• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Beni Low-Tech növényese, 240 literben

A gömbakáriumos történetet kifejtenéd bővebben?
Nekem is van egy, de nem tudok vele mit kezdeni...
Váratlan külföldi utazás miatt anno nyáron sikerült a tálamat kiszárítanom (IKEÁS 30 cm-es üvegtál, konyhaablak, 50 fok, tűző nap, kb 4-5 nap víz nélkül). Szinte minden kipusztult, elfonnyadt benne, ekkor gondoltam rá, hogy átrakom a maradékot a semmire sem használható gömbakváriumba, abból sokkal kevésbé párolog a víz. Alig pár növény élte túl, viszont így azok egész jól elférnek, spriccelni sem kell, mert a kicsi szellőzés miatt magas bent a páratartalom. Ennyit az előnyökről...
Hátrányok: kezelhetetlen. A tetején a kis lukon nem lehet rendesen benyúlni, metszeni a nővényeket, kiszedni a ledobott leveleket, ledugni a sűríteni kívánt növényeket, ráadásul éles, vág.
Porosodik. Kívül nem gáz, hiszen elég csak megtörölni száraz ruhával, majd ablaktisztítóval és papírtörlővel kezelve már ragyog is. Nade belül? Vattakorong csipesz végén, és szenvedés, ráadásul összetöröm bent a növényeket is...
Locsolás. Spriccelni nem nagyon tudom, mert a növények elfogják a lukat, ha meg bespriccelek közöttük, a turbulencia miatt kicsap a fele. Marad a locsolás, nagyon enyhén tápozott vízzel, de néha még így is "megégnek" a levelek, amik kapják.
A talaj a gömb alsó felében algásodik, hiszen kap tápot és napfényt is, takarítani, átmozgatni pedig gyakorlatilag nem lehet a gömb forma miatt (egyébként se lehetne hozzáférni).
Összességében inkább kudarc és nyűg, mint siker, valószínűleg nemsokára szét is kapom, és inkább ismét egy kisebb akvárium lesz a nagy mellett, csak ezt még kisfiammal (2,5 éves) is meg kell beszélnem, mert néha még a nagyot is féltem (jó erőben lévő kezekben egy 20 dkg-os fém autó naggggyon félelmetes tud lenni emberre, akváriumra egyaránt)... :)
Persze lebeszélni nem akarlak, de Nálam is inkább a "kezdjünk vele valamit, ha már fent van a polcon" volt a fő motiváció, nem az ésszerűség.
 
Szerintem a sikered kulcsa többek között a Manado. Sokan szidják, mert túl könnyű, de szerintem ez az előnye is egyben, mert ezzel a porózussággal és könnyűséggel egy baromi nagy biológiai szűrőként funkcionál. nekem is Manadom van az 54 literesemben, mellé csak vízforgatást használok és minden a legnagyobb rendben van.
Ja és végigolvastam a naplót. Szép munka!
 
Szívem szerint magam is raknék Manadót aljzatnak, de nem tudok megbarátkozni vele, hogy vörös a színe. Mint a marsi táj vagy a Kolontár az iszapömlés után. Nem megy elég jól a növények zöldjéhez, nincs eléggé kontrasztban vele.
 
Szívem szerint magam is raknék Manadót aljzatnak, de nem tudok megbarátkozni vele, hogy vörös a színe. Mint a marsi táj vagy a Kolontár az iszapömlés után. Nem megy elég jól a növények zöldjéhez, nincs eléggé kontrasztban vele.
Én ezt fekete gömbölyű bazaltkavicsokkal oldottam meg.
 
