• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Baligród

Pecás

Legenda
Kezdem az elején: július 24.-én egy barátom menyasszonyának a sugallatára megérkeztünk Lengyelországba az ország délkeleti csücskében (Lengyel-Szlovák-Ukrán határcsücsök környéke) fekvő Baligród nevű kisvárosba.

A város főterén található többnyelvű tábla tanúsága szerint a városka a XIV. században jött létre, alapítója egy magyar testvérpár, névadója a testvérek családneve.
Mint oly sok településnek Közép-Európában, Baligródnak is elég viszontagságos volt a történelme.
Ennyi vargabetű után vissza a témához...:)

A szállásunk egy 8db, egyenként 7 fő elhelyezésére alkalmas faházból álló objektum volt, rendezvény épülettel (ez sajnos zárva volt, de állítólag 50 ember befogadására alkalmas), nyitott, de fedett sütögető hellyel, szaunával, jacuzzival, mini játszótérrel, gondozott pázsittal és ami a legfontosabb: a kis patakkal, amit jó szokásomhoz híven azonnal elkezdtem felderíteni.
Még mielőtt a pisztrángokat elkezdtem volna bosszantani, felfigyeltem egy nagyon érdekes textúrájú kőre a sok kerekded, klasszikus görgetegkő között.
Kb ezen a ponton dőlt el a dolog: ezekből a kövekből gyűjteni kell egy akvárium megépítéséhez.
Nem volt nagy, kb ökölnyi méretű kő. Akkor még merőben más elképzelésem volt, de aztán több kisebb kő után belebotlottam egy nagyobba. Aztán a barátom még egybe. Ezen a ponton "kissé" átalakult a dolog.
alapvetően két csoportba oszthatók a kövek, van köztük hasonlóság, de azért határozott az eltérés, tehát egy scape-en belül szerintem nem szerencsés felhasználni őket.
Ez azt jelenti, hogy lesz majd még egy kisebb akva, amiben meg fognak jelenni...:whistle:

Akkor a képek:
a teljes zsákmány:
DSCF4072.JPG
kicsit közelebbről:
DSCF4076.JPG
DSCF4077.JPG
Ezek a kisebb kövek, de a lényeg a két nagy lesz;)
 
A két nagy közelebbről:
DSCF4073.JPG
DSCF4074.JPG
DSCF4078.JPG
DSCF4079.JPG
A képek jól össze-vissza vannak, de cserében nem mind éles, ezt kérlek nézzétek el nekem:)
Nos, a terv az, hogy miután kisikáltam az akvát, a két nagy, tagolt textúrájú kőből kiindulva megpróbálok valami értékelhetőt építeni.

Lesz benne talaj, ezen még filózok, hogy melyik legyen (manado, ha úgy döntök, hogy a domborzat nem fontos, a @Luigi13 -éktól vásárolt (bár a mennyiség/árfolyam tekintetében ez inkább ajándék kategória) environment+amazonia kombó, ha mégis dombos lesz.

Lesz homok elől, esetleg kicsit oldalra is be fog nyúlni.

Lesz táptalaj, valószínűleg Tropica

Nem lesz ösvény

Nem biztos, hogy lesz fa, mindenesetre hangsúlyos szerepet nem terveztem neki, de ezt nem zárhatom ki 100%-ban.

No, megyek sika-mikázni:):whistle:
 
Nekem manten ugrott be a textúrájáról, de ha abból találtál egy akvára valót, itt helyben besárgulok :)

A nagyok textúrája nagy tetszik, kíváncsi vagyok mit hozol ki belőle!

Ilyenkor a köveket le kell tesztelni pl. sósavval?
 
Te Pecas kolléga,nem bukkantalra a Frodo kő lelőhelyére?Vagy csak nekem tűnik hasonlónak!Amúgy szép kis kövek!Hajra az uj scape-hez!Mekkora is az akvárium?
Hát, nekem is ez jutott eszembe, hogy ezek a kövek valamire nagyon hasonlítanak.:)

Érdekes egy hely volt ez a patakpart, mert volt egy omló-málló hegyoldal, amin egy helyen valami vasas cucc szivárgott:
DSCF4063.JPG
kissé az székelyföldi borvíz források környékét juttatta eszembe, mindjárt mellette-fölötte pedig lemezesen mállott az oldal és sókiválás-szerűen fehéresen virágzott valami:
DSCF4066.JPG
A patak medrében ugyanakkor jellemzően klasszikus görgeteg kövek voltak:DSCF4011.JPG
Itt ráadásul egy képen látod a vasas szivárgást, a mállást, a sóvirágot és a görgeteg köveket.
Kevés volt ez a szép textúrájú kő, jócskán kellett keresgélni, de volt rá egy hetem.:)

Az akvárium méretei: 39x50 cm alapterület, 35 cm magasság, kb 68 liter bruttó térfogat.
 
