• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az üvegkaparás trükkjei (penge, szivacs, búvórája)

Mardifunk

VIP kertész
Sziasztok!

Érdekelne, ki-milyen megoldásokat alkalmaz az akváriumüveg belső felületének letisztítására!

Témaindítónak mutatok egy saját tapasztalatot a pengés algakaparó egyik lehetséges hátrányáról. Nálam a homok vonalánál, ameddig le szoktam tolni pengèvel, mindig marad egy vékony csíknyi pici biofilm/zöld poralga, ami sosem zavart. Ez a láthatatlan réteg az elmúlt fél év során viszont szépen megkövült, és kifehéredett, gondolom a kalcium-karbonát vagy a homokból kioldódó ásványok hatására. (Full RO, GH+ visszasózás 120tds-re). Ezt a lepedéket nem tudom lekaparni semmivel. Tényleg semmivel. Gondolom a sósav leoldja, de ezért nem ürítem ki az akváriumot. Tapasztaltatok hasonlót? Tényleg az, amire gyanakszom? Mi a fenét lehet vele kezdeni?

6937293709384aec31451085f8f35a44.jpg
 
Sajnos a problémádra nem tudom a választ, de kíváncsi lennék, hogy a lekapart algát milyen módon távolítjátok el?
Én próbálom a leszívás közben kaparni és közben szívni a vizet de elég nehéz a kivitelezése és sosem végzek mire lejön a 100+ liter víz.
 
Sziasztok!

Érdekelne, ki-milyen megoldásokat alkalmaz az akváriumüveg belső felületének letisztítására!

Témaindítónak mutatok egy saját tapasztalatot a pengés algakaparó egyik lehetséges hátrányáról. Nálam a homok vonalánál, ameddig le szoktam tolni pengèvel, mindig marad egy vékony csíknyi pici biofilm/zöld poralga, ami sosem zavart. Ez a láthatatlan réteg az elmúlt fél év során viszont szépen megkövült, és kifehéredett, gondolom a kalcium-karbonát vagy a homokból kioldódó ásványok hatására. (Full RO, GH+ visszasózás 120tds-re). Ezt a lepedéket nem tudom lekaparni semmivel. Tényleg semmivel. Gondolom a sósav leoldja, de ezért nem ürítem ki az akváriumot. Tapasztaltatok hasonlót? Tényleg az, amire gyanakszom? Mi a fenét lehet vele kezdeni?

View attachment 44861

Sósav kicsit radikális. Citromsav és ecet is megteszi majd ha üres az akva. Hogy lehet, hogy ez a vízkő a kavics csíkjában is tökéletesen látszik? Nem kívül van ez? Annyira egyenletes csíkot alkot a homokban, hogy ez nem lehet a homokban.

Sajnos a problémádra nem tudom a választ, de kíváncsi lennék, hogy a lekapart algát milyen módon távolítjátok el?
Én próbálom a leszívás közben kaparni és közben szívni a vizet de elég nehéz a kivitelezése és sosem végzek mire lejön a 100+ liter víz.
Hát a kaparást vízcsere előtt kell csinálni. Így egy része bekerül azonnal a szűrőbe amit utána kitakarítasz, másik részét meg lecserélődik a vízcserével.

Zöld por alga tipikus problémája, hogy ahogy eltávolítod a spórákat vissza is fog mászni az üvegre. Ezzel nem tudsz mit kezdeni, meg kell szüntetni az okát.
 
Sósav kicsit radikális. Citromsav és ecet is megteszi majd ha üres az akva. Hogy lehet, hogy ez a vízkő a kavics csíkjában is tökéletesen látszik? Nem kívül van ez? Annyira egyenletes csíkot alkot a homokban, hogy ez nem lehet a homokban.

Tuti nem kívül van, egy tized mm-t kidomborodik a “pereme”. Korábban pont addig ért a homok, és mindig megállok a felszíne fölött pár milliméterrel, amikor letolom a belső felületet.

Biztos vagyok benne, hogy ezek a lerakódások a penge előtt tolt biofilm és zöld alga keverékének lerakódása. Amikor tolod lefele, a penge élénél mindig van egy vékony csík, ami az üvegre tapad, és nem oldódik ki azonnal a vízközbe.

Már csak azt nem tudom, mitől “kövül” meg.

Ha klasszikus vízkő lenne, lejönne kaparással. Ez meg sem mozdul, mintha eggyé vált volna az üveggel.
 
Back
Oldal tetejére