• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Bacopa monnieri

zsotyi

Kertész szaki
Bacopa monnieri

Tudományos neve: Bacopa Monnieri (L.) Pennell

Egyéb nevei: brahmi, kakukkfű levelű gratiola, víziizsóp

Szinoníma nevei: Lysimachia monnieri L., Gratiola monnieri LG monnieria L., Herpestis monnieria Kunth, Bacopa monnieria Wettstein Lysimachia Monnieri L., Gratiola LG monnieria Monnieri L., Herpestis monnieria Kunth, Bacopa monnieria Wettstein

Család: Scrophulariaceae (Tátogatófélék)

Élőhely,származás:
Nagy területeken a trópusi Afrika egyes részein, Ázsiában, Madagaszkár, Mexikó és Indonézia,valamint Ausztráliában, Amerikában,mocsaras,elárasztott területeken,dél-India művelt területein. Jáva szigetén, a növekvő sókoncentrációjú vizekben is megtalálható.Képes megtelepedni a folyóvizek homokos talaján is.

Leírása:
Évelő, kúszó növény,Indiai nevén "brámi". Levelei vastagok a száron átellenesen helyezkednek el. A virágai kicsik, fehérek, négy vagy öt szirmúak. , Mivel képes víz alatt is növekedni ezért népszerű akváriumi növény.Képes kissé sós körülmények között is növekedni.

Növekedése:
Könnyen tartható,lassabb növekedésű stem növény. Bírja a lágy és a kemény vízet a savas vagy lúgosabb ph értéket egyaránt. A kedvező számára közepesen erős megvilágítás (0,6 W / l) és enyhén sós víz is. Nem alkalmas a melegebb akváriumba. Kerti tavakban 18 ° C-on növekszik igazán. Az optimális hőmérséklet a termesztésnél 18-28 ° C,de elviseli a 15-30 ° C hőmérséklet tartományt is.

Egyéb felhasználási területei:
Gyógyhatású növény. Vízhajtó, szív-, idegrendszerre ható és tonizáló hatása ismert. . Használják asztma , rekedtség, elmebaj és az epilepszia kezelésére.Erős idegrendszerre ható és szorongás elleni szer. Jó hatású a szívre is.

Emers formája:
http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/bacopa/bacopa1.jpg

Submers forma:
http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/bacopa/bacopa2.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/bacopa/bacopa.jpg

http://www.moszkvicsklub.hu/akvárium/bacopa/brahmi.jpg
 
Épp a múltkor ecseteltem valamelyik topic-ba, hogy a növények gyógyhatásáról is lehetne néhány szót említeni, éppen ezért nagyon tetszik a leírásod :)
 
Senkinek nincs ilyen növénykéje?

Nekem az a tapasztalatom, hogy szereti a sok tápanyagot, co-t, gyökértápot, de bőven megelégszik 0,5wpl-el is. Amúgy hogy lehet vágni? Levéltőnél és kész?
 
nekem van emersen egy csomó.
nyírásra nem különösen érzékeny, csak hát egy elég lassan növő növényke;)
tapasztalatim alapján tápanyagszintekre nem különösen igényes, azonban az megfigyelhető ahol több fény éri ott kerekebbek a levelei, ahol kevesebb ott kicsit cikkcakkos .
fut mindenhova az íróasztalomon, vannak ilyen fél méteres szálak is :)

valaki tudja, hogy hogy kell alkalmazni gyógynövényként? zsotyi ? ;)
 
artegor said:
nekem van emersen egy csomó.
nyírásra nem különösen érzékeny, csak hát egy elég lassan növő növényke;)
tapasztalatim alapján tápanyagszintekre nem különösen igényes, azonban az megfigyelhető ahol több fény éri ott kerekebbek a levelei, ahol kevesebb ott kicsit cikkcakkos .
fut mindenhova az íróasztalomon, vannak ilyen fél méteres szálak is :)

valaki tudja, hogy hogy kell alkalmazni gyógynövényként? zsotyi ? ;)

Ki kell szárítani és elszívni :lol: ;)
 
nekem van emersen egy csomó.
nyírásra nem különösen érzékeny, csak hát egy elég lassan növő növényke;)
tapasztalatim alapján tápanyagszintekre nem különösen igényes, azonban az megfigyelhető ahol több fény éri ott kerekebbek a levelei, ahol kevesebb ott kicsit cikkcakkos .
fut mindenhova az íróasztalomon, vannak ilyen fél méteres szálak is :)

valaki tudja, hogy hogy kell alkalmazni gyógynövényként? zsotyi ? ;)

A Bacopa monnieri egyike azon első növényeknek. Melyeket a CDRI (Central Drug research of India) egy, az 1960-as években Indiában az ott őshonos számos gyógynövényben rejlő lehetőségek kutatására létrehozott intézmény részletesen megvizsgált. Indiában ezt a növényt hagyományosan arra használták, hogy az újszülöttek számára felnyissák az intelligencia kapuját. Ez feltehetően e növénynek az agyra gyakorolt pozitív hatásán alapult.

