kicsiket szintén 4-5 levél kifejlődése után lehet leválasztani!

Néha elő fordul nálam valamilyen hiány tünet ami világosabb levelekben, azokon barna rothadásban jelentkezik, általában akkor amikor már nagyon túlszaporodik az adott akváriumban!

Sajnos indítás után a levelein hajlamos megtelepedni mindenféle alga, köszönhetően a felszínig növésnek , az áramlás lefogásának.
Ez viszont ollóval remekül orvosolható (meg jó szűréssel, Co2 adagolással, sűrű víz cserével, Stremekkel,alga evő haddal és minden mással ami nekem nincs)!

Előfordult hogy magától benőtt a kvarc homokba, ekkor nem tapasztaltam nála különösebb problémát, ugyan-úgy jöttek az új levelei a talaj alól, ennek ellenére sehol nem javasolják, ezért nem érdemes ezzel kísérletezni!
Nekem a fedett akváriumban is hajlamosak a víz felszínen túlnövő levelek elszáradni, amit annak is be lehet tudni hogy, hogy a lámpák közvetlenül az üveg fedélen fekszenek, melegítenek.

Néhány régi gyengébb kép:

IMG



IMG


IMG


Mindenkinek bátran ajánlom ezt a strapa bíró növényt, akár szerényebb körülmények közé is!



Üdv mindenkinek! A.ttila
 
Áh, szuper! Köszi szépen A.ttila a részletes írást pont erről a növényről, nagyon szemezek vele, de akkor ezek alapján bátran kipróbálom. ;) :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére