• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes "Beginning"

Hudi Andor

Kertész tanonc
Sziasztok!

Először is köszönöm a befogadást.

Régóta foglalkoztat már az akvarisztika. Volt pár próbálkozásom az elmúlt években, ezek társas akváriumok voltak, nulla hozzá értéssel minimális kerettel, ultra low technikával... a szokásos kezdő csomag :D
Viszon elkezdtem dolgozni és ezzel a lendülettel a fórumot, fórumokat is jobban átolvasni, megérteni mi is az az akvarisztika.
Remélem elegendő tudást szedtem össze ahhoz hogy belevágjak és átlépjem a buktatókat, remélem ebben ti is segíteni fogtok :)
Kezdésnek leírnám az elképzeléseimet:

Akvárium: 100x40x50 merevítés nélkül valószínűleg 10mm üvegből, nyitott.

Szűrő: Tetra tec 1200 plus

Világítás: Odyssea Quad 4x39w / Aquamorf AM-LD4 12960lm (még gondolkozom)(n)

Nagynyomású Co2 rendszer

Micro/Macro/Easy Carbo

Természetesen táptalaj.

Dekorációnak Red moor, esztétikának megfelelően kövekkel, esetleg vasfa a red helyett.

Növények és halak még kiforratlanúl.

Lehet túl korai még, az indítás leghamarabb márciusban lesz, de szeretném kiküszöbölni a hibákat, mivel nem egyszerre szerzem be a felszereléseket.
A hétvégén elkezdek komolyabban ötletelni a scape kialakításán, képeket megosztani, a szokásos:D


Mivel elég nagy összegről beszélünk így egyszerre, szívesen fogadom használt felszerelések esetleg komplett akvárium (élővilág nélkűl)
felajánlását, természetesen nem ingyen :)

Üdv, Andor.
 
Én a helyedben először egyszerűt építenék, co2 nélkül, és megpróbálnám egészségesre megcsinálni. Kicsit megérteni, megtapasztalni, hogy hogyan működnek a dolgok, és hogyan lehet fenntartani egy jól működő rendszert.
 
Attól nem félek hogy nem menne a dolog :)
De nagy valószínűséggel az első pár hónap co2 nélkűl fog menni, aztán szépen lassan sorjában, előbb kitapasztalom a tápozást, megvárom még beáll a víz stb..
Amúgy ha a co2 utólag kerül be az nem tudja felborítani az addig kialakult egyensúlyt? (pl 5-6 honapra indítás után)
 
Nos a világításon kattogok most...

Úgy néz ki nem lesz az első pár hónapban Co2 (új biztos nem)

A kérdés hogy 0,78w/l elegendő lenne-e?
Kicsit aggaszt még az algásodás kérdése ebben a szituációban, ha tud valaki ehhez hozzá fűzni valamit azt megköszönném. (legyen az pozitív vagy negatív)
 
Szia!
Olvastam soraidat, hogy mekkora akváriumban gondolkodol. (pont ilyenem van, GA-as)
Ha low-ban üzemelsz az (elején) akkor sok lesz 0,78W/l. Nálam 3X39W-on Quad világít és a zöld pontalga befigyel, pedig erős a szűrésem.
A fénynek CO2-vel Neked elégnek kell lenni. Bár lehetne több is a fényáram Pl: Ati lámpa.
Már le van gyártva az akvárium? Mai eszemmel csak 45cm magasat készíttetnék. (Egyből változna a kedvezőbbre a W/l érték);)
Ha van kérdésed bátran, hátha tudok segíteni.(y):)
 
Utoljára módosított:
Olvass. Sokat. Nem fognak idejönni a világmegváltó tanácsok, meg kell keresned őket mások hibáiban, bénázásaiban, az ő naplóikban. De persze tanács van, az eddig leírtakhoz én ezt tudnám hozzáfűzni:

De nagy valószínűséggel az első pár hónap co2 nélkűl fog menni, aztán szépen lassan sorjában, előbb kitapasztalom a tápozást, megvárom még beáll a víz stb..
Amúgy ha a co2 utólag kerül be az nem tudja felborítani az addig kialakult egyensúlyt? (pl 5-6 honapra indítás után)
ezzel abban korlátozod magad, hogy az elejétől nem tudsz CO2 igényes növényket használni, később pedig nagyon nehéz mondjuk gyepet ültetni, ha már megy az akvárium. a tápozást is nehéz átállítani. pont a víz "beállását" veszíted el, ha már működő akváriumra teszed rá a co2-t.

Szűrő: Tetra tec 1200 plus
ekkora akváriumra eléggé határeset, mindenképp töltsd fel minőségi biológiai szűrőanyaggal (pl Seachem Matrix), gyári töltettel vagy gyengébb szűrőanyagokkal szenvedni fogsz


100x40x50
ahogy fentebb is írta ZoleeG, jól gondold meg, 100x45x45 sokkal barátságosabb, a látványos építéshez inkább mélység kell, a magasság meg ellenség a fénynek
 
Ha mégis lesz co2 és nem tudod mivel old be a gázt ,esetleg bubimentes akváriumot akarsz ..nekem van egy DIY reaktorom elfekvőben;)Ha érdekelne esetleg majd ,keress pü-ben(y)
 
Köszi a válaszokat!
Olvass. Sokat. Nem fognak idejönni a világmegváltó tanácsok, meg kell keresned őket mások hibáiban, bénázásaiban, az ő naplóikban. De persze tanács van, az eddig leírtakhoz én ezt tudnám hozzáfűzni:
Félreértés ne essen, 2 hete regisztráltam de már hónapok óta olvasom ezt és más fórumokat is.
De sajnos így is felmerülnek egyéni kérdések, amire lehet logikus a válasz illetve tudom is, vagy éppen csak a szememet szúrja ki, de még sem jöttem rá magamtól. Valószínűleg lesz még jó pár ilyen, lehet 2 èv múlva is, szerencsére részben ezért van ez a közösség, hogy segítséget nyújtsunk a másiknak.
Ja, és a naplótól függetlenül olvasok és előbb megpróbálom megkeresni a kérdésemre a választ.:D

Szia!
Olvastam soraidat, hogy mekkora akváriumban gondolkodol. (pont ilyenem van, GA-as)
Ha low-ban üzemelsz az (elején) akkor sok lesz 0,78W/l. Nálam 3X39W-on Quad világít és a zöld pontalga befigyel, pedig erős a szűrésem.
A fénynek CO2-vel Neked elégnek kell lenni. Bár lehetne több is a fényáram Pl: Ati lámpa.
Már le van gyártva az akvárium? Mai eszemmel csak 45cm magasat készíttetnék. (Egyből változna a kedvezőbbre a W/l érték);)
Ha van kérdésed bátran, hátha tudok segíteni.(y):)
Még konkrétan semmi sincs meg, költözés miatt. Szóval akkor egyedi méretű akvárium lesz. (100x45x45)
Viszont ha ilyen arányokkal sok a 3x39w lehet lesz fej fájás, az elején majd megpróbálom 2x39w-al ahogy te is tetted, már akkor egy nagyon kellemes akvárium volt a tiéd.

ezzel abban korlátozod magad, hogy az elejétől nem tudsz CO2 igényes növényket használni, később pedig nagyon nehéz mondjuk gyepet ültetni, ha már megy az akvárium. a tápozást is nehéz átállítani. pont a víz "beállását" veszíted el, ha már működő akváriumra teszed rá a co2-t.
Én lennék a legboldogabb ha még az indítás előtt/ elején betudnék szerezni egy Co2-t. Sajnos maximum egy használtra lenne keret, arra is kicsit szűkösen, de még van kb 3 hónapom, hátha rám mosolyog a szerencse.

Ha mégis lesz co2 és nem tudod mivel old be a gázt ,esetleg bubimentes akváriumot akarsz ..nekem van egy DIY reaktorom elfekvőben;)Ha érdekelne esetleg majd ,keress pü-ben(y)
Köszönöm a felajánlást, vissza térve a szűrésre, tartok tőle hogy az így is határ eset, le lenne fojtva egy reaktorral akkor végképp kéne egy + szűrő.

ekkora akváriumra eléggé határeset, mindenképp töltsd fel minőségi biológiai szűrőanyaggal (pl Seachem Matrix), gyári töltettel vagy gyengébb szűrőanyagokkal szenvedni fogsz
Elégnek kéne lenni a tetrának, nem telepítem túl úgy sem, ha nagyon gáz lenne, akkor szerzek hozzá egy használt kisebb szűrőt. Természetesen töltet csere, minőségi bio-ra.


+ belegondolva az első össze állítást idővel úgyis szét kell bombáznom majd, növények be és ki kerülnek, valamint sokan gyepesítenek már régóta működő akváriumban is eredményesen, (lásd: ZoleeG) ez az első egy tanuló fejezet lesz,sok munkával rengeteg rengeteg kérdéssel :p, természetesen tapasztalat megosztással.

folyt köv....
 
Szia!
Még esetleg mefontolhatnád, hogy 90x45x45cm méretű akváriumot csináltatsz. (Ma ilyet készíttetnék)
Ha idővel High-tech-re "szeretnéd turbózni", akkor jobban ki lehet ezt a méretet használni.
Nincs holttér, sötétebb, árnyékosabb részek a medence szélén. Hiszen a lámpatest 90cm hosszú csak.
Így könnyebb lenne a gyepesítés is .;)(y)
 
Szia!
Még esetleg mefontolhatnád, hogy 90x45x45cm méretű akváriumot csináltatsz. (Ma ilyet készíttetnék)
Ha idővel High-tech-re "szeretnéd turbózni", akkor jobban ki lehet ezt a méretet használni.
Nincs holttér, sötétebb, árnyékosabb részek a medence szélén. Hiszen a lámpatest 90cm hosszú csak.
Így könnyebb lenne a gyepesítés is .;)(y)
nekem 100x45x45 van, oldalanként 5-5cm-t simán bevilágít a lámpa, ha rendesen fel van függesztve
 
Köszönöm, megfontolom. Én is gondolkoztam már a 90 cm hosszúságon, csak tudod hogy megy ez, minél nagyobbat szindróma :whistle:
Ha majd megtudom oldani a felfüggesztést akkor nálam az lesz a befutó (galéria, de vannak olyan részek ahol nem lehet probléma + ZooleG megoldása is tetszett).
 
Nos, következő elgondolkoztató pont.
DIY akv bútor:D
Láttam a fórumon is párat, az ADA irány lesz majd valószinűleg a befutó.

Ha jól számoltam egy táblából (2800x2080) kijön a fedlap nélkül, azt úgyis 25-ből tervezem.

Szerintetek csináljak egy belső "vázat is? Vagy elég lehet a ragasztott-fúrt megoldás 18mm lapokból? Én úgy vélem igen, de vannak ugye a kivételek.

Sajnos parketta miatt nem nagyon merek lábakat rakni rá nehogy meglatszódjon a nagy súly alatt a nyoma... Esetleg ha valakinek ezzel van tapasztalata szívesen fogadom.

Valamint: egy meg bízható lapszabászatot ismer valaki Pesten?

Kicsit kretívkodok még, hátha összejön egy "új irány" annak esetleg megosztom itt a látványtervét.

Hát egyenlőre ennyi:D
 
Remek:rolleyes:
Igen eszembe is jutott hogy tegnap olvastam, hogy parkettánál valaki pont ezért rakott rá lábakat, majd legfőbb valamit kitalálok alá, hogy ne nyomja meg.
 
Szia!

Nem kell belső váz, elbírja anélkül is a szekrény. Mindenképpen kellenek viszont állítható lábak! Alájuk tegyél mondjuk laminált parketta darabokat -10x10 cm elég- . Ez nem emeli meg a szekrényt jelentősen, de megvédi a benyomódástól a parkettát.
Méret tekintetében csatlakozom @danyi03 kollégához. Nekünk is van egy 100x45x45-ös medencénk is. Nem zavaró az 5-5 centi túlnyúlás és ezzel a mérettel belépsz a kétszázasok klubjába!:D
Sok sikert a projekthez!
 
Fejemben, így véglegesen átterveződött a szekrény. Utána néztem az áraknak is, (magas teherbírású lábaknak) a leírtak 10x-re számítottam valamiért:D közben pár száz ft-ról beszélünk. Szóval köszönöm gyors felvilágosítást!

Közben változott a felállás egy kicsit :whistle:
Úgy néz ki hogy érkezni fog egy ATI t5 4x54w világítás. Remélem a jövőhétre már köreimben tudhatom. Személy szerint ennek különösen örülök :D
Viszont így növelni kell az aki hosszát 120-ra... ennek már annyira nem(n) részben a szűrő teljesítménye miatt 1300 l/h elég húzós, valószínűleg majd egy kisebb teljesítményű használt szűrőt beszerzek mellé. úgy lesz 1900-2100 l/h, ha a bruttó litert számolom elégnek kell lennie.
Akvárium méretét viszont nem tudom eldönteni, 120x45x45 szerintetek megfelelő lenne? az 240l bruttó 200-210 (?) ha 50 mélység az már 230-240l (számolom ezt 30l aljzattal) Esetleg valami kisegítő kritika?:D
Hát megpróbálok megbirkózni a feladattal. . . érdekes lesz
 
Sziasztok megint :)

Bútor vásárlás/ készíttetés / készítés előtt állok most. Az ADA stílus mellet teszem le a voksom, viszont szeretnék tanácsot kérni. Tekintve hogy ha 50 cm mélység mellett döntök akkor 270l akár felmehet 300kg-ig a végleges súly.
Szerintetek zártszelvényt csináltassak vagy elfogja bírni a 18/25 MDF lap is? Valamint középre egy zártszelvényes megoldásnál tekintve a 120cm hosszt, kellene merevítés? (én személy szerint feleslegesnek találom)

Előre is köszi annak aki segít ebben dönteni.
 
Sziasztok megint :)

Bútor vásárlás/ készíttetés / készítés előtt állok most. Az ADA stílus mellet teszem le a voksom, viszont szeretnék tanácsot kérni. Tekintve hogy ha 50 cm mélység mellett döntök akkor 270l akár felmehet 300kg-ig a végleges súly.
Szerintetek zártszelvényt csináltassak vagy elfogja bírni a 18/25 MDF lap is? Valamint középre egy zártszelvényes megoldásnál tekintve a 120cm hosszt, kellene merevítés? (én személy szerint feleslegesnek találom)

Előre is köszi annak aki segít ebben dönteni.


Szia,

tapasztalatom szerint jó minőségű bútorlap elbírja, csak legyen benne több függőleges elem is az alátámasztás, merevítés miatt, mint ezen a képen is:



letöltés.jpg
 
Back
Oldal tetejére