• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Before the rain comes

daszabo

Főkertész
Üdvözlet,
Második akváriumomat szeretném bemutatni. (2014 május van, születésnap és államvizsga környéke;-)
Azért sem naplót indítok, mert tulajdonképpen ez az akva már nem a koncepció mentén fog innentől haladni, hanem egyszerűen növényeket fogok benne nevelni, de ne ugorjunk a végére:)

Az eleje: Volt egy azálea bonsai fánk, ami egyik nyaralásunk alatt tönkrement, hőgutát kapott. Kiszáradt törzsét próbáltam életrekelteni, de nem reagált. (R.I.P.)
Ez a törzs viszont nagyon jópofa volt és amikor láttam a vízalatti fákat akkor gondoltam, hogy ezzel fogok majd játszani, ha eljön az ideje. Na ez el is jött.
Beszereztem egy tetratec ex-600-at, vásároltam egy lámpát és GA-ban külön az otthoni polcra tervezett üveget legyártattam. 49 liter lett. Technikai téma még, de nagy jelentősséggel azért nem bír, hogy nagynyomású co2-t használok és utóbbi időben amikor nincs fény, nincs co2 akkor egy keveset a levegőpumpa is dolgozik.
Íme az terv:)
12356161591_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Költségvetés miatt nem Bauhaus-ba mentem dekorkövekért. Sikerült érdekes textúrájú lávakövet vásárolni, zúzás, kalapácsolás után előbukkant a mégizgalmasabb "habos" belseje. Ezt használtam, pakolgattam:
5485651632_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Egyszerű scape-re vágytam, gyepet akartam és fát, na meg némi követ egy kevés növénnyel. Ott hibáztam, hogy ezt nem találtam ki kicsit jobban, na de majd legközelebb jobb lesz.
Azt is tudtam, hogy a jobb sarkot emelni akarom. Ezt aprókaviccsal oldottam meg. Erre - az akvárium aljára- szórtam a tropica növénytápot.
11014248673_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Aztán elkezdtem a faültetést:) és jött az amazonia meg a lávakő. Pár lávakőre ráragasztottam a fa metszéséből visszamaradt nagyobb gallyakat, úgy terveztem, hogy a dombon majd kettő kisfa is lesz, ezzel talán mélyítam az amúgy csak 23 cm mély akváriumot. (ezzel eléggé megszenvedek egyébként. A fa lombja hipp-hopp eléri mindkét üveget, de erről később)
3994433274_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A játékot természetesen egy GA-s kör után kezdtem meg. Vásároltam növényeket, akkor vettem meg a nagynyomású rendszeremet is, up aqua nyomáscsökkentő szelep és mágnesszelep egyben. Diffúzornak egy műanyag (3in1) darabot használok, és egyre inkább szeretném cserélni, mert nem szép, de a bubik méretével viszont nagyon elégedett vagyok.
83695162910_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Nos, a növények
cryptocoryne petchii pink - egyszerűen csak tetszett (ezt később tervezni kellene)
eleocharis parvula mini - miután lejjebb vittem a lámpát és miután metszettem, most jobb a gyep.
wheeping moss - nagyon durva lombot lehet csinálni belőle.
pogostemon helferi - ennek már nyoma sincs, egyideig jól érezte magát, aztán valamiért elhalt:(
tropica hydrocotyle verticillata - ez is csak úgy megtetszett, ezt is át kellett volna gondolni, mert később eléggé hangsúlyos lett az akváriumban.

Az ültetés nagyon jól esett, eleve nagyon vártam, hogy ez az akvárium elinduljon itthon (a munkahelyi kockám meghozta a kedvemet egy nagyobb akváriumhoz) és az államvizsga elől is menekülni kellett:)
5314832518_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

9023255836_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

4487139645_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

6686588139_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Az ültetés után még vártam kicsit a moharagasztással, illetve így is hajnalban fejeztem be a víztöltögetést (de arra a 20-30 percre még volt idő, amikor egy pohár whisky-vel a kezemben nézegettem a művemet:) szóval azt halasztottam, de nem sokat. Ragasztottam és vártam, hogy minden elinduljon a maga útján.
Ja egyébként Green Aqua Micro-macro és easy carbo megy minden nap.
58875890411_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Az állatokról annyit, hogy hetekkel később jöttek amanok, akik az elején felbukkanó fonalszerű algát szépen lekajálták. Aztán mégsokkal később jöttek sakurapajtások. (thx for @cheetah ) Aztán tényleg sokkal később pedig az amanda lazacok. (elég nehéz volt dönteni, de az amandák nagyon szépen együtt úsznak... talán ha a kubotaiok is tudták volna ezt a boltban akkor hazajöhettek volna velem, viszont így olcsóbb is volt)
Június közepe-vége felé:
69709840816_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

136020017117_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Aztán később pedig:
30025182018_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Aztán már nem győztem metszeni. A helferi sajnos eltűnt, pedig ígéretes volt és a három fa közül a legkisebb megadta magát. Ezt úgy kell érteni, hogy a moha leszállt róla és nem tudtam már sehogy visszatenni. Illetve talán kicsivel nagyobb elszántsággal... :)

folyt.köv.
 
