• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Betta splendens - Sziámi harcoshal

Nigro

Alapító
Admin
betta-splendens-red-dragon-halfmoon-male2.jpg

Tudományos név: Betta splendens (Regan; 1910)
Magyar név: Sziámi harcoshal
Csoport: Labirint-kopoltyúsok
Származás: Ázsia; Thaiföld, Kambodzsa.
Testhossz: 6-7 cm
Természetes élőhely: Árkok, rizsföldek
Viselkedés: Magányos, a hímek nem viselik el egymást; kisebb akváriumban, kevesebb társhallal jobban érzi magát, mint egy nagyobb vegyes akváriumban.
Táplálkozás: Ragadozó
Szaporítás: Elég könnyű
Medence: Minimum 30 literes
Halnépesség: 75 literre 1 hím és 3-4 nőstény
Dekoráció: Gyökerek és sok növény.
Hőmérséklet: 24-28 °C
pH: 6,8-7,5
Keménység: 5,6-11,2NK°
Várható életkor: 2 év

A Sziámi harcoshal (Betta splendens) Szingapúr, Maláj-félsziget és Hátsó-India mocsaras talajú álló- és lassan áramló kisvizeiben őshonos. Egyes informácók szerint a vízzel elárasztott rizsföldek jellegzetes lakói. Kevés díszhal büszkékedhet hasonló színpompával, mint a faj hímjei. Harciasságuk miatt egy időben versenyeken fogadásokat is kötöttek rájuk. Manapság inkább színeik alapján szelektálják őket, azonban a hímek továbbra is halálos ellenségei tudnak lenni egymásnak. Azonaban ha az akvárium kellően hosszú, akár 2 hím is megfér egy medencében. Egy hím territóriuma kb. 70-90 cm hosszú terület általában. A nemek megkülönböztetése egyszerű, mivel a hímek úszója jóval hosszabb és színesebb. Labirintkopoltyús halak. A hím íváskor habfészket épít, melybe elhelyezi a megtermékebnyített ikrákat. Izgalmas megfigyelmi a nászt, mely nyugodt akváriumi körülmények közt könnyen elérhető. A hím körbefonja a nőstényt, aki ilyenkor elengedi az ikrákat. A hím azonnal megtermékenyíti és egyesével a habfészekbe helyezi.
Fontos, hogy megfelelő mennyiségű búvóhely legyen a nőstény számára, mert a nász után a híme elkergeti a nőstényt. A betta szereti a melegebb (26-30 C) növényes akváriumokat. A többi hallal nem agresszív.


Aki könnyen tartható igazán színpompás halra vágyik, azok számára a Betta splendens jó választás. Kis igényük miatt, egyszerűbb technikai felszereltségű akváriumban is tarthatók.

1507724_231044300433288_1726719802_n.jpg


Egy videó az eredeti élőhelyről:

 
Köszönjük ennek a színpompás halnak a bemutatását. Annyit hozzá tennék hogy, nálam a hím guppikat mikor már nagy volt az úszójuk riválisnak tekintette és megtépte.
 
Sziasztok,

A következőben szeretném a segítségeteket kérni:
Először sikerült ikrázó halakat (éppen bettákat) szaporítanom, de félek hogy a kicsiket nem tudom felnevelni.
Olvastam, hogy az egészséges fejlődésükhöz élő eleségre lenne szükség!?!
Sórákok keltetése többszöri próbálkozásomra sem sikerült (pedig megvettem egy 12e forintos keltető szettet...!),
így rendeltem folyékony tápot (JBL NOBIL fluid artemia) kimondottan ikrából kelő növendékeknek.
Jelenleg 4. hetesek a kicsik, sajnos már csak heten vannak...
Kérdéseim:
- Meddig tudom őket etetni a fent említett eleséggel?
- Mit adjak nekik még?
- Jelenleg kb. 5-6 mm-esek. Ez normális, tekintve, hogy már 4. hetesek?

Köszönöm!

Üdv.
 
Gratulálok hogy sikerült a szaporítás, nekem többszöri ikrázásból sem lett semmi :(
Elméletileg a dobozon rajta van meddig lehet vele etetni, ha már olyan 0,5-1 cm-esek,a Serának van baby tápja,azt lehetne nekik adni, nekem az endler guppik azon nőttek fel. remélem megmaradnak a kicsik :)
 
Tetramin babyvel már próbálkoztam, de nem érdekelte őket. Szerintem azért, mert a víz felszínén marad, és egyelőre csak alul úszkálnak.
Az általad említett Sera babytáp lesüllyed?
 
Üdv!!

Engem az érdekelne, hogy Bettát és Garnélát lehet-e egy akváriumban tartani??
 
Üdv!!

Engem az érdekelne, hogy Bettát és Garnélát lehet-e egy akváriumban tartani??
Nekem a nagy aksiban van egy betta,ill sok sok sakura ! Durván vadászik rájuk,ha elég nagy a garnélák száma,akkor azért kiirtani nem fogja őket csak szépen leszabályozza a populációt ;) nem ajánlom én se őket közösen,nekem már így marad :D
 
Üdv! Sopronban hol lehet kapni nőstény bettát?

Tapatalkkal küldve az én C1905 eszközömről
 
Köszi!most kezdek tenyészteni, csak kihívásként

Tapatalkkal küldve az én C1905 eszközömről
 
Megvettem a nőstényt,külön rekeszben beraktam,nem csíkozódott be.összenegedtem őket és másnap kicsit meg volt tépve a hím.erre különválasztottam őket ,és a nőstény habfészket épített.szerintetek mi legyen?

Tapatalkkal küldve az én C1905 eszközömről
 
Az én sziámim... Ezzel a hallal kezdődött újra minden. 2 literes akváriummal, táppal, vízelőkészítővel, halacskával mentem haza melóból... Asszonyom kérdő tekintete, kislányom rajongó sikkongatása fogadott :) Ma már nem igazán tudom mivel meglepni a drága párom... Azóta a sziámi kapott nagyobb akváriumot, kb 20 liter, 3 Oto-t és egy kakadu törpesügér párt spannak. Nagyon jól elvannak :)
20160610_191726.jpg
 
Sziasztok! Nnnnaaaaaggyon kezdők vagyunk (előre bocsátom)...nem nyújtanám hosszúra a dolgot...nem mondták a kereskedésben, hogy gond lenne velük ezért 60 literes aksinkba vettünk egy gyönyörű kis bettát, és mellé egy kb 5 cm-es Stendhalt.(neonok, pandaharcsák,házmesterek egy algaevő és 2 db üvegtestű a teljes csapat)...de a kis bettánknak szétszakadozott a gyönyörű kis farokúszója...így most Stendi büntiben van...de aggódunk Harciért.Olvastam, hogy a stressz okoz ilyet náluk, de ugye megmarad? Vagy mit tudunk tenni? :S
 
Nekem már nagyon régen volt harcoshalam, de ha meg is tépték az úszóit, egészséges és jól van tartva regenerálódik.
Stendhalt
Nekem sose volt ilyenem, bocs az offért, de ezt 60L-es medencébe tartjátok? Még kicsi okés, de ennek 200L minimum kell, ha megnő.
 
Nekem már nagyon régen volt harcoshalam, de ha meg is tépték az úszóit, egészséges és jól van tartva regenerálódik.
Nekem sose volt ilyenem, bocs az offért, de ezt 60L-es medencébe tartjátok? Még kicsi okés, de ennek 200L minimum kell, ha megnő.
 
Back
Oldal tetejére