• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hónap akváriuma Blind date

Előre is elnézést kérek a nem túl jellemző pesszimista hang miatt, de már nem tudok másképp gondolkodni. Rám járt a rúd az utóbbi időben és ennek az akvárium is jócskén látta kárát. Úgy terveztem, hogy havonta töltök majd fel full shotot. Már esedékes lett volna a harmadik fotó, de meggondoltam magam. Katasztrófák sorozata érte az én kis kertemet, mostmár azt hiszem, hogy totális a csőd.
Ha az én bénázásom a tápozással nem lett volna elég, még a technika sokat emlegetett ördöge is beleszólt nemrégiben. Elutaztam néhány napra, a szüleim úgyszintén. Mindent a legnagyobb rendben hagytam, a szüleim azonban, akik előbb értek haza, másfél tucat dögöt találtak a fickándozó halak helyén. Egy közülük akvarisztikai pályafutásom kezdete óta velem volt :( Napokig lehetett így, mert a tetemek oszlása teljesen hazavágta a vizet. A tömeges pusztulás oka egyszerűbb, mint gondolnátok: a mágnesszelep időkapcsolója beszorult, azaz éjjel nappal ömlött be a gáz. Mire én hazajöttem, már az alga is ellepett mindent.
Sebaj, az időkapcsolót kicseréltem, még bírtam cérnával, úgyhogy felvettem a kesztyűt (a másik kezemre is, ha lehet így fogalmazni). Az algát lekapartam, lekeféltem, lesúroltam, levágtam stb, moha századszor újrakötözve, eleocharis lenyírva, vízcsere vízcsere után, ügyelve a tápozásra. ADA GreenBacter minden áldott nap. Igen ám, de közbejött egy külföldi út, így ismét a szüleim segítségére lettem utalva. Eléggé piacosan nézett már ki a kicsike, így nem paráztam nagyon. Persze mindent leírtam nekik betűről betűre, be is tartották, amiért nagyon hálás vagyok! Hazajöttömkor mégis ismerős látvány fogadott: Az üvegen nem lehet átlátni, az eleocharis gyökerei fölött egybefüggő algaszőnyeg, a dekorációról arasznyi tincsekben nyúlik a "zőccség".
Balázs még mindig kitartó... Markoslag téptem az algát (könnyen kijött), lenyírtam a stemeket, kivettem az eleocharist, hogy másnap újraültethessem, az enyhén felkavart vizet lecseréltem, visszatápoztam, de amikor a szűrőt akartam volna visszacsavarni teljes gőzre... Az elzárókar a kezemben maradt. Illetve csak maradt volna, ugyanis a egész beszorult a tetőbe, így még cserélni sem tudom. Mozgatni próbáltam, hátha ki tudnám venni, de ezzel adtam meg neki a kegyelemdöfést, ugyanis mostmár zárt állásban van és egyáltalán nem mozdul. A szűrőnek helószia, a baktériumok menthetetlenek.
Remélem garanciában megjavítják (az is trükkös lesz, mert magyarországi cégtől vettem) és ezzel véget ér a katasztrófasorozat.
Egy biztos: a HAC-on nem kell tőlem tartanotok, mostmár egészen biztosan nem tudom összeszedni magam időre (októbertől Kolozsváron leszek).

Tanulság: nincs. Talán annyi, hogy ha nem jársz haza minden nap, ne építs növényes akváriumot, és szükség esetére mindig legyen kéznél valami erős nyugtató.

ps: Egy éjszaka telt el a baleset óta és a víz már zavaros, nem sok jóval kecsegtet a dolog...
 
Huh ez elég katasztrófálisan hangzik :? :shock: :roll:
Balesetek előfordulnak mindig. Megbízható cuccokkal ritkábban, de az ördög sosem alszik.
Sajnos a növényezés valóban olyan hobbi, hogy nem viseli jól ha hosszabb időre magára van hagyva. Aki eleve ilyen életmódot él, az sincs kizárva a hobbiból, csak érdemesebb egy alacsony fénnyel működő akváriumot tartania, ahol nincs annyira csúcsrajáratás.

Szűrő ügyben, ha még garis, az egész szűrőfedelet is kicserélik ilyen esetben. Nem tudom milyen márka volt.
Az ilyen csapokhoz, és szűrő alkatrészekhez érdemes lenne használni az Eheim Spray-t. Múltkor beszéltem a szervízzel és nyomatékosan felhívták a figyelmünket, hogy használjuk a spray-t, mert a használat közben idővel úgy beszorulhatnak mozgó részek, hogy ott már csak fejcserék fognak segíteni. Példának hozták fel a prof II szűrők pumpás fedelét stb. Azt mondják a legtöbb meghibásodás a megfelelő karbantartás (beleértve a kenés) miatt történik.