Nekem manten ugrott be a textúrájáról, de ha abból találtál egy akvára valót, itt helyben besárgulok :)

A nagyok textúrája nagy tetszik, kíváncsi vagyok mit hozol ki belőle!

Ilyenkor a köveket le kell tesztelni pl. sósavval?
Az apróbb, barnásabb kövek hasonlítanak a mantenre, de szerintem nem az, ettől még szépek és nem fognak míg a világ száradni, ezt megígérem;) a sárgulástól óva intenélek. Sok csúnya gyógyszerrel tömnének tele fölöslegesen;)
Nekem is a nagyok a fő attrakció, játék mindjárt indul, mert a sikálással végeztem. Kb 95%-os lett, de feladtam a további szenvedést: sem mechanikai, sem kémiai behatásra nem jött le több szutyok róla. Hiába no, a több évi vízkő makacs versenyző.
A köveket illene letesztelni, de nem szántam bele nagyon érzékeny növényeket, talán nem lesz gond. Majd méricskélek szorgosan;)
 
Rendben mester, a gond, hogy legközelebb jövőre, de addig legalább leszervezzük a teherautót;)
Ráadásul szépen haza lehet jönni határellenőrzés nélkül a kertek alatt:whistle::whistle::D

Addig én a helyedben felvenném a rendeléseket. :D
 
Addig én a helyedben felvenném a rendeléseket. :D
Nem is rossz ötlet(y)
Szerintem a Frodo megjelenésre detto ilyen.
Akkor nevezzük ki frodo-koppincs kőnek. Viktor, leszel keresztapa?

Visszakerült a helyére az akva.
Állvány neoprimitív: mészhomok tégla, bár ha elég sokat mutogatom, még valakinek megtetszik:ROFLMAO:, világítás szerintem veri az ADA solar-t, de majd visszafogom magam és némi önkritikát gyakorolok:
DSCF4080.JPG
A fotó készítése zseniális abból a szempontból, hogy a közel 10 évnyi vízkő lerakódás eltávolíthatatlan sávját szerintem ennél szebben nem mutathatnám meg.

...és akkor voilá a trendteremtő állványzat (szabadalmi hivatalba már benyújtottam, úgyhogy jogdíjat kérek attól, aki leutánozza, vagy plágium miatt egy barna sört:woot:):
DSCF4081.JPG
innen már csak rontani tudok rajta:whistle:
 
Mivel nekem nincs életmentő lábtörlőm, a tartalék homokkal ágyaztam meg,
DSCF4082.JPG
ezután próbálok inspirálódni
DSCF4084.JPG
stílszerűen, ha már sötét (fekete) lengyel kőből építkezek, akkor egy barna, 7%-os jó kis lengyel sörrel próbálkozok.
DSCF4083.JPG
ha más hasznom nem lesz belőle, legalább jól fogok aludni:)
 
Jó kis Iwagumi
Nos, Laci barátom gyanús, hogy ráhibáztál.
Sok variációm nem volt, most látom, hogy nem ártott volna még bár feleennyi követ gyűjtenem, de az is lehet, hogy @inadsz Daninak lesz igaza: pár mázsa kellett volna.
Mindenesetre kb 10-15 perc alatt ezt raktam össze:
DSCF4086.JPG
DSCF4085.JPG
Tényleg az a gondom, hogy nem sok kövem maradt, amiből variálhatnék...:banghead: Dani, intézd az autót, megyünk követ gyűjteni!