Szívem szerint magam is raknék Manadót aljzatnak, de nem tudok megbarátkozni vele, hogy vörös a színe. Mint a marsi táj vagy a Kolontár az iszapömlés után. Nem megy elég jól a növények zöldjéhez, nincs eléggé kontrasztban vele.
Ez csak akkor gond, ha nincs gyeped. Ha van, idővel benövi és semmit nem látsz belőle, max a frontnál;)
 
Csütörtökön volt nyírás, pénteken növényes talira vittem a nyesedéket (2 db 5 literes vödörrel), szombaton alaposan megtéptem a nagy cryptot (kb 100 levél minusz, ami úgy 1,5-2 liter tiszta növény volt), vasárnap meg kívül-belül üvegpucolás és vízcsere volt. Ennyit már régen törődtem az akváriummal! :D
Most 1-1,5 hónapig megint nyugi van, csak halat etetni, néha kicsit tápozni és gyönyörködni kell...
25044646326_6cb8aa4d14_b.jpg
 
pontosabban milyen cripto az ott kozepen amit ugy megteptel :D ?...es meg mindig nagy
Jó kérdés, nem sikerült pontosan azonosítanom. Vagy Undulata, vagy Mi Oya, de inkább valami hibrid... Pendulumtól van, de Ősem tudta megmondani, mindenesetre beutazta a fél országot. :)
 
Csütörtökön volt nyírás, pénteken növényes talira vittem a nyesedéket (2 db 5 literes vödörrel), szombaton alaposan megtéptem a nagy cryptot (kb 100 levél minusz, ami úgy 1,5-2 liter tiszta növény volt), vasárnap meg kívül-belül üvegpucolás és vízcsere volt. Ennyit már régen törődtem az akváriummal! :D
Most 1-1,5 hónapig megint nyugi van, csak halat etetni, néha kicsit tápozni és gyönyörködni kell...
View attachment 5169
Csak én látom úgy, hogy a jobb oldalon fényhiányos? Gyönyörű, az nem kérdés, de ha kicsit több lenne a fény jobb oldalon is, akkor az ott lévő növényekben is több gyönyörűsége lehetne a magamfajta szemlélődőnek.
A gyönyörű Puntius titteya (remélem, jól látom:pompous:) csapatodért pedig részemről egy ráadás nagy pirospont:D
 
Csak én látom úgy, hogy a jobb oldalon fényhiányos? Gyönyörű, az nem kérdés, de ha kicsit több lenne a fény jobb oldalon is, akkor az ott lévő növényekben is több gyönyörűsége lehetne a magamfajta szemlélődőnek.
A gyönyörű Puntius titteya (remélem, jól látom:pompous:) csapatodért pedig részemről egy ráadás nagy pirospont:D
Szerintem csak a sötétzöld bolbitis miatt tűnik sötétebbnek, esetleg hátul a fekete szűrő miatt, de élőben nincs gond. Az üveg és a szűrő között kb 15 cm van, stemet nem akartam odatenni, mert felül szív a szűrő, csak pár szál bacopa van oda lenyomva, amit simán kezelni lehet a lassú növekedése miatt.
 
Szerintem csak a sötétzöld bolbitis miatt tűnik sötétebbnek, esetleg hátul a fekete szűrő miatt, de élőben nincs gond. Az üveg és a szűrő között kb 15 cm van, stemet nem akartam odatenni, mert felül szív a szűrő, csak pár szál bacopa van oda lenyomva, amit simán kezelni lehet a lassú növekedése miatt.
Elképzelhető, csak látványra hatalmas a kontraszt a két széle között. Mondjuk a bolbitis tud sötét lenni, ezt magam is tapasztalom.;)
 
A bolbitis és a microsorum is nagyon talajközelinek tűnik a képen. Hogy vannak rögzítve? Kőhöz cérnával?

A crypto-t vágtad, vagy kézzel tépkedted a leveleket?
Kőhöz, damillal, és lenyomva a kő kb talajszintig (a rizóma kint van mindenhol).
A cryptot téptem, a levelet követtem amennyire le tudtam nyúlni, majd egy enyhe húzással letéptem szárral együtt. Nem ez volt az első eset, eddig nem tapasztaltam semmi negatívumot ezzel a módszerrel.
 