Lehet más szűrőről van szó, de ez szerintem elmondható minden más szűrőről is. Karbantartás kell.

Ilyenkor sajnos nincs jó tipp. Ha nincs ismerős akitől kunyizni lehetne egy ideiglenes szűrőt és nincs lehetőség más szűrő beállítására akkor sajnos az akvárium lebombázódik. És az amortizáció nagyon gyorsan történik. Annak idején ezért vettem egy másodlagos szűrőt és inkább 2 szűrő jár az akvárium alatt, de ha gond van nem pusztul le az akvárium.
 
Csúcsrajáratásról nemigen lehet beszélni, mivel a világításom csekély 4x18 w, ráadásul a csövek sem újak már. A család alatt pedig beavatott szakembereket :) kell érteni, mivel két éve ők végzik a rutin feladatokat a két növényes körül és nem panaszkodhatom, lelkiismeretesen gondozzák.
A szűrő egyébként ugyanaz mint az indításkor, egy Eheim 2073 (Eheim Professionel III széria). Sajnos hülyebiztosra tervezték, hogy ne tudd levenni a csöveket amíg el nem zárod. Ezzel szerintem két probléma is van: egyrészt amiért csak egy kar van rajta egyszerre fojtja a két ágat, ami fölösleges, másrészt meg messze túl komplikált és túl passzent az egész elzáró elem, ami miatt nagyobb a hibalehetőség és mint az én esetem is kiválóan példázza, nem lehet javítani. Ha csak két sima gyorscsatlakozó lett volna, most boldogan zümmöghetne csap nélkül amíg veszek egy újat. A sprayt megfontolom, de mindenesetre nem lehetne azzal vádolni a gyártót, hogy sokszor figyelmeztet a rendszeres kenés fontosságára, főleg egy egy évnél fiatalabb szűrő esetén... Csak arra, hogy az ezeréves Eheimek még mindig kifogástalanul működnek. Persze ha gép, akkor azt karban kell tartani, nem vitás. Én is hibáztam. Zárójel bezárva.
Tényleg jó lett volna, ha valaki megdob egy szűrővel pár hétig (vagy ki tudja, mikor lesz kész), de errefelé a külső szűrő még mindig látványosságszámba megy, úgyhogy kénytelen voltam venni egy olcsóbb belsőt, ami remélem életben tartja egy darabig.
A víz továbbra is opálos. A fényt ismét visszavettem 2x18 w-ra és napi 6 órát megy, remélem a növények kibírják... Szorítsatok! :(
 
Szomorúan olvasom a horrorsztorit. Azt hiszem sokunk még ha nem is tapasztalja meg ugyanezt, néha-néha retteg hasonlótól. Én például rendszeresen álmodom azt, hogy szűrőtisztítás, csövezés után a szűrőcsövek valahol rosszul vannak rögzítve és a víz kifolyik a padlóra, onnan le a szomszédhoz stb. Aztán felébredek és nagynehezen rájövök, hogy csak álmodtam... Elképesztő széles az a skála, hogy hogyan nézhet ki az akvárium, ha minden megfelelően működik, vagy ha mondjuk egy hét oda nem figyelés után kinézhet az akvárium, vagy ha olyan történik valakivel, mint ami veled most... Annyi esetleg megfontolandó, hogy sokunknál lehet olvasni, hogy két külső szűrőt használnak, így ha az egyik elromlik "félgőzzel" elviheti a másik az akváriumot. Mindenesetre kitartás!
 
Szóval nemcsak én álmodom akváriumokkal :D Ez azért megnyugtat kicsit :p
Egyébként meg kösz a biztatást, remélem visszatér hozzám lassan a szerencse, bár elôre félek, ugyanis megint harom napra bébiszitterre szorult...
 
A kis belső szűrő teszi a dolgát, a tiszta víz láttán bátorságot kaptam:) Tudom, hogy nem látszik rajta, de tíz hetes a setup.

5030954928_e2c6de6314_z.jpg


Így annyira nem látszik, de még mindig sok az alga és valami azt súgja, hogy még lesz, mert újraültettem az eleocharist. Igen, az összeset szálanként :crazy:
(A faunát ne nézzétek, az árván maradt Thayeria mellé remélem találok egy fiatal csapatot, a guppi meg csak szállóvendég - és meglepően hatékony algaevő)
 
Nagyon szép kis akvárium gratulálok hozzá. Tök jó hogy minimalizáltad a növényválasztást. Én még kikapnám a háttérben meghúzódó stemet is.
Csak így tovább HAC-on remélem látjuk az akváriumot ;) :thumbup:
 
viktorlantos said:
Tök jó hogy minimalizáltad a növényválasztást

Nem akarok kuszaságot, ki fog kerülni minden stem idővel. Bal elöl a HM helyére is Lilaeopsist teszek majd. A fák közt van még egy tenyérnyi üres hely, ahová nem találok megfelelő növényt. Blyxát szeretnék, de mint tudjuk, nem oda való. E. tenellust és M. pteropus "narrow"-t meg sehol sem találtam. Legrosszabb esetben Anubias lesz ott is, bár szerintem valami középmagas, keskeny levelű gaz kell oda...
 