Komolyra fordítva: valahogy tetszik ez a hegyomlás.
Azon spekulálok, hogy mi lenne, ha elől maradna a homok, bal hátul fent valamit beültetek, meg a kövek közti résekbe is kerülne némi anubias nana petite-m, van bucém is, de elég nagyok a levelei, van némi crypto, amit SOS be kell ültessek, mert tönkremegy pár napon belül, van microsorumom is 3 féle biztosan.
Van egy kazal MC-m, parvulám, HM-em, a. reinickim, meg még a jó ég tudja mi minden.
Az a gondom, hogy szinte minden el fogja nyomni az arányokat, illetve a világítást ki kellene találjam valahogy (nem egyszerű föléje rögzíteni semmit...:mad::banghead:

Technika ügyileg közepes világítást gondolnék, bár a növények ezt módosíthatják, CO2-t egyelőre nem, szűrés ügyileg is tanácstalan vagyok...

Kinek milyen ötlete lenne?

Menjünk kicsit át savazósba: nem csak scape fronton, hanem berendezés, növényesítés ügyileg is.
A kiinduló pont talán legyen valahol a low és high tech határmezsgyéje, talán kicsit inkább a low felé billentve és próbáljunk első körben CO2 nélkül gondolkozni.
 
szép ez -- én asszem talán előrébb hoznám az építményt, hogy mögötte is legyen hely, és elkezdeném úgy, hogy elől fűnyírós parvula, hátul nyíratlan parvula / acicularis, és a nyakánál jobboldalt pedig előrehoznék egy kis ízlésesen adagolt valamilyen hydrocotile-t. Mohával tuti nem takarnám ezeket a köveket.

A másik lehetőség amire én gondolnék (szintén előrébb hozva) hogy microsorum miniket a nyakába, homok alá, kis mohás kavicsook köré, és kábé talán annyi is.
 
szép ez -- én asszem talán előrébb hoznám az építményt, hogy mögötte is legyen hely, és elkezdeném úgy, hogy elől fűnyírós parvula, hátul nyíratlan parvula / acicularis, és a nyakánál jobboldalt pedig előrehoznék egy kis ízlésesen adagolt valamilyen hydrocotile-t. Mohával tuti nem takarnám ezeket a köveket.

A másik lehetőség amire én gondolnék (szintén előrébb hozva) hogy microsorum miniket a nyakába, homok alá, kis mohás kavicsook köré, és kábé talán annyi is.
Ezen az előrébb-hátrább dolgon agyaltam/agyalok én is, de van egy-két kérdőjel bennem:
- nem fogok a mélységből sokat veszíteni? (most a hossza a mélysége)
- a jobb fölső legnagyobb (legnehezebb) követ még csak megtámasztom valahogy, de akkor mögé valami növény is kell, mivel gyakorlatilag a vízszintnél lenne a jelenlegi állapot szerint, mi mutatna jól ott?
- ha kiveszem alóla az emelést (először úgy kezdtem összerakni) akkor alacsonynak tűnt
- az a homok elől olyan beleszeretős, nagyon félek, hogy ha elől parvula lenne, mindig csutkára kellene nyírni, hogy a kövek ne tűnjenek el
- a mohás (kis) kavicsok a kövek és a homok találkozásához nekem is eszembe jutott, de ha már előhoztad, régi agyalásom, hogy kis kavicsokra kötött fissiből csináljak gyepet. Itt talán pont megfelelő lenne egy beach hangulat összehozására és mivel kis egységekből állna össze nem gond egy kacskaringós vonalvezetés kialakítása. Lenne egy olyan előnye is a parvulával szemben, hogy nem terjeszkedne arra, amerre nem szeretném.
- a köveket semmi szín alatt nem mohásítanám, hisz' az a fő attrakciója a scape-nek
- kis microsorum a nyakához (oda a jobb oldali lyukba) nekem is az ötleteim között volt eredetileg. Köszi a megerősítést
 
- a jobb fölső legnagyobb (legnehezebb) követ még csak megtámasztom valahogy, de akkor mögé valami növény is kell, mivel gyakorlatilag a vízszintnél lenne a jelenlegi állapot szerint, mi mutatna jól ott?
ugyanaz ami a többi kő mögött is van, az se baj szerintem, ha nem látszik ki (ha alacsonyabban van a növényzet vonala)

nyilván veszítesz a mélységből, de én akkor is adnék hátulra 5-10 centit, vagy ahogy adja, mert így oda van nyomorgatva az egész nagyon a sarokba. Bónusz: így lehet, hogy még tisztítani is fogod tudni, ha már oldalról nem is :)

Ez a kék marad? Illetve a másil oldallal mi a stájsz? Ez a raklap nem adja annyira :D
 
Back
Oldal tetejére