Gyógyászatilag az egész növény felhasználható. Hatóanyaga a "Bacoside" néven szereplő Szteroidszaponin, mint pl. a Bacosid A, mely az agy vérellátását, és a Bacosid B, mely az agy protein anyagcseréjét segíti.
Szájon át fogyasztva az íze meglehetősen keserű. A növény keserű-anyag tatalma beindítja, elősegíti az emésztést.

A brámit a szellemi teljesítőképesség fokozására, és mind a rövid-, mind a hosszú távú memória erősítésére használják.
Vizsgák előtt amerikai diákok a tanulási stressz csökkentése és koncentráció érdekében fogyasztják. Vizsgálatok igazolták, hogy pozitív hatású koncentrációs zavaroknál, AD(H)S-nél (figyelemzavar, hiperaktivitás) és segít kimerültség esetén. Segít stressz okozta félelmi állapotnál, segít a depresszió ellen, és vizelethajtó hatású.
További pozitív szempont, hogy hála antioxidáns tulajdonságainak, tizedeli a szervezetben levő szabad gyököket (olyan kémiai fragmentumok, melyek az örökítő anyagot és a sejteket támadják) s így bizonyos tekintetben rákmegelőző hatású.

Általában a brámit a hatóanyaga által jobbá váló agyi vérkeringés és erősebb hajszálerek miatt a koncentráció, a szellemi befogadó képesség, és az emlékező képesség fokozása érdekében fogyasztják.
Miután a Saponinok a légutak megbetegedése esetén is segítenek (pl. produktív köhögés meghűlés után),a brámit hagyományosan használták asztma és bronchitis esetén is. Számtalan más alkalmazási területei közül néhányat a következőkben megemlítünk; allergia, arthritis, reuma, magas koleszterinszint, hajhullás, láz, epilepsziás rohamok, depresszió, hasmenés, impotencia, menstruációs zavarok, mentális dezorientáltság, stressz-okozta félelmi állapot, hisztéria.

Dr. S. Ajit ("Brain Tonics Seminar in Brisbane") – aki a hagyományos gyógynövény-gyógyászattal foglakozik – tapasztalatai szerint a brámi fogyasztása következtében az értelem és az emlékezés erősödik. Megjegyzendő viszont, hogy a brámi fogyasztását az idősödéssel járó jelenségek jelentkezése előtt, megelőző jelleggel ajánlatos elkezdeni. Napi dózisként 3-4 grammot javasol, ami kb. 6 darab 8-10 cm-es hajtásnak felel meg. A megadott mennyiségből forrázatot készítünk, de az áztatás történhet hideg vízben is. Készülhet tinktúra is: 60 gramm szárított és alaposan szétmorzsolt levélből és 750 ml vodkából. Az áztatás ideje sajnos nem került közlésre. Napi adagként 1 teáskanálnyi mennyiséget javasolt.

A brámi tartásával kapcsolatban arra kell ügyelni, hogy tartsuk mindig nedvesen. Jól fejlődik akváriumban és mocsaras területen is. Túl magasra nem nő, ezért (csüngő) cserépbe is ültethetjük és a cserépen túlnövő hajtásokat egyszerűen levágjuk. A „nyesedéket” a már említett módon feldolgozhatjuk, vagy étkezés után „gyomorkeserűként” elfogyaszthatjuk.
Kertbe kiültetve mind árnyékban, mind napos helyen jól érzi magát. Nem fagyálló, ezért teleltetéséhet igényeinek megfelelő hőmérsékletet kell biztosítani.
forrás: Brahmi (Bacopa monnieri L.)
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy ezt a növényt 0.5wpl mellett mennyire lehet tartani co2 nélkül, max carbo adagolásával? :)
 