Kőhöz, damillal, és lenyomva a kő kb talajszintig (a rizóma kint van mindenhol).
A cryptot téptem, a levelet követtem amennyire le tudtam nyúlni, majd egy enyhe húzással letéptem szárral együtt. Nem ez volt az első eset, eddig nem tapasztaltam semmi negatívumot ezzel a módszerrel.

Én valisneria-t szoktam így ritkítani. :)

A következő akváriumomhoz nagy inspirációt jelent, hogy CO2 nélkül és kemény vízben is lehet ilyen kertet nevelni. Erősen hajlok a Manado felé, neked milyen állagú ennyi idő után? Nem agyagosodik?

Nagy probléma (és szép ammónia tüskét és ezáltal halhullást okoz), hogy ha átültetek növényt, feljön a tápgolyó is (kvarchomok aljzat). Erre van valami praktikád? Vagy a Manado jobb ilyen fronton?
 
Én valisneria-t szoktam így ritkítani. :)

A következő akváriumomhoz nagy inspirációt jelent, hogy CO2 nélkül és kemény vízben is lehet ilyen kertet nevelni. Erősen hajlok a Manado felé, neked milyen állagú ennyi idő után? Nem agyagosodik?

Nagy probléma (és szép ammónia tüskét és ezáltal halhullást okoz), hogy ha átültetek növényt, feljön a tápgolyó is (kvarchomok aljzat). Erre van valami praktikád? Vagy a Manado jobb ilyen fronton?
Pár nap híján 2 éve használom a manadot, és szemre még tökéletes állapotban van, az alsóbb rétegekben sem veszem észre, hogy iszapolódna. Ugyanakkor a 2 év alatt egyszer sem lett komolyabban bolygatva, átrendezve az akvárium, így a talajt sem érte semmi komoly behatás. Növények kivételénél a nagyon enyhe húzás, közben folyamatos, apró, körkörös mozgatás jött be Nálam, így minimális a táptalajom felkeverése, és a gyökérzet is egész szépen, többnyire egyben kijön a talaj komolyabb mozgatása nélkül. Azt azért mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy ha komolyabban matat az ember, akkor utána azonnal cseréljen vizet is, hogy a mindenféle felkevert, vízben úszó trutyi nagy részétől megszabaduljon. Ha ehhez tartod magad, nagy baj nem lehet.
 
Pár nap híján 2 éve használom a manadot, és szemre még tökéletes állapotban van, az alsóbb rétegekben sem veszem észre, hogy iszapolódna. Ugyanakkor a 2 év alatt egyszer sem lett komolyabban bolygatva, átrendezve az akvárium, így a talajt sem érte semmi komoly behatás. Növények kivételénél a nagyon enyhe húzás, közben folyamatos, apró, körkörös mozgatás jött be Nálam, így minimális a táptalajom felkeverése, és a gyökérzet is egész szépen, többnyire egyben kijön a talaj komolyabb mozgatása nélkül. Azt azért mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy ha komolyabban matat az ember, akkor utána azonnal cseréljen vizet is, hogy a mindenféle felkevert, vízben úszó trutyi nagy részétől megszabaduljon. Ha ehhez tartod magad, nagy baj nem lehet.

Ha már vízcsere: hogy csinálod? Ekkora méretnél már nyűg lehet a vödrözés (saját tapasztalat, pedig nekem csak 160-as a tank). Zuhanyrózsa helyére csavarsz slagot és direktbe megy a víz? Vagy pumpával?
 
Zuhanyrózsa helyére csavarsz slagot és direktbe megy a víz?
Pontosan így. A slag végét egy sok helyen széthasított, dróttal az akvárium szélére akasztott PET palackba dugom, így leengedésnél se garnélák, se halak nincsenek veszélyben, feltöltéskor pedig mehet a max víznyomás, mert szépen szétteríti körben, egyáltalán nem keveri a talajt. Itt van videó is, fénykép is:
https://www.flickr.com/photos/beniakvariuma/page2
 
Back
Oldal tetejére