AmBalaj said:
bár szerintem valami középmagas, keskeny levelű gaz kell oda...

Esetleg Cryptocoryne parva? Nekem bejön. Szép bokorrá tud nőni, és kevésbé igényes mint a Blyxa.

Egyébként meg gratula az akihoz. :thumbup: Szép fejlődés ment végbe eddig, egy kis alakítgatás, "növény térhódítás" (bal elöl) és tényleg ütős lesz az összkép.
 
Nagyon jól néz ki az akváriumod, nagyon tetszik! Mutatos darab! Gratulálok hozzá, és remélem sikerül az összes algától megszabadulnod.
 
Gratula!!! :clap: Tökéletes. Jó a székely víz... ;)
"Legjobb naplók tulaj" lettél ;)

Esetleg egy nagyobb méretű képet feltehetnél, ha van.
 
Bedobom ide is, mert a Dugesia topicban nem volt a legmegfelelőbb helyen és az aktivitás is kisebb mint itt :twisted:

AmBalaj said:
Nem találtam ilyen nemkívánatos csúszómászóknak szentelt topikot, így ide írom, előre is elnézést kérek a planáriáktól...
Nálam ezek a távolról tubifexre emlékeztető illetők bukkantak fel. Ha jó kedvük van, ilyen, vagy ennél nagyobb tömegekben demonstrálnak, érdekes módon csak az üvegen látom. Gondolom tele van velük a talaj... Algát nem esznek, úgyhogy megszabadulnék tőlük, ha van rá valami jó módszer. Találkozott már velük valaki?
5040794793_6713ae5d00_b.jpg

5040794419_d7d5af7ef1_b.jpg
 
Kezd izgi lenni a dolog, ugyanis a máskor jellemző szerény felhozatalhoz képest a napokban találtam egy csomó érdekességet. Pont azokat a dolgokat, amikre már évek óta vadászok :D
Sikerült beszereznem egy új rajt a nyáron kipusztult Thayeriáim helyére, ráadásul jó kondiban is vannak, amit még most is nehezen tudok elhinni. Emellett mintegy bónuszként találtam Carnegiella myersit (sajnos csak négy igen eltérő méretű példányt, aranyáron), amit legalább hat éve keresek, mindhiába. Eddig csak állatkertben láttam őket élőben, szóval nagy az öröm :p
Tegnap rendeltem néhány Otocinclust is a meglévő túlélők mellé, ez a második alkalom, hogy rájuk bukkanok. Először otthon vettem 4 csontvázat (jelzem, az volt a teljes készlet), amiből kettő a tíz percig tartó utazást sem bírta ki. A másik kettő szépen hízik, túlélték a co2-katasztrófát is ;). A rendelés tartalmaz továbbá 6 Amano-garnélát, egy E. tenellust és egy cserép Lilaeopsis novae-zelandiae-t, amik szintén eseményszámba mennek. Ja és újra lesz Easy-carbom :cool:. Végre teljes a növénylistám, megvan minden amit régóta keresek. Nem hittem, hogy a verseny előtt (vagy, hogy egyáltalán) összejön. :D Ma fogom megkapni a csomagot, nagyon kíváncsi vagyok és alig várom, hogy hazavihessem :!:

Egy kérdés: mi a különbség a brasiliensis és a novae-zelandiae között? Lehet, hogy eddig sem brasiliensisem volt, a boltban csak úgy ismerték, hogy "fű" :x
 
Nekem sokkal kisebb(0.5cm hosszú és 1mm vastag parazitáim voltak 1 évig)
nemkívánatos lakóim voltak!
2hetente jöttek elő és a halaim is dörgölőztek előtte!
Semmilyen gyógyszer nem segített,majd kereskedőm tanácsára
sózni kezdtem a vizet!
A 220l-be raktam 1kg sót fokozatosan!
Minden nap egy evőkanállal raktam bele majd a végefele
2-vel!
A kúra végére eltűntek és azóta sem jöttek vissza!
Se növénynek,se halnak nem lett baja!
Lehet a sós víz elvenné a kedvüket a szaporodástól
és így egy idő után eltünnének az akidból!

Jani.
 
OFF: Amire te gondolsz, azok valószínűleg a darakórt okozó kis paraziták. Teljesen más a kettő. ON:

Lehalászni próbáltad őket? Vagy ugyanúgy visszaszaporodnak?
 
Back
Oldal tetejére