Én is így tartom csak nálam pro soil talaj van +carbo+profito.
ültetésnél megvágtam az alsó részét és így került be, 2,5hete volt azóta már hozza az oldalhajtásokat kb 3-4-et tövenként.
Ha nem rontok el semmit szerintem pár hónap és szép bokor lesz.
Táp szerintem mindenképp kellene...de majd írnak a szakik is.
üdv egy másik tanonc ;)
 
jaa az alap felállás az a jbl ferropol és hobby laterit golyók a táptalaj helyett ezt elfelejtettem írni :D ferropolt még nem tudom milyen mértékkel fogom, mert most indítottam újra de szerintem heti 2 adagra fogom elosztani, az biztos hogy nem egy EI tápozás kell :)
köszi az infót
 
Bár az enyém Bacopa Caroliniana, nem Monnieri, de itt kérdezem meg: eléggé magasra nőttek a tövek, szépen pirosodtak a levelek, tehát van elég fény. Hogy bokrosodásra késztessem őket, visszavágtam a magasabb töveket. Jól csináltam, vagy várható egy alapos pusztulás? Amit levágtam, elültetgettem, legyen utánpótlás. :)
Előtte-utána képek:
IMG_1645_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_1647_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ami érdekes, hogy két nagy adagot vetem az egyik boltban, azt nyírtam meg most mert gyönyörűen nő Egy másik boltban két hétre rá vásároltam másik két cseréppel, ezek az istennek sem akarnak beindulni (nem is voltak túlzottan gyökeresek). Ráadásul a levelük is sokkal nagyobb, húsosabb mint a régebbi eresztésé (a második képen látható, balra van a megnyírt bacopáktól). Arra tudok gondolni hogy emersben szaporították, és még csak most alkalmazkodik a víz alatti léthez. :(
 
Bár az enyém Bacopa Caroliniana, nem Monnieri, de itt kérdezem meg: eléggé magasra nőttek a tövek, szépen pirosodtak a levelek, tehát van elég fény. Hogy bokrosodásra késztessem őket, visszavágtam a magasabb töveket. Jól csináltam, vagy várható egy alapos pusztulás? Amit levágtam, elültetgettem, legyen utánpótlás. :)
Előtte-utána képek:
IMG_1645_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_1647_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ami érdekes, hogy két nagy adagot vetem az egyik boltban, azt nyírtam meg most mert gyönyörűen nő Egy másik boltban két hétre rá vásároltam másik két cseréppel, ezek az istennek sem akarnak beindulni (nem is voltak túlzottan gyökeresek). Ráadásul a levelük is sokkal nagyobb, húsosabb mint a régebbi eresztésé (a második képen látható, balra van a megnyírt bacopáktól). Arra tudok gondolni hogy emersben szaporították, és még csak most alkalmazkodik a víz alatti léthez. :(
Jól tetted, így szép bokros lesz. A levél feletti, megvágott szárdarabka majd szétfoszlik, így érdemes közel vágni a levelekhez, ahogy nagyjából tetted is.
 
Sajna kicsit bumfordi ollóm van, majd veszek egy olyat, aminek kisebb és hegyesebb pengéje van. :( Azzal szebben tudok majd metszeni.
Egyúttal lecsíptem a toppolt Ludwigia repensek csúcshajtásait is, hátha méltóztatnak bokrosodni azok is. :(
 
Sajna kicsit bumfordi ollóm van, majd veszek egy olyat, aminek kisebb és hegyesebb pengéje van.
Én konkrétan egy fullgagyi Tacskó gazdaságos ollót használok (3 db volt 199 Ft anno), mindent azzal nyírok már 3 éve. Sima műanyag nyél, de rozsdamentes pengék, és hihetetlen, de nem lötyög, nem akad, szépen vág, és elég kicsi is ahhoz, hogy beférjen szinte bárhová.
 
Sajna kicsit bumfordi ollóm van, majd veszek egy olyat, aminek kisebb és hegyesebb pengéje van. :( Azzal szebben tudok majd metszeni.
Egyúttal lecsíptem a toppolt Ludwigia repensek csúcshajtásait is, hátha méltóztatnak bokrosodni azok is. :(

Vidd el egy köszörűshöz és csapasd meg vele, ha csak annyi a baj. Olcsóbban meglesz, és pont olyan jó :)
 
A bacopa egy gyönyörű növény, nagyon imádom, volt nekem is, csak f*szfej voltam és csigátlanítás címszó alatt kb 100 g/literes sóoldatba mártottam 2-3 percre... A csigák IS kinyiffantak... A bacopa caroliniana-m is így járt, de arról meg tudtam menteni pár db 3-4 cm-es szárat, hetek óta vegetál, de úgy tűnik túl fogja élni.

A fényigénye dicséretesen alacsony. A többit nem tudom, mert lágyvíz, táp, CO2 van.
 
Back
Oldal tetejére