Aztán metszettem, nevelgettem, helferit "eltemettem", verticallata-n ámultam csak, hogy milyen nyúlott, de csak csinátlam pár "versenyfotót".
72784234119_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Lentivel neveztem (GAPLC) és nagyjából ez az akvárium zárta a nevezők sorát az eredménylistán:) Abban a fórumban is leírtam, de itt is elfér: látom, hogy jobban kell tervezni és jobban kivitelezni. Fát akartam, van fa. Fűt akartam, több kéne. Minden másra is több energia és ötlet kellett volna. Négy szóval tudom az eredményemet és inkább az akváriumot jellemezni: nem kreatív és algás:)
Az akvárium címét @Király Bence kollégámnak köszönhetem, amit a versenyfotó alapján kapott az akvárium.
Before the rain comes
85415649920_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Borzasztó igénytelen, de látszik némi alga... Ezt persze csak a fotózás után vettem észre. Olyan érthetetlen, hogy pucolom az akváriumot, egy órán keresztül nyalom a falát és mégis marad valami... Nem a káröröm miatt, de remélem nem csak én szívok ezzel :)
Na és aztán miután megvolt a fotózás, úgy gondoltam, hogy szívesen alakítanék rajta, de akkor már az, amit korábban elképzeltem (fű, fa) el fog veszni. Úgy voltam vele, hogy ez rosszat nem fog tenni, csak kicsit újra fellelkesít. Így aztán ültetgettem még. Jelenleg úgy áll az akvárium, hogy jövő év elejéig nevelgetem benne a bokrokat aztán, ha van/lesz új koncepció akkor újraindítom. Most így állunk: (yes, alga:( )
69296146521_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
22_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

23_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ami még fontos: garnélák szaporodnak, halak jól vannak, wheeping moss pedig eszméletlen alattomos növény:) ha csak egy darab lehullik belőle a fűbe, egy hét után már csipesszel szedhetek fel egy egész bokrot. Durván szaporodik, durván gyarapszik. Hálás és alattomos jószág:)
Nos hát így állunk.
Üdv!
 
Az ötlet jó, a megvalósítás még nem tökéletes. A fák nagyon szuperek, ebből többet is ki lehetett volna hozni, dehát legalább lesz mit csinálni legközelebb. :)
Egy két észrevétel, ami talán javíthatna/javíthatott volna az összképen.
- A talajt hátrafelé meg kellett volna emelni, ez adott volna egy kis plusz mélységet.
- Nem szabadott volna olyan növényeket használni, amit tönkreteszik az arányokat. Én már a Pogo-t sem tettem volna bele. Csak és kizárólag alacsonyan tartható növényeket.
- Több parvula kellett volna, illetve meg lehetett volna bolondítani egy kis MC-vel, egy kis littorellával (bár lehet már az is nagy lett volna ebben a méretben)
- Nem biztos, hogy ez a moha a legmegfelelőbb a lomb kialakításának.
- Nagyon hagytad eldúrvulni a lombot.
- Lehet még az amandák is nagyok ehhez a scape-hez. Valami mikro halat kellett volna választani.

Bocs sok mindent leírtam, a sok volna miatt meg pláne bocs. De azt hiszem jobb lesz ez legközelebb. Most már nagyon dzsungeles. Teljesen elvész a fa benne, ami számomra szomorú, mert többet érdemelne! :)
Azt azért hozzáteszem, hogy a növények szépek és én nem látok algát sem, csak a csövezésen! :)
 
Az ötlet jó, a megvalósítás még nem tökéletes. A fák nagyon szuperek, ebből többet is ki lehetett volna hozni, dehát legalább lesz mit csinálni legközelebb. :)
Egy két észrevétel, ami talán javíthatna/javíthatott volna az összképen.
- A talajt hátrafelé meg kellett volna emelni, ez adott volna egy kis plusz mélységet.
- Nem szabadott volna olyan növényeket használni, amit tönkreteszik az arányokat. Én már a Pogo-t sem tettem volna bele. Csak és kizárólag alacsonyan tartható növényeket.
- Több parvula kellett volna, illetve meg lehetett volna bolondítani egy kis MC-vel, egy kis littorellával (bár lehet már az is nagy lett volna ebben a méretben)
- Nem biztos, hogy ez a moha a legmegfelelőbb a lomb kialakításának.
- Nagyon hagytad eldúrvulni a lombot.
- Lehet még az amandák is nagyok ehhez a scape-hez. Valami mikro halat kellett volna választani.

Bocs sok mindent leírtam, a sok volna miatt meg pláne bocs. De azt hiszem jobb lesz ez legközelebb. Most már nagyon dzsungeles. Teljesen elvész a fa benne, ami számomra szomorú, mert többet érdemelne! :)
Azt azért hozzáteszem, hogy a növények szépek és én nem látok algát sem, csak a csövezésen! :)
Köszi a javaslatokat/ötleteket, nagyjából mindenben igazad van:)
Annyival egészíteném ki - és sorolnám tovább a hibákat - hogy a parvula a lomb alatt egyáltalán nem fejlődött, nagyon nagy árnyékot csinált a lomb. A fa egyébként lehet, hogy hamarosan kikerül az akváriumból, mert a ragasztásoknak már alig van nyoma, több apró ága is letört, így nagyon nehéz a fán tartani a mohakoronát. Amikor kicsit emeltem a co2-n és lejjebb hoztam a lámpát, akkor a lomb elkezdett nagyon bubizni és lufiként emeli meg a lombot a sok apró buborék. Ha a fa kikerül akkor a helyén elkezdhetek egyéb növényeket nevelni, a következő scape-ben viszont el kell kezdenem gondolkodni, hogy milyen növényekre lesz/lehet szükségem.
Szerintem parvulából volt elég, csak későn kaptam észbe és későn kezdtem el metszeni és későn tettem le a lámpát is.
Röviden tehát sokat tanultam ebből a scape-ből, mindent bevallok és leülöm a büntetést:)
 
Szerintem ezért büntetést nem kapsz. Mondjuk úgy tanulópénz volt. A következő jobb lesz.
Azt hittem a fa alá direkt nem ültettél parvulát. Egyértelmű, hogy ott szinte semmi nem marad meg. :)
 
Back
Oldal